aA
Vyras, kuriam priklauso sporto klubas, paskelbus karantiną, kreipėsi į Užimtumo tarnybą dėl išmokos savarankiškai dirbantiems asmenims, tačiau jos negavo. Jis pažymi, kad daug metų dirbdamas šiame klube negavo jokių pajamų, o paskelbus karantiną išėjo iš darbo. Tačiau visos šios aplinkybės jo negelbėjo, mat Užimtumo tarnyba pareiškė – išmoka nepriklauso, nes asmuo neatitinka visų sąlygų. Su tokia situacija susidūrė daugybę žmonių, todėl ketvirtadienį Seime priimta nauja tvarka dėl savarankiškai dirbančių asmenų išmokų.
Be išmokos likęs treneris: neuždirbo nė cento, bet vis tiek neatitiko sąlygų
© DELFI / Domantas Pipas

Niekada už savo darbą negavo jokių pajamų

Treneris Rolandas, kuris prašė viešai neatskleisti savo tapatybės, „Delfi“ pasakoja, kad daug metų turi veikiantį sporto klubą, kuriame ruošiami sportininkai. Šis klubas esą buvo įkurtas su tikslu gauti paramą sportininkams.

„Žmonės, kurie nori paremti sportininką, gali pervesti 2 proc. arba skirti paramą, kad sportininkui būtų galima skirti lėšų kelionėms, turnyrams ir t. t. Tačiau klubas iš šių pinigų niekam neišmoka atlyginimų. Mano pajamos iš klubo – nulis per daug metų“, – pasakoja jis.

Vyras priduria, kad nuo pat klubo įkūrimo jis buvo neapmokamose atostogose, kad nereikėtų gauti atlyginimo. Po karantino paskelbimo Lietuvoje, kovo 18 d., treneris nutraukė darbo sutartį ir išėjo iš darbo. Be to, iki karantino jis kitoje sporto įstaigoje dirbo su individualia veikla, kuri dabar sustabdyta dėl karantino.

Tačiau visos šios aplinkybės nepadėjo jam gauti 257 eurų išmokos iš Užimtumo tarnybos.

„Kai buvo paskelbtas karantinas parašiau prašymą Užimtumo tarnybai, iš kurios gavau atsakymą – turite darbo santykius, todėl išmokos neteiksime. Pagal įstatymą, jei yra darbo santykiai, kuriuos aš, pasirodo, turiu, nes priklauso klubas, negaliu gauti jokios išmokos.

Aš sakiau – jūs juk matote, kad neturiu jokių pajamų. Jei bent centą gaučiau, mane pradėtų kratyti, kodėl aš mokesčių nemoku. Jūs gi puikiai matote, kad aš nieko negaunu, bet jūs nutarėte neskirti, nes yra toks įstatymas“, – pažymi Rolandas.

„Žmonės, kurie priima sprendimus, jiems visiškai nerūpi žmogus ir visai nesigilina į esamą padėtį“, – nusivylęs priduria jis.

Informacija apie išmokas savarankiškai dirbantiems
Informacija apie išmokas savarankiškai dirbantiems
© socmin.lt nuotr.

Užimtumo tarnyba: asmuo turi atitikti visas sąlygas

Kaip komentavo Užimtumo tarnybos atstovė spaudai Milda Jankauskienė, vyrui neskirta išmoka savarankiškai dirbantiems asmenims, nes neatitinka vienos iš Užimtumo įstatymo sąlygos: „ekstremaliosios situacijos ir karantino metu nedirba pagal darbo sutartį“.

Be to, kad būtų skirta išmoka, asmuo privalo atitikti visas sąlygas, t. y. karantino metu nedirbti pagal darbo sutartį ar neturėti darbo santykiams prilygintų teisinių santykių, taip pat ir negauti su darbo santykiais susijusių pajamų.

Kadangi treneris iš darbo išėjo vėliau, nei šalyje paskelbtas karantinas, t. y. kovo 18 d., jis neatitinka šių sąlygų.

„Jis neturi turėti darbo santykių ar jiems prilygintų teisinių santykių ekstremalios situacijos ir karantino metu, t. y. nuo kovo 16 d. ir vėliau karantino metu, kad atitiktų šią sąlygą“, – aiškina M. Jankauskienė.

Teisininkas: neatsižvelgiama į realią situaciją

Darbo teisės ekspertas, „iLAW“ vadovaujantysis partneris Tomas Bagdanskis pabrėžė, kad asmuo atitinka įstatyme nurodytas sąlygas.

„Iš šios normos matyti, jog komentuojama norma yra apibrėžiama kaip konjunkcija , t. y. jos taikymui reikėtų kartu išpildyti abi sąlygas – nedirbti pagal darbo sutartį ir negauti su darbo santykiais susijusių pajamų, o ne tik kurią vieną iš jų, kaip, pavyzdžiui, tik negauti pajamų.

Vadinasi, formaliai vertinant, jei asmuo buvo sudaręs darbo sutartį, tačiau negavo su darbo santykiais susijusių pajamų, visos sąlygos šios normos taikymui vis tiek nebuvo išpildytos. Dėl šios priežasties pareiškėjo atžvilgiu ir buvo priimtas neigiamas sprendimas“, – aiškina teisininkas.

T. Bagdanskio vertinimu, formalus įstatymo aiškinimas, neatsižvelgiant į realią situaciją – Covid19 pandemiją, karantiną ir tai, kad asmuo realiai negavo jokių su darbo santykiais susijusių pajamų, – būtų netinkamas.

„Pagal Viešojo administravimo įstatymą ir jo taikymo praktiką, kiekviena administracinės teisės norma, jos paskirtis ir tikslas turi būti aiškinama remiantis pagrindiniais administracinės teisės principais, visų pirma, proporcingumo principu. Tai reiškia, jog nustatytos priemonės privalo būti tinkamos atitinkamais teisės aktais siekiamiems teisėtiems tikslams įgyvendinti ir neviršyti to, kas būtina jiems pasiekti proporcingi“, – teisės aktus komentuoja teisininkas.

Seime priimta nauja tvarka

Seimas ketvirtadienį nusprendė, kad 257 eurų mėnesinę valstybės subsidiją gaus ir tie savarankiškai dirbantys žmonės, kurie turi papildomas darbo sutartis, tačiau pagal jas atlyginimas neviršija minimalios algos, rašo BNS.

Nauja tvarka bus taikoma atgaline data – nuo karantino pradžios kovo 16 d.

Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė Daiva Čibirienė sako, kad pataisa aktuali ir tiems žmonėms, kurie yra, pavyzdžiui, nemokamose ar vaiko priežiūros atostogose.

Savarankiškai dirbančiais asmenimis laikomi individualių įmonių savininkai, mažųjų bendrijų bei tikrųjų ūkinių bendrijų ir komanditinių ūkinių bendrijų tikrieji nariai, verslo liudijimų turėtojai bei asmenys, kurie verčiasi individualia veikla (advokatai, advokatų padėjėjai, notarai, antstoliai) arba individualia žemės ūkio veikla.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(15 žmonių įvertino)
3.9333

Lietuviai darbų dairosi užsienyje: už tą patį darbą gauna dvigubai daugiau nei Lietuvoje (678)

Paprastai sezoninių darbuotojų Lietuvoje pradedama ieškoti prasidėjus pavasariui. Tačiau...

Lietuviai papildomai užsidirbti nori, tačiau retas to realiai imasi: prie algos prisiduria 100−200 Eur (85)

Nors Lietuvos gyventojai per pandemiją ir nori papildomai užsidirbti, tačiau karantino metai...

Pakliuvo į sudėtingą sukčiavimo schemą ir to nesuprato: kaip už svetimus pinigus aferistai gauna prekes (154)

Per pandemiją sukčiai dar labiau įsigudrino ir kuria naujas sudėtingas sukčiavimo schemas....

„Swedbank“: lietuviai per pandemiją sutaupė 3 milijardus eurų, tačiau jų neįdarbino (17)

Reguliariai taupančių šalies gyventojų skaičius per metus šoktelėjo daugiau nei 60 proc.,...

Aistė Žebrauskienė | D+

To net nežinodami kasmet prarandate apie keliasdešimt eurų: ką daryti, kad pinigai nenuvertėtų (16)

Pasauliui kovojant su pandemija, Lietuvoje pernai fiksuoti rekordiniai indėliai bankuose....

Top naujienos

Naujas reikalavimas gali tapti dar vienu iššūkiu abiturientams: jeigu jo neįvykdys, nebus prileisti prie egzaminų (39)

Šių metų abiturientai beveik visus mokslo metus mokėsi nuotoliniu būdu, bet tai ne vienintelis...

Šioje šalyje apie pandemiją jau primena tik kaukės: tai vienintelis kelias išspręsti tą baisią situaciją (305)

Vakcinacijos apimtimis pasaulyje lyderiaujantis Izraelis grįžta į normalų gyvenimą. Lietuvos...

Per praėjusią parą nustatyti 726 nauji koronaviruso atvejai, pirmąja doze paskiepyti 1452 žmonės ligoninėse šiuo metu gydomas 1101 COVID-19 pacientas (160)

Per praėjusią parą šalyje nustatyti 726 nauji COVID-19 atvejai, nuo šios infekcinės ligos mirė...

Kritiškai įvertino „valstiečių“ svarstymus trauktis iš derybų rengiant susitarimą dėl švietimo: trūksta argumentų ir kantrybės (29)

Nacionalinio susitarimo dėl švietimo projektą rengiančių partijų atstovai kritiškai vertina...

„Youtube“ asmenybė per 2 minutes pasiuntė UFC kovotoją į nokautą – nori pamokyti ir McGregorą (10)

„Youtube“ asmenybė ir aktorius Jake'as Paulas savo ambicijas susigrumti su UFC žvaigžde Conoru...

Vyriausybė veiklą atnaujinti leido, bet kino teatrai durų dar neatvers kelias savaites (36)

Vyriausybė nuo pirmadienio leido atnaujinti kino teatrų paslaugas, tačiau bilietų dar galima...

Transliacija / Šv. Mišių iš Kauno Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų (Vytauto Didžiojo) bažnyčios transliacija

Balandžio 18 d. sekmadienis Kauno Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų (Vytauto Didžiojo)...

NTAKD: apsinuodijimų alkoholiu per karantiną sumažėjo beveik dukart (7)

Apsinuodijimų alkoholiu Lietuvoje per pirmąjį karantiną ir dalį antrojo karantino pernai...