aA
Atsidariusi savo 4 banko sąskaitas Simona nustebo – visose įšaldyta ta pati 86 Eur suma, kaip nurodyta, – skola „Sodrai“. Išsigandusi moteris puolė aiškintis situaciją, mat visada sąžiningai mokėdavo mokesčius. Pasirodo, pildant deklaraciją įsivėlė ne jos klaida, bet už ją turi sumokėti pati Simona, iš jos sąskaitos išieškant skolą.
Moterį papiktino per klaidą atsiradusi „Sodros“ skola: nieko nežinojo, kol nepamatė 4 sąskaitose įšaldytų pinigų
© DELFI / Andrius Ufartas

Apie skolą nieko nežinojo

Prieš porą dienų Simona (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi) atsidarė savo el. bankininkyste ir pamatė, kad 3 turimose banko sąskaitose yra rezervuota po 86 Eur, nurodyta, kad tai – „Sodros“ skola. Moteris nustebo, mat, kaip tikina, visada sąžiningai moka mokesčius. Pernai ji dirbo su individualia veikla, todėl metų gale turėjo pildyti pajamų deklaraciją ir susimokėti nustatytus mokesčius.

„Labai susinervinau, prieš kiekvieną deklaraciją konsultuojuosi su man priskirta Sodros specialiste, nes nenoriu turėti skolų. Mane labai nustebino, kad suma buvo rezervuota 3 banko sąskaitose“, – Delfi pasakoja ji.

Simona patikrino savo „Sodros“ paskyrą, tačiau joje nerado jokio pranešimo, kad yra skolinga. Čia ji rado tik „Sodros“ sprendimą iš jos turto išieškoti 86 Eur sumą, tačiau jokio paaiškinimo – už ką ir kodėl.

„Iškart parašiau laišką savo „Sodros“ priskirtai konsultantei, ji informavo, kad padaryta klaida, bet ne mano. Susikaupusi kažkokia skola už 2019 m. Labai papiktino, kad nebuvau informuota apie skolą, būčiau susimokėjusi pati, jeigu būčiau žinojusi, kad esu skoloje. Taip išeina, kad esu blogietė, iš kurios reikia išieškoti pinigus. Gal tai turės įtakos ateityje, jei imsiu paskolą banke, kuris skaičiuos mano reitingą“, – piktinasi pašnekovė.

Bank money
Bank money
© DELFI / Andrius Ufartas

Kelias dienas negalėjo naudotis daugiau nei 300 Eur

Maža to, patikrinusi „Revolut“ sąskaitą, čia taip pat buvo rezervuota ta pati suma, vadinasi, iš viso – 4 sąskaitose. Pinigai jau nuskaityti nuo vienos sąskaitos, tačiau kelias dienas ji negalėjo naudotis visose sąskaitose rezervuotais pinigais – daugiau nei 300 Eur.

Revolut kortelėje nelaikau beveik jokių pinigų, ją naudoju internetiniams pirkimams. Jei ką nors planuoju pirkti, persivedu pinigų ir atlieku mokėjimą. Atsidariusi sąskaitą pamačiau, kad suma yra minuse. Esu skoloje tuos pačius 86 Eur.

Jei, pavyzdžiui, būčiau skoloje 1000 Eur, tai mano 4 sąskaitose būtų rezervuota iš viso 4 tūkst. Eur. Galbūt planuoju svarbų pirkinį, gal tai mano paskutiniai pinigai ir neturėčiau už ką maisto nusipirkti“, – atkreipia dėmesį Simona.

Be to, „Sodros“ rašte nurodyta, kad moteris sprendimą gali apskųsti per 20 dienų, tačiau pinigai nuo jos sąskaitos jau nuskaityti. „Tai kur mano teisė skųsti sprendimą?“ – klausia ji.

„Konsultantė man pasakė, kad tai – „Sodros“ ar VMI klaida. Jei tai ne mano, tai gal valstybė turėtų prisiimti atsakomybę už padarytą klaidą. Bet jeigu ir būtų mano klaida, tikrai sutikčiau susimokėti pati be išieškojimų. Pirmiausiai reikėtų klientą informuoti, už ką ir kodėl jis skolingas“, – apibendrina ji.

Moterį papiktino per klaidą atsiradusi „Sodros“ skola: nieko nežinojo, kol nepamatė 4 sąskaitose įšaldytų pinigų
© DELFI / Andrius Ufartas

„Sodra“: gyventojai įspėjami, dar iki pateikiant mokėjimo nurodymą

„Sodros“ komunikacijos skyriaus vedėjas Saulius Jarmalis teigia, kad sunku pakomentuoti šį atvejį, kai nežinoma konkrečios aplinkybės, todėl ragina skaitytoją kreiptis į „Sodros“ specialistus, kurie padės išspręsti šią problemą.

Delfi skaitytoja Simona teigė, kad susisieks dar pati asmeniškai su „Sodra“ ir rašys skundą dėl nežinia iš kur atsiradusios skolos.

Anot S. Jarmalio, „Sodra“ visada informuoja gyventojus ir dirbančiuosius savarankiškai, jeigu susidaro skola. Gyventojai į savo asmeninę paskyrą esą gauna kelis raginimus įvykdyti įsipareigojimus, dar iki pateikiant mokėjimo nurodymą.

„Šiemet, kai dėl karantino buvo pratęstas pajamų deklaracijų pateikimo terminas, o „Sodra“ per karantiną draudėjams netaikė sankcijų, visi savarankiškai dirbantys gyventojai, kurie nesumokėjo įmokų nuo deklaruotų pajamų ir nesikreipė į „Sodrą“ dėl jų atidėjimo, rugpjūčio mėnesį buvo informuoti apie susidariusias skolas. Tai darome nuolat, nes siekiame su draudėjais bendradarbiauti, o mokėjimo nurodymas yra kraštutinė priemonė“, – komentuoja S. Jarmalis.

Jis pažymi, kad informacija pateikiama per asmeninę paskyra draudėjams www.sodra.lt/draudejui: „Rekomenduojame dirbantiesiems savarankiškai prisijungus prie šios paskyros nurodyti savo kontaktus ir sutikti, kad „Sodra“ atsiųstų pranešimus pasirinktu elektroninio pašto adresu ar telefonu.“

„Užtikrinti, kad socialinio draudimo įmokos būtų sumokėtos – „Sodros“ pareiga visuomenei. Iš šių įmokų mokamos ligos išmokos, motinystės socialinio draudimo išmokos, pensijos. Sprendimai priimami pagal turimą informaciją, kurią pateikia draudėjai ir kitos institucijos“, – aiškina „Sodros“ atstovas.

Vis dėlto įmokų mokėtojams sudaroma galimybė kreiptis, jeigu kyla abejonių dėl „Sodros“ sprendimų pagrįstumo. Jeigu paaiškėtų, kad skola priskaičiuota nepagrįstai, „Sodra“ permoką įskaitytų kaip socialinio draudimo įmoką ateityje, arba, gyventojui pageidaujant, permoką grąžintų.

Moterį papiktino per klaidą atsiradusi „Sodros“ skola: nieko nežinojo, kol nepamatė 4 sąskaitose įšaldytų pinigų
© DELFI / Josvydas Elinskas

Kodėl pinigai rezervuojami visose sąskaitose?

„Sodra“, išieškodama įmokas, per Registrų centro administruojamą Piniginių lėšų apribojimo informacinę sistemą (PLAIS) pateikia tik vieną mokėjimo nurodymą – skolos dydžio sumai. Kaip veikia PLAIS, plačiau paaiškino Registrų centro atstovas Mindaugas Samkus.

Jis pažymi, kad sistema, gavusi mokėjimo nurodymą, rezervuoja sumą visose asmens sąskaitose, bet nuskaito tik vienoje iš jų, mat nežinoma, kiek tiksliai asmuo disponuoja pinigų. Galbūt jis turi penkias sąskaitas, bet keturios iš jų – tuščios.

„Sodra ar VMI duoda nurodymą, jei asmuo skolingas. Tada kreipiamės į Lietuvos banką, kad Registrų centrui suteiktų informaciją, kokias sąskaitas asmuo turi. Tarkim, žmogus skolingas 100 Eur, bet nežinome, ar vienoje sąskaitoje tokia suma bus. Sistema sukurta taip, kad įšaldo sumą visose sąskaitose, tuomet bet kurią iš sąskaitų atsirado ir vertina, ar joje užtenka lėšų.

Jei užtenka, skolą nuskaičiuoja, o visus kitus įšaldymus per kelias dienas atstato, žmogus gali toliau naudotis tomis lėšomis. Jei vienoje sąskaitoje randa tik 50 Eur, juos nuskaito, tada visose kitose sąskaitose įšaldyta suma lieka po 50 Eur. Taip iš eilės tikrinamos visos sąskaitos“, – aiškina M. Samkus.

Anot jo, skolos išieškojimas vyksta, kol nurodymas iš VMI ar „Sodros“ yra aktyvus. Jei asmens sąskaitoje nėra pakankamai pinigų, prasideda kitos procedūros – teismai, antstoliai ir kt.

„Jeigu sistema gauna nurodymą, ji nemato, ar tai klaidingai paskaičiuota suma, ar ne. Jei tai buvo klaida, tai skolos išieškojimo nurodytojas, šiuo atveju „Sodra“, turėtų informuoti sistemą, kad šis nurodymas buvo padarytas per klaidą. Jeigu žmogui pinigus nuskaitė, „Sodra“ per sistemą tuos pinigus gavo, tai turėtų būti mechanizmai, kaip juos grąžinti, nes pati sistema to padaryti negali“, – aiškina M. Samkus.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(47 žmonės įvertino)
2.1915

„Swedbank“: lietuviai savo pensijai norėtų sukaupti iki 50 tūkst. eurų siekiančią sumą (9)

Papildomai savo pensijai kaupiantys šalies gyventojai dažniausiai norėtų sukaupti nuo 26 iki 50...

„Sodra“: vidutinis atlyginimas „į rankas“ pasiekė 900 eurų pandemija labiau paveikė moteris (105)

Laikotarpiu tarp dviejų karantinų – trečiąjį šių metų ketvirtį – vėl augo ir darbuotojų...

Idėja apmokestinti dirbančiuosius iš namų sulaukė vieningo pasipriešinimo: viena diena kainuotų apie 3 eurus (357)

Iš namų dirbantys darbuotojai sutaupo pietums, kelionėms ir aprangai, todėl galėtų labiau...

Šventinių dovanų medžioklė: kaip suvaldyti impulsyvųjį pirkimą ir neišleisti visų santaupų?

Šiemet prekyba kalėdinėmis dovanomis prasidėjo neįprastai anksti. Parduotuvių vitrinose...

Kaip kaupti pensijai, kai jums apie 30, 40 ar 50 metų (7)

Daugelis žmonių apie taupymą senatvei susimąsto įvairiuose gyvenimo etapuose. Skirtingo amžiaus...

Top naujienos

Lietuvio atradimai Norvegijoje nustebino net vietinius: užfiksuoti vaizdai masina atvykti ir nemėgstančius šaltų kraštų (36)

Turbūt sutiksite, kad per karantiną lietuviai juda kur kas mažiau – riboja ne tik namų sienos,...

„Žalgirio“ nesėkmių serija Eurolygoje tęsiasi – pralaimėjo penktą kartą iš eilės (343)

Nesėkmių seriją Eurolygoje išgyvenančiam Kauno „Žalgiriui“ (5/6) ketvirtadienį nepavyko jos...

Santaros klinikų medikė: net ir reanimacijoje dėl COVID-19 gydytas pacientas viruso egzistavimu netikėjo (374)

Kai kurie pacientai, net ir paguldyti į Santaros klinikų reanimacijos ir intensyvios terapijos...

Vis daugiau vaikų kamuoja šis sutrikimas: pasekmės – daug liūdnesnės nei galima įsivaizduoti (2)

Lietuvoje per paskutinį dešimtmetį viršsvorį turinčių ar nutukimu sergančių vaikų gretos...

Dobrovolska papasakojo, apie ką kalbėjo su Nausėda: buvo labai įdomu mato būdą atpiginti notarų ir antstolių paslaugas (333)

Kandidatė į teisingumo ministres Evelina Dobrovolska sako turinti aiškią viziją, ką reikėtų...

Sunkus pasirinkimas: kokias galimų viceministrų pavardes Prezidentūroje išgirdo kandidatai (305)

Po Seimo balsavimo, prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį dekretu paskyrė Ingridą Šimonytę...

Seksas po 50-ties: patarimai, kurie padės iki senatvės mėgautis intymiais santykiais

Kad ir kiek mus bandytų įtikinti, kad lekiantis laikas tai tik skaičiai dokumente, o patirtis yra...

Sigutė Limontaitė | D+ nariams

Privatus detektyvas Romualdas: melagiai ir nusikaltėliai jo bijo – demaskuos vos per kelias minutes

Jis pažįsta jus geriau, nei jūs pats save. Vos kelios minutės pokalbio ir jis pasakys, ar...

Mokslininkai siūlo sukurti naują sekso robotų tipą: jie padėtų spręsti labai liūdną problemą (7)

Vašingtono universiteto mokslininkė Nancy Jecker nemano, kad sekso robotai yra juokinga tema –...

Specialistė išvardijo tinkamiausius žaislus 0-1 metų vaikams: neapsigaukite su populiariausiais mamų pirkiniais (2)

Artėjant didžiosioms metų šventėms, tėvai, seneliai, dėdės ir tetos šluoja nuo parduotuvių...

|Maža didelių žinių kaina