aA
Atsidariusi savo 4 banko sąskaitas Simona nustebo – visose įšaldyta ta pati 86 Eur suma, kaip nurodyta, – skola „Sodrai“. Išsigandusi moteris puolė aiškintis situaciją, mat visada sąžiningai mokėdavo mokesčius. Pasirodo, pildant deklaraciją įsivėlė ne jos klaida, bet už ją turi sumokėti pati Simona, iš jos sąskaitos išieškant skolą.
Moterį papiktino per klaidą atsiradusi „Sodros“ skola: nieko nežinojo, kol nepamatė 4 sąskaitose įšaldytų pinigų
© DELFI / Andrius Ufartas

Apie skolą nieko nežinojo

Prieš porą dienų Simona (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi) atsidarė savo el. bankininkyste ir pamatė, kad 3 turimose banko sąskaitose yra rezervuota po 86 Eur, nurodyta, kad tai – „Sodros“ skola. Moteris nustebo, mat, kaip tikina, visada sąžiningai moka mokesčius. Pernai ji dirbo su individualia veikla, todėl metų gale turėjo pildyti pajamų deklaraciją ir susimokėti nustatytus mokesčius.

„Labai susinervinau, prieš kiekvieną deklaraciją konsultuojuosi su man priskirta Sodros specialiste, nes nenoriu turėti skolų. Mane labai nustebino, kad suma buvo rezervuota 3 banko sąskaitose“, – Delfi pasakoja ji.

Simona patikrino savo „Sodros“ paskyrą, tačiau joje nerado jokio pranešimo, kad yra skolinga. Čia ji rado tik „Sodros“ sprendimą iš jos turto išieškoti 86 Eur sumą, tačiau jokio paaiškinimo – už ką ir kodėl.

„Iškart parašiau laišką savo „Sodros“ priskirtai konsultantei, ji informavo, kad padaryta klaida, bet ne mano. Susikaupusi kažkokia skola už 2019 m. Labai papiktino, kad nebuvau informuota apie skolą, būčiau susimokėjusi pati, jeigu būčiau žinojusi, kad esu skoloje. Taip išeina, kad esu blogietė, iš kurios reikia išieškoti pinigus. Gal tai turės įtakos ateityje, jei imsiu paskolą banke, kuris skaičiuos mano reitingą“, – piktinasi pašnekovė.

Bank money
Bank money
© DELFI / Andrius Ufartas

Kelias dienas negalėjo naudotis daugiau nei 300 Eur

Maža to, patikrinusi „Revolut“ sąskaitą, čia taip pat buvo rezervuota ta pati suma, vadinasi, iš viso – 4 sąskaitose. Pinigai jau nuskaityti nuo vienos sąskaitos, tačiau kelias dienas ji negalėjo naudotis visose sąskaitose rezervuotais pinigais – daugiau nei 300 Eur.

Revolut kortelėje nelaikau beveik jokių pinigų, ją naudoju internetiniams pirkimams. Jei ką nors planuoju pirkti, persivedu pinigų ir atlieku mokėjimą. Atsidariusi sąskaitą pamačiau, kad suma yra minuse. Esu skoloje tuos pačius 86 Eur.

Jei, pavyzdžiui, būčiau skoloje 1000 Eur, tai mano 4 sąskaitose būtų rezervuota iš viso 4 tūkst. Eur. Galbūt planuoju svarbų pirkinį, gal tai mano paskutiniai pinigai ir neturėčiau už ką maisto nusipirkti“, – atkreipia dėmesį Simona.

Be to, „Sodros“ rašte nurodyta, kad moteris sprendimą gali apskųsti per 20 dienų, tačiau pinigai nuo jos sąskaitos jau nuskaityti. „Tai kur mano teisė skųsti sprendimą?“ – klausia ji.

„Konsultantė man pasakė, kad tai – „Sodros“ ar VMI klaida. Jei tai ne mano, tai gal valstybė turėtų prisiimti atsakomybę už padarytą klaidą. Bet jeigu ir būtų mano klaida, tikrai sutikčiau susimokėti pati be išieškojimų. Pirmiausiai reikėtų klientą informuoti, už ką ir kodėl jis skolingas“, – apibendrina ji.

Moterį papiktino per klaidą atsiradusi „Sodros“ skola: nieko nežinojo, kol nepamatė 4 sąskaitose įšaldytų pinigų
© DELFI / Andrius Ufartas

„Sodra“: gyventojai įspėjami, dar iki pateikiant mokėjimo nurodymą

„Sodros“ komunikacijos skyriaus vedėjas Saulius Jarmalis teigia, kad sunku pakomentuoti šį atvejį, kai nežinoma konkrečios aplinkybės, todėl ragina skaitytoją kreiptis į „Sodros“ specialistus, kurie padės išspręsti šią problemą.

Delfi skaitytoja Simona teigė, kad susisieks dar pati asmeniškai su „Sodra“ ir rašys skundą dėl nežinia iš kur atsiradusios skolos.

Anot S. Jarmalio, „Sodra“ visada informuoja gyventojus ir dirbančiuosius savarankiškai, jeigu susidaro skola. Gyventojai į savo asmeninę paskyrą esą gauna kelis raginimus įvykdyti įsipareigojimus, dar iki pateikiant mokėjimo nurodymą.

„Šiemet, kai dėl karantino buvo pratęstas pajamų deklaracijų pateikimo terminas, o „Sodra“ per karantiną draudėjams netaikė sankcijų, visi savarankiškai dirbantys gyventojai, kurie nesumokėjo įmokų nuo deklaruotų pajamų ir nesikreipė į „Sodrą“ dėl jų atidėjimo, rugpjūčio mėnesį buvo informuoti apie susidariusias skolas. Tai darome nuolat, nes siekiame su draudėjais bendradarbiauti, o mokėjimo nurodymas yra kraštutinė priemonė“, – komentuoja S. Jarmalis.

Jis pažymi, kad informacija pateikiama per asmeninę paskyra draudėjams www.sodra.lt/draudejui: „Rekomenduojame dirbantiesiems savarankiškai prisijungus prie šios paskyros nurodyti savo kontaktus ir sutikti, kad „Sodra“ atsiųstų pranešimus pasirinktu elektroninio pašto adresu ar telefonu.“

„Užtikrinti, kad socialinio draudimo įmokos būtų sumokėtos – „Sodros“ pareiga visuomenei. Iš šių įmokų mokamos ligos išmokos, motinystės socialinio draudimo išmokos, pensijos. Sprendimai priimami pagal turimą informaciją, kurią pateikia draudėjai ir kitos institucijos“, – aiškina „Sodros“ atstovas.

Vis dėlto įmokų mokėtojams sudaroma galimybė kreiptis, jeigu kyla abejonių dėl „Sodros“ sprendimų pagrįstumo. Jeigu paaiškėtų, kad skola priskaičiuota nepagrįstai, „Sodra“ permoką įskaitytų kaip socialinio draudimo įmoką ateityje, arba, gyventojui pageidaujant, permoką grąžintų.

Moterį papiktino per klaidą atsiradusi „Sodros“ skola: nieko nežinojo, kol nepamatė 4 sąskaitose įšaldytų pinigų
© DELFI / Josvydas Elinskas

Kodėl pinigai rezervuojami visose sąskaitose?

„Sodra“, išieškodama įmokas, per Registrų centro administruojamą Piniginių lėšų apribojimo informacinę sistemą (PLAIS) pateikia tik vieną mokėjimo nurodymą – skolos dydžio sumai. Kaip veikia PLAIS, plačiau paaiškino Registrų centro atstovas Mindaugas Samkus.

Jis pažymi, kad sistema, gavusi mokėjimo nurodymą, rezervuoja sumą visose asmens sąskaitose, bet nuskaito tik vienoje iš jų, mat nežinoma, kiek tiksliai asmuo disponuoja pinigų. Galbūt jis turi penkias sąskaitas, bet keturios iš jų – tuščios.

„Sodra ar VMI duoda nurodymą, jei asmuo skolingas. Tada kreipiamės į Lietuvos banką, kad Registrų centrui suteiktų informaciją, kokias sąskaitas asmuo turi. Tarkim, žmogus skolingas 100 Eur, bet nežinome, ar vienoje sąskaitoje tokia suma bus. Sistema sukurta taip, kad įšaldo sumą visose sąskaitose, tuomet bet kurią iš sąskaitų atsirado ir vertina, ar joje užtenka lėšų.

Jei užtenka, skolą nuskaičiuoja, o visus kitus įšaldymus per kelias dienas atstato, žmogus gali toliau naudotis tomis lėšomis. Jei vienoje sąskaitoje randa tik 50 Eur, juos nuskaito, tada visose kitose sąskaitose įšaldyta suma lieka po 50 Eur. Taip iš eilės tikrinamos visos sąskaitos“, – aiškina M. Samkus.

Anot jo, skolos išieškojimas vyksta, kol nurodymas iš VMI ar „Sodros“ yra aktyvus. Jei asmens sąskaitoje nėra pakankamai pinigų, prasideda kitos procedūros – teismai, antstoliai ir kt.

„Jeigu sistema gauna nurodymą, ji nemato, ar tai klaidingai paskaičiuota suma, ar ne. Jei tai buvo klaida, tai skolos išieškojimo nurodytojas, šiuo atveju „Sodra“, turėtų informuoti sistemą, kad šis nurodymas buvo padarytas per klaidą. Jeigu žmogui pinigus nuskaitė, „Sodra“ per sistemą tuos pinigus gavo, tai turėtų būti mechanizmai, kaip juos grąžinti, nes pati sistema to padaryti negali“, – aiškina M. Samkus.

www.DELFI.lt
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(47 žmonės įvertino)
2.1915

Infliacija krizės dar neatnešė: lietuviai masiškai taupyti nesiima, tačiau įspėjimų jau yra (1)

Infliacijai siekiant aukštumas, gyventojai veržtis diržų ir vartoti mažiau dar neskuba, sako...

Didžiosios Britanijos Karališkoji monetų kalykla pristatė vaivorykštėmis išmargintą 50 pensų monetą

Didžiosios Britanijos Karališkoji monetų kalykla pristatė ypatingo dizaino vaivorykštėmis...

Laukia dar vienas maisto kainų šuolis: svarstoma, ar žmonės galės mokėti tokią aukštą kainą (7)

Maisto produktai ir toliau brangs, prognozuoja ekspertai. Pasak jų, dar vienas kainų šuolis laukia...

„Swedbank“: saugotis reikia ir sukčių, įsisukusių į prekybos ir skelbimų portalus

Nors atsiskaitymų internetu saugumo reikalavimai nuolat griežtėja, tačiau sukčiai stengiasi...

Seimas nusprendė: uždirbantys tarp minimalios ir vidutinės algos „į rankas“ gaus daugiau (1)

Seimo nariai antradienį priėmė Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo projektą, kuriame...

Top naujienos

Delfi Plius DELFI

Po ukrainiečių paviešintų vaizdų – šokas šlovinusiems Rusijos kariuomenę: tai paskutinis lašas (7)

Rusijos karo tinklaraštininkus šokiravo jų šalies kariuomenės nekompetencija, Vladimirui Putinui...

Infliacija krizės dar neatnešė: lietuviai masiškai taupyti nesiima, tačiau įspėjimų jau yra (1)

Infliacijai siekiant aukštumas, gyventojai veržtis diržų ir vartoti mažiau dar neskuba, sako...

Karas Ukrainoje. Rusijai didinant pastangas užimti visą Luhanską – Zelenskio atsakas: nurodė, kas gali sustabdyti karą (1)

Ukraina atmetė galimybę susitarti su Rusija dėl paliaubų ir pareiškė, kad nesutiks su...

Po klausimo apie Ukrainą Micičius be žodžių paliko spaudos konferenciją specialiai „Delfi“ iš Belgrado (1)

Jokių abejonių, Ukraina turi solidžią krepšinio bendruomenę, šiuo metu dėmesį telkiančią ne...

Derybininkas: Maskva gali iškeisti Ukrainos belaisvius į Putino sąjungininką

Maskva svarstys galimybę iškeisti Ukrainos „Azovo“ bataliono belaisvius į Viktorą...

Karybos ekspertas: Mariupolio gyventojų laukė žeminanti Kadyrovo čečėnų procedūra (1)

Karybos ekspertas, buvęs Ukrainos karinių pajėgų generalinio štabo karininkas, atsargos...

Išmaudytas Eurolygos čempionų strategas – apie NBA, finalo „X-faktorių“ ir nutildytus skeptikus specialiai „Delfi“ iš Belgrado

Po pergalingo Eurolygos finalo čempionų ekipos Stambulo „Anadolu Efes“ strategas Erginas...

Verslas PliusJulija Leimonė

Kavos pirkinėjimas – tikras pinigų švaistymas: kiek galite sutaupyti, jei ją kokybiškai pasiruošite namuose

Infliacija per kišenes daugeliui kirto taip, kad nori nenori reikėjo permąstyti savo išlaidas....

Delfi PliusŽurnalas „Mano namai“

Praktiškos palėpės scenarijai: kaip funkcionaliai išnaudoti erdvę po stogo šlaitu

Iššūkiai projektuojant palėpę dažniausiai susiję su žemų sienų ties stogo nuolydžiu...

Laukia orų permainos: bus ir nemažai šilumos, ir šalnų (1)

Sekmadienio naktį žemo atmosferos slėgio sūkurys Į Lietuvą atneš drėgnus orus . Dieną jo...