Siekiant mažinti mažiausio nominalo centų kiekį apyvartoje nuo gegužės 1 dienos galutinė prekių ar paslaugų krepšelio suma bus apvalinama, bet tik tada, kai už jas apmokama grynaisiais.
Lietuvos banko teigimu, 1 ir 2 centų nominalo monetų kaldinimo kaštai pralenkia jų vertę, o panaudojamos žmonių jos yra vos vieną kartą. Vėliau jos tiesiog nugula fontanuose, automobilių salonuose ir taupyklėse.
Prekybininkai praėjusią savaitę „Delfi“ komentavo, kad yra pasiruošę pokyčiui, tačiau neatmetė, jog gali kilti ir nesklandumų, nes pirkėjams teks aiškinti apie naują tvarką. Jie informavo, kad įsigaliojus įstatymui parduotuvėse bus iškabinta aktuali informacija, ji taip pat bus skelbiama ir per garsiakalbius prekybos vietose.

Atsiskaitymų grynaisiais pinigais apvalinimo įstatymas numato, kad apmokant už prekes ar paslaugas grynaisiais galutinė pirkinių krepšelio suma bus apvalinama iki artimiausio 5 centų kartotinio: suma, kuri baigiasi 1 arba 2 centais, apvalinama į mažesnę pusę iki 0, jei baigiasi 3 arba 4 centais, apvalinama – iki 5, jei baigiasi 6 arba 7 – į mažesnę pusę iki 5, jei baigiasi 8 arba 9 – apvalinama į didesnę pusę iki 10.
Svarbu, kad apvalinimas nereiškia, jog 1 ir 2 centų nebebus galima naudoti – jos ir toliau bus priimamos parduotuvėse, turgavietėse, apmokant už dienos pietus restorane, notaro ar pašto paslaugas, pasinaudojus pavežėjimo paslauga ir visose kitose gyvenimiškose situacijose.
Keičia Lietuvos bankas
Ne paslaptis, kad kai kurie prekybininkai ar paslaugų teikėjai nelabai noriai priima centų. Šioje vietoje verta žinoti, kad yra ir dar vienas būdas, kaip jais atsikratyti. Lietuvos bankas teikia jų keitimo paslaugą.
Kaip nurodoma centrinio banko puslapyje, per dieną asmeniui į grynuosius keičiama tiek monetų, kiek telpa specialioje vieno litro talpos dėžutėje. Pinigai tokiu atveju išmokami iš karto.
Maksimali suma, telpanti į 1 litro dėžutę, yra apie 1200 eurų, jei patys smulkiausi centai – apie 20–30 eurų, vidutiniškai apie 300–500 eurų, „Delfi“ nurodė Lietuvos banko Grynųjų pinigų tvarkymo Vilniaus skyriaus vadovas Irmantas Klimas.
Jo teigimu, tai yra populiariausia centrinio banko teikiama paslauga.
„Per 2024 metus atlikome apie 29 tūkst. monetų keitimo į banknotus operacijų.
Vien per pirmą 2025 metų ketvirtį monetų keitimas į grynuosius pinigus atliktas apie 7200 kartų, kai visomis kitomis operacijomis, įskaitant ir monetų keitimą pervedant į sąskaitą, pasinaudota 6800 kartų“, – komentare „Delfi“ sakė I. Klimas.
Svarbu, kad minimalios sumos keičiant monetas nėra, laukiami ir klientai, kurie atsineša kelis eurus.
Jei pinigai pervedami į sąskaitą, vieną kartą per dieną jos fiziniam ar juridiniam asmeniui į banknotus keičiamos neribojant jų kiekio.
Pinigai tokiu atveju nurodytą sąskaitą pervedami ne vėliau kaip per 15 darbo dienų. Klientai turi pateikti rašytinį prašymą, jį galima užpildyti atvykus į kasą arba iš anksto.
Tiesa, monetų keitimas pervedant pinigus į sąskaitą nėra toks populiarus.
„Šia galimybe naudojasi nedidelė dalis klientų. Per pirmą 2025 metų ketvirtį turėjome tik apie 340 operacijų. Per 2024 metus turėjome apie 1200 operacijų“, – teigė I. Klimas.
Norint pasinaudoti šiomis paslaugomis reikia turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Paslaugos Lietuvos banko kasose Žirmūnų ir Maironio gatvėse teikiamos nemokamai.