aA
Įsigyti nuosavą būstą – apie tai svajoja kone kiekvienas, tačiau neretai prireikia pagalbos ir finansavimo iš banko. Būsto paskola yra rimtas ir ilgalaikis įsipareigojimas, kuris gali turėti įtakos ateities gyvenimui ir finansinei gerovei, todėl prieš žengiant šį žingsnį reikia gerai pasiruošti. Itin svarbu visus pasiruošimo žingsnius vykdyti nuosekliai.
Galvojantiems apie būsto paskolą – perspėjantys eksperto patarimai: reikia gerai pasiruošti
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Prieš sudarant paskolos sutartį, svarbu su banku nuodugniai išnagrinėti sutarties sąlygas ir išsiaiškinti rūpimus klausimus. Šiaulių banko finansavimo paslaugų vystymo departamento produktų vadovė Dovilė Kalvaitienė atsako į dažniausiai užduodamus klausimus apie kelią link nuosavo būsto įsigijimo.

Pirmas žingsnis – finansinis pasiruošimas

Ketinant gauti būsto paskolą, pirmiausiai reikėtų įsitikinti, kad pirkėjas atitinka visus banko keliamus reikalavimus. Tą iš pradžių galima padaryti naudojantis būsto paskolos skaičiuokle, tačiau derėtų nepamiršti, kad ten rodomi rezultatai dažniausiai būna apytiksliai. Norint sužinoti tikslius skaičius – patartina kreiptis į banko konsultantą. Banko specialistai įvertins, patars ir paaiškins svarbiausią informaciją. Įvertinę pareiškėjo kredito istoriją, gaunamas pajamas, planuojamo įsigyti būsto būklę ir kitas sąlygas, jie pasakys, kokios skolinimosi galimybės.

Pasak D. Kalvaitienės, ruošiantis būsto pirkimui, reiktų kruopščiai apskaičiuoti paskolos dydį – jis turi būti racionalus. Lietuvos banko nuostatai nurodo, kad mėnesio įmoka neturėtų viršyti 40 proc. šeimos ar vieno asmens pajamų, tačiau tik pats asmuo gali tiksliai įvertinti ar po įsipareigojimų liekanti pajamų dalis bus pakankama pragyvenimui.

„Juk paėmus paskolą, gyvenimas judės toliau – reikės pirkti maistą, apmokėti komunalinius mokesčius, apmokėti vaikų būrelius, nepamiršti pinigų hobiams ir pan. Derėtų apsvarstyti, kad gali atsirasti ir netikėtų išlaidų – patariama turėti rezervinę pinigų sumą, tam užtektų turėti bent jau 3 mėnesių pajamų dydžio rezervą“, – patarė Šiaulių banko specialistė.

Paskola neturi tapti finansine našta

Taip pat reikėtų nepamiršti ir įmokos dydžio pasikeitimų. Šiuo metu žmonės dažniausiai renkasi kintamas palūkanas, kurios dažniausiai susidaro iš nekintančios palūkanų dalies (maržos) ir tam tikro laikotarpio EURIBOR dedamosios.

„Šiuo metu EURIBOR dydžiui vis dar esant neigiamam, palūkanų dydis nesikeičia, tačiau jam pradėjus augti (o tai tikėtina tikrai įvyks, ypač jei paskola suteikiama maksimaliam 30 metų terminui), pradės augti ir kredito įmokos, tad dėl šios priežasties nerekomenduojama rinktis kredito, kurio įmoka jau yra maksimali galima skirti suma. Tokiu atveju įmokai išaugus kad ir neženkliai, bet kiekviena mėnesį, finansinė našta gali tapti ir gana reikšminga“, – pasakoja D. Kalvaitienė.

Įvertinkite netikėtas išlaidas

Viena svarbiausių sąlygų norint gauti būsto paskolą – sukaupti sumą pradiniam įnašui. Jo dydis dažniausiai siekia mažiausiai 15 proc. norimo būsto vertės. Šiaulių banko ekspertė pabrėžia, kad kuo didesnis įnašas sukauptas – tuo mažesnė įsipareigojimų vertė slėgs pečius. Tačiau tai ne vienintelė suma, kurią reikėtų sukaupti. Be pradinio įnašo, reiktų pasirengti ir kitiems susijusiems mokėjimams – tokiems kaip turto įkeitimas, kredito sudarymas bei pirkimo ir pardavimo sutartis, registruojant nuosavybę.

D. Kalvaitienė įspėjo, kad reikėtų įvertinti ir netikėtas išlaidas ateityje, jos gali sukelti finansinę riziką. Tapus tėvais po būsto įsigijimo, svarbu apgalvoti didėjančias kasdienes išlaidas. Papildomo planavimo reikalauja ir darbo keitimas, studijos ir kiti finansų kaitą lemiantys veiksniai.

Atsakingas pasirinkimas

Įvertinus finansus ir žengiant į tolimesnį pirkimo etapą, prasideda kita – painioji dalis. Būtina atsakingai rinktis būsto paskolą suteiksiančią finansų įstaigą, nes įsipareigojimai gali trukti dešimtmečius. Nederėtų apsiriboti banko išsirinkimu tik skaitant informaciją internete - patartina registruotis konsultacijoms, išsiaiškinti galimybes ir skirtingų bankų teikiamas sąlygas.

Šiaulių banko ekspertė pataria rinktis patyrusį ir patikimą partnerį, kuris pasiūlys geriausias finansavimo sąlygas.

Nuodugniai išnagrinėkite sutartį

Suderinus ir patvirtinus paskolos sąlygas, svarbu itin nuodugniai išnagrinėti sutartį. Skirti tam daug laiko ir dėmesio, juk tai itin atsakingas įsipareigojimas. Nuo paskolos sutarties sąlygų priklausys tolimesnis gyvenimas – nuosavas būstas gali džiuginti arba kelti galvos skausmą ir finansines problemas. Kintamos ir fiksuotosios palūkanos, linijinis ir anuitetu palūkanų grąžinimo metodas – tai gali skambėti kaip neįkandamos sąvokos, tačiau banko specialistai visą tai paaiškins ir padės rasti tinkamiausią variantą.

Šiaulių banko specialistė pabrėžė, kad visus reikiamus dokumentus reikia sutvarkyti ir pristatyti laiku, neįvykdžius šių atsakomybių gali laukti ne visai malonios pasekmės – pvz., teks keisti kredito ar pirkimo-pardavimo sutartis ar patirti kitokių išlaidų. Kaip sutvarkyti reikiamus dokumentus, ką reikės atlikti po sutarties pasirašymo, kokie veiksmai dar laukia - nuodugniai paaiškins banko atstovas. Būsto pirkimas truks kur kas ilgiau, jeigu paaiškės, kad nesutvarkyti turtiniai reikalai, paveldėjimai ar namuose gyvens nepilnamečiai.

Apgalvokite ateities scenarijus

Priėmus svarbų gyvenimo sprendimą ir įsigijus būstą su banko pagalba, privalu laiku vykdyti finansinius įsipareigojimus. Laiku nesumokėjus įmokos, bankas turi teisę skaičiuoti delspinigius ar taikyti kitas numatytas sankcijas. Nesumokėtos įmokos turės įtakos finansinei istorijai, ilgiau nemokant įmokų bankas tokią informaciją perduoda skolų registrui. Praradus darbą ar sumažėjus pajamoms, D. Kalvaitienė ragina nedelsiant kreiptis į paskolą suteikiantį banką. Ekspertai ras optimaliausią variantą įmokų atidėjimui ar kitokiam sutarties pakeitimui, kuris leistų ir toliau išlikti mokiu klientu bei nepatirti finansinių nuostolių.

Finansinei padėčiai pasikeitus į gerąją pusę, atsiradus papildomų pajamų, paskolą galima gražinti ir ankščiau. Ši galimybė dažniausiai būna aptariama paskolos sutartyje.

Būsto paskola – įsipareigojimas, kuris truks ne vienerius metus. Prieš žengiant šį gyvenimo žingsnį, Šiaulių banko ekspertė ragina rimtai pasiruošti ir apgalvoti visus galimus ateities planus ir scenarijus. Svarbu rinktis atsakingai ir skirti laiko ne tik paties būsto paieškoms, bet ir lokacijos, kokybės, susisiekimo ir saugumo įvertinimui. Jeigu įsigyjamas svajonių būstas kruopščiai atitinkantis kriterijus – miegoti naktimis bus lengviau net ir turint finansinių įsipareigojimų bankui.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
3.6667

Įvertino siūlymą iškart išsiimti kaupiamus pinigus pensijai: šansų duoda nedaug (144)

Daugiau nei milijonas lietuvių kaupia turtą antrosios pakopos pensijų fonduose. Dalis gyventojų...

Paaiškino paliekamų arbatpinigių rebusą: kiek mokesčių kokiu atveju nubyra valstybei (114)

Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacija pasidalijo skaičiavimais, susijusiais su gyventojų...

„Baltijos“ ir „Namų kredito unijos“ indėlininkai raginami atsiimti draudimo išmokas

Bankrutavusių kredito unijų „ Baltija “ ir „Namų kredito unija“ indėlininkai iki...

Baldų gamyba iš vidaus: medienos dalis savikainoje ir kas lemia brangimą (19)

Pastaruoju metu pastebimas tiek medienos žaliavos, tiek vartotojams parduodamų baldų kainų...

TOP-30 labiausiai brangusių prekių ir paslaugų: infliacija skaudžiausiai smogė naujakuriams ir vairuotojams (134)

Seniai matytą 5 proc. lygį pasiekusią infliaciją šiemet geriausiai pajuto automobilių...

Top naujienos

Metas pasitikrinti: ar šiemet jums atsirado prievolė mokėti NT mokestį (17)

Šiemet Lietuvoje atnaujinus statinių mokestines vertes, didesniam skaičiui savininkų atsirado...

Nuo koronaviruso Lietuvoje mirė du jauni vyrai (793)

Koronavirusas ir toliau nusineša jaunų žmonių gyvybes. Penktadienį Respublikinėje Šiaulių...

Aiškėja, kad Rukloje viskas daug blogiau nei atrodo: sekmadienį miręs sunkiai sirgęs berniukas – ne vienintelis sunkus ligonis (443)

Praėjusio šeštadienio vakarą Ruklos pabėgėlių priėmimo centre kilus neramumams tik po kurio...

Šveicarijos mokslininkai sukūrė programėlę, kuri padės įveikti šiurpą keliančią baimę

Net jei nebijote vorų, tikriausiai nenorėtumėte, kad vienas ropotų ant jūsų rankos. Bet jei...

Strioga – apie vaistus nuo COVID-19: prabilo apie retus šalutinius poveikius ir esminį jų skirtumą nuo vakcinų (137)

Vis daugiau kalbant apie vakcinos nuo koronaviruso naudą, šių skiepų priešininkai neretai sako...

Apsilankius Rukloje prie tvorų netyla šūksniai: papasakojo, dėl ko kilo didieji neramumai (118)

Ruklos Pabėgėlių centro vadovė Beatričė Bernotienė pirmadienį komentavo, kas atsitiko...

Išgirdus, kas vyksta Lietuvoje, emigrantui atvipo žandikaulis: tuos marazmus kalba rimtais balsais

Nors Anglijoje gyvenu daug metų, bet vis domiuosi įvykiais savo Tėvynėje. Ją, kaip ir visą...

Linas Kojala. Rinkimai Vokietijoje: kas laimėjo, kas pralaimėjo? (11)

Vokietijos parlamento rinkimų rezultatai – tokie, kokių ir buvo galima tikėtis....

Prie testavimo punktų Vilniuje nusidriekė gigantiška eilė: nurodė, kodėl susiklostė neeilinė situacija (181)

Prie „Avia Solutions group“ arenos Vilniuje miestietis užfiksavo didžiules spūstis. Jo...