aA
Jei nusipirkote prekę ar paslaugą, dauguma verslininkų nebegalės jums nurodyti tik padidinto tarifo telefono numerio, o apsiperkant internetu įsigaliojo dar daugiau teisių. Tai numato nauja vartotojų teises ginanti Europos Sąjungos direktyva.
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Lietuvoje įsigaliojo Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2011/83/ES dėl vartotojų teisių – ji nustatė ir vienodas teises apsiperkant internetu, telefonu, paštu.

Siuntų bendrovės „DPD Lietuva“ pardavimų ir rinkodaros direktorius Baltijos šalims Gabrielius Bilevičius atkreipia dėmesį, jog vartotojams numatytos geresnės pinigų grąžinimo garantijos atsisakius sutarties.

„Atsisakius pirkimo sutarties pardavėjas privalo per 14 dienų nuo sutarties atsisakymo grąžinti vartotojui visą sumokėtą sumą, įskaitant vartotojo apmokėtas išlaidas už prekių pristatymą. Jei vartotojas pasirinko kitą nei pardavėjo siūlytą įprastą prekių pristatymo būdą, gali būti nekompensuojamos papildomos išlaidos. Iki įsigaliojant naujajai direktyvai, Lietuvoje buvo taikomas 15 dienų pinigų grąžinimo terminas, daugelyje Europos šalių – 30 dienų“, - pastebi jis.

G. Bilevičius sako, jog direktyva nustatė ir aiškesnius prekių pristatymo reikalavimus: pardavėjas privalo pristatyti prekę ne vėliau kaip per 30 dienų nuo sutarties sudarymo dienos, jeigu nesusitariama kitaip. Kol prekė keliauja - atsakomybę dėl jos prisiima pardavėjas. Kai pardavėjas veluoja pristatyti prekę, vartotojas gali nustatyti papildomą terminą prekių pristatymui, o nesilaikius ir jo - nutraukti sutartį.

„Šis direktyvos reikalavimas labiau disciplinuos pardavėją ir neleis žadėti tokių pristatymo terminų, per kuriuos negali įvykdyti įsipareigojimų dėl tiekimo, logistikos ar sandėliavimo, - mano jis. - Naujoji Europos Sąjungos direktyva elektroninei komercijai turėtų suteikti daugiau skaidrumo, patikimumo, disciplinuoti elektronines parduotuves. Tokiu būdu ir suteikti daugiau pasitikėjimo pirkėjams, paskatinant juos aktyviau naudotis elektroninės prekybos teikiamomis galimybėmis.“

Imsis padidinto tarifo numerių

Turi keistis ir kai kurių įmonių taikomi skambučių tarifai. Šiuo metu padidinto tarifo numeriai veikia ne viename sektoriuje: padidintas tarifo numeris taikomas skambinantiems į autobusų ir geležinkelio stotis, kito teatrus, bilietų į renginius pardavėjams, taksi paslaugos tiekėjams ir daugeliui kitų. Padidinto skambučio kaina paprastai siekia 1-2 Lt, kai bazinė skambučių kaina yra 5-10 kartų mažesnė.

„Verslininkai, naudojantys specialiąsias telefono linijas, kuriomis su jais gali susisiekti vartotojai, negalės nustatyti didesnio mokesčio, nei bazinis pokalbių telefonu mokestis“, - dėstė Vartotojų teisių apsaugos tarnyba.

Tarnybos specialistai išaiškina, kad sudarius sutartį su pardavėju ar paslaugų teikėju, įskaitant ir taksi paslaugų teikėją, vartotojui turi būti suteikta galimybė susisiekti su jais nepatiriant papildomų išlaidų, t.y. ne padidinto tarifo numeriu.

Be to, telefono numeris turi būti nurodomas sutartyje ar kitoje viešai prieinamoje vietoje: biliete, tinklalapyje ar panašiai.

„Verslininkui pažeidus šią pareigą, vartotojas turi teisę reikalauti išlaidų atlyginimo, o verslininkui nesutikus jų atlyginti, kreiptis į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą“, - nurodoma tarnybos komentare.

Kam naujos taisyklės galios, o kam – ne?

Vartotojų teisių tarnybos specialistės išaiškino, kad ši nuostata taikoma daugeliui verslo paslaugų, taip pat ir laisvalaikio paslaugų teikėjams. Tai reikštų, kad įsigijus bilietą į kiną ar teatrą, žmogus turi teisę su paslaugų teikėju susisiekti nepadidinto tarifo numeriu.

Forum Cinemas“ rinkodaros vadovas Dainius Beržinis sako, jog įmonės teisininkai nagrinėja, kaip toliau turėtų būti naudojamas įmonės trumpasis numeris 1567, kuriuo skambinti kainuoja 1,9 Lt per minutę. Įmonės tinklalapyje rašoma, kad „administracijos telefonu informacijos apie kino filmų seansų laikus ir bilietų rezervaciją neteikiame“, o trumpuoju telefono numeriu galima gauti „išsamią informaciją apie filmus ir kino teatrų repertuarą“.

„Kino informacijos trumpasis numeris yra skirtas vartotojų patogumui, bilietų rezervacijai bei su ja susijusiai informacijai pateikti ir šiuo numeriu neteikiama informacija, susijusi su vartotojo jau įsigytu bilietu. Šis numeris reklamuojamas, skelbiamas taip, kaip nurodyta esamuose ir galiojančiuose teisės aktuose – kartu nurodant ir skambučio kainą, konkretizuojant ir paslaugas: bilietų rezervacija, tikslus kino filmų seansų laikas, kino bilietų kainos, kuriomis dar nėra sudaroma sutartis“, - komentavo D. Beržinis.

Pasak jo, vartotojai jau įsigiję bilietus, visą reikiamą informaciją turi ant bilieto, kuri ir yra sutartis tarp paslaugos tiekėjo ir pirkėjo.

„Apie biliete nurodytą filmą, taip pat bet kokią kitą papildomą ir su biliete nurodytu filmu nesusijusią informaciją, klientas gali nemokamai gauti „Forum Cinemas“ interneto tinklapyje. Šiame puslapyje taip pat nurodomi ir kiti nepadidinto tarifo telefonų numeriai, kuriais galima kreiptis ir jau turint bilietus, ir dėl su kuponais, renginiais susijusios informacijos. Panašiu principu viskas veikia jau 10 metų. Artimiausiu metu savo turimose laisvai prieinamose viešinimo priemonėse peržiūrėsime informacinių telefono numerių paskirtį ir atitikimą esamoms ar būsimoms direktyvoms“, - kalbėjo D. Beržinis.

Permainų taksi versle daug nenusimato, nes Taksi paslaugų teikėjų asociacijos prezidentas ir įmonės „Standart taksi" vadovas Ričardas Kriukovas dėsto, jog dauguma įmonių siūlo tiek trumpuosius, tiek ilguosius numerius, kurie papildomai neapmokestinami.

„Klientas gali pasirinkti, kokiu numeriu jis skambins. Nežinau įmonių, kurios neturėtų ilgųjų, nepadidinto tarifo telefono numerių“, - sako R. Kriukovas.

Anot jo, dažnesnis atvejis, kai taksi įmonės turi po kelis kontaktinius telefonus, tačiau vis tiek trumpieji numeriai reikalingi, mat klientams juos lengviau atsiminti.

Visgi ne visiems paslaugų teikėjams bus taikoma naujai įsigaliojusi direktyva, pavyzdžiui, ji negalios vežėjams – autobusų bendrovės ir Lietuvos geležinkeliai galės naudoti padidinto tarifo numerius. Taip pat nauja direktyva nepaveiks bilietų platintojų veiklos, nes jie tik parduoda bilietus, bet renginių neorganizuoja.

Padidintas tarifas galės būti taikomas ir sutartims dėl socialinių, sveikatos priežiūros, finansinių, turizmo, nuomos, ryšio paslaugų naudojantis viešaisiais mokamais telefonais, internetu ar faksu.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Dėl to ir neturtingi? Tyrimas rodo, kad profesionalių finansinių patarimų lietuviai neklauso (45)

Tik 7 proc. šalies gyventojų, spręsdami finansinius klausimus, yra linkę labiausiai pasitikėti...

4 didžiausios baimės dėl pinigų: įveikti jas nėra sudėtinga (28)

Visame pasaulyje vienas didžiausių nerimo šaltinių yra baimė dėl pinigų ir finansinio...

Dovanų kortelės: nuo „McDonalds“ pinigų iki universalių elektroninių (6)

Dovanų kortelių pasaulinė rinka siekia šimtus milijardų eurų ir kasmet paauga po beveik 16 proc....

Iš Baltijos šalių Lietuvos gyventojai dėl savo finansinės padėties baiminasi labiausiai (12)

Baltijos šalyse atliktas požiūrio į finansus tyrimas atskleidė, kad vertindami savo finansinę...

Tyrimas: norint oriai gyventi Lietuvos sostinėje reikėtų gauti 700-750 eurų „į rankas“ (63)

Atlygio tyrimus rengianti bendrovė „Baltic Salary Survey“ šiemet atliko pragyvenimo atlygio...

Top naujienos

Vytaras Radzevičius apie meilę vaikams ir anūkui: yra vienas dalykas, dėl kuriuo jaučiuosi skolingas (8)

Žinomas keliautojas, TV laidų vedėjas, Pasaulio puodų „tikrintojas“ ir knygų apie tai...

Per Kalėdas parduotuvės nedirbs: paskelbė visų prekybos centrų darbo laiką (120)

Šiemet nė vienas prekybos centras Lietuvoje nedirbs pirmąją Kalėdų dieną, gruodžio 25-ąją,...

Romantika – rimtas dalykas: tik laiko klausimas, kada atsidursite pas gydytoją (1)

Kuo labiau civilizuotais tampame, tuo daugiau atsiranda asmenybes žlugdančių priklausomybių. Ne...

Rimvydas Valatka. Septyni kiaulių ūkio principai (189)

Eina į pabaigą trečiasis Džiaugsmo sekmadienis su valstiečiais ant altoriaus. Plėsdami vidinę...

Jokubaičio karjeros rungtynėse „Žalgiris“ sutriuškino „Nevėžį“ (29)

Gynyboje solidžiai rungtyniavęs Kauno „Žalgiris“ (13-1) po nesėkmės Eurolygoje reabilitavosi...

Netikėtas rezultatas: rinkėjams patinka viena ir ta pati Landsbergio ir Skvernelio savybė (162)

Didelė dalis Lietuvos rinkėjų yra migruojantys, pasiduoda bandos instinktui, ir gali persigalvoti...

Kaune stoja eismas – automobiliai neatlaiko kelio dangos išbandymo (135)

Sekmadienį žiema į Kauną atėjo su trenksmu: iš dangaus krenta snaigės, o kelio danga –...

Pensininkė Jonavoje pasigedo taksi gaunantiems mažas pajamas (11)

Jonavos žinių redakcijai skambinusioji moteris teigė, jog būtų įdomu sužinoti, ar yra galimybė...

Užkalnis: picas lietuviai valgė jau nuo XIII amžiaus, o žemaičiai – dar seniau (118)

Nelabai kas Lietuvoje dedasi su itališku maistu. Nelabai kas. Kaune, pavyzdžiui, valgyti italų...