aA
Pensijai kaupiantys gyventojai nuo šiol turės daugiau pasirinkimų, kaip bus išmokami II pakopoje sukaupti pinigai. Tarp naujų sąvokų – ir pensijų anuitetas su garantuotu mokėjimo laikotarpiu. Ką konkrečiai tai reiškia, kaip nuo šiol veiks sukauptų pinigų išmokėjimo procesas ir ką reikia žinoti kiekvienam, dalyvaujančiam arba planuojančiam dalyvauti II pensijų pakopoje?
Nauja pensijų išmokų tvarka: ką reikia žinoti kaupiantiems?
© DELFI / Andrius Ufartas

Seimas šią savaitę priėmė Pensijų kaupimo įstatymo pakeitimus, kurie įsigalios nuo liepos 1 dienos. Pakeitimai numato, kad išeidami į pensiją, II pakopos dalyviai galės pasirinkti iš trijų anuiteto tipų: standartinio, standartinio su garantuojamu laikotarpiu ir atidėtojo. Nuo šio pasirinkimo priklausys ne tik, kaip bus išmokama sukaupta suma, bet ir ar pinigai bus paveldimi pensijos išmokėjimo laikotarpiu.

„Palyginti su anuitetų ir išmokų tvarka, kuri buvo numatyta pernai reformuojant pensijų sistemą, yra nemažai naujovių: padidinta riba, iki kurios visa sukaupta suma tiesiog išmokama iš karto, taip pat į sistemą įtrauktas šiuo metu privačių bendrovių siūlomas standartinio anuiteto su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu pasirinkimas. Naujasis įstatymas taip pat numato, kaip „Sodra“ turės užtikrinti anuitetų mokėjimo tvarką – tam bus suformuota sprendimus priimanti taryba“, – teigia Aistė Paliukaitė, „Luminor“ pensijų produkto vadovė.

Ji atkreipia dėmesį, kad ši tvarka aktuali tik II pensijų pakopoje, kurioje gyventojas į pensijų fondą perveda iki 3 proc. nuo savo atlyginimo, o valstybė prideda iki 1,5 proc. nuo vidutinio atlyginimo. Nei I pakopa, t. y. „Sodros“ pagal pajamas ir darbo stažą mokama pensija, nei III – savarankiškai pensijų fonde kaupiamos lėšos – nėra paliečiamos naujųjų pakeitimų.

Išmoka ar anuitetas?

Pagal priimtą tvarką, kas vyks su II pakopos pensijų fonde sukauptais pinigais, priklausys nuo sumos. Lėšos iki 5000 eurų išmokamos vienkartine išmoka. Suma nuo 5000,01 euro iki 9999,99 eurų – periodinėmis išmokomis, mokamomis iki 85 metų. Jei suma pensijų fonde siekia 10000 eurų ir daugiau, dalyvis turi pirkti anuitetą, kurį teiks pati „Sodra“, tačiau jis turi tris pasirinkimus.

A wallet
A wallet
© DELFI / Šarūnas Mažeika

„Anuitetas – vis dar menkai pažįstama sąvoka daugeliui Lietuvos gyventojų. Paprasčiausia pasakyti, kad tai susitarimas tarp anuiteto mokėtojo – šiuo atveju „Sodros“ – ir pensijų fondo dalyvio. Už fonde sukauptą sumą asmuo gauna kasmėnesines išmokas iš „Sodros“, kurios mokamos iki gyvenimo pabaigos. Būtent taip veikia pirmasis pasirinkimas – standartinis anuitetas. Jį pasirinkus pinigai nėra paveldimi. Tačiau yra kiti du pasirinkimai, kurie leidžia paveldėti dalį arba beveik visas lėšas“, – aiškina A. Paliukaitė.

Pirmasis iš šių pasirinkimų – tai standartinis anuitetas su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu. Kaip ir pirmuoju atveju, išmokos mokamos iki gyvenimo pabaigos. Tačiau tuo pačiu pasirenkamas garantuojamas laikotarpis. Jei asmuo gyvena trumpiau, iki garantinio laikotarpio pabaigos likusi anuiteto išmokų dalis atitenka paveldėtojams.

Dar vienas pasirinkimas yra atidėtasis anuitetas. Tai reiškia, kad asmuo įsigyja anuiteto išmokas, tačiau tam paskiria tik 10–15 proc. visos sumos ir šios išmokos mokamos tik po to, kai jam sukanka 85 metai. Iki tol mokamos periodinės išmokos iš pensijų fondo, naudojant likusią 85–90 proc. sumos dalį. Ir, jei asmuo gyvena trumpiau, ši sumos dalis yra paveldima.

„Pinigų paveldėjimas – vienas aktualiausių klausimų gyventojams, kaupiantiems arba svarstantiems kaupti II pakopoje. Praėjusiais metais „Luminor“ užsakymu atliktos apklausos rodo, kad 86 proc. gyventojų yra svarbu, kad pensijai kaupiamos lėšos būtų paveldimos, o 49 proc. kaupiančiųjų nurodo, kad paveldėjimo galimybė yra pagrindinė motyvacija kaupti II arba III pakopoje“, – pastebi A. Paliukaitė.

Anuitetais rūpinsis taryba

Įstatymo pakeitimai numato, kad anuitetų mokėjimo tvarką nustatys ir šią veiklą kontroliuos taryba, sudaryta iš 5 nepriklausomų narių. Tai reiškia, kad konkrečios išmokos, kurių gali tikėtis gyventojas, sukaupęs tam tikrą sumą, dar paaiškės.

Kadangi įstatymas įsigalioja nuo liepos 1 d., jei iki tol taryba nebus sudaryta arba nepatvirtins tvarkos, „Sodra“ pradės taikyti anuitetų mokėjimą savo nuožiūra, su galimybe kompensuoti išmokas vėliau, jei tarybos patvirtinta tvarka galiausiai gyventojams būtų palankesnė.

Tam, kad įstatymas įsigaliotų, jį dar turi pasirašyti prezidentas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(14 žmonių įvertino)
3.0714

Baldų gamyba iš vidaus: medienos dalis savikainoje ir kas lemia brangimą (19)

Pastaruoju metu pastebimas tiek medienos žaliavos, tiek vartotojams parduodamų baldų kainų...

TOP-30 labiausiai brangusių prekių ir paslaugų: infliacija skaudžiausiai smogė naujakuriams ir vairuotojams (134)

Seniai matytą 5 proc. lygį pasiekusią infliaciją šiemet geriausiai pajuto automobilių...

Netrukus planuoja imtis mokestinių pakeitimų: gali keistis pajamų apmokestinimas, didėti NPD galėtų įsigalioti jau kitų metų sausį (130)

Jau šioje Seimo rudens sesijoje galimai bus imtasi mokestinių pakeitimų, pirmadienį po frakcijų...

Galvojantiems apie būsto paskolą – perspėjantys eksperto patarimai: reikia gerai pasiruošti (17)

Įsigyti nuosavą būstą – apie tai svajoja kone kiekvienas, tačiau neretai prireikia pagalbos ir...

Skaistė: didesnis biudžeto deficitas yra susijęs su vienkartinėmis ekstremalios situacijos valdymo išlaidomis (4)

Finansų ministrė Gintarė Skaistė aiškina, kad didesnis nei planuota 2022 m. valstybės...

Top naujienos

Po rinkimų karnavalo Rusijoje įspėja: gali baigtis liūdnai (2)

Tai nebuvo rinkimai. Su tokiu teiginiu kalbėdami apie Rusijos parlamento rinkimus sutinka dauguma...

Pirmoji didžiųjų prekybininkų savaitė su galimybių pasu: padidėjęs srautas į mažesnes parduotuves nepadėjo išvengti praradimų pasisakė apie boikotą (64)

Praėjus savaitei, kuomet didesnėse maisto prekių parduotuvėse tenka tikrinti galimybių pasus,...

Lietuvos sąjungininkai – apie dūrį į nugarą: pasekmės gali atsirūgti visai NATO (138)

Dūris į nugarą, išdavystė! Tokios tulžingos reakcijos pasipylė iš Paryžiaus po to, kai...

Sunkiai sirgusios motinos kančias nutraukęs šachmatų meistras sulaukė Nausėdos, bet ne teisėjų malonės (157)

Prieš ketverius metus bejėgiškos būklės savo neįgalią motiną pagalve uždusinęs kaunietis...

Estijos pabėgėlių taryba: sąlygos Lietuvos pabėgėlių stovyklose – nežmoniškos papildyta (481)

Estijos pabėgėlių taryba, atsiliepusi į Lietuvos Raudonojo Kryžiaus prašymą ir praėjusią...

Miško grybai ir uogos ant turgaus prekystalio – apsimoka rinkti ar pirkti

Šių metų ruduo tiesiog puikus miško gėrybių mėgėjams. Grybautojai pasakoja, jog jauno mėnulio...

Patarė, ką daryti pajutus pirmuosius peršalimo simptomus: tai padės, net jei liga jau prasidėjusi (8)

Ruduo yra palankiausias metas plisti virusams ir bakterijoms, kurie sukelia įvairias peršalimo...

Transliacija / Iš esmės. Kokį naują karą pranašauja eiliniai Rusijos „parlamento rinkimai"? (4)

Nebuvo jokių abejonių, jog Kremliaus režimas per šį savaitgalį vykusius Rusijos Valstybės...

Kino režisierius Romas Zabarauskas viešu laišku kreipėsi į Nausėdaites: prašo pakeisti tėčio nuomonę (799)

Kino režisierius Romas Zabarauskas atviru laišku kreipėsi į Nausėdų šeimą, o ypač dukras,...

Operacinėje dirbanti slaugytoja: mūsų darbe yra tokių aspektų, apie kuriuos su medicina susijęs žmogus nė neįtartų

Pavykusi operacija yra darnaus operacinės komandos darbo rezultatas, todėl operacinės slaugytoja -...