Tai aktualu būtent tiems, kurie emigravę į Jungtinę Karalystę Lietuvos institucijoms išvykimo nedeklaravo ir jiems susikaupė PSD skola ar ji iš lietuviškos sąskaitos buvo nurašyta.

„Sodra“ atkreipia dėmesį, kad PSD įmokas turi mokėti visi nuolat Lietuvoje gyvenantys asmenys.

„Jei žmogus išvyksta iš Lietuvos ilgiau nei 6 mėnesiams, jis turėtų deklaruoti savo išvykimą, kitaip PSD įmokos bus skaičiuojamos toliau. Nedeklaravus išvykimo ir nemokant PSD įmokų, nutrūksta sveikatos draudimas, „Sodra“ pradeda skaičiuoti skolą, o sugrįžus į Lietuvą, kol nesumokama susikaupusi skola, žmogus negali gauti nemokamų gydymo paslaugų.

Kad susidariusi įmokų skola būtų perskaičiuota, „Sodrai“ reikia pateikti dokumentus, patvirtinančius sveikatos draudimą užsienio valstybėje bei prašymą dėl privalomojo sveikatos draudimo įmokų perskaičiavimo.

Nedeklaravus išvykimo ir nemokant PSD įmokų, nutrūksta sveikatos draudimas, „Sodra“ pradeda skaičiuoti skolą, o sugrįžus į Lietuvą, kol nesumokama susikaupusi skola, žmogus negali gauti nemokamų gydymo paslaugų.

Jei tais mėnesiais, už kuriuos paskaičiuotos PSD įmokos Lietuvoje, žmogus buvo draustas ir mokėjo įmokas kitoje valstybėje, nuskaityta PSD įmokų suma bus grąžinta ir įmokos toliau nebus skaičiuojamos“, – komentavo „Sodros“ Komunikacijos skyriaus patarėja Malgožata Kozič.

Iki šiol keblioje situacijoje atsidurdavo emigravę ir nedirbantys žmonės su negalia – jiems „Sodra“ nurodydavo, kad turi pateikti atitinkamą dokumentą ar pažymas iš kompetentingos institucijos tam, kad įrodytų negalią ir gautas išmokas iš Jungtinės Karalystės.

Londonas

„Suprantame, kad žmonėms gali kilti klausimų dėl dokumentų, reikalingų PSD įmokų perskaičiavimui.

Vis dėlto svarbu atkreipti dėmesį, kad „Sodra“ ne visada turi galimybę pateikti tikslų sąrašą dokumentų, kuriuos žmogus turėtų gauti iš kitos šalies institucijų. Taip yra todėl, kad kiekviena valstybė turi savo teisės aktus, reglamentuojančius socialinį draudimą, ir „Sodra“ neturi prieigos prie visų užsienio šalių sistemų bei jų nustatytos dokumentacijos“, – dėstė „Sodros“ atstovė.

Kaip teigė, institucijos vaidmuo yra įvertinti žmogaus pateiktus dokumentus ir nustatyti, ar šie pagrindžia faktą, kad asmuo buvo apdraustas sveikatos draudimu ir mokėjo atitinkamas įmokas užsienio valstybėje.

Dėl šių priežasčių „Sodra“ rekomenduoja kreiptis į tos šalies atsakingas institucijas ir išsiaiškinti, kokius dokumentus jos gali išduoti šiam tikslui.

„Tuo atveju, kai jau žinome, kokie dokumentai yra priimtini konkrečioje šalyje, pavyzdžiui, kai dažniau bendradarbiaujama su tokiomis šalimis kaip Jungtinė Karalystė, mes papildome informacijos sąrašą ir jį tiksliname. Tokiu būdu siekiame palengvinti žmonėms formalumų tvarkymą ir padėti greičiau gauti aiškų atsakymą dėl galimo PSD įmokų perskaičiavimo ar permokos grąžinimo.

Jei pateikti dokumentai patvirtina draustumą užsienyje tais mėnesiais, už kuriuos Lietuvoje buvo skaičiuotos PSD įmokos, permoka bus grąžinta. Svarbu atkreipti dėmesį, kad dokumentuose turi būti aiškiai nurodyta draudimo ir įmokų mokėjimo faktas, o ne vien tik išvykimas ar gyvenimas kitoje šalyje“, – rašoma perduotame paaiškinime.

Pinigai

„Sodros“ puslapyje atnaujinta informacija, kad išvykusiems į JK arba Airiją PSD įmokas galima perskaičiuoti pateikiant darbdavio išduotą P45 arba P60 formą.

„Jei Jungtinėje Karalystėje gaunate Jungtinės Karalystės institucijų mokamas socialinės apsaugos išmokas arba studijas pradėjote Jungtinėje Karalystėje po 2021 m. sausio 1 d., PSD įmokos tai pat galėtų būti perskaičiuotos, pateikus Jungtinės Karalystės kompetentingos įstaigos („Department of Health and Social Care“) išduotą dokumentą, patvirtinantį, kad atitinkamu laikotarpiu buvote draustas sveikatos draudimu.

Išvykusiems į JK arba Airiją PSD įmokas galima perskaičiuoti pateikiant darbdavio išduotą P45 arba P60 formą.

Jeigu esate išvykę į Jungtinę Karalystę ir pateikiate „HM Revenue & Customs“ pažymą apie mokėtas socialinio draudimo įmokas, „Department for Work & Pensions“ išduotą „Personal Independence Payment“ pažymą apie neįgalumą, www.universal-credit.service.gov.uk suformuotą „Universal Credit“pažymą apie pašalpą.

Jeigu esate išvykęs į Jungtinę Karalystę ir pateikiate turimą teisę laikinai arba nuolat gyventi Jungtinėje Karalystėje („pre-settled status“ arba „settled status“) patvirtinančius dokumentus („Home Offise“ laišką dėl „pre-settled status“ suteikimo kartu su www.gov.uk/check-immigration-status suformuotu „Share“ kodu arba „Home Offise“ laišką dėl settled status suteikimo kartu su www.gov.uk/check-immigration-status suformuotu „Share“ kodu)“ – rašoma papildytoje informacijoje.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją