L. Kukuraitis su „Delfi“ pasidalino Statistikos departamento duomenimis paremtais skaičiavimais, kurie rodo, kad realus darbo užmokestis, vaiko pinigai ir pensijos mažėti pradėjo nuo 2022 metų pradžios.

Kaip žinia, realiosios pajamos, tai – pajamų metinio augimo ir metinio kainų indekso skirtumas.

Pavyzdžiui, vidutinis darbo užmokestis šalies ūkyje (be individualių įmonių) 2022 m. trečiąjį ketv. siekė 1799 eurus (apie 1126,7 euro į rankas).

Vidutinė senatvės pensija per mėnesį, turint būtinąjį stažą 2022 m. spalio mėn. buvo 512,7 euro.

Išmoka vaikui, vadinama vaiko pinigais, siekė 80,5 euro.

Tuo metu ketvirtinis metinių kainų pokyčių aritmetinis vidurkis 2022 m. trečiąjį ketvirtį sudarė 22,7.

Dėl to L. Kukuraitis apskaičiavo, kad realusis darbo užmokestis per metus sumažėjo 9,3 proc. punkto, pensijos – 5,8 proc. punkto, vaiko pinigai – 13,2 proc. punkto.

Nepaveja infliacijos

Skaičiuojama, kad vidutinė senatvės pensija 2023 metais turėtų pasiekti 542 eurus (60 eurų daugiau nei 2022 m. birželį). Vyriausybė taip pat nustatė, kad vaiko pinigai didėtų 5,25 euro iki 85,75 euro.

Tuo metu Finansų ministerijos ekonominės raidos scenarijuje numatoma, kad kitais metais darbo užmokesčio fondas didės 8,4 proc., suderintas vartotojų kainų indeksas (vidutinis metinis) bus 9,4.

L. Kukuraitis ironizavo, kad nors baziniai dydžiai tikrai didėja, tačiau greičiausiai šiais metais didėja valdančiųjų atotrūkis nuo realybės.

„Pats gaunamų pinigų kiekis nėra toks svarbus kaip tai, ką už juos galima nusipirkti. Ir čia matome, jog gerėjimai niekaip nepaveja infliacijos, ir kuo toliau, tuo mažiau realių pajamų mes visi turime.

Maistas, degalai, elektra, šildymas, būtiniausios prekės ir paslaugos – viskas per metus brango daugiau negu trečdaliu, o būsimų išmokų didėjimas nuo sausio pristatomas, kaip geriausia metų žinia.

Žmonių realios pajamos, perkamoji galia, pinigai, kuriuos jie gali išleisti būtiniausiems poreikiams tenkinti, mažėja ir tas labai laukiamas ir reikalingas padidinimas niekaip nesustabdys augsiančio skurdo bei, tikėtina, nelygybės. Liūdniausia, kad augs ir absoliutus skurdas, o jį išgyvenantys nesuduria „galo su galu“, – sakė jis.

Seimo Demokratų frakcijos Vardan Lietuvos“ narys dar piktinosi valdančiųjų noru permesti atsakomybę ir priversti galvoti, jog skurdas yra asmens reikalas ir atsakomybė, nes visiems visko pakankamai ir dar daugės.

„Didinimus pristatyti reikia, bet kartu ir rimtai, solidariai su visuomene aptarti skurdo bei nelygybės situaciją ir išgyvenimo šioje situacijoje būdus. Kitu atveju atstumas tarp žmonių ir valdžios pasieks nebeįveikiamas prarajas, kas, deja, šioje kadencijoje tendencingai vyksta“, – įspėjo jis.

Realybė kitokia

L. Kukuraitis taip pat turėjo pastabų valdančiųjų ir juos palaikančiųjų komunikacijai.

„Net jeigu 2 metų didinimus suplaki į vieną, juos vadini rekordiniais, nekukliai praneši, jog ši Vyriausybė geriausia istorijoje (ką visiems nesusipratusiems paskelbė Andrius Kubilius) ir panašiai, visa tai bliūkšta užsukus į artimiausią parduotuvę, kur pasitinka valdantiesiems nepažini mano ir nemažos dalies likusios tautos realybė“, – sakė jis.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija gruodžio pradžioje platino pranešimą, kuriame rašoma, kad per pastaruosius 2 metus senatvės pensija didėjo beveik trečdaliu (30 proc.).

„Tai didžiausias senatvės pensijų augimas per visą nepriklausomybės laikotarpį“, – teigiama jame.

Tuo metu Europos Parlamento narys Andrius Kubilius gruodžio pradžioje feisbuko paskyroje pasidalino 10 punktų apie Vyriausybės darbą per pastaruosius 2 metus.

„Ši Vyriausybė yra geriausia, kas Lietuvą galėjo ištikti, ypač per tokius 2 intensyvių krizių metus. Drąsiai galiu tvirtinti, kad tai yra geriausia Lietuvos Vyriausybė per visus 32 Nepriklausomybės metus“, – be kita ko teigė jis.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (7)