aA
Investuojantieji užsienyje ir pirmą kartą gavę dividendus aikteli – užsienio valstybė nusigriebė 25 ar daugiau procentų magaryčių, kai Lietuvoje gyventojų pajamų mokestis yra tik 20 proc. Mokesčių konsultantai pataria: nereikėtų numoti ranka. Vieną kartą susitvarkę formalumus, gudresni investuotojai ne tik susigrąžina permoką, bet ir išvengia dvigubo apmokestinimo ateityje.
Kaip susigrąžinti mokesčių permoką investuojant užsienyje
© Shutterstock nuotr.

Mokesčių ekspertė ir konsultacijų bendrovės „Fidexperta“ steigėja Rūta Bilkštytė sako, kad susigrąžinti mokesčių permoką nėra taip sudėtinga, kaip gali pasirodyti nuo pradžių. Svarbiausia visus formalumus atlikti paeiliui ir susirinkti reikiamus dokumentus.

Pirmas žingsnis: šalies rezidentas

Pirmiausia, pasak R. Bilkštytės, investuotojas turėtų išsiaiškinti, kurios šalies jis yra mokesčių rezidentas, t. y. kurioje šalyje moka mokesčius. Šiuo atveju dauguma Lietuvos gyventojų yra Lietuvos mokesčių rezidentai –tai reiškia, kad visos mokestinės prievolės nuo visų pasaulinių pajamų yra vykdomos Lietuvoje.
Jeigu investuotojas yra Lietuvos mokesčių rezidentas, jis turi kreiptis į Valstybinę mokesčių inspekciją, kad išduotų tai liudijančią pažymą.

Valstybinės mokesčių inspekcijos Teisės departamento direktoriaus pavaduotojos Alintos Gaudutytės teigimu, šią pažymą (forma FR0254 (DAS-4) išduoda apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos teritorinis skyrius. Reikėtų kreiptis į tą skyrių, kurio aptarnaujamoje teritorijoje gyvenate arba esate deklaravęs gyvenamąją vietą.

Patogu, kad vienu prašymu galima gauti kelioms šalims tinkančias pažymas. Pavyzdžiui, jeigu dividendus gaunate iš Latvijos, Vokietijos ir Prancūzijos biržose įsigytų akcijų, prašyme nurodykite, kad norite gauti šioms šalims tinkančias pažymas.

Antras žingsnis: kreiptis į įmonę

Rūta Bilkštytė
Rūta Bilkštytė
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Toliau, kad būtų paprasčiau, žurnale „Investuok“ pasitelkiamas konkretus pavyzdys. Įsivaizduokime, kad esame investavę į Paryžiaus vertybinių popierių biržoje parduodamas bendrovės „France Telecom“ akcijas. Jeigu bendrovei nesame pateikę mokesčių rezidavimo vietą liudijančios pažymos, kaskart mokėdama dividendus bendrovė nuskaito 25 proc. mokestį, nors pagal dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartį Lietuvos gyventojams turėtų būti taikomas 15 proc. mokestis.

„Į „France Telepom“ investavęs gyventojas gavęs mokesčių rezidavimą patvirtinančią pažymą gali kreiptis į „France Telecom“, kad ši bendrovė, atsižvelgdama į dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartį, taikytų mažesnį mokesčio tarifą. Tuo atveju, jei mokesčio buvo išskaičiuota daugiau negu nustatyta dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartyje, dėl mokesčių permokos grąžinimo reikia kreiptis į Prancūzijos mokesčių administratorių“, – žurnalui „Investuok“ sako R. Bilkštytė.

Mokesčio permoka grąžinama į tą investuotojo sąskaitą, į kurią buvo mokami dividendai.

Dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis nurodo, kokį mokestį Lietuvos rezidentui gali pritaikyti mokestį išskaičiuojanti šalis. Pavyzdžiui, paprastai už dividendus Prancūzija taiko 25 proc. mokestį. Tačiau Prancūzijos ir Lietuvos dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis nurodo, kad už mokamus dividendus Prancūzija gali išskaičiuoti 15 proc. bendros dividendų sumos. Kadangi Lietuvoje už dividendus mokame 20 % gyventojų pajamų mokestį, investuotojas Lietuvoje sumoka likusius 5 proc.. Lygiai taip pat ir Prancūzijos mokesčių rezidentas, investavęs Lietuvoje ir gavęs dividendų, pagal dvigubo apmokestinimo sutartį Lietuvai sumokės 15 proc. mokesčių, o Prancūzijoje – likusią mokesčio dalį.

Gali kilti sunkumų

„Atkreipiame dėmesį, kad dauguma užsienio valstybių, su kuriomis Lietuva taiko dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis, mokesčių administratoriai yra parengę savo formas, kurios naudojamos, kai nuolatiniai Lietuvos gyventojai nori susigrąžinti užsienyje permokėtą pajamų mokestį. Tokiu atveju DAS-4 forma netinka. Tada mokesčių inspekcija tvirtina užsienio mokesčių administratorių parengtos formos dalį“, – žurnalui „Investuok“ sako A. Gaudutytė.

Pasak Valstybinės mokesčių inspekcijos Teisės departamento direktoriaus pavaduotojos, tinkamos formos yra skelbiamos užsienio valstybių mokesčių administratorių interneto puslapiuose.

Trečias žingsnis: deklaruoti Lietuvoje

Išsprendę visus mokesčių klausimus su užsienio bendrove ir išvengę dvigubo apmokestinimo, apie tai turėtumėte informuoti Lietuvos mokesčių inspekciją.

„Lietuvos gyventojai gavę dividendus turi sumokėti 20 proc. gyventojų pajamų mokestį. Jeigu investuodami užsienyje išvengėte dvigubo apmokestinimo ir dalį pajamų mokesčio jau sumokėjote svetur, turite tai nurodyti ir pildydami metinę gyventojų pajamų mokesčio deklaraciją. Pažymą apie nuskaitytus mokesčius paprastai pateikia tarpininkai, per kuriuos buvo pervesti dividendai. Pavyzdžiui, jeigu investuojate per banko internetinę vertybinių popierių prekybos sistemą, šis bankas ir turėtų pateikti pažymą apie sumokėtus mokesčius. Tada Lietuvoje nuo gautų pajamų sumokėsite ne 20 %, o mažesnę mokesčio dalį, „France Telecom“ atveju – 5 proc.“, – žurnalo „Investuok“ skaitytojams pataria R. Bilkštytė.

Jeigu nėra sąraše

Ką daryti, jei šalies, į kurią esate investavę, nerandate tarp dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartį su Lietuva pasirašiusių valstybių?

Jeigu su šalimi, kurioje esate investavę, nėra sudaryta dvigubo apmokestinimo sutartis, mokesčių susigrąžinti negalėsite, todėl investuodami ir skaičiuodami investicijų pelną nepamirškite mokesčių, kuriuos teks sumokėti ir užsienio valstybei, ir Lietuvai.

Mokesčių ekspertė pataria: jeigu nusprendėte susigrąžinti mokesčio permoką, nedelskite.

„Praktika rodo, kad mokesčių susigrąžinimui galioja 5 metų senaties terminas. Dar geriau, jei mokesčių klausimus susitvarkote dar negavę apmokestinamų pajamų. Pavyzdžiui, jeigu investuojate šalyje, kuri yra sutarusi su Lietuva dėl dvigubo apmokestinimo išvengimo, pažymą, kad esate Lietuvos mokesčių mokėtojas, nusiųskite iš anksto. Taip dividendus mokanti bendrovė pritaikys sutartyje numatytą mokestį, o jums nebereikės sukti galvos, kaip susigrąžinti mokesčio permoką“, – sako R. Bilkštytė.

Daugiau apie investavimą skaitykite žurnale „Investuok“ ir www.investuok.eu

Žurnalas „Investuok
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

„Swedbank“: didžiausia vidutinė lizingo suma automobilio įsigijimui Baltijos šalyse − Lietuvoje

Vidutinė lizingo suma lengvojo automobilio įsigijimui pirmąjį ketvirtį Baltijos šalyse...

Kelionės ir nakvynės kainos Lietuvos pajūryje: bendros išlaidos gali skirtis ir daugiau nei šimtu eurų (84)

Prasidėjus kalendorinei vasarai Lietuvos pajūrio kurortai po truputį pildosi. Poilsiautojai...

Senjorė kas mėnesį priversta mokėti už paslaugas, kurių nenaudoja: per metus susidaro nemenka suma (185)

Senyvo amžiaus mobiliojo ryšio operatoriaus klientė už paslaugas per mėnesį moka keliolika...

Palygino išlaidas Baltijos šalyse: gyvenant Vilniuje turėtų likti 1577 eurai, bet su viena sąlyga (338)

Dviejų suaugusiųjų ir dviejų nepilnamečių vaikų namų ūkiui Vilniuje 2021 metais po...

Investavimas: kur pinigus deda Lietuvos milijonieriai? ateina „skaitmeninių milijonierių“ karta (65)

Vidutinis Lietuvos milijonierius – tai 56 m. amžiaus vyras, vis dar nuo tiesioginio savo įmonių...

Top naujienos

Prie Gariūnų kylanti „Lidl“ siutina vietos verslininkus: tikina, kad kils didžiuliai kamščiai savivaldybė tikina – problemos nebus  (114)

Prie Gariūnų turgavietės kylanti nauja „ Lidl “ parduotuvė kelia vietos verslo parko...

Sniego pilys | D+

Sekso skandalai, kurie supurtė SSRS: valdžią naudojo savo asmeniniams iškrypimams tenkinti

1935 metais SSRS sėkmingai įgyvendino plataus masto kampaniją, per kurią buvo siekiama...

Šaras su kompanija užuodžia titulą: „Barcelona“ pasiuntė „Real“ į nokautą (12)

Ispanijos krepšinio čempionato finalo pirmose rungtynėse Šarūno Jasikevičiaus treniruojama...

Lietuvių įspūdžiai Maljorkoje: nuo Leonardo DiCaprio paplūdimio iki saloje įsikūrusių tautiečių (9)

Maljorkos sala iš tiesų nėra labai didelė ir ją patogiai galima aplankyti nuomojamu automobiliu....

Euro 2020: Nyderlandai – Ukraina gyvai (44)

Europos futbolo čempionate kovas pradeda dar dvi rinktinės. Nuo 22 val. jums padėsime sekti C...

Po anoniminio skambučio – nemalonumai pareigūnei: įkliuvo su įkalčiais, bet tai – ne įrodymas (177)

Anoniminis skambutis pakeitė Valstybės sienos apsaugos tarnyboje (VSAT) dirbančios vyresniosios...

Skaitytojo klausimas: pastebėjome, kad sraigės turi tokias tarsi „dureles“, kam jos?

Grynas skaitytoja Reda kreipėsi prašydama paaiškinti sraigių elgesį. „Su vaikais stebėdami...

Jogintė Užusienytė | D+

Paaiškino, kodėl kartais sunku pamiršti pirmąją meilę: kitos moters grožis tokiu atveju nepadės

Dažniausiai girdime apie tokias meilės istorijas, kai vyresnis vyras įsimyli gerokai jaunesnę ir...

Kaip atsikratyti alergijos visam gyvenimui? Pasirodo, tai lengviau nei galvojote (23)

Žodžiai „jums alergija “ skamba kaip nuosprendis visam gyvenimui. Dėl jos tenka atsisakyti...

Vilniuje girto vairuotojo kelionė baigėsi smūgiu į kitą automobilį ir ligonine (10)

Vilniuje sekmadienį eismo įvykis sustabdė girtą vairuotoją. Pasivažinėti sumaniusiam...