aA
Nors nuo birželio 20-osios įvažiavimo į Kuršių nerijos nacionalinį parką rinkliava padidėjo dvigubai, atvykėlių srautas kol kas nemažėja, sako Neringos savivaldybės atstovė spaudai Sandra Vaišvilaitė. Kita vertus, poilsiautojai ir smulkieji verslininkai pastebi, kad Nidoje žmonių mažiau nei pernai. „Smiltynės perkėlos“ generalinio direktoriaus Dariaus Butvydo manymu, laikiną ištuštėjimą lemia prastas oras.
Mingės kaimas
© DELFI (E.Skardžiaus nuotr.)

Per Jonines srautas – didesnis nei įprasta

D. Butvydas teigia, kad didesnę įtaką nei 20 eurų nacionalinio parko rinkliava lankytojų srautui turi oras, pastarosiomis dienomis buvęs prastas.

„Nors naujasis mokestis įsigaliojo nuo birželio 20 d., srautas karštą Joninių savaitgalį nesumažėjo. Šiemet, palyginti su ankstesniais metais, transporto srautas per Jonines buvo itin didelis“, – sako įmonės, keliančios transporto priemones ir žmones per Kuršių marias, direktorius.

Verslas, juokauja D. Butvydas, priklauso nuo dviejų dalykų: vasarą – nuo saulės, žiemą – nuo stintų. Dabar pastebimą poilsiautojų mažėjimą, mano jis, lėmė po Joninių subjuręs oras, o ne rinkliava.

Alternatyvi transporto priemonė – greitaeigis „Smiltynės perkėlos“ katamaranas, trečią sezoną vasaros mėnesiais kursuojantis maršrutu Klaipėda–Juodkrantė–Nida ir vežantis tik žmones bei dviračius, šiemet labai populiarus, bet D. Butvydas to taip pat neskuba sieti su didesniu mokesčiu. Jo nuomone, savaitės trukmės atostogų Nidoje biudžete 10 eurų nesudaro didelio skirtumo.

„Išlaidų padidėjimą galbūt labiau jaus savaitgalio poilsiautojai. Birželis buvo šiltas, bet rinkliava atsirado tik antroje jo pusėje, o dabar, jai jau galiojant, atvėso oras. Liepos pabaigoje ir rugpjūtį, žadama, orai šils – tada ir matysime, kokį iš tiesų poveikį daro didesnė rinkliava“, – kalba „Smiltynės perkėlos“ generalinis direktorius.

Užsieniečių mažėja nuo pernai

Alksnynės kontrolės posto duomenimis, šių metų birželį postą kirto apie 16 tūkst. lengvųjų transporto priemonių, mokančių vietinę rinkliavą už įvažiavimą į Neringą. Palyginti su praėjusių metų birželio mėnesio duomenis, skaičius skiriasi nedaug – šiemet postą pervažiavo apytiksliai 200 lengvųjų transporto priemonių mažiau.

„Turime pastebėti, kad sumažėjimas matomas birželio mėnesio pradžioje, kai galiojo mažesnė, 5 eurus siekianti rinkliava. Nuo dienos, kai įsigaliojo didesnė rinkliava už įvažiavimą į Neringą, lengvųjų transporto priemonių buvo net apie pusę šimto daugiau, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu“, – aiškina S. Vaišvilaitė.

Taip pat, sako ji, važiavo daugiau atvykstančiųjų automobiliais-gyvenamaisiais namais. Visgi bendroje birželio statistikoje pastebimas į Kuršių nerijos parką įvažiavusių motorinių transporto priemonių mažėjimas.

„Lankytojų, atvykstančių iš Rusijos Federacijos Kaliningrado srities, sumažėjimas pastebėtas jau praėjusiais metais – tam įtakos turėjo ekonomikos krizė šioje šalyje“, – komentuoja atstovė spaudai ir primena, kad pagrindinio lankytojų srauto Neringa sulaukia nuo birželio pabaigos iki rugpjūčio vidurio, todėl galimus pokyčius ar šių metų tendencijas bus galima apibendrinti vasaros pabaigoje.

Daugiau dviračių, Nidoje atsirado tuktukai

„Pasirenkančiųjų alternatyvius atvykimo būdus skaičius auga, bet kol kas tai nėra labai ryškus pokytis“, – pastebi pašnekovė.

Sparčiai populiarėja ir D. Butvydo minėtas „Smiltynės perkėlos“ greitaeigis laivas: tampa populiaru į Neringą (Juodkrantę, Nidą) atvykti šiuo laivu ir grįžti dviračiais arba atvirkščiai. Šią vasarą laivas taip pat pradėjo kursuoti tarp Juodkrantės ir Drevernos.

Dviračiai – populiari transporto priemonė Neringoje, todėl nekantriai laukiama per visą Kuršių neriją besidriekiančio dviračių tako tolimesnės rekonstrukcijos. „Pastebime, kad Nidos gyvenvietėje populiari susisiekimo priemonė – tuktukai, irgi atsiradę šiemet, – naujoves vardija S. Vaišvilaitė. – Autobusus dažniau renkasi vienadieniai lankytojai.“

Ji, kaip ir „Smiltynės perkėlos“ direktorius, atkreipia dėmesį, kad didelę įtaką Neringos ir viso Lietuvos pajūrio lankytojų srautams turi orai.

Kainų pokytis nedidelis, naujų mokesčių nematyti

Ar padidinus rinkliavos mokestį atsiras daugiau lėšų, skirtų Neringai tvarkyti? Ar esama ekonominių šio pokyčio pasekmių unikaliame regione? Miesto tvarkymo ir priežiūros darbams, kuriuos atlieka UAB „Neringos komunalininkas“, teigia S. Vaišvilaitė, kasmet skiriama apie 1,6 mln. eurų, o praėjusiais metais vietinės rinkliavos už įvažiavimą surinkta apie 1,4 mln. eurų.

Srautui stipriai nemažėjant, nuo tvarkymo išlaidų turėtų likti nemaža suma, kurią galima investuoti į infrastruktūros ir paslaugų gerinimą. Paradoksas – didesnė rinkliava kaip tik skirta mažinti transporto priemonių skaičių, apsaugoti nuo taršos į UNESCO pasaulinio paveldo sąrašą įtrauktą gamtos stebuklą. Įgyvendinus šią užduotį, labai stipriai pajamų gali ir nepadidėti.

Normalu, jei numanomą poilsiautojų mažėjimą dėl nacionalinio parko rinkliavos vietos verslininkai bandytų kompensuoti prašydami brangiau susimokėti už paslaugas. Visgi kainos maitinimo įstaigose, teigia S. Vaišvilaitė, kilo nestipriai.

„Jau veikiančiose kavinėse patiekalų kainos pakilo keliais procentais dėl bendro maisto produktų kainų kilimo. Kaip rodo Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ informacija, kainos apgyvendinimo sektoriuje arba išliko tos pačios, arba vos kito, kai kur – net mažėjo“, – tendencijas vardija Neringos savivaldybės atstovė.

Naujų administracinių mokesčių įvesti ar keisti esamų dydį Neringoje kol kas neplanuojama. Pasak S. Vaišvilaitės, sprendimus dėl rinkliavų už įvažiavimą, automobilių stovėjimą priima Neringos savivaldybės taryba ir šiuo metu projektai šiais klausimais nėra svarstomi. Taip pat ji primena, kad 2014 m. vietinė rinkliava už įvažiavimą į Neringą nuo rugpjūčio 21-osios iki birželio 19-osios siekė 20 litų, o įvedus eurą mažėjo ir dabar siekia 5 eurus.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Įpyko dėl mokesčio perkant už mažiau nei 20 eurų: Lietuvos įstatymai leidžia tokį taikyti (210)

Užsakymo paruošimo mokestis , – štai su tokiu dar iki šiol nematytu mokesčiu apsipirkusi el....

Kainos svetur: kiek už duoną ar bananus teks sumokėti Emyratuose (183)

Jungtiniuose Arabų Emyratuose tikrai ne visur vienodos kainos – Abu Dabis ar Dubajus jau...

Seimas palaiko Nausėdos siūlymą didinti mokesčius ne darbo pajamoms (47)

Seimas priėmė svarstyti prezidento Gitano Nausėdos siūlymą kitas nesusijusias su darbo...

Per klaidą nurašytos lėšos banke: įspėjimų ar baudų bankams nėra (73)

Retkarčiais pasirodo žinia apie per klaidą nurašytas sumas nuo banko klientų sąskaitų. Bankui...

SEB bankas keliems šimtams klientų per klaidą nuskaitė pinigus (94)

Sekmadienį SEB bankas keliems šimtams klientų per klaidą nuskaitė pinigus, tačiau juos žada...

Top naujienos

Po pripažinto pralaimėjimo iš Karbauskio laukia siurprizų: su Pranckiečiu vyksta ciniškas žaidimas (91)

Dar viena įtempta diena Seime ir dar vienas valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų...

Gyvai / Seimą pasiekė automobilių mokestis: Mažeika aiškina, kodėl jo reikia (20)

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika antradienį Seimo plenariniame posėdyje pateikia Transporto...

Karpavičiaus turtų dar reikės palaukti: teismas užšaldė antrai žmonai ir broliui paliktus milijonus papildyta A. Karpavičienės komentaru (126)

Skandalingoje istorijoje, kurioje narpliojamas verslininko milijonieriaus Raimondo Karpavičiaus...

Frakcijos x paieškos Seime: įtaria per balsavimą veikus organizuotai papildyta (289)

Valstiečiai žalieji Seime yra pasirengę išsiaiškinti, kas sabotavo balsavimą dėl Seimo...

Gaisro iškamuotiems alytiškiams trūko kantrybė – reikalauja Tamašunienės trauktis renka lėšas ugniagesių premijoms ir gaisro likvidavimui (185)

Į Alytų trečiąją gaisro dieną atvykusi Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė kaip...

Neįveikus Pranckiečio, gali būti šaukiamas naujas nenumatytas posėdis

Valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga ( LVŽS ) neatmeta galimybės, kad...

„Pacers“ milijonai ir Sabonis: kodėl buvo delsiama ir ką sutarties pratęsimas su lietuviu reiškia klubui? (7)

Pratęsti sutartį su Domantu Saboniu visuomet buvo Indianos klubo tikslas, tačiau lieka klausimų,...

„Lietuvos paštas“ parduoda senamiestyje esantį Vilniaus centrinį paštą – skelbia aukcioną (9)

AB „ Lietuvos paštas “ išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad šią savaitę yra pradedama...

Teismas pratęsė Paleckio suėmimą dviem mėnesiams: mažiau, nei siūlė prokurorė (58)

Kauno apygardos teismas antradienį iš dalies tenkino prokuratūros prašymą ir dar dviems...

Rolandas Alijevas nuosprendžio neišgirdo: teismas priėmė netikėtą sprendimą

Buvęs profesionalus krepšininkas Rolandas Alijevas , kuris kaltinamas neteisėtai įsilaužęs į...