aA
Didiesiems šalyje veikiantiems bankams neskubant mokėti dosnesnių palūkanų už juose laikomus indėlius, ekspertė prognozuoja, kad artimiausiu metu ši padėtis nesikeis. Jekaterina Govina rekomenduoja gyventojams pasidairyti palankesnių siūlymų mažuose bankuose ar kredito unijose, praneša LNK Žinios.
Indėliai
Indėliai
© Shutterstock

Lietuvoje veikiančių komercinių bankų pelnai pernai buvo nemaži, o juos padėjo sukaupti ir imamos palūkanos už būsto paskolas. Palūkanos Lietuvos gyventojams yra vienos didžiausių visoje euro zonoje ir viršija 4 proc., kai prancūzai nemoka nė pusės tiek. Patiems Lietuvos gyventojams mokamos palūkanos už jų indėlius tesiekia vos procentą ir tai – ne visur.

Nepriklausoma finansų ekspertė J. Govina sako, kad būsto paskolų palūkanų skirtumus lėmė keli veiksniai, tarp jų – skirtingi reikalavimai pradiniam įnašui.

„Bet pagrindinė priežastis, kurią išskyrė ekspertai, yra tai, kad Lietuvoje nėra tokio dalyko, kaip fiksuotos palūkanų normos. Teoriškai yra, bet praktiškai nėra. Ką tai reiškia?

Europos Centriniam Bankui (ECB) keliant bazinę palūkanų normą, iš principo inertiškai veikia ir tą kainą, už kurią skolinasi žmonės. Pakilus bazinei palūkanų normai praktiškai tuo pačiu metu kyla būsto paskolų kaina‟, – sako pašnekovė.

Anot jos, kitose valstybėse fiksuotų paskolų instrumentas naudojamas pakankamai plačiai.

„Labai įdomus Prancūzijos atvejis, kur yra būsto paskolų kainos „lubos‟, jas nustato centrinis bankas, ten palūkanų norma yra reguliuojama.

Lietuvoje, mes žinome, yra reguliuojama vartojimo kreditų kaina, bet būsto kaina nėra reguliuojama. Ji yra iš principo tokiame „laisvame plaukime‟, – sako ekspertė.

Jekaterina Govina
Jekaterina Govina
© DELFI / Karolina Pansevič


Paklausus, ar galima reguliavimą taikyti ir Lietuvoje, ji sako, kad viskas yra įmanoma ir priklauso nuo sprendimą priimančių politikų bei reguliuotojo.

„Priklauso nuo to, kiek galbūt politikai ar reguliuotojai mato tą disbalansą Lietuvoje, kur ta našta tampa jau pakankamai reikšminga Lietuvos gyventojams ir reikia imtis intervencinių priemonių‟, – sako J. Govina, anksčiau vadovavusi Lietuvos banko (LB) Finansų rinkos priežiūros tarnybai.

Paliesdama pačių gyventojų indėlių bankuose temą ji pripažino, kad ir čia esama skirtumo nuo Europos vidurkių.

„Pasižiūrėjau, kiek didieji komerciniai bankai siūlo už indėlius, tai už metinį terminuotą indėlį siūloma apie 0,8 proc., iš principo – iki 1 proc. Euro zonos vidurkis yra 1,2–1,3 proc. Tai akivaizdu, kad vėlgi, ir čia mes šiek tiek atsiliekame nuo Europos, galbūt blogąja prasme. Tai didieji bankai tikrai nėra dosnūs, mokėdami gyventojams ar verslams už jų indėlius‟, – kalbėjo J. Govina.

Tokią situaciją ji aiškina indėlių skaičiumi – jų bankuose yra daug. Vadinasi, jeigu bankai neturi bėdų pritraukti pinigų, už juos ir nemokės.

„Tai yra skatinamosios monetarinės politikos pasekmės, kur indėlių kiekis bankuose yra rekordinėse aukštumose. Tai tada, jeigu gali nemokėti, jeigu ir taip tie pinigai yra, tai tiesiog nemoki. Bet čia kalbame apie didžiuosius bankus.

Asociatyvi nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
© DELFI / Julius Kalinskas

Mažesniuose bankuose arba kredito unijose palūkanos normos už indėlius yra daug aukštesnės, negu didžiuosiuose bankuose‟, – pažymėjo ekspertė.

Pasak jos, sunku tikėtis, kad rinkoje dominuojančios kredito įstaigos artimoje perspektyvoje imsis keisti palūkanas už indėlius.

„Nemanau, kad artimiausiu metu, ypač jeigu kalbame apie didžiuosius bankus, mes matysime kažkokį reikšmingesnį pokytį. Paraginčiau žmones apsižvalgyti, pasižiūrėti, yra ir mažesnių bankų arba kredito unijų, kurios siūlo ir didesnes palūkanas.

Jeigu tų pinigų artimiausiu metu neplanuojama kažkur panaudoti, tai tikrai galima padėti ten, kur bent kažkiek gausi už tų pinigų laikymą‟, – rekomenduoja ekspertė.

Jos aiškinimu, bankai veikia atliepdami savo akcininkų lūkesčius – siekia maksimizuoti pelną, o akcininkams turbūt nelabai rūpi konkrečios šalies būsto paskolos ar indėliai. Tačiau situacija turėtų rūpėti vietos institucijoms ir politikams.

„Verslo paskirtis yra ne labdaros, paramos teikimas, o pelno maksimizavimas. Kiekvienas bankas ir jo akcininkai siekia maksimizuoti savo pelną iš to banko (…).

Maža indėlių grąža nepatenkintiems žmonėms ekspertė siūlo apsidairyti: yra naudingesnių pasiūlymų
© Shutterstock


Kam svarbu ir turi rūpėti gyventojų ir verslo interesai, tai Lietuvos politikams ir šalies atsakingoms institucijoms – tie politikai ir institucijos turi tiek minkštosios, tiek kietosios galios instrumentų: gali tiek kalbėtis su bankais, su akcininkais, tiek imtis kažkokių intervencinių priemonių‟, – sako J. Govina.

Paklausus, kodėl į tokią pelningą rinką neateina daugiau bankų, ekspertė atsakė, kad patys įėjimo kaštai yra labai dideli ir mažoje rinkoje gali neatsipirkti.

„Koks nors didelis bankas svarsto plėtrą į vieną ar kitą valstybę: ar jam eiti į mažą valstybę su beveik 3 mln. gyventojų, ar į valstybę su 30 mln. gyventojų?

Steigimosi kaštai – neužtenka vien kioskelį atsidaryti – iš principo, turi turėti čia visą infrastruktūrą, turi išmanyti vietinę rinką, užtikrinti išieškojimo procesą, įkeitimo ir pan. Tai yra pakankamai brangiai kainuojanti infrastruktūra, kuri tiesiog neapsimoka‟, – trečiadienį LNK sakė J. Govina.

Penktadienį SEB bankas pranešė, kad didina terminuotųjų ir kaupiamųjų indėlių palūkanas ir nuo šio šeštadienio už 12 mėn. mėnesių terminuotąjį indėlį eurais mokės 1,25 proc., taip pat pradės mokėti didesnes palūkanas už ilgesnius nei 24 mėnesių terminuotuosius indėlius eurais (1,5 procento).

Bankas pranešė, kad nuosekliai kelia palūkanas indėliams, Europos Centriniam Bankui didinant bazines palūkanų normas.

Kaip jau skelbta, ECB ketvirtadienį vėl pakėlė bazines palūkanų normas, pranešdamas, jog tai planuoja daryti ir kovą.

Čia galite pažiūrėti LNK video:

LNK
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(24 žmonės įvertino)
2.3333

Nemaloni patirtis parduotuvėje iškėlė skaitytojai klausimą: kiek taip žmonių apgaunama visos Lietuvos mastu? (27)

Savanorių prospekto „ Lidl ” parduotuvėje apsilankiusi kaunietė liko nemaloniai nustebinta....

Tarnyba įtarė „rožinį mokestį“ už vandenį: tokia praktika tebėra dažna prekybos tinklas neigia (18)

Trimis centais brangesnis „mergaitiškas“ vandens buteliukas atkreipė Lygių galimybių...

Pasitikrinkite: ar žinote, kaip atskirti tikrus eurus nuo padirbtų? (1)

822 vnt. banknotų ir 251 vnt. monetų – tiek 2022 m. Lietuvos banke buvo ištirta ir iš apyvartos...

Vyrų atlyginimai vėl auga sparčiau nei moterų: vidutinis skirtumas – 229 eurai per mėnesį (1)

Iš 76 veiklos sričių 67-iose vyrų vidutiniai atlyginimai išlieka aukštesni nei moterų, parodė...

VMI paaiškina, kodėl gali kisti pajamų mokesčio suma, nors gyventojo atlyginimas nesikeitė (1)

Valstybinė mokesčių inspekcija ( VMI ) primena, kad pernai gautas pajamas deklaruojantys...

Top naujienos

Iš Cichanouskajos biuro – kritika Seimo planams: nereikia bausti Lietuvai lojalių Baltarusijos piliečių (1)

Siūlomos pataisos dėl ribojimų sukuria didelių sunkumų įstatymus gerbiantiems ir Lietuvai...

Karas Ukrainoje. Maskvoje pasirodė mįslingi užrašai prognozuoja, kad Rusija pakeis atakų taktiką

Rusijos kariai gali pakeisti raketų smūgių į Ukrainą taktiką, sutelkiant dėmesį į...

Siunčia signalus Vakarams: jei Putinas būtų suimtas, gąsdina pasauliniu karu (3)

Ketvirtadienį rusai apšaudė Berislavą Chersono srityje, vėl pataikė į gyvenamąjį namą ir...

Ekspertai – apie siūlomą NT mokestį: didžiąją dalį suneš vilniečiai, o turtingieji mokės mažiau nei dabar (10)

Finansų ministerijai siūlant naują nekilnojamojo turto (NT) mokestį, ekspertai negali kritikos...

Pasiruoškite ypatingam reginiui virš Lietuvos: šiąnakt dangų nutvieks Šiaurės pašvaistė pašvaistę užfiksavo ir praėjusią naktį

Šiaurės pašvaistė mūsų regione didelė retenybė. Šiaurės pašvaistės dažniausiai yra...

The Economist

Kaip Irako karas nustekeno JAV kariuomenę: kol amerikiečiai kovojo su sukilėliais, Kinija naudojosi proga sustiprėti (1)

Irako karas prasidėjo 2003 metų kovo 21 dieną naktinį Bagdado dangų nušvietus valdomoms...

Zina iš Palangos: išsaugojau babulės velykinio kastinio receptą – skanesnio už jį nesu ragavusi + 2 žemaičių kulinarinio paveldo receptai

Artėjant didžiosioms pavasario šventėms Zina Bružienė iš Palangos, tinklaraščio „Zinos...

Tiesioginė transliacija / Delfi tema. Kas laukia Lietuvoje gyvenančių Rusijos ir Baltarusijos piliečių?

Antradienį Seimas per svarstymą balsų daugumą pritarė įstatymo projektui, kuriuo siūloma...

Teismas atmetė vaistinių skundą dėl milijoninių baudų: teks susimokėti

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas ( LVAT ) išnagrinėjo uždarosios akcinės bendrovės...

Rusijoje – dar vienas didelis gaisras (2)

Netoli Rusijos Jekaterinburgo miesto dega dar viena gamykla. Skelbiama, kad užsiliepsnojo mokslo ir...