aA
Dalis savarankiškai dirbančių asmenų nuo sausio nebegauna 260 Eur paramos, iš kurios gyveno iki šių metų. Pavyzdžiui, asmenys, užsiimantys apdailos darbais ar trumpalaike būsto nuoma, nebelaikomi nukentėjusiais nuo COVID-19, nors pajamų iki šiol negauna. Naujoji Vyriausybė taip siekia nukreipti valstybės paramos lėšas tiems, kurie labiausiai nukentėjo nuo pandemijos. Tačiau bėdoje nepaliks ir kitų savarankiškai dirbančių asmenų – jau suplanavo naują paramos priemonę, kuri turėtų prasidėti netrukus.
Dalis savarankiškai dirbančiųjų liko užribyje: negaudami paramos jaučiasi nematomais, parduoda turtą
© DELFI / Andrius Ufartas

Pernai laikė nukentėjusiais, šiemet – ne

Neringa kartu su vyru nuo 2014 m. pradėjo verstis trumpalaike apartamentų nuoma. Sutuoktiniai Vilniaus Senamiestyje turistams nuomoja keturis butus, o Nidoje – dar vieną. Pirmojo karantino metu uždarius valstybių sienas ir nebeatvykstant turistų iš užsienio, jiedu nebeteko pagrindinio savo pajamų šaltinio.

Pavasarį kaip ir kitiems savarankiškai dirbantiems asmenims, patyrusiems sunkumų, jiems kas mėnesį buvo mokama 257 Eur subsidija, tačiau nuo šių metų šeima paramos nebegauna, mat buvo išbraukti iš nukentėjusiųjų nuo COVID-19 sąrašo.

„Pavasarį iš Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) gavau laišką, kad esu nukentėjusi nuo pandemijos. Vyras nuo lapkričio mėnesio taip pat pradėjo gauti paramą. Abu ją gavome iki šių metų sausio. Sausio 20 d. išleistas nutarimas, kad nuo sausio 1 d. esame nebeįtraukti į nukentėjusiųjų sąrašą, o esame tragiškai nukentėję, kaip ir viešbučiai – miestai uždaryti, niekas neatvažiuoja. Labai skaudu“, – pasakoja Neringa.

„Iki naujų metų, sena valdžia mus dar laikė nukentėjusiais, nes iš tikrųjų nukentėjome, o dabar viskas – nulis“, – pridūrė ji.

Moteris pripažįsta, kad šiek tiek išsilaikyti vasarą padėjo buto Nidoje nuoma tačiau šiuo metu jokių pajamų nebegauna.

Dalis savarankiškai dirbančiųjų liko užribyje: negaudami paramos jaučiasi nematomais, parduoda turtą
© DELFI / Andrius Ufartas

Per kelis mėnesius – nė vieno užsakymo

Su tokia pačia situacija susidūrė ir telšiškis Arūnas, nuo 2017 m. besiverčiantis statybų apdailos darbais. Vasario pradžioje iš Užimtumo tarnybos jis gavo laišką, kad nuo šių metų jam nebepriklauso subsidija savarankiškai dirbantiems asmenims. Iki tol jis kas mėnesį gaudavo 257 Eur.

„Buvau be galo susinervinęs, apskambinau visas įmanomas ministerijas, net pačiai Armonaitei. Ji man pasakė, kad pas ją statybininkai tai dirba. Suprantu, sostinėje darbo yra, bet Vilnius nėra visa Lietuva. Mažesniuose miesteliuose – Mažeikiuose, Plungėje, Telšiuose – jau pusantrų metų patiriame krizę.

Vasaros metu, kai paprastai būna pats darbymetis, viskas klesti, buvo toks štilis, kad baisu. Dėjome skelbimus, reklamas, bet per tris-keturis mėnesius nesulaukiau nė vieno skambučio. Nėra jokių darbų, žmonės išsigandę. Ekonomika provincijoje visiškai stovi. Kažkodėl pirmoje eilėje – kirpyklos, o visa kita neegzistuoja, esame nematomi“, – pasakoja Arūnas.

„Mokesčius moku – deklaravau pajamas už praėjusius metus, pavasarį nuo mano sąskaitos nuskaičiavo apie 800 Eur“, – pridūrė jis.

Pašnekovas tikina, kad jo situacija – kritinė. Vyras bando išsiversti, parduodamas asmeninį turtą.

„Turėjau seną automobilį, kaimynams išsimokėtinai pardaviau už 600 Eur. Praeitą mėnesį gavau 200 Eur, dabar gavau tiek pat ir dar kovą tiek gausiu. Tai visi mano pinigai. (...) Parduosiu Plungėje žemę, seną sodybą, gal gausiu kokį tūkstantį eurų. Man sako eiti į Globos ir rūpybos skyrių, tiek turiu nusižeminti“, – pažymi jis.

„Noriu išgyventi, bet nelegaliai nedirbsiu – dedi skelbimus, viešai esi matomas, paskui baudą užsitrauksi“, – svarsto jis.

Vidaus apdaila naudojant molio tinką
Vidaus apdaila naudojant molio tinką
© DELFI montažas

Arūnas pasakoja, kad panašioje situacijoje atsidūrė ne jis vienas, kiti statybininkai regione taip pat neturi darbo. Tiesa, prieš dieną jam netikėtai pavyko užsidirbti 50 Eur, tačiau daugiau darbų nenusimato.

„Užtenka nuvažiuoti į statybinių medžiagų parduotuvę – štilis. Vakar netikėtai atsirado darbelis – važiavau su broliu paklijuoti plytelių, gavome po 50 Eur. Matau, kad reikia ir kambario remonto, pasiūliau tam žmogui. Sako, kad negali nueiti į parduotuvę ir apžiūrėti laminato, internetu nepalies, o į parduotuves įeiti negali. Per parduotuvės vartus padavė man medžiagas, o aš pinigėlius padaviau. Toks absurdas“, – sako telšiškis.

Per 100 tūkst. savarankiškai dirbančiųjų įtraukti į nukentėjusių sąrašą

VMI vasario 11 d. duomenimis, šiuo metu 101 749 gyventojai vykdo individualias veiklas, kurios yra įtrauktos į nukentėjusių nuo COVID-19 sąrašus.

Šiuo metu 244 savarankiškai dirbantieji vykdo trumpalaikės nuomos individualią veiklą su verslo liudijimu, t. y. kaimo turizmo paslaugos, nakvynės ir pusryčių paslaugos.

Pagal individualios veiklos pažymą trumpalaike nuoma užsiima 1370 gyventojai, t. y. apgyvendinimo, poilsiautojų ir kita trumpalaikio apgyvendinimo veiklos.

Šiuo metu 11 555 savarankiškai dirbantieji vykdo apdailos darbus pagal individualią veiklą su pažyma.

Užimtumo tarnyba: šie asmenys nebepatenką į nukentėjusiųjų sąrašą

Užimtumo tarnyba (UT) pažymi, kad nuo 2021 m. sausio 1 d. išmokas gali gauti savarankiškai dirbantys asmenys, kurių veiklos buvo apribotos dėl Vyriausybės paskelbtos ekstremaliosios situacijos bei karantino ir yra įtrauktos į Vyriausybės patvirtintą apribotų veiklų sąrašą.

Anot UT atstovės Mildos Jankauskienės, išmoka Neringai ir Arūnui nebebus mokama, nes šie asmenys nebeatitinka sąlygų išmokai gauti, t. y. nepatenka į VMI skelbiamą Savarankiškai dirbančių asmenų, pripažintų nukentėjusiais nuo ekstremaliosios situacijos ir karantino, kurio metu LRV nustato ūkinės veiklos apribojimus, sąrašą.

Ministerija: parama skiriama labiausiai nukentėjusiems

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Komunikacijos skyriaus vedėja Edita Banienė pažymi, kad naujoji Vyriausybė siekia nukreipti valstybės paramos lėšas tiems, kurie labiausiai nukentėjo nuo pandemijos. Anot jos, siekiama, kad parama būtų kuo taiklesnė.

Savarankiškai dirbantys asmenys ekstremalios situacijos ir karantino laikotarpiu ir toliau gauna 260 eurų dydžio išmoką, jeigu atitiks šias sąlygas:

• Savarankiška veikla registruota bent 3 mėnesius per 12 mėnesių ir nebuvo išregistruota iki karantino ir ekstremalios situacijos paskelbimo dienos;
• Dėl ūkinės veiklos ribojimų asmuo įtrauktas į Valstybinės mokesčių inspekcijos skelbiamą Savarankiškai dirbančių asmenų, nukentėjusių dėl COVID-19 ribojimų, sąrašą;
• Gaunamas darbo užmokestis pagal darbo sutartį ar prilyginamus teisinius santykius neviršija 642 eurų „ant popieriaus“.

„Tiek trumpalaikė nuoma, tiek statybos apdailos darbai karantino metu nėra ribojami, todėl dirbantieji savarankiškai tokią veiklą vykdyti gali“, – pažymi ministerijos atstovė.

Dalis savarankiškai dirbančiųjų liko užribyje: negaudami paramos jaučiasi nematomais, parduoda turtą
© DELFI / Andrius Ufartas

Suplanavo naują paramą savarankiškai dirbantiesiems

E. Banienės teigimu, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ir Ekonomikos ir inovacijų ministerija girdi savarankiškai dirbančių asmenų, kurie nepateko į VMI skelbiamą Savarankiškai dirbančių asmenų, nukentėjusių dėl COVID-19 ribojimų, sąrašą, nuogąstavimus ir nerimą dėl kritusių pajamų. Todėl dirbantiems savarankiškai jau suplanuota nauja valstybės paramos priemonė.

Individualią veiklą vykdantiems ir pagal verslo liudijimus dirbantiems gyventojams planuojamos naujos subsidijos – jos galės siekti 100 proc. 2019 m. sumokėto gyventojų pajamų mokesčio. Šią subsidiją dirbantiems savarankiškai dar šį mėnesį pradės skirstyti VMI.

Savarankiškai dirbantys asmenys, nukentėję nuo pandemijos, taip pat gali pasinaudoti šiomis valstybės pagalbos priemonėmis:

• Dirbantys savarankiškai galės atidėti įmokas „Sodrai“ be palūkanų, jeigu jų veikla įtraukta į VMI skelbiamą nukentėjusių dėl COVID-19 ribojimų sąrašą.

• Dirbantys savarankiškai yra laikinai atleisti nuo PSD mokėjimo (už karantino laikotarpį įmokas turės sumokėti per 2-ejus metus). Net ir nemokėdami PSD, šie gyventojai gali gauti sveikatos paslaugas.

Jei savarankiškai dirbančio asmens vykdoma veikla nėra įtraukta į nukentėjusių nuo COVID-19 sąrašą, tačiau asmuo vykdantis veiklą patiria finansinių sunkumų, dėl mokestinės pagalbos priemonių taikymo galės kreiptis į VMI. Nepriklausomai nuo prašymo pateikimo laiko, pagalbos priemonės patenkinus prašymą bus taikomos nuo sausio 1 d.

Su finansiniais sunkumais susiduriantys asmenys gali kreiptis į savo gyvenamosios vietos savivaldybę piniginės socialinės paramos: socialinės pašalpos, būsto šildymo ir vandens išlaidų kompensacijų. Nustatant teisę į šią paramą, laikinai nevertinamas nuosavybės teise turimas turtas.

Savivaldybės taip pat turi galimybę skirti papildomą socialinę paramą (vienkartines, tikslines, periodines, sąlygines pašalpas ar kitą socialinę paramą), jeigu situacija to reikalauja.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(39 žmonės įvertino)
2.7179

Kai kurios grožio paslaugos pabrango dvigubai: klientai sutinka mokėti daugiau (220)

Per antrąjį karantiną plaukų priežiūros paslaugos brango 40 proc., veido priežiūros –...

Parama dirbantiems savarankiškai – ne visiems: kai kurie jaučiasi diskriminuojami (73)

Kol į didžiosios dalies dirbančiųjų savarankiškai kišenę kas mėnesį įkrenta po 260 Eur,...

Svarstymus naikinti lengvatas kaupiantiems pensijai vadina klaida: pasiūlyta alternatyva – abejotina (255)

Antradienį pristačius mokestinių lengvatų peržiūrą buvo paminėtas ir siūlymas atsisakyti...

Lietuvės papasakojo apie karčią įsidarbinimo užsienyje patirtį: miegodavo su striukėmis, gavusios po 100 Eur buvo išmestos (300)

Darbą užsienyje dvi jaunos merginos iš Lietuvos prisimins dar ilgai. Per karantiną išvykusios...

Sausį valstybės ir savivaldybių biudžetai gavo 6,5 proc. mažiau pajamų (10)

Finansų ministerijos duomenimis, šių metų sausio mėnesį valstybės biudžetas ir savivaldybių...

Top naujienos

Feisbuke netrūko aistrų: ar galima pykti ant Šimonytės už tiesą? (1290)

Gruodžio 11 d. prisiekus premjerės Ingridos Šimonytės ministrų kabinetui, dalis Vyriausybės...

Gediminas Inčiūra | D+

Per anksti atgulęs „Žalgirio“ barzdočius: tyliojo milžino gyvenimą keitė pragaištingi palydovai (15)

„Ano šimtmečio „ Žalgiris “ pasiekė tokių estetinių aukštumų, kad buvo pasimetę visi to...

Juodajame COVID-19 sergamumo sąraše atsidūrusios savivaldybės sutaria: tokius skaičius lėmė dvi priežastys (98)

Statistikos departamento duomenimis, kai kuriose savivaldybėse sergamumas COVID-19 liga yra ypač...

Vis daugiau vyrų Lietuvoje ryžtasi šiai operacijai: pailgėjęs lytinis aktas – tik vienas iš privalumų (19)

Maždaug kas penktam europiečiui vyrui atlikta apipjaustymo procedūra – nors kai kuriose...

Orai: šilumos kasdien bus vis mažiau

Antradienio dieną per šalį greitai praslinks šaltasis atmosferos frontas, jis bus mažai aktyvus,...

PSO: pasaulis šiemet koronaviruso dar neįveiks (89)

Nerealu tikėtis, kad pasaulis įveiks koronaviruso pandemiją iki šių metų pabaigos, pirmadienį...

Miglė Rakauskaitė | D+

Makabriškas britų planas: kaip benamio lavonas tapo sudėtingos Antrojo pasaulinio karo operacijos dalimi

Auštant saulėtam 1943 metų balandžio rytui, jaunas žvejys pastebėjo keistą objektą...

Nelaimė Salantuose: į upę visą vakarą teka teršalai, meras prašo pagalbos (14)

Kretingos rajono meras Antanas Kalnius pirmadienio vakarą feisbuke pranešė, kad Priešgaisrinės...

Neplanuotas nėštumas pakeičia visą gyvenimą: perėjo kryžiaus kelius, kad susigrąžintų gyvybės langelyje paliktą kūdikį (35)

Neatlaikę žinios apie netikėtą nėštumą vyrai tiesiog pasipusto padus. Moterys skuba...

Dėl LSDP pirmininko posto varžysis politologas Gudžinskas (32)

Dėl Lietuvos socialdemokratų partijos ( LSDP ) pirmininko posto su jau iškeltais kandidatais...