Prieš keletą metų dalį santaupų periodiškai investuoti į įmonių akcijas nusprendusi vilniečių šeima kaip įrankį tam pasirinko „Revolut“ programėlę. Šiame banke moters vardu buvo atidaryta investicinė sąskaita, į kurią nuolat pervedami pinigai ir įsigyjamos akcijos.

Tačiau prieš kelias dienas per programėlę atkeliavo „Revolut“ pranešimas, kad Jungtinei Karalystei išstojus iš Europos Sąjungos, investicinė sąskaita yra perkeliama į ES jurisdikcijos subjektą UAB „Revolut Securities Europe“, todėl, norint toliau prekiauti akcijomis, būtina gauti sutuoktinio sutikimą.

O jei sutikimas duotas nebus, visos akcijų pozicijos bus likviduotos, prekybos akcijomis sąskaita uždaryta, o visos pinigų įplaukos pervestos į einamąją „Revolut“ sąskaitą.

„Kodėl to reikia? Ar mes vis dar Viduramžiais gyvename, kad moteris negali investuoti be vyro leidimo?“ – stebisi moteris.

Dar labiau ją papiktino, kad sutikimą toliau naudotis investicine sąskaita sutuoktinis gali suteikti tik per „Revolut“ programėlę, tai reiškia, kad jis taip pat privalo tapti „Revolut“ klientu. Jokie kiti sutikimo davimo būdai neįmanomi.

Revolut pranešimas

„Sutikimas nėra problema, nes per tą sąskaitą investuojame šeimos santaupas ir visus sprendimus, kokias akcijas pirkti, priimame drauge. Tačiau mano vyras naudojasi kito banko paslaugomis, jis visiškai neketino tapti dar ir „Revolut“ klientu, bet dabar yra per prievartą juo daromas.

Man atrodo, kad tai nesąžiningas elgesys. Jei jau labai to sutikimo reikia, tai kodėl jis negali tiesiog su asmens dokumentu kreiptis į „Revolut“ ir pareikšti, jog neprieštarauja, kad žmona toliau valdytų investicinę sąskaitą“, – sako vilnietė.

Kitose šalyse tokio reikalavimo nėra

Tuo metu „Revolut Securities Europe“ vadovas Rolandas Juteika Delfi teigia, kad investicinę sąskaitą valdančio asmens lytis visiškai nesvarbi, sutikimą lygiai taip privalo duoti ir klienčių moterų sutuoktiniai.

„Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas numato, kad santuokos metu įgyti vertybiniai popieriai yra laikomi jungtiniu turtu, nepriklausomai nuo to, kuris iš sutuoktinių juos įsigijo, nebent partneriai sutartimi yra numatę kitaip. Todėl pagal galiojančius įstatymus ir Lietuvos banko reikalavimus, prieš pradedant investuoti turime paprašyti, kad susituokę klientai pateiktų savo sutuoktinio įgaliojimą sudaryti vertybinių popierių sandorius.

Kadangi visas paslaugas teikiame per programėlę, todėl ir leidimą sutuoktiniui prekiauti vertybiniais popieriais prašome patvirtinti būtent per programėlę“, – sako R. Juteika.

Rolandas Juteika

Pasak jo, jei žmogus nėra „Revolut“ klientas, jam reikės parsisiųsti banko programėlę ir užpildyti kliento pažinimo anketą, kad būtų patvirtinta tapatybė. Klientams, kurie pagal galiojantį reguliavimą nepateiks reikalingos informacijos, investavimo paslaugos toliau teikiamos nebus. Tokiu atveju bus suteiktos papildomos 60 dienų parduoti turimus vertybinius popierius ir uždaryti investicinę sąskaitą.

Naujasis reikalavimas taikomas visiems susituokusiems Lietuvos rezidentams, kitų šalių, kuriose „Revolut“ teikia paslaugas, įstatymuose ši prievolė nenumatyta.

„Iki „Brexit“ investavimo paslaugas teikėme per savo JK įmonę. Po „Brexit“ įkūrėme investavimo paslaugas teikiančią įmonę Europoje „Revolut Securities Europe“, licencijuotą ir reguliuojamą Lietuvos banko, registruotą čia, Lietuvoje. Kad galėtume Europos klientams teikti dar daugiau investavimo paslaugų, juos migruojame į minėtą Europos įmonę „Revolut Securities Europe“, apie tai informuodami asmeniškai“, – aiškina įmonės vadovas.

Pažeidimų neįžvelgia

Finansų rinkos reguliuotojas Lietuvos bankas taip pat teigia, kad sutuoktinio sutikimas šiuo atveju yra privalomas pagal Lietuvos Civilinio kodekso reikalavimus.

„Kadangi klientai perkeliami į Lietuvoje įsteigtą finansų maklerio įmonę, ji turi laikytis Lietuvos teisės aktų reikalavimų. Dėl to ir prašoma pateikti sutuoktinio įgaliojimą, jeigu norima ir toliau investuoti“, – Delfi sako Lietuvos banko Investicinių paslaugų ir bendrovių priežiūros skyriaus vadovas Audrius Šilgalis.

Pasak jo, reikalavimas sutikimą valdyti investicinę sąskaitą būtinai pateikti per „Revolut“ programėlę, taip pat nėra pažeidimas, kadangi teisės aktuose nėra numatytas konkretus tokio įgaliojimo pateikimo būdas.

„Tad reikėtų kreiptis į finansų rinkos dalyvį ir pasitikslinti, kaip būtų galima pateikti minėtą sutikimą“, – nurodo A. Šilgalis.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (4)
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės