aA
Prieš metus „Sodra“ pradėjo teikti centralizuotą pensijų anuitetų mokėjimo paslaugą. Nuo to laiko pensijų anuitetų fondo klientais tapo beveik 500 gyventojų, kurie, be senatvės pensijos, kas mėnesį vidutiniškai gauna 67 eurų išmoką. Pirmuosius metus „Sodra“ užbaigė, Pensijų anuitetų fonde turėdama 7,59 mln. Eur.
Atlyginimas
Atlyginimas
© Shutterstock

Nuo praėjusių metų II pakopoje pensiją kaupiantys gyventojai, sulaukę pensinio amžiaus, iš „Sodros“ gauna pensijų anuitetą. Jį reikia įsigyti, jei gyventojas yra sukaupęs 10 tūkst. eurų ir daugiau.

Viršijo lūkesčius

Šiuo metu „Sodros“ pensijų anuitetų fonde sukaupta beveik 7,6 mln. eurų, kurių didžioji dalis yra investuota. Per metus dėl investavimo veiklos teigiamas turto vertės pokytis siekė 638,2 tūkst. eurų.

„Turėdami tokį turtą, mes jį įdarbiname. Per šiuos metus jau uždirbome daugiau kaip 600 tūkst. Eur. Apie 80 proc. turto investuojame į akcijas. Likusią dalį laikome likvidumui užtikrinti ir investuojame į saugius skolos vertybinius popierius“, – pažymi Pensijų anuitetų skyriaus vedėja Daiva Gerulytė.

Pensijų anuitetus iki šiol įsigijo 489 klientai: 327 vyrai ir 162 moterys. Pasak „Sodros”, retas gyventojas atsisako pensijų anuiteto, jei jau apsisprendė dėl jo. Per metus fiksuoti 8 atvejai, kai asmuo atsisakė pensijų anuiteto.

„Planavome, kad per pernai antrąjį pusmetį įsigis 99 asmenys, įsigijo 239. Taip pat planuota, kad per pirmuosius metus įsigis 188, o įsigijo daugiau nei dvigubai – 489 asmenys”, – įvardijo ji.

„Matome, kad beveik pusė pensijų fondų dalyvių pensijų anuitetą įsigyja iškart, kai sulaukia senatvės pensijos amžiaus, o kita dalis jo įsigijimą atideda vėlesniam laikui. Vyriausias žmogus, įsigijęs pensijų anuitetą „Sodroje“, yra kiek vyresnis nei 72 metų“, – nurodo D. Gerulytė.

Vidutinis pensijų anuitetų gavėjų amžius – daugiau nei 64 metai. Jauniausiam gavėjui dar nėra 60 metų – jis įsigijo pensijų anuitetą išėjęs į išankstinę pensiją.

Vidutinė išmoka siekia 67 eurus

Per pirmuosius veiklos metus išmokėta 164 381 eurų pensijų anuitetų išmokų.

Vidutinė pensijų anuiteto išmoka šiuo metu sudaro 67 eurus per mėnesį. Statistiškai vyrų gaunama vidutinė išmoka 10 eurų didesnė nei vidutinė moterų išmoka – atitinkamai 70 ir 60 eurų per mėnesį.

Didžiausia išmoka siekia 333 eurų per mėnesį, o mažiausios išmokos gavėjas kas mėnesį gauna 21 eurą.

Pastaruoju atveju gyventojas, sukaupęs apie 5 tūkst. eurų, galėjo neįsigyti pensijų anuiteto, o pasirinkti periodines išmokas, kurias 20 metų mokėtų pensijų kaupimo bendrovė, tačiau garantija, kad „Sodra“ nuolatines ir ne mažesnes išmokas mokės visą gyvenimą, jam pasirodė patrauklesnė.

Kaip atrodo pirmieji pensijų anuitetų metai: vidutinė išmoka sudaro 67 eurus
© DELFI / Andrius Ufartas

Kiekvienas pensijų anuiteto gavėjas gauna skirtingo dydžio išmoką, kuri priklauso nuo jo amžiaus bei sukauptos sumos.

„Pensijų kaupimo II pakopoje esmė – užsitikrinti, kad sulaukus pensijos amžiaus, šalia „Sodros“ senatvės pensijos, būtų galima gauti papildomas stabilias garantuotas pajamas visą likusį gyvenimą. Kol kas lietuviai savo pensijų fondų sąskaitose yra sukaupę palyginti nedideles sumas, tačiau reikia prisiminti, kad ne vieną kartą buvo keičiamas įmokų dydis, jų mokėjimo schema.

Pensijų kaupime dalyvaujame dar tik 17 metų. Tikėtina, kad laikui bėgant pensijų anuitetų išmokos augs“, – vertina Pensijų anuitetų skyriaus vedėja D. Gerulytė.

Pandemija paveikė mažiausias pensijas gaunančius, bet ne anuitetų gavėjus
Priimdami sprendimą ir rinkdamiesi pensijų anuitetą žmonės dažnai nuogąstauja dėl savo gyvenimo trukmės išėjus į pensiją.

Vyrus pandemija paveikė stipriau

Vertindami COVID-19 pandemijos poveikį skirtingoms gyvenimo grupėms, „Sodros“ ekspertai atkreipė dėmesį į gyvenimo trukmės pokyčius, priklausomai nuo pajamų. Pastebėta, kad vyrus pandemija paveikė labiau nei moteris.

„Labiausiai nukentėjo mažiausias pensijas gaunantys vyrai – šioje grupėje gyvenimo trukmė sutrumpėjo vidutiniškai 6 mėnesiais, kai tuo tarpu didesnes pensijas gaunančių vyrų grupėje – 3 mėnesiais. Kadangi pensijų anuitetų gavėjai dažniausiai yra aukštesnes pajamas gaunantys žmonės – juk per trumpą laiką jiems pavyko sutaupyti 10 tūkst. eurų ar daugiau – pandemija neturėjo didelės įtakos jų gyvenimo trukmei“, – sako „Sodros“ vyriausiasis aktuaras Evaldas Valeiša.

Per metus registruota viena pensijų anuitetų gavėjo mirtis.

„Tai visiškai atitinka ankstesnes prognozes ir patvirtina prielaidas apie pensijų anuitetų gavėjų gyvenimo trukmę – 65 metų sulaukęs pensijų kaupimo dalyvis, kuris turėtų įsigyti anuitetą, vidutiniškai gyvens dar 20 metų. Pandemijos poveikis bus trumpalaikis – per keletą metų gyvenimo trukmė turėtų grįžti į ankstesnį lygį ir toliau augti“, – komentuoja E. Valeiša.

Pandemija paveikė mažiausias pensijas gaunančius

Priimdami sprendimą ir rinkdamiesi pensijų anuitetą žmonės dažnai nuogąstauja dėl savo gyvenimo trukmės išėjus į pensiją.

Vertindami COVID-19 pandemijos poveikį skirtingoms gyvenimo grupėms, „Sodros“ ekspertai atkreipė dėmesį į gyvenimo trukmės pokyčius priklausomai nuo pajamų. Pastebėta, kad vyrus pandemija paveikė labiau nei moteris.

„Labiausiai nukentėjo mažiausias pensijas gaunantys vyrai – šioje grupėje gyvenimo trukmė sutrumpėjo vidutiniškai 6 mėnesiais, kai tuo tarpu didesnes pensijas gaunančių vyrų grupėje – 3 mėnesiais. Kadangi pensijų anuitetų gavėjai dažniausiai yra aukštesnes pajamas gaunantys žmonės – juk per trumpą laiką jiems pavyko sutaupyti 10 tūkst. eurų ar daugiau – pandemija neturėjo didelės įtakos jų gyvenimo trukmei“, – sako „Sodros“ vyriausiasis aktuaras.

„Tai visiškai atitinka ankstesnes prognozes ir patvirtina prielaidas apie pensijų anuitetų gavėjų gyvenimo trukmę – 65 metų sulaukęs pensijų kaupimo dalyvis, kuris turėtų įsigyti anuitetą, vidutiniškai gyvens dar 20 metų. Pandemijos poveikis bus trumpalaikis – per keletą metų gyvenimo trukmė turėtų grįžti į ankstesnį lygį ir toliau augti“, – komentuoja Evaldas Valeiša.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(32 žmonės įvertino)
3.4062

Lietuviai sukčiams elektroniniu būdu atiduoda milijonus: kaip apsisaugoti nuo apgavysčių? (20)

Apgavysčių schemos vis tobulėja, o lietuviai, ekspertų manymu, kasmet įvairiems sukčiams...

Daug uždirbančių iš individualios veiklos laukia pokyčiai: mokesčiai didėtų, išimčių gali nelikti (260)

Netrukus tų, kurie dirba pagal individualią veiklą, gali laukti pokyčiai. Biudžeto ir finansų...

Į pensiją išėjęs vyras jaučiasi apgautas: tikėjosi beveik 5000 eurų iškart, o gaus po 20 eurų per mėnesį (459)

Birželį į pensiją išėjęs kaunietis tikėjosi iškart gauti visą antros pakopos fonde sukauptą...

Raminta Rakauskė | D+

Įspėja – parduotuvių lentynose tikrojo maisto kainų kilimo dar nepamatėme: išvengti pokyčių jau neįmanoma (5)

Gamintojų atstovai bei ekonomistai sako, kad kol kas parduotuvių lentynų tikrasis kainų kilimas...

Aistė Žebrauskienė; Delfi TV laida „Piniginiai reikalai“ | D+

Šiemet iš pandemijos daugiausiai išloš darbuotojai: kas labiausiai pajus atlyginimų augimą

Lietuvos ekonomika auga, kartu šalyje sparčiai kyla infliacija, prekių ir paslaugų kainos, tačiau...

Top naujienos

Tikisi rasti papildomų darbuotojų už 760 eurų atlyginimą: ieškom žmonių, kurie nori dirbti valstybei (44)

Lietuvos–Baltarusijos pasienyje kasdien sulaikant maždaug po 100 neteisėtai sieną kirtusių...

Jūros šventės linksmybės pajūryje: alkoholis liejosi upeliais, viruso pavojai pamiršti nuotraukų galerija iš Klaipėdos (97)

Penktadienį Klaipėdoje įsibėgėjusi Jūros šventė nemažino apsukų ir kitomis dienomis....

Rimvydas Valatka. Dieveniškių kilpa Šimonytei (85)

Jei Lietuvoje yra nors vienas žmogus, kuriam niekas šioje pavydu alsuojančoje šalyje, įskaitant...

Olimpiniai čempionai JAV krepšininkai pirmose grupės rungtynėse krito prieš Prancūziją (69)

Siekį apginti triskart paeiliui iškovotą olimpinių čempionų titulą slogiu žingsniu pradėjo...

Mirė Kazio Lozoraičio našlė Giovanna Pignatelli-Lozoraitis (5)

Sekmadienio rytą Italijoje mirė Giovanna Pignatelli-Lozoraitis – dailininkė ir buvusio Lietuvos...

Prabilo apie grėsmes laukiant dar daugiau emigrantų: nereikia meluoti žmonėms, kad tai saugu (454)

Į Lietuvą per pasienį su Baltarusija patenkantiems nelegalių migrantų skaičiams ir toliau...

Eugenija Grižibauskienė | D+

Duobėtas šilko karaliaus Strolio kelias – disleksija, dresuotoja lituanistė ir žmonių lopymas (1)

Šis pokalbis buvo toks neįprastas, buvo paliesta tiek daug temų, o pašnekovas – tokia...

Nuo pilvo gurgimo iki spengimo ausyse... Apie ką signalizuoja įvairūs organizmo skleidžiami garsai ir kada būtina kreiptis į gydytoją?

Visai tikėtina, kad jums pažįstami visi toliau išvardyti garsai, ir nieko nuostabaus, jei juos...

Užkalnis: geriausi pusryčiai Vilniuje, mažiausiame restorane pasaulyje (22)

Nežinau, ar tai mažiausias viso aptarnavimo restoranas pasaulyje (šešios vietos – gal kur nors...