aA
Lietuvos centre įsikūrę Kėdainiai – kadaise garsiai didikų Radvilų giminei priklausęs miestas. Nors išaugo iš žvejų ir žemdirbių gyvenvietės, dabar miestas gali didžiuotis ne tik agurkų derliumi, bet ir architektūriniu palikimu. Kėdainiuose stovi vienintelis Lietuvoje su mečete nesujungtas minaretas, XVII a. menanti evangelikų reformatų bažnyčia, o miesto apylinkės traukia smalsius turistus apžiūrėti išlikusių dvaro sodybų.
Paminklas Radviloms. J.Danausko nuotr.
Paminklas Radviloms. J.Danausko nuotr.
© Organizatorių archyvas

Prie Nevėžio įsikūręs miestas – Lietuvos geografiniame viduryje. Nepaisant to, patys Kėdainiai kadaise buvo tautų katilas. Pasak Kėdainių turizmo ir verslo centro vadybininkės (TVIC), Editos Mongirdaitės miestas iš tiesų išsiskiria savo daugiakultūre istorija. „XVII a. čia gyveno žydai, stačiatikiai, škotai, vokiečiai, lenkai ir, žinoma, lietuviai“, - sakė ji. Dabar mieste galima ne tik pajusti čia gyvenusių bendruomenių pėdsakus, bet ir apylinkėse apžiūrėti išlikusius dvarus ar apsilankyti išskirtinėse miesto šventėse.

Kėdainiuose – žydų ir musulmonų paminklai

Poilsis mieste labiausiai skirtas architektūra besidomintiems žmonėms. Čia išlikęs vienintelis Lietuvoje su mečete nesujungtas 30 metrų aukščio minaretas, stovi ir XVII a. pastatyta evangelikų reformatų bažnyčia, kur saugomi šeši kunigaikščių Radvilų ir jų giminių sarkofagai. Mieste pastatyta ir evangelikų liuteronų bažnyčia – XVII a. statinyje išlikusios unikalios freskos. Kėdainiuose taip pat stūkso nebeveikiantys žydų maldos namai – XIX a. pastatyta sinagoga ir XVII – XIX a. pastatytas sinagogų kompleksas. „Mažojoje žieminėje sinagogoje įsikūręs Daugiakultūris centras, vyksta įvairios parodos, jame veikia pastovi ekspozicija, pasakojanti apie žydų bendruomenės gyvenimą Kėdainiuose“, - sakė Kėdainių TVIC darbuotoja.

Viena įdomiausių miesto bažnyčių - Šv. Juozapo liaudies baroko stiliaus medinė bažnyčia. Pasak E. Mongirdaitės, XVIII a. II pusėje ją statė karmelitai, bažnyčioje yra išlikę ir metalu aptaisyti paveikslai, altoriai.

Susidomėjusiems škotų paveldu reikėtų atidžiau dairytis po miestą. „Iš škotams priklausiusių pastatų paminėtini burmistro Andersono namas (šiuo metu ten įsikūrusi parduotuvė), Jurgio Beneto namas (dabar - kavinė), škotų pirklio Jono Arneto namas (jame išlikęs autentiškas vidaus išplanavimas: XVII a. skliautuoti rūsiai, kur buvo sandėliuojamos prekės, virtuvės patalpa, XVII tualeto patalpa II aukšte)“, - pasakojo E. Mingirdaitė.

Vienas iš septynių Lietuvos senamiesčių

Kėdainiai – vienas iš septynių Lietuvos miestų, kuriame galima pasidairyti ir po senamiestį. „Senamiestyje išlikę daug urbanistikos (net keturios turgaus aikštės, gatvių tinklas), architektūros, istorijos vertybių“, - sakė E. Mongirdaitė. Miesto svečiai jame gali apžiūrėti Rotušę, Rektorių namus, senąją Kėdainių uosto vietą. Mėgstantiems muziejus, galima užsukti ir į Karmelitų vienuolyne įsikūrusį Kėdainių krašto muziejų. Jis iki 17 val. vakaro dirba antradieniais – šeštadieniais (bilietas suaugusiesiems kainuoja 4 litus, mokiniams, studentams ir senjorams – 2 litus).

„Vieni įdomiausių eksponatų – medžioklės kambario baldai iš gyvūnų ragų. Taip pat saugoma unikali kolekcija žymiojo lietuvių dievdirbio Vinco Svirskio (1835-1916 m.) kryžių (o Lietuvos kryždirbystė – UNESCO nematerialiojo paveldo sąrašuose). Kiti eksponatai pasakoja Kėdainių istoriją, krašto žemdirbystės tradicijas, - paaiškino E. Mongirdaitė. - Su V. Svirskio kolekcija puikiai „susišaukia“ Vytauto Ulevičiaus medžio skulptūrų muziejus, kuriame eksponuojama apie 80 medžio skulptūrų. Skulptūrose atsispindi tradicinė lietuvių liaudies ornamentika, tautinio kostiumo raštai, motyvai – lietuvių istorijos didvyriai, dievai ir deivės, istoriniai įvykiai ir kt. Eksponuojama įspūdingo dydžio šachmatų lenta, vaizduojanti Žalgirio mūšį. Kai kurių figūrų dydis viršija 1 metrą“.

Norintiems šiuolaikiškesnių pramogų, galima apsilankyti miesto restoranuose, žaisti biliardą ir pulą, apsilankyti koncertų salėse. Šią vasarą miesto svečiai gali suspėti apsilankyti ir 640-ajame miesto jubiliejuje, kuris vyks rugpjūčio 9 – 11 dienomis. „Mieste nuolat vyksta įvairūs muzikiniai, kultūros, pažintiniai renginiai, tačiau Kėdainiai turi unikalias, išskirtines Agurkų ir Ledų šventes. Agurkų šventė šiemet vyks liepos 14 d., Ledų – liepos 28 d.”, - pridūrė E. Mongirdaitė.

Apylinkėse - dvarai ir gipso kalnais

Kėdainių apylinkėse galima aplankyti net 24 dvarvietes. Pavyzdžiui, vos už penkių kilometrų nuo miesto įsikūręs buvęs Apytalaukio dvaras, už 15 kilometrų – buvęs Dotnuvos dvaras, galima aplankyti ir apleistus Kalnaberžės dvaro rūmus. Tuo tarpu medinis Šilingų dvaras yra restauruotas, jame dabar veikia 1863 m. sukilimo muziejus. Tai vienintelis šiam įvykiui dedikuotas muziejus Lietuvoje (įėjimas suaugusiesiems - 4 litai). Pačiuose Kėdainiuose dvaro sodyba neišlikusi, tačiau miesto parke dar galima pamatyti senuosius įvažiavimo vartus, sodybos rūsius, minaretą.

Išskirtinis Kėdainių kraštovaizdžio bruožas – iš tolo matomi balti gipso kalnai, supilti trąšų gamyklos „Lifosa“. Norintiems pasidžiaugti natūralios gamtos vaizdais, E. Mongirdaitė siūlo Kėdainius apžiūrėti išsinuomojus dviratį (kaina dienai – apie 20 litų).

„Babėnų pušyne yra rekreacinis takas, didžiulė teritorija su įrengtais takais, laužavietėmis, skulptūromis gamtos ir aktyvaus laisvalaikio leidimo mylėtojams. Nuo istorinės uosto vietos iki Skongalio užtvankos palei Nevėžio upę driekiasi asfaltuotas takas, čia taip pat yra kur akis paganyti, pasigrožėti ramia tamsiojo Nevėžio tėkme. Šalia Smilgos upės miesto centre nutiestas takas, kurį puošia vieno plenero metu sukurtos medžio skulptūros, vaizduojančios senuosius amatus). Įgudę dviratininkai gali nuvykti iki Lietuvos tūkstantmečio ąžuolyno (prie Pelėdnagių, apie 7 km nuo Kėdainių), iki jo nutiestas pėsčiųjų ir dviratininkų takas. Dabar parke pasodinta jau 20 tūkstančių ąžuolų,“ - papasakojo ji.

Moteris pridūrė, kad rajone gausu parkų, draustinių, ypatingas rajone esantis Skinderiškio dendrologijos parkas. Mieste yra ir dvi maudyklos – Babėnų karjere ir Nevėžio upėje ties J. Biliūno gatve.

Ateityje pramogų daugės

E. Mongirdaitė turistams pataria Kėdainiuose apsistoti bent kelias dienas. Norintiems čia likti ilgiau, nakvynę siūlo keli miesto viešbučiai ir svečių namai. Dviviečio kambario viešbutyje kaina – apie 100 litų, svečių namuose – nuo 70 litų. Tiesa, artimiausias kempingas prie Kėdainių – tik Kaune, tačiau norintys būti arčiau gamtos gali apsigyventi ir rajone esančiose kaimo turizmo sodybose.

Moteris pasakojo, kad įvairių pramogų turistams mieste yra jau dabar, tačiau ateityje jų žada daugėti. „Mieste yra muziejų (jie siūlo edukacines programas, orientuotas ir jaunesniems lankytojams ir vyresniems žmonėms), organizuojama ypač daug kultūrinių renginių, vyksta šventės, veikia naktiniai klubai. Šią vasarą specialiai jaunimui Kėdainių kultūros centras penktadieniais organizuoja renginius ,,Ant kalno“. - sakė ji. - Netrukus Kėdainiuose iškils daugiafunkcinis sporto ir pramogų kompleksas (1500 sėdimųjų vietų, virš 4200 kv. m), tikimės vyks daugiau renginių – ir net tik sporto. Netolimoje ateityje turėtų įsikurti tradicinių amatų centras. Savivaldybė planuoja ir toliau plėtoti turizmo infrastruktūrą, užtikrinančią paslaugų ir veiklos pasirinkimo įvairovę, tikimės, išnyks stereotipas, kad Kėdainiuose galima tik apžiūrėti senamiestį“.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Išanalizavo moterų ir vyrų darbo užmokesčio atotrūkį Lietuvoje: kada moterys pažeidžiamos labiausiai (7)

Moterys Lietuvoje vidutiniškai vis dar uždirba mažiau nei vyrai – atlyginimų atotrūkis 2019...

ES imasi minimalaus atlyginimo klausimo: kaip keistųsi alga Lietuvoje? (573)

Europos Komisija jau netrukus turėtų pristatyti savo pasiūlymus dėl minimalaus mėnesinio...

Prasidėjo intensyvios darbo paieškos: kur šiuo metu lengviausia įsidarbinti (172)

Ruduo reiškia ne tik naują pradžią moksleiviams ir studentams, bet ir darbo ieškantiems asmenims....

Atostogos šį rudenį atsieis brangiau: Lietuvos kurortuose 5 dienų poilsis šeimai gali kainuoti ir tūkstantį eurų (68)

Šeimų planai atostogoms įprastai rugsėjį kiek nurimsta, mat vaikai grįžta į mokyklas ir...

„Ant popieriaus“ atrodysime gražiau nei realybėje: spėja, kad 3 metus nepavysime estų pagal algas (292)

Rinkos tyrimų bendrovės „ Euromonitor International “ analitikai skaičiuoja, kad Lietuvoje...

Top naujienos

NT pirkėjai „pasileido plaukus“, bet ekspertai ragina mąstyti blaiviai: situacija – įtempta, viską lems keli veiksniai (63)

Po karantino paskelbimo ir staigaus NT rinkos sukrėtimo praėjo jau puse metų. Analitikai,...

Studentei valstybės parama dėl COVID-19 atsirūgo: viena ranka davė, kita atėmė gerokai daugiau (78)

Studentė, pasinaudojusi Vyriausybės parama dėl COVID-19 , pradėjus mokslo metus suprato, kad jai...

Lingienė pripažino: tai jau antroji banga, turinti specifinių požymių (381)

Ketvirtadienį Lietuva sumušė naują liūdną rekordą – per parą naujų koronaviruso atvejų...

Nusprendė oficialiai: Baltijos šalys išplės sankcijas Baltarusijos režimo pareigūnams (100)

Lietuva , Latvija ir Estija penktadienį išplės sankcijas Baltarusijos režimo atstovams,...

Paaiškino, kaip elgtis, jeigu ant automobilio šono radote durelių žymę (142)

Vienas didesnių galvos skausmų vairuotojams – atėjus prie automobilio, palikto daugiabučio kieme...

Koronavirusas įsisuko į saldainių fabriko „Rūta“ sandėlius: įmonė pati testuoja visus, turėjusius kontaktą (4)

Šiauliuose veikiančioje saldainių fabriko įmonėje „Rūta“ nustatyti du koronavirusinės...

Seimas nepanaikino mažai kam žinomo draudimo dėl grybavimo ir riešutavimo (1)

Gyventojai, atvykę į mišką grybauti, uogauti ar riešutauti, ir toliau negalės įžengti į...

LOGIN svečiai dalijasi savo įspūdžiais iš renginio (4)

Ketvirtadienį sostinėje, Litexpo rūmuose, prasidėjo dvi dienas truksianti technologijų ir...

Vladimiras Laučius. Kaip mes nešame Baltarusijai demokratijos saulę (220)

Lietuvos politinis elitas taip drąsiai kovoja už laisvę ir demokratiją Baltarusijoje,...

Europos diplomatas apie senkančią Merkel kantrybę: paskutinis Putino išpuolis turės padarinių (100)

Aleksejaus Navalno komanda pusryčiavo Sibiro Tomsko mieste, kai iki jų atskriejo žinia, jog...

|Maža didelių žinių kaina