Pusę metų ieško darbo

„Dukrai žiemą suėjo 14 metų, ieškosi darbo, praktiškai nuo gimtadienio. Kur benueina, jeigu padavėjas jaunesnis, tai mielai pasidalina atsakingais kontaktais, o po to, jeigu parašo ar paskambina – neatrašo“, – teigia vyras.

Saulius (vardas pakeistas) sako, kad ir darbo paieškų portaluose dažniausiai būna parašyta, kad darbuotojai priimami tik nuo 18 metų.

„Kaip ūkininkai skundžiasi, kad jiems tai sausra, tai liūtis, taip ir kavinės: nėra darbuotojų, mums nekelkite nekilnojamojo turto mokesčio, nes mes vos išsilaikome, o kai žmonės darbinasi, tai jų nepriima – tai patirties neturi, tai amžius ne tas“, – sako pašnekovas.

Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė „Delfi“ komentuoja, kad jos žiniomis, verslas gali vangiau darbinti nepilnamečius dėl šiems numatytų veiklos ribojimų ir paties jaunimo dažno nepastovumo.

taurės

„Su 14 metų, kiek žinau teoriškai, yra labai daug problemų: jie negali būti prie alkoholio, jiems labai ribotos darbo valandos – yra daugiau problemų negu naudos. Tai, manau, dėl to keturiolikmetė neranda. Ir su šešiolikmečiais tas pats. Tai nėra paprasta.

Pirmiausia, ateina nieko nemokėdami. Tu porą savaičių mokai, tada jis pareiškia, kad jau išeina, nes tėveliai važiuoja į kokią Tenerifę. (…) Dabar jau žiūri kiekvienas (darbdavys – red.), kad tas žmogus atliktų daug funkcijų“, – teigia E. Šiškauskienė, rekomendavusi pakalbėti ir su pačiais restoranais.

Restoranas: sunkiau, nei atrodo

Saulius įvardijo keletą Vilniaus maitinimo įstaigų, kur dukra ieškojo darbo, tačiau į „Delfi“ kreipimąsi atsiliepė tik „Lagom Bistro“ atstovai. Jie sako mėginę samdyti ir jaunuolių, tačiau praktika nepasiteisinusi (atskirai nekomentavo, ar į juos kreipėsi konkreti mergina).

„Iš tikrųjų, yra keletas priežasčių. Darbas restorane yra labai sunkus ir dažniausiai 14 metų paaugliams yra per sunku. Nė vienas iš jų apie tai negalvoja, kai susisiekia su mumis.

Bandėme įdarbinti ir 16 metų asmenis, bet po kelių dienų jie išėjo, nurodydami priežastį – „per sudėtinga, per sunku”, – teigia restoranas.

Pasak jo atstovų, problemų sukelia ir darbo ribojimai.

Restoranas (asociatyvi nuotr.)

„Kita labai svarbi priežastis – pati galimybė įdarbinti ir suteikti darbą nepilnamečiui – jie negali dirbti daugiau nei vieną dieną per savaitę ir negali dirbti visą darbo dieną. Tai yra, man reikia kelių (4–5 nepilnamečių asmenų), kad užpildyčiau esamą laisvą poziciją. Tai ir yra pagrindinė neigiamo atsakymo priežastis“, – teigiama komentare.

Miestas siūlo paramą moksleiviams

Vilnietis Saulius savo ruožtu įsitikinęs, kad motyvuotam jaunimui reikėtų suteikti šansą.

„Dukra, kelios jos bendraklasės, – tie vaikai, kurie geriau mokosi, bando kažką pasiekti, bando kabintis už gyvenimo, bet juos visur siunčia lauk.

Vasarą savivaldybė pradeda daliai moksleivių finansuoti darbo vietas, mokėti išmokas. Tai jie (restoranai – red.), matyt, laukia to paskelbimo ir tada priims aštuoniolikmečius, kuriems iš viso nėra jokių apribojimų ir tuo pačiu gaus apmokėtas darbo vietas“, – sako vyras.

Vilniaus miesto savivaldybė gegužės pradžioje iš tiesų skelbė, kad nusprendę padirbėti vasarą, sostinės moksleiviai du mėnesius galės pretenduoti į savivaldybės finansinę paramą. Kompensacija visu krūviu įdarbintam jaunuoliui (nuo 14 iki 19 metų) už kiekvieną mėnesį sieks 400 eurų. Tokia programa Vilniuje jaunuoliams siūloma pirmą kartą.


Draudžiama dirbti su plėšriais gyvūnais ar alkoholiu

Valstybinė darbo inspekcija (VDI) primena, kad Lietuvoje nepilnamečiai gali pradėti dirbti nuo 14 metų, tačiau priklausomai nuo to, ar jie patenka į vaikų (nuo 14 iki 16 metų) ar paauglių (nuo 16 iki 18 metų) amžiaus grupę, taikomi skirtingi apribojimai jų darbo pobūdžiui, darbo ir poilsio laikui, saugai ir sveikatai, taip pat ir darbo sutarties sudarymui.

Be kita ko, norėdamas įdarbinti vaiką darbdavys, iki sudarydamas darbo sutartį, turi raštu informuoti vaiko tėvus apie vaikui galinčią kilti profesinę riziką, jo saugos ir sveikatos apsaugos priemones, gauti vieno iš tėvų raštišką sutikimą, o mokslo metų laikotarpiu – ir raštišką mokyklos, kurioje vaikas mokosi, sutikimą.

Teisės aktai numato lengvatų nepilnamečiams darbo naujokams.

Ne mokslo metų laiku vaikas gali dirbti iki 6 val. per dieną ir 30 val. per savaitę (mokslo metais – iki 2 val. per dieną ir iki 12 val. per savaitę). Paaugliams ne mokslo metų laiku darbo laikas gali būti pailgintas iki 8 val. per dieną ir 40 val. per savaitę. Vaikams draudžiama dirbti nuo 20 iki 6 valandos.

Be to, vaikams turi būti užtikrintas nepertraukiamas 14 kalendorinių dienų poilsis per mokinių vasaros atostogas.

Darbdaviai negali skirti nepilnamečiams pasyvaus budėjimo darbe ar namuose ir naktinio darbo.

VDI atkreipia dėmesį, kad jauni asmenys gali dirbti ne visus darbus. Vaikams nuo 14 iki 16 metų leidžiama dirbti lengvus darbus, kurie nekenkia jų saugai, sveikatai, vystymuisi. Yra sudarytas asmenims iki 18 metų draudžiamų darbų sąrašas, iš kurio pateikiame keletą pavyzdžių.

Draudžiama leisti dirbti darbus:
  • Susijusius su sprogiųjų medžiagų turinčių įrenginių, fejerverkų ar kitų gaminių gamyba ir tvarkymu,
  • Su plėšriaisiais ir (ar) nuodingaisiais gyvūnais,
  • Su suslėgtų, suskystintų ar išretintų dujų gamybos, laikymo ar naudojimo įrenginiais,
  • Darbą, kai galimas konstrukcijų griūties pavojus,
  • Keliantį elektros poveikio pavojų ir kita.

Vadovaujantis Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento informacija, asmenys, kuriems nėra 18 metų, negali dalyvauti nė viename prekybos alkoholiniais gėrimais etape: priimti ir pateikti užsakymus, priimti atsiskaitymus už alkoholinius gėrimus.

Prekiauti alkoholiniais gėrimais ar turėti jų darbo metu gali darbuotojai, sulaukę 18 metų, jeigu tai įeina į jų darbo funkcijas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės