aA
Statistikos duomenimis, po vieną gyvenančių asmenų skaičius Lietuvoje nuo 2011-ųjų metų išaugo 5 proc. arba daugiau nei 61 tūkst. gyventojų. Namų ūkio, kurį sudaro vienas asmuo, finansiniai dėsniai skiriasi nuo kelių asmenų, gyvenančių kartu, finansų. Pranešime žiniasklaidai atskleidžiama, su kokiais finansiniais iššūkiais susiduria gyvenantys po vieną, palyginus su gyvenančiais šeimoje, ir kieno sąskaitą būtinosios išlaidos tirpdo labiau.
© Vida Press

Neturinčioms būsto šeimoms – laisvų lėšų mažiau

„Swedbank“ Finansų instituto atliktas būtinųjų išlaidų, skiriamų būstui, mokesčiams, transportui ir maistui tyrimas atskleidė, kad po vieną nuosavame būste gyvenantiems jauniems žmonėms sumokėjus būtinąsias išlaidas proporcingai lieka daugiau laisvų lėšų, negu nuosavą būstą turinčiai keturių asmenų šeimai. Remiantis tyrimu, tokios tendencijos užfiksuotos ir Vilniuje, ir kitose Baltijos šalių sostinėse.

„Paskaičiavome, kad nuosavame bute senos statybos daugiabutyje miegamajame Vilniaus rajone gyvenančiam jaunam žmogui sumokėjus mokesčius lieka 75 proc. laisvų pajamų, o šeimoms kiek mažiau – apie 69 proc. nuo disponuojamų pajamų. Tačiau būsto neturintys ir jį besinuomojantys vienišiai atsiduria visai kitoje situacijoje, jiems po mokesčių už būstą ir sumokėtos nuomos lieka tik apie 38 proc. laisvų pajamų. Akivaizdu, kad savarankiško gyvenimo starte esantiems jauniems žmonėms yra pigiau gyventi su šeima arba būstą nuomotis keliese ir šias sąnaudas pasidalinti“, – tyrimo rezultatus komentuoja „Swedbank“ Finansų instituto vadovė Jūratė Cvilikienė.

Pasak J. Cvilikienės, lyginant po vieną gyvenančių jaunų vilniečių ir dviejų vaikų šeimos išlaidas mokesčiams už būstą, paaiškėjo, kad ir vienišiai, ir šeimos komunalinėms paslaugoms skiria tiek pat − apie dešimtadalį nuo disponuojamų pajamų. Tačiau analizuojant mokesčių sudedamąsias dalis paaiškėja, kad gyvenantys po vieną proporcingai daugiau moka už šildymą ir būsto administravimą, mažiau – už vandenį ir elektrą.

„Gyvenant vienam erdvės taupymui nėra daug: galima efektyviau naudoti elektros energiją ir vandenį, o kitos išlaidų eilutės yra gana nelanksčios mažinimui, nebent jaunas žmogus gyvena naujos statybos bute, kuriame galima pagal savo poreikius reguliuoti šildymo intensyvumą“, – pastebi J. Cvilikienė.

Vienišiai moka mažiau už transportą

Tyrimas parodė, kad per mėnesį vienas gyvenantis asmuo visuomeniniam transportui Vilniuje išleidžia vidutiniškai apie 29 eurus, kai tuo tarpu šeima skiria apie 64 eurus. „Gyvenant po vieną transporto išlaidas valdyti lengviau, nes galima rinktis – važiuoti visuomeniniu transportu, persėsti ant dviračio arba keliauti pėsčiomis. Tokios galimybės paprastai neturi šeimos su vaikais, kurioms automobilis tampa ne prabanga, o būtinybe ir dėl to išlaidos transportui gerokai ūgteli“, − sako „Swedbank“ finansų ekspertė.

Pasak jos, todėl savarankiško gyvenimo pradžioje norintiems sutaupyti jauniems žmonėms pirmiausiai reiktų įvertinti, ar jiems tikrai reikia nuosavo automobilio. Galbūt šiame gyvenimo etape galima rinktis visuomeninį transportą, dviratį, automobilių dalijimosi paslaugas ir kitus keliavimo būdus.

Kas už maistą moka daugiau?

Remiantis tyrimo duomenimis, maisto išlaidos vidutiniškai sudaro apie penktadalį visų šeimos lėšų, o vienišius tam išleidžia per pusę mažiau – apie dešimtadalį savo pajamų. Vis dėlto maisto išlaidų eilutė gali tapti viena didesnių ir viršyti kitas būtinąsias išlaidas, jei žmogus renkasi valgyti kavinėse ir restoranuose arba jei maisto gamybai namuose renkasi gurmaniškus produktus.

Vartotojų įpročių tyrimai rodo, kad jauni žmonės, ypač Z kartos atstovai, vis daugiau dėmesio skiria patirtims, ieško išskirtinumo, labiau linkę rinktis mažesnį kiekį, bet prabangesnių, gurmaniškų produktų. Toks gyvenimo būdas plečia akiratį ir lavina skonį, tačiau jis turi ir savo kainą − jei jaunas žmogus savarankiško gyvenimo pradžioje norėtų sukaupti finansinį rezervą, gyvenant gurmaniškai tai pasiekti būtų gana sunku.

„Savarankišką kelią pradėjusiems jauniems žmonėms stebėti savo pomėgius ir riboti išlaidas, skiriamas brangiems maisto produktams, dažniems vakarojimams kavinėse ar baruose, pietavimui restoranuose. Kitu atveju mėnesio pabaigoje maitinimosi išlaidos sudarys didžiausią pragyvenimo išlaidų dalį ir taupymo planus teks atidėti ateičiai“, – pastebi „Swedbank“ Finansų instituto vadovė.

Neplanuotoms išlaidoms − apynasris

Pasak J. Cvilikienės, visos išlaidos skirstomos į būtinas ir ne, o norint sutaupyti, pavyzdžiui, pradiniam įnašui už būstą ir taip ilgainiui mažinti savo pragyvenimo išlaidas, taupyti vertėtų pradėti nuo nebūtinųjų. Tai gali būti spontaniški pirkiniai, išlaidos laisvalaikiui ir pramogoms, madingi drabužiai. „Jei mes nesusimastydami impulsyviai leidžiame pinigus pramogoms ir daiktams, natūralu, kad mėnesio ar metų gale turime daug daiktų ir gražių prisiminimų, tačiau sąskaitose nebėra pinigų“, – teigia „Swedbank“ ekspertė.

Apie atliktą tyrimą

„Swedbank“ Finansų instituto atliktas namų ūkių būtinųjų išlaidų tyrimas atskleidžia, kokią dalį savo pajamų (pinigine išraiška ir procentais) vieno ir keturių asmenų namų ūkiai skiria pagrindinėms išlaidoms – maistui, būsto išlaikymui ir viešajam transportui. Tyrime lyginami sostinių miegamuosiuose rajonuose senos statybos daugiabučiuose gyvenantys specialistai ir keturių asmenų šeimos.

Tyrime naudojami namų ūkių modeliai yra parinkti, remiantis vidutiniu namų ūkio dydžiu, jo gyvenimo, uždarbio ir vartojimo sąlygomis, tačiau jie neturėtų būti traktuojami kaip statistiškai reprezentatyvūs Baltijos šalių namų ūkiai. Pagrindinių namų ūkių išlaidų tyrimas, pradėtas 2014 m., yra tęstinis ir apima metinius įvairių institucijų duomenis. Būsto išlaikymo, viešojo transporto ir maisto krepšelio išlaidų duomenis surinko „Swedbank“ Finansų institutas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Iš emigracijos grįžusi lietuvė ir toliau renkasi mokėti mokesčius Britanijai (263)

Laisvas darbo jėgos judėjimas Europos Sąjungoje (ES) leidžia per savo karjeros metus lengvai...

Apsipirko internete: už šlamštą pinigų negrąžina (95)

Elektroninėje parduotuvėje Pačiupk.lt įsigytų prekių kokybe nepatenkinta vilnietė Ligita...

Tyrimas: kas gyventojams padėtų sukaupti didesnes sumas pensijai? (69)

Didesnę sumą būsimai pensijai sukaupti padėtų gyventojo pajamų mokesčio lengvata, skatinamoji...

Sklaido nežinią dėl pensijų: kokie pokyčiai laukia kitąmet (123)

Nuo kitų metų sausio 1 visi 40-ties nesulaukę Lietuvos gyventojai bus įtraukti į atsitiktine...

Nepralenkiamieji estai: atlyginimai Lietuvoje kilo kukliau, išsiskyrė viena specialybė (66)

Atlygio tyrimus organizuojančios įmonės „Baltic Salary Survey“ šiemet atlikto Baltijos šalių...

Top naujienos

Kas atsitiko? „Valstiečiai“ bambalių klausimą bando įkišti į stalčių (246)

Dar pernai valdantieji „valstiečiai“ žadėjo imtis vadinamųjų „bambalių“ klausimo....

Mauricas: tokių prastų pasaulio lūkesčių nebuvo nuo pat 2009 metų (64)

Finansų rinkose nuotaikos negerėja. Jau kitais metais tikimasi, kad ekonomikos augimas pastebimai...

Orai: ypač šals Rytų Lietuva (16)

Ketvirtadienio dieną šalyje bus dar ganėtinai šilta, tačiau artėjanti žiema apie save mums...

Didžiausios pasaulio kompanijos planuoja užsikrėsti „WeWork“ efektu (14)

Didžiausi planetos darbdaviai regi ateitį, kurioje laisvai liejasi nemokamas alus, o sienos...

Saldus buvusio stratego sugrįžimas į Torontą: Valančiūnas ir „Raptors“ neapgynė savo tvirtovės (6)

Toronto „Raptors“ (12-3) trečiadienio vakarą namuose priėmė buvusio stratego Dwane Casey...

Mokytoja Rusijoje įsiuto dėl užrašo ant lentos (13)

Krasnodaro krašto Bogučiansko rajono Tajožnyj gyvenvietėje 20-osios mokyklos istorijos ir...

4 rūšių toksiški indai, kurių reikia kuo greičiau atsisakyti (15)

Šiais laikais daug kas stengiasi laikytis sveikos mitybos taisyklių. Bet ne visi žino, kad indai,...

Paskutinį kartą, jau be nutylėjimų: Monica Lewinsky - atvirai apie TĄ dėmę ant suknelės ir kas iš tiesų įvyko Baltųjų rūmų tualete (71)

Per pastaruosius du dešimtmečius Monica Lewinski davė ne vieną interviu, tačiau ji labai retai...

LRT tyrimas. Registrų centras padovanojo lietuvišką mobilųjį parašą estams – užnugaryje šmėžuoja skandinavų bankai (6)

LRT Tyrimų skyriaus duomenys rodo, kad šią vasarą Registrų centras tiesiog padovanojo...

Dėl laisvės kovojančio Tibeto ypatumai: du broliai dalijasi viena žmona, o šildosi kūrendami mėšlą (87)

Lietuviui pavyko nuvykti į griežtai kontroliuojamą Tibetą, nors ten laisvai keliauti draudžiama....