„Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teikia pasiūlymą minimalios mėnesinės algos dydį didinti 15 proc., iki 840 eurų. Tai būtų 110 eurų kėlimas, „į rankas“ žmogui atlyginimas (sudėjus abu siūlomus instrumentus, tiek MMA, tiek neapmokestinamojo pajamų dydžio įtaką) gautųsi 633 eurai.

Šis sprendimas teikiamas Vyriausybei, tačiau su šiuo sprendimu taip pat dar ketinu grįžti į Trišalę tarybą rugsėjo 27 dieną ir pristatyti šį siūlymą socialiniams partneriams dar kartą kaip kompromisą“, – trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje sakė ji.

M. Navickienė pridūrė, kad toks MMA augimas būtų didžiausias šalies istorijoje.

„Yra nemažai mitų, kad MMA didinimas gali reikšmingai didinti infliaciją ar nedarbą. Esame atlikę ekonominę studiją ir MMA kėlimo įtakos šiems reiškiniams. Tiek Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos analitikai, tiek Lietuvos bankas teigia, kad įtaka infliacijai nėra reikšminga, ji gali būti iki 1 proc.

Tačiau MMA kėlimas yra ypatingai svarbus mažiausias pajamas gaunantiems darbuotojams tiek dėl jų pajamų didinimo, tiek dėl šešėlinės darbo rinkos mažinimo, tiek dėl geresnių socialinių garantijų. Manome, kad MMA kėlimas yra reikalinga ir reikšminga priemonė“, – sakė ministrė.

Monika Navickienė

Spaudos konferencijoje taip pat dalyvavusi finansų ministrė Gintarė Skaistė patvirtino, kad neapmokestinamąjį pajamų dydį ketinama didinti 85 eurais, iki 625 eurų.

„Tai yra 15,7 proc. augimas, MMA augimas yra 15 proc. Todėl šių abiejų dydžių augimas, didinantis darbuotojų pajamas, eina paraleliai. Manome, kad šiuo sprendimu valstybė dalinasi naštą su verslu didinant pajamas mažai uždirbantiems ir iki vidutinio darbo užmokesčio uždirbantiems žmonėms.

NPD didėtų žmonėms, kurie gauna iki kitų metų prognozuojamo VDU, tai reiškia iki 1926 eurų. Nuo 1926 eurų būtų išlaikytas šiuo metu taikomas NPD, jis nesikeistų“, – sakė ji.

G. Skaistė dar pridūrė, kad neįgaliesiems ir riboto darbingumo asmenims (priklausomai nuo darbingumo lygio) yra didinamas NPD nuo 870 iki 1010 eurų.

„Bendrai pajamos „į rankas“ dėl šių dviejų sprendimų augtų apie 83,5 euro MMA gaunantiems žmonėms“, – sakė G. Skaistė.

Ministrė pridūrė, kad poveikis biudžetui kitiems metams dėl NPD pokyčio būtų 164,3 mln. eurų mažesnių pajamų.

G. Skaistė pastebėjo, kad uždirbantiems VDU atlyginimo dydis dėl NPD pokyčių nesikeistų.

„Kadangi NPD formulė yra taikoma iki 1 VDU, kuris prognozuojamas kitais metais“, – sakė ji.

Gintarė Skaistė

M. Navickienė dar pakomentavo, kad MMA keliant du kartus per metus, kaip siūlė Lietuvos bankas ir kai kurie ekonomistai, kiltų didelių administravimo iššūkių.

„Geriausia visada priimti sprendimą ir žinoti, kaip gyveni visus metus. Vienas sprendimas yra geresnis ir aiškus“, – sakė ji.

G. Skaistė dar pridūrė, kad MMA yra įrašytas į NPD taikymo formulę.

„Jei ją keisti viduryje metų, GPM dalies žmonių yra deklaruojamas už metus, išties būtų gana sudėtinga įgyvendinti“, – sakė ji.

Antradienį BNS šaltiniai pranešė, kad minimalioji mėnesinė alga (MMA) 2023 metais gali didėti 110 eurų – nuo 730 iki 840 eurų.

Tuo metu neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD) galėtų būti didinamas 85 eurais – nuo 540 iki 625 eurų.

Šiuo metu Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įstatyme yra numatytos dvi NPD taikymo formulės. Viena yra skirta uždirbantiems iki 1704 eurų per mėnesį (bruto) ir atrodo taip: 540 - 0,34 * (darbo užmokestis - MMA).

Jei GPM įstatyme būtų keičiamas tik NPD dydis, bet ne jo taikymo rėžiai ar formulėje esantys koeficientai, tuomet uždirbantys iki 1704 eurų per mėnesį galėtų tikėtis sumokėti 24,48 euro GPM mažiau.

Kita formulė skirta uždirbantiems daugiau nei 1704 eurus (bruto) per mėnesį ir atrodo taip: 400 - 0,18 * (DU - 642). Vyriausybė kol kas nėra pateikusi detalios informacijos, kaip ji bus keičiama.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (3)