aA
Pardavus butą ir susitvarkius visus dokumentus su mokesčių inspekcija, dar nereiškia, kad tų dokumentų neprireiks po kelerių metų ir juos galima išmesti. DELFI skaitytojos istorija parodė, kad visus dokumentus būtina saugoti ne vienerius metus: susitvarkiusi dokumentus viename Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) skyriuje mergina po kelerių metų sulaukė prašymo iš kito miesto skyriaus – pateikti tuos pačius dokumentus.
© DELFI / Andrius Ufartas

Į DELFI kreipėsi Karolina (pavardė redakcijai žinomai), kuri pasakojo kaip įsipainiojo į VMI biurokratijos voratinklį – prieš tris metus susitvarkė dokumentus Kauno skyriuje, o persikėlus į Vilnių tenka tvarkyti tuos pačius dokumentus iš naujo. Bėda ta, kad mergina ne visus dokumentus tiek laiko saugojo.

„2015 metais mano mama gavo palikimą iš močiutės. Tais pačiais metais man padovanojo tuos pinigus ir pirkome butą Kaune. Nuvažiavome į Kauno VMI skyrių pasiteirauti, kokius veiksmus reikia atlikti, kokius dokumentus pateikti, kad viskas būtų tvarkinga. Jie pasakė, kad reikia pasirašyti pinigų dovanojimo dokumentą, patarė kaip tai padaryti. Ten vietoje viską surašėme ir palikome jiems. Jokios kopijos nepasiėmėme.

2016 metų deklaracijoje viskas gražiai atsispindėjo, kad yra susitvarkyta. Tada 2017 metais nusprendėme tą butą Kaune parduoti, viską nurodėme Kauno VMI. Ir už tuos pinigus, gautus už parduotą butą, pirkome kitą butą Vilniuje tais pačiais metais.

Dabar atėjo laiškas iš Vilniaus VMI, kad jiems trūksta dokumentų dėl sandorių 2015 ir 2017 metais Kaune. Vilniuje buto pirkimas nedomina, tik Kaune atlikti sandoriai. Nusiunčiau pirkimo pardavimo sutartį Kauno, bet sakė, kad to nepakanka. Prašo pateikti pinigų dovanojimo sutartį, nors viskas buvo sutvarkyta Kauno VMI skyriuje. Tai nejaugi jie nemato sistemoje visų pateiktų dokumentų? Galiausiai ar jie nemato Registrų centre užfiksuotų visų sandorių?

Tie sandoriai 2015 metais jau seniai praeityje. Nei aš, nei mama tų dokumentų nesaugojome, nes manėme, kad viskas sutvarkyta. Juk dėl to ir vaikščiojome į Kauno VMI“, – DELFI pasakoja Karolina.

Labiausiai ją piktina tai, kad stengėsi būti sąžininga, viską žingsnis po žingsnio susitvarkyti, bet galiausiai vėl tenka lakstyti per VMI skyrius, ieškoti ir pateikinėti jau anksčiau pateiktus dokumentus.

„Tu važiuoji į inspekciją ir tikiesi, kad viskas bus sutvarkyta. Viskas buvo sąžiningai daroma. Keistai, kai prie tokių atvejų prisikabina, paprastų gyventojų prisikabina, o prie kokio Dragūno namo tai ne. Gali būti, kad tame biurokratiniame mechanizme kokie dokumentai nesuvaikščiojo, ar kad kažkur nugulė ne ten, gal man kažko nepasakė iki galo. Bet, juk aš ir nesu specialistė tų mokestinių dalykų, tam ir ėjau konsultuotis, kad viską iš karto pateikčiau.

Praeitą savaitę nuėjau į Vilniaus VMI skyrių ir klausiau, kodėl tuomet nekilo jokių problemų. Man pasakė čia Kaune buvot, dabar jūs Vilniuje“, – teigė mergina.

VMI pataria dokumentus saugoti 10 metų

Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos atstovas spaudai Tadas Bružas patikina, kad visi dokumentai pateikti viename VMI skyriuje yra matomi VMI informacinėje sistemoje ir esant reikalui, turi būti prieinami kituose miestuose dirbantiems specialistams. Dėl to, pasak T. Bružo, nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos gyventojai paslaugas gali gauti bet kuriame VMI skyriuje.

Plačiau konkrečios Karolinos situacijos T. Bružas komentuoti negali dėl galiojančių asmens duomenų nuostatų.

„Svarbu pastebėti tai, kad VMI turimame dokumente nurodyta buto įsigijimo kaina nesutampa su gyventojos deklaruota suma, todėl ir prašome pateikti deklaracijoje nurodytą sumą pagrindžiantį dokumentą“, – trumpai susidariusią situaciją pakomentuoja jis.

Mokesčių inspekcijos biurokratija ištampė nervus: pasirodo saugoti dokumentus reikia bent 10 metų
© DELFI / Andrius Ufartas

Kauno apskrities VMI atstovas spaudai teigia, kad gyventojų pateiktos deklaracijos yra papildomai tikrinamos tuo atveju, jei deklaruodamas pajamas gyventojas nenurodė pajamų už neišlaikyto turto pardavimą arba jie nesutampa su VMI iš trečiųjų šaltinių gaunamais duomenimis.

„Tuomet visuomet prašome papildomai pateikti juridinę galią turinčius dokumentus, kuriais gyventojas pagrindžia deklaruotą turto įsigijimo kainą. Įvertinus papildomus dokumentus, apskaičiuojama mokėtina gyventojo pajamų mokesčio (GPM) suma“, – sako T. Bružas ir prideda, kad su mokesčių mokėtoja susisieks VMI specialistai ir aptars susidariusią situaciją.

Visiems gyventojams jis primena, kad finansinių sandorių dokumentus rekomenduojama saugoti 10 metų. Taip pat pataria, ką vis dėlto daryti, jei šie neišsaugoti.

„Tais atvejais, kai neišsaugoti dokumentų originalai, įsigijimo dokumentais gali būti pripažįstamos atitinkamų institucijų patvirtintos tokių dokumentų kopijos (pvz. notaro patvirtinta sutarties kopija). Be to, gali būti pateikiamas banko išrašas iš gyventojo sąskaitos, jeigu buvo sumokėta pavedimu ir galima nustatyti, kam, kada, už ką ir kokia suma buvo mokėta. Jei gyventojas neturi nei turto įsigijimo dokumento, nei šio dokumento kopijos – tokiu atveju pajamų mokestis skaičiuojamas nuo visos sumos, gautos už parduotą turtą (neatėmus to turto įsigijimo kainos)“, – nurodo Kauno VMI atstovas.

Kaip informuoja Kauno VMI, bendru atveju 15 proc. dydžio GPM už nekilnojamojo turto pardavimą yra taikomas tada, kai parduotas turtas nebuvo išlaikytas gyventojo nuosavybėje 10 metų nuo įsigijimo datos. Pardavus nekilnojamąjį turtą, gyventojas gautas pajamas deklaruoja Metinės pajamų deklaracijos GPM308 T priede „Ne individualios veiklos turto pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn apmokestinamosios pajamos“. Jei turtas nebuvo išlaikytas 10 metų, gyventojas turi sumokėti 15 proc. GPM nuo gauto pelno, t.y. nuo to, kas liko iš pardavimo kainos atėmus įsigijimo kainą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

4 didžiausios baimės dėl pinigų: įveikti jas nėra sudėtinga (24)

Visame pasaulyje vienas didžiausių nerimo šaltinių yra baimė dėl pinigų ir finansinio...

Dovanų kortelės: nuo „McDonalds“ pinigų iki universalių elektroninių (6)

Dovanų kortelių pasaulinė rinka siekia šimtus milijardų eurų ir kasmet paauga po beveik 16 proc....

Iš Baltijos šalių Lietuvos gyventojai dėl savo finansinės padėties baiminasi labiausiai (12)

Baltijos šalyse atliktas požiūrio į finansus tyrimas atskleidė, kad vertindami savo finansinę...

Tyrimas: norint oriai gyventi Lietuvos sostinėje reikėtų gauti 700-750 eurų „į rankas“ (61)

Atlygio tyrimus rengianti bendrovė „Baltic Salary Survey“ šiemet atliko pragyvenimo atlygio...

Po Naujųjų „ant popieriaus“ uždirbsime daugiau, bet kalbama apie sąmyšį (257)

Nuo 2019 m. sausio 1-osios įsigalios priimta mokesčių reforma, o tai reiškia, kad keisis ir...

Top naujienos

Mažas ir visų pamirštas regionas, kurio vertė Kremliui – neįkainojama: mes bijome kalbėti (132)

Kad išvengtų sankcijų, Kremlius suka aplinkkeliais: naudojantis šalia Juodosios jūros esančiu...

Mažo Šveicarijos miestelio triumfas ir tragedija: geriausiais laikais „Ferrari“ ir „Porshe“ net nebuvo prabanga (6)

Sparčiai tiksint laikrodžiui ir artėjant „Brexit“ valandai, Europos miestai varžosi...

Šaltis jau greit sukaustys Lietuvą: ruoškitės – bus ir sniego pusnų (47)

Sekmadienio naktį maloniai paspaus šaltukas ir kai kur truputį pasnigs. Rimtesnio sniego sulauksime...

Žemė atakuoja Marsą: mokslininkai papasakojo, kokie pavojai tyko žmonių Raudonojoje planetoje (47)

Turbūt daugelis matėte filmų apie taikius Žemės gyventojus atakuojančius agresyvius marsiečius....

Nepilnametės išžaginimas mokyklos personalo nesukrėtė: visos jos čia tokios (214)

Stūmė, spyrė kojomis, kando. Prievartautojas atsitraukė, tačiau grįžo ir su visa jėga...

Praėjus 32 metams po mažamečių nužudymo trūko žudiko kantrybė teisme paskelbta siaubą keliančių nuotraukų (34)

Didžiojoje Britanijoje paskelbtas nuosprendis didžiulio atgarsio visuomenėje sulaukusioje byloje:...

Ne visi pedagogai verti šio vardo: šaukštas deguto sugadino medaus statinę (60)

Įžengusius į kabinetą rimtomis akimis nužvelgia trys iškiliausi Lietuvos partizaninių kovų...

Vytautas Landsbergis: negalima žiūrėti į gerovę tik iš ekonominės perspektyvos (2516)

Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ( TS–LKD ) garbės pirmininkas,...

Kristina susirūpino, ką valgo, kai smarkiai susirgo: pakeitusi kelis dalykus, dabar jaučiasi puikiai (24)

Vilnietė Kristina Bondar sveika mityba susidomėjo stipriai sušlubavus sveikatai. Moteris buvo...

7 raudonosios arbatos privalumai (8)

Raudonoji ( rooibo s) arbata – tai raudonoji žolelių arbata, gaminama iš fermentuotų...