Socialiniame tinkle „Facebook“ buvo tikinama, kad nuo arbatpinigių į valstybės biudžetą sumokami mokesčiai tiesiogiai priklauso nuo to, kokiu būdu jie buvo palikti.

Daugiausia mokesčių nuo jų bus sumokėta tuo atveju, jeigu jie buvo sumokami tiesiai į įmonės banką sąskaitą, tarkime, juos jau įskaičiavus į gautą sąskaitą už paslaugas.

Buvo skaičiuojama, kad jei buvo gauta 121 Eur arbatpinigių, atskaičius visus mokesčius, šiuo atveju jų lieka 60,5 Eur. Į biudžetą yra sumokamas 21 Eur pridėtinės vertės mokestis (PVM), 20 Eur gyventojų pajamų mokestis (GPM), 21,27 Eur privalomasis sveikatos draudimas (PSD) ir valstybinis socialinis draudimas (VSD).

„Dar 1.77 Eur yra įmonės papildomos sąnaudos, kurios nėra finansuojamos iš gautos 121 Eur sumos“, – buvo aiškinama soc. tinkle.

Kiek kitokia situacija yra tuo atveju, jeigu darbuotojui arbatpinigiai yra išmokami grynaisiais ir darbuotojas juos pasilieka sau.

Tada arbatpinigius gavęs darbuotojas pats juos turi deklaruoti metinėje deklaracijoje ir susimokėti 15 proc. GPM. Po atskaičiuotų mokesčių, tarkime, nuo 121 Eur, darbuotojui lieka 103 Eur.

„Jei gyventojas arbatpinigių neuždekaruos ir jam užteks jo darbo užmokesčio pajamų pagrįsti patirtas sąnaudas, VMI neturi galimybių įrodyti, kokia dalis arbatpinigių yra neuždeklaruota ir gyventojas pamiršo susimokėti mokesčius“, – aiškino asociacija.

Daiva Čibirienė

Jeigu gautus arbatpinigius darbuotojas atiduoda į bendrą įmonės kasą, jų mokesčių skaičiavimui taip pat taikoma pirmojo atvejo schema, kurios metu sumokami visi mokesčiai: PVM, GPM, PSD ir VSD.

Taip pat buvo aiškinta, kad jei arbatpinigiai sumokėti už maitinimo paslaugas, kurioms taikomas 9 proc. PVM, darbuotojas gaus 12 proc. daugiau, nes darbo užmokesčio sąnaudoms dengti liks ne 100 Eur, bet 111 Eur.

O tuo atveju, jeigu arbatpinigiai sumokėti už paslaugas, kurioms taikomas įvairus PVM tarifas (9 ir 21 proc), arbatpinigiams tenkanti PVM dalis, suma yra perskaičiuojama pagal apmokestintų pajamų procentą.

„Faktiškai į kasos aparatą, reikėtų įmušti atskirai išdalintus arbatpinigius pagal suteiktų paslaugų PVM tarifus“, – skaičiavimą aiškino asociacija.


Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė Daiva Čibirienė bendrai pabrėžė, kad yra didžiulis skirtumas, kaip paliekame arbatpinigius.

„Skirtumas – didžiulis. Jeigu norime, kad daugiau pinigų liktų pačiam žmogui, turime tai žinoti.

Jei pinigus paliekame įmonei, tai bus įmonės pajamos ir tada įsijungia pilna programa, susijusi su įmonės pajamų apmokestinimu ir žmogui, faktiškai, lieka pusė sumos, darbdavys dar apie porą eurų prideda iš savo kišenės.

Jei paliekam pačiam žmogui, nelaikoma, kad tai yra jo darbo užmokesčio dalis, nebelaikoma, kad tai įmonės pajamų dalis, tai išsijungia dalis mokesčių, tik kitas klausimas, ar padavėjai arbatpinigius deklaruoja “, – aiškino D. Čibirienė.

Bendrai asociacijos prezidentė sakė, kad arbatpinigių skaičiavimo sistema yra gana sudėtinga.

„Faktiškai, mes net neturime statistinės informacijos, kiek tų arbatpinigių yra, ar tai reikšmingos sumos ir ar verta dėl to turėti tokį sudėtingą skaičiavimą“, – svarstė ji.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (121)
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės