„Tikiu tik ta statistika, kurią pats suklastoju“, – sakė žinomas Anglijos politikas Vinstonas Čerčilis. Panevėžio verslininkai šiuo mokslu taip pat nebetiki.
© DELFI / Kiril Čachovskij

Tai, kad Lietuvoje brangsta maistas, paslaugos ar pramoninės prekės, nieko nebestebina. Kai kas dar pasipiktina kylančia sviesto, ledų, kirpėjo paslaugų kaina. Tačiau neseniai tikrą bombą panevėžiečiams mestelėjo Lietuvos statistikos departamentas. Jo specialistai paskelbė, kad šiame mieste kai kuriais atžvilgiais tampa gyventi brangiau nei Vilniuje ar Kaune. Čia esą reikia pilnesnės piniginės gėlėms, nakvynei, taksi ir net kebabams.

Pastarieji skanėstai, statistikos duomenimis, Aukštaitijos sostinėje brangiausi visoje Lietuvoje. Panevėžiečiai mažą kebabą lavaše perka vidutiniškai už 2,90 euro ir ši kaina esą per pusantrų metų išaugo dvigubai. O šalies kainos vidurkis – 2,47 euro.

Tačiau Panevėžio kababinių savininkai su tokia informacija nesutinka. 15 metų šiame versle besisukanti Jolanta Savickienė teigė, kad ji mažą kebabą lavaše parduoda už 2,50 euro ir ši kaina nesikeitė nuo pat euro įvedimo pradžios.

„Nesuprantame, iš kur ištraukti minėti skaičiai. Atrodo, kad kas stovi už kampo ir juos kuria kaip panorėjęs. Pas mus niekada nebuvo atėjęs joks kainų surašinėtojas ir nieko nefiksavo“, – stebėjosi vienos populiariausių kebabinių Aukštaičių gatvėje savininkė.

Kai Statistikos departamentas paskelbė tokias naujienas, anot jos, išsigando ne tik verslininkai, bet ir pirkėjai. Jie ėmė teirautis pardavėjų, ar kas nors keičiasi pamėgtoje užkandinėje.

„Nesvarbu, kad esame savininkės, pačios ruošiame žmonėms kebabus, tad šią virtuvę išmanome puikiai. Turime savo klientus, mintinai žinome jų poreikius ir nepokštaujame su kainomis“, – patikino J. Savickienė.

2,90 euro Panevėžyje neprašo ir kitos kebabinės – 2,80 euro mažas kebabas kainuoja Marijonų, 2,30 euro prašoma A. Smetonos gatvių užkandinėse.

Vilniečiai gaudo taksi iš Panevėžio

Keistai smulkiesiems Panevėžio verslininkams atrodo ir taksi paslaugų palyginimas su Vilniumi ir Klaipėda. Statistika skelbia, kad vienas važiavimas iki 5 km Aukštaitijos sostinėje kainuoja 4,04 euro, o Lietuvoje vidutiniškai – 3,68 euro. Vilniuje taksistas neva tokį patį atstumą nuvežtų už 3,36 euro, o Klaipėdoje – už 3,15.

„Sekundės“ kalbintas taksistas Vidas (vardas pakeistas) sakė, kad toks palyginimas – abejotinas, nes už tuos 5 kilometrus, anot jo, galima mokėti labai įvairiai. Jis už šį kelią gali paimti ir du ar šešis eurus.

„Jei patenki į spūstį, uždaroma geležinkelio pervaža, taksometras gali ir daugiau prikapsėti. Bet būna, kad vargana močiutė turi du eurus, tai užtenka ir tų“, – apie tai, kad objektyviai apskaičiuoti taksi paslaugas nėra paprasta, kalbėjo taksistas.

Vyras nesutinka ir su tuo, kad Vilniaus kolegos už tą patį darbą ima mažiau. Jis esą kartais savo darbo automobiliu nuvažiuoja į sostinę, tai vilniečiai jį stabdo tiesiog gatvėje, kad galėtų važiuoti pigiau. Tokie klientai panevėžiečiui dejuoja pavargę nuo savo taksistų plėšikavimo.

Statistikos ekspertai guodžia, kad panevėžiečiams pigu važinėti autobusais. Čia miesto viešojo transporto bilietas tik 52 centus, o Vilniuje – net 78.

Gėlė – brangi dovana

Net ir gėlių Panevėžyje, pagal Statistikos departamento skaičiavimą, nusipirkti brangiau nei kitur. Paskelbta, kad viena rožė čia vidutiniškai kainuoja net 2,07 euro.

Puokščių kūrėja Ieva iš Panevėžio teigė, kad ši prekė apskritai nėra pigi, kainą ypač pakėlė laidotuvių vainikų ir puokščių prekybininkai. Tačiau kalbinta moteris abejoja, ar savame mieste nerastum rožės už vos daugiau nei eurą. Ji pati viename prekybos centre šių dešimties gėlių puokštę nusiperka už 11 eurų.

Pašnekovės kaimynė Monika, prekiaujanti savo augintomis gėlėmis, taip pat sakė, kad brangesnėmis nei du eurai rožėmis Panevėžyje vargu ar kas prekiauja.

Beje, statistika skelbia, kad ir mirusiajam kapo duobę iškasti Panevėžyje brangiausia.

Nepalyginamos paslaugos

Statistikos darbo rezultatus itin skeptiškai įvertino ir viešbučių sektoriaus atstovai. Skaičių ekspertai apskaičiavo, kad Panevėžyje dviejų žmonių nakvynė trijų žvaigždučių viešbučio dviviečiame kambaryje kainuoja 76 eurus. Net Vilniuje esą tokia paslauga tekainuoja 63,9 euro, kituose didmiesčiuose – dar mažiau.

Panevėžio centre esančio viešbučio „Conviva“ savininkui Dainiui Kisieliui tiesiog juoką kelia toks statistikos palyginimas. Jo teigimu, lyginti Panevėžio ir sostinės viešbučių tinklų net neįmanoma. Jo viešbutyje dviejų žmonių nakvynės dviviečiame kambaryje trijų žvaigždučių viešbutyje standartinė kaina būtent ir yra 76 eurai. Tačiau ši kaina nuolatiniams klientams mažėja, taikomos nuolaidos.

„Mūsų viešbutis – pačiame mieste centre, prieš Savivaldybę. Ar tokia pat nakvynė kur nors Vilniuje, prie Rotušės aikštės, kainuotų 76 eurus? Ten be 400 eurų tikrai neapsistosi“, – kalbėjo D. Kisielius. Kai Panevėžyje trijų žvaigždučių viešbučių tik pora, tai, pasak pašnekovo, su jais gali lyginti vieną iš kelių šimtų tokių vietų Vilniuje ir nebūtinai jos bus visos vienodo lygio. Panevėžiečiai ir vilniečiai, pasak D. Kisieliaus, lygiuotis gali tik su vienodais mokesčiais.

„Kas čia sudėliojo tas kainas. Juk mūsų nei klausė, nei čia buvo atėję. Nebėra ką rodyti ir rašyti, tai paleidžia tokias žinias. Apskritai pagal statistiką Lietuvoje dar 3,5 mln. žmonių gyvena“, – kalbėjo viešbučio atstovas.

Vasarą, anot jo, Panevėžio viešbučiams sunkiau, nes žmonės išvažiuoja atostogauti. O šis miestas – ne kurortinis ir čia užsuka tik verslininkai, darbininkai, kuriems prireikia laikinos nakvynės. Tokių paslaugų poreikis nuo liepos mėnesio vidurio esą ima mažėti.

Atsakingas darbas

Be išvardytų paslaugų, panevėžiečiams taip pat brangiausiai tenka gydyti širdį – kardiologo konsultacija čia kainuoja 63,5 euro. Šiauliuose toks vizitas net perpus pigesnis.

Tad jeigu gėlių ir kebabų kainos pjauna širdį, geriausia Panevėžio gyventojams ją guosti pigiausiais bilietais (5,25 euro) į kino filmą ir nauja šukuosena, kurią vietinė kirpėja sukurs už vidutiniškai 15,7 euro. Nors ir čia dar galima pasiginčyti – geriausiuose Panevėžio salonuose tokios paslaugos tik nuo 50 eurų ir prasideda.

Kas sukuria tokios kreivos statistikos skaičius, atsakyti bandė Lietuvos statistikos departamento Duomenų parengimo Panevėžio skyriaus vyriausioji specialistė Egidija Ivanovienė. Pašnekovė aiškino, kad maisto, pramoninių produktų ir paslaugų kainos šioje institucijoje pagal sudarytą grafiką tikrinamos kiekvieną mėnesį.

„Pas mus esantis apklausų skyrius fiksuoja kainas. Taip pat čia dirba kainų klausėjos, jos turi visą parinktų produktų sąrašą ir pagal grafiką tikrina jų kainas parinktose įmonėse. Visa tai perduodama į Kainų skyrių, ten pagal tam tikrą metodiką viskas išanalizuojama ir pateikiami rezultatai. Tai reikalinga skelbiant kainų indeksą“, – dėstė specialistė.

Panevėžyje, anot jos, taip pat dirba dvi apklausėjos, jos vaikšto po parduotuves, įmones, kai reikia, skambina ir renka reikalingus duomenis. Tokios pareigos esą kruopščiai tikrinamos ir kontroliuojamos.

„Ar gali būti netikslu? Jei turi nueiti į paskirtą parduotuvę, pažiūrėti paskirto ženklo produkto kainą, tai juk nepasakysi kitos, nei už rašyta etiketėje. Esmė tik, kad paskui skaičiuojamas kainų vidurkis visoje šalyje“, – apie statistikos tyrimo objektyvumą kalbėjo pašnekovė. Jos teigimu, kadangi patikrinamos ne absoliučiai visų pardavėjų nurodytos kainos, gyventojams gali kilti abejonių.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Nuotraukose – vaizdingas palyginimas, ką galima nusipirkti už kalną Venesuelos bolivarų (63)

Rugpjūčio 20 dieną Venesuelos prezidentas Nicolas Maduro pristatė naują valiutą, kuri turėtų...

Apmokestino fotosesijas Palangos botanikos parke (253)

Jeigu rengiatės Palangos botanikos parke rengti vestuvinę fotosesiją, pasiruoškite papildomus 60...

„Maxima“ atidaro dvi išparduotuves (98)

Prekybos tinklas „ Maxima “ praneša ketvirtadienį atidarantis išparduotuves Kaune ir Klaipėdoje.

Piniginių tuštėjimo metas (59)

Įpusėjus rugpjūčiui daugeliui tėvų tenka plačiau atverti po atostogų ir taip suplonėjusias...

Pakvietė į vakarienę restorane – išėjo su pirkiniu už 2 tūkst. eurų (301)

Kaip manote, kiek gali kainuoti pagalvė? O dvi pagalvės ir antklodė? Žurnalistų pagalbos...

Top naujienos

Juščenka: taika pasiekiama tik dviem keliais – pergale arba pralaimėjimu (201)

Tuoj bus penkeri metai, kai tūkstančiai žmonių Maidane, Ukrainoje, nuvertė tuometinį šalies...

Sutrikus mikrobiotai, smarkiai padidėja ligų grėsmė: paprasti žingsniai padės būti sveikais (2)

Moksliniai tyrimai atskleidžia, kad žmogaus žarnyno mikrobiotos, t. y. žarnyne esančių...

Po savanorio A. Sakalausko žūties Lietuvos spec. tarnybos padarė tai, kas atrodė neįsivaizduojama (331)

1991 m. rugpjūčio 21 d. Vilniuje gindamas šalies parlamentą nuo okupantų kulkos žuvo karys...

Savaitės orai: vasara trauktis atsisako (6)

Po gaivaus trečiadienio į Lietuvą plūstelės gerokai šiltesni orai. Ketvirtadienį termometrai...

Telefonu sutiko išbandyti maisto papildus — netrukus liko skolinga (102)

Bandydami parduoti savo gaminius prekybininkai griebiasi įvairiausių triukų, vienas iš jų —...

Patarimai, kaip apsaugoti vyresnio amžiaus tėvus nuo telefoninių sukčių (3)

Atskleisime labiausiai paplitusias apgaulės schemas ir patars kokius nurodymus suteikti vyresnio...

Atskleidė, kokį žiaurų keršto planą skyrybų su Melania atveju yra sugalvojęs Donaldas Trumpas (16)

Buvusi Baltųjų rūmų administracijos darbuotoja Omarosa Manigault Newman tvirtina, kad Donaldas...

Kuo rugpjūtį tręšti šiltnamyje auginamus pomidorus (1)

Pomidorų auginimas šiltnamyje leidžia pratęsti jų derėjimo laikotarpį tuose regionuose. Tačiau...

Ryšių su Rusija turėjusį Trumpo rinkiminės kampanijos vadovą teismas pripažino kaltu (22)

Buvęs Trumpo rinkimų kampanijos vadovas Paulas Manafortas pripažintas kaltu 8-iuose iš 18...