Žmonių įdarbinimu užsienyje užsiimančios agentūros „Jobcenter LT“ vadovas Ilja Malkinas įtariamas mulkinęs bedarbius – dėl galimo sukčiavimo baudžiamojoje byloje prokurorai nukentėjusiaisiais pripažino septynis geresnio gyvenimo užsienyje ieškojusius Lietuvos piliečius.
© DELFI / Valdas Kopūstas

Ar iš tikrųjų įdarbinimo agentūros vadovas apgaulės būdu iš emigruoti norėjusių žmonių užvaldė jų pinigus, pirmadienį pradėjo aiškintis Vilniaus miesto apylinkės teismas. Tiesa, kol kas nesėkmingai – teisėjui Miroslavui Gvozdovičiui nepavyko apklausti nė vieno nukentėjusiuoju pripažinto asmens, nes ne visiems jų tinkamai buvo pranešta apie vykstantį procesą. O surasti nukentėjusiuosius ne taip ir paprasta – kai kurie jų iki šiol yra išvykę arba jau artimiausiu metu planuoja išvykti iš Lietuvos.

Savo pozicijos teisme nepanoro išsakyti ir baudžiamojon atsakomybėn patrauktas „Jobcenter LT“ vadovas I. Malkinas – jis tik pareiškė, kad prokurorų pateiktų kaltinimų visiškai nepripažįsta, o savo gynybinę versiją išsakys tik tuomet, kai teismo salėje bus išklausyti ne tik septyni nukentėjusieji, bet ir penkiolika liudytojų.

Tuo metu byloje valstybinį kaltinimą palaikiusi Vilniaus apygardos prokuratūros prokurorė Vilma Vidugirienė sakė, kad I. Malkinui pateikti kaltinimai ne tik dėl sukčiavimo, kai apgaulės būdu buvo užvaldyti nukentėjusiųjų pinigai, bet ir dėl dokumentų klastojimo bei apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo jo vadovaujamoje įdarbinimo bendrovėje.

Ikiteisminio tyrimo metu pareigūnai nustatė, kad darbo ieškantys žmonės kreipdavosi į „Jobcenter LT“, kur jiems buvo žadama surasti darbą užsienyje – agentūra skelbiasi, kad rūpinasi „įvairių grandžių personalo įdarbinimu Norvegijoje, Didžiojoje Britanijoje,Vokietijoje bei kitose pasaulio šalyse“.

Į agentūros patalpas atvykusiems žmonėms buvo žadama, kad jie greitai gaus darbą užsienyje ir, jeigu sutikdavo, pasirašydavo konsultavimo sutartis bei turėdavo sumokėti 115 eurų (400 litų) – šie pinigai buvo įforminami kaip socialinio draudimo ar pan. mokestis.

Pasak prokurorės, gavęs pinigus I. Malkinas išduodavo pinigų priėmimo kvitą, jį taip pat pasirašydavo už buhalterį, taip suklastodamas oficialų dokumentą.

Be to, bedarbiai pasirašydavo agentūroje paprastuosius vekselius – 347-376 eurų (1,2-1,3 tūkst. Lt) sumoms, kurias įsipareigodavo sumokėti per tris mėnesius. Šie pinigai esą turėjo būti sumokami už tariamas apgyvendinimo ir nuvežimo į užsienį paslaugas.

Nukentėjusiaisiais pripažinti žmonės pareigūnams nurodė, kad I. Malkinas jiems darbo nesurado, todėl nepatyrė jokių išlaidų, tačiau pasirašytus vekselius vėliau perduodavo antstoliams, skolų išieškojimo agentūroms ir teismams, kurie skolą išreikalaudavo iš skolininkų.

„Darbo nesurado, o likau skolingas“, – piktinosi ne vienas nukentėjusysis.

Pasak prokurorės, ikiteisminio tyrimo metu taip pat buvo nustatyta, kad įdarbinimo agentūroje 2009-2013 m. buvo apgaulingai tvarkoma apskaita – bendrovėje buvo rastos trys kasos knygos, jose buvo nurodytos skirtingos sumos, be to, iš kasos buvo išmokėta apie 4 tūkst. Eur be pateisinamos priežasties.

Bendrovės „Jobcenter LT“ puslapyje internete teigiama, per metus jos darbuotojai įdarbina apie 500 asmenų. Tačiau jos teikiamomis paslaugomis ne visi yra patenkinti – prieš dvejus metus dėl įžeidimo ir nesantaikos kurstymo buvo nuteistas vilnietis, kuris viename skundų portale parašė komentarą apie bendrovės vadovą I. Malkiną.

Necenzūriniais žodžiais verslininką išplūdęs, žydu bei netradicinės orientacijos atstovu išvadinęs komentatorius taip pat ragino jį išvaryti iš Lietuvos, be to, grasino, jog prieš jį panaudos smurtą.

Per apklausą policijoje I. Malkinas nurodė, kad iš sutuoktinės sužinojo, jog viename skundų puslapyje yra parašytas šmeižiančio ir įžeidžiančio pobūdžio komentaras.

„Tokie komentarai tiesiogiai veikia verslo vystymosi, darbinius santykius ir mano šeimos reputaciją ne tik visuomenėje, bet ir šeimos rate“, – pažymėjo konsultavimo ir žmonių įdarbinimu užsienio valstybėse užsiimančios bendrovės vadovas.

Baudžiamojon atsakomybėn patrauktas Andžejus P. pripažino savo kaltę, tačiau teisinosi, kad komentaro negalėjo neparašyti, nes buvo apgautas.

Vaikinas pareigūnams pasakojo, kad maždaug 2011-ųjų pavasarį internete rado skelbimą apie įdarbinimą užsienyje. Kadangi tuo metu jis neturėjo darbo, kreipėsi į bendrovę, kurios vadovas pažadėjo įdarbinti Anglijoje. Už tai Andžejus P. sumokėjo 1 400 Lt.

„Pagal sąlygas po savaitės su manimi turėjo susisiekti vairuotojai, kurie turėjo nuvežti į Angliją, – sakė jis. – Skambučio sulaukiau tik po dviejų savaičių, ir taip išvažiavau į Angliją. Kartu važiavo dar 7 žmonės. Mes buvome nuvežti į Bostoną ir apgyvendinti nuosavame name pas kažkokį latvį. Čia turėjome mokėti už būsto nuomą, o mus turėjo įdarbinti vadybininkai Olegas ir Romas. Tačiau jokio darbo taip ir negavau, gyvenau ten apie mėnesį“.

Andžejus P. teigė, kad taip ir nesulaukęs jokių pasiūlymų iš jį įdarbinti žadėjusios bendrovės ir jos vadovo buvo priverstas kreiptis į vietos valdžios atstovus.

„Imigracijos skyriuje man buvo suteikta pagalba – nupirko bilietą atgal ir taip grįžau į Lietuvą“, – per apklausą kalbėjo kaltinamasis.

Jis taip pat teigė, kad vėliau internete ėmė ieškoti atsiliepimų apie darbą jam žadėjusią parūpinti bendrovę ir jos vadovą.

„Radęs daug neigiamų atsiliepimų iš pykčio taip pat parašiau savo komentarą – užsienyje buvau atsidūręs pirmą kartą, man buvo baisu ir visą tą laiką kaupėsi pyktis dėl apgaulės“, – sakė vilnietis.

Kol teismas nekonstatavo, kad I. Malkinas padarė jam inkriminuojamus nusikaltimus, jis laikomas nekaltu.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Tūkstančių gyventojų laukia pokyčiai: skaitiklius tikrins dažniau (284)

Pakeisti visus vandens skaitiklius, kur kas dažniau juos metrologiškai tikrinti, o kartu ir didinti...

Pirkėjai jaučiasi apgaudinėjami, prekybininkai bėdos neįžvelgia (401)

Atidesni pirkėjai prekybos centruose jau seniai pastebėjo, kuomet už tą pačią, ar kiek didesnę...

Paaiškino, kodėl žmonės nori beprotiškai brangių daiktų (72)

Kas verčia žmones leisti tūkstantines sumas daiktams ir pramogoms, kuriais mėgautis būtų galima...

Pigiausių atostogų beieškant: pirmiausia atsakykite sau į šiuos klausimus (36)

Apibūdinimai „pigu“ ir „gera“ nebūtinai turi prieštarauti vienas kitam, kai kalbama apie...

Kodėl torto kaina prekybos centre ir mažoje kepykloje skiriasi kone dvigubai? (27)

Proginis tortas su Barbe mažoje kepyklėlėje kainuotų 50 eurų, o prekybos centre – vos 30.

Top naujienos

Nemirsetoje įsitaisęs naftos magnatas oficialiai pripažintas žemgrobiu (47)

„Minijos naftos“ direktorius turi griauti tvorą, ardyti trinkeles ir naikinti nuotėkų...

Reikšmingas įvykis pasaulio politikoje: kokia kryptimi žengs Kinija? (55)

Kas penkerius metus pasaulis stebi, kaip Kinijos valdančioji partija rengia savo suvažiavimą....

E. Šileikis apie dvigubą pilietybę: argumentai svarūs, bet nežinau ar konstitucinio kalibro

Seimo prašymu Konstitucinis teismas vėl ėmėsi dvigubos pilietybės klausimo. Teismo prašoma...

A. Pitrėnienė – jau ne bedarbė, vadovaus Skuodo vaikų darželiui (263)

Neperrinkta į Seimą, priversta skandalingai palikti savo draugės Laimutės Anužienės vadovautą...

Užsimojo pagerinti prekybos tinklų darbuotojų sąlygas (76)

Po to, kai buvo pasirašytas nacionalinis susitarimas dėl šalies pažangai būtinų reformų ,...

Artėja permainos – jau paspaus šaltukas (17)

Nors šiuo metu vyrauja ganėtinai šilti ir palyginti sausi orai , visgi, pokyčiai jau atkeliauja....

Nustatė, kas žmonėms kelia didesnę nostalgiją – vietos ar daiktai (7)

Nostalgija - tai dalykų iš praeities ilgesys. Dažnai nostalgija lydima ir nepagrįsto...

Kosmose dedasi įdomūs dalykai – liūtys skalbia ne tik Žemę, staigmenų pateikė ir Saulė (3)

Apie didžiausią šios savaitės, mėnesio, turbūt ir metų astronominį atradimą - gravitacines...

Kaip rasti svajonių antrą pusę?

Negaliu rasti antros pusės! Jau nebežinau ką daryti. Visi turi poras, o aš ne!

Po Rusiją keliaujantis lietuvis: Baikalo saloje karvės didesnės žvaigždės nei C. Ronaldo (4)

Penktoje pasakojimo apie kelionę į Sibirą dalyje autorius pasakoja kaip jiems sekėsi nedidelėje...