aA
Seimas antradienį priėmė Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo projektą, kuriuo keičiama neapmokestinamojo pajamų dydžio formulė. Dėl to maždaug trys ketvirtadaliai Lietuvos dirbančiųjų 2023 metais „į rankas“ gaus daugiau.

„Už“ balsavo 126 Seimo nariai, „prieš“ balsavusiųjų nebuvo, dar vienas parlamentaras susilaikė.

„Tai yra nuosekli valstybės politika – mažinti darbo santykių apmokestinimą. Tą darė ankstesnė Vyriausybė, tą daro ir ši Vyriausybė, užtikrindama, kad socialinė atskirtis mažėtų“, – prieš balsavimą Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas.

„Su NPD turime papildomų iššūkių – už vaikus galėtume skirti papildomą NPD. Deja, valdančioji koalicija tai blokuoja. Manau, tai yra šio klausimo neišbaigtumas, todėl ateityje palaikydami šį siūlymą, kreipiamės į valdančiuosius, paimkite ir spręskite šį klausimą iš esmės“, – kalbėjo Darbo partijos frakcijos narys Vytautas Gapšys.

Tuo metu premjerė Ingrida Šimonytė priminė, kad praėjusios kadencijos metu papildomas NPD už vaikus buvo pakeistas išmokomis už vaikus.

„Motyvuojant tuo, kad papildomu NPD negali pasinaudoti žmonės, kurių pajamos yra mažesnės. Jeigu jau sykį Lietuvos politikai susitarė dėl paramos vaikus auginančioms šeimoms vienu būdu, tai galbūt nebūtų labai gražu vėl bandyti grįžti“, – sakė ji.

Priimto projekto tikslas – mažinti darbo jėgos apmokestinimą mažas ir vidutines pajamas gaunantiems asmenims, taikant didesnį maksimalų neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD) už 2023 ir vėlesnius mokestinius metus.

Siūloma tiems gyventojams, kurių mėnesio pajamos neviršija 1926 eurų (maždaug vieno 2023 metams projektuojamo vidutinio darbo užmokesčio), už 2023 metus taikyti didesnį nei šiuo metu galiojantį maksimalų mėnesio NPD – 625 eurų.

Skaičiuojama, kad priėmus pakeitimus, asmens, uždirbančio minimalią mėnesinę algą, mėnesio pajamos į rankas padidėtų 83,55 euro (įskaitant ir pačios MMA didėjimo poveikį), uždirbančio 1 tūkst. eurų asmens pajamos padidėtų 21,92 euro, o uždirbančio 1926 eurus ir daugiau – nesikeistų.

„Delfi“ skaičiuoklėje reikia įvesti savo darbo užmokestį „popieriuje“.

Šiuo metu atlyginimams iki 1704 eurų taikoma NPD formulė 540-0,34*(darbo užmokestis-730). Ministerija siūlo, kad kitais metais ji atrodytų taip: 625-0,42*(DU-840).

Iš viso atlyginimo atėmus NPD ir pritaikius 20 proc. tarifą sužinome biudžetui sumokamą gyventojų pajamų mokestį. Nuo atlyginimo taip pat mokamos privalomojo sveikatos (PSD) ir valstybės socialinio draudimo (VSD) įmokos, atitinkamai – 6,98 proc. ir 12,52 proc.

Didesniems nei 1704 eurų atlyginimams taikoma kita NPD formulė: 400-0,18*(DU-642). Kitais metais jos taikymo riba turėtų būti padidinta iki 1926 eurų.

Iš bruto atlyginimo atėmus sumokėtą GPM, PSD ir VSD įmokas, likutis išmokamas darbuotojui „į rankas“, tai – neto atlyginimas.

Lietuvoje 2022 metų antrąjį ketvirtį vidutinis darbo užmokestis „popieriuje“ siekė 1780,5 euro, „į rankas“ – 1116,2 euro.

„Sodros“ duomenimis, Lietuvoje yra 1,165 mln. dirbančiųjų. 139,6 tūkst. uždirba iki 730 eurų (MMA), 81,3 tūkst. 731–800 eurų, 55,5 tūkst. – 801–900 eurų, 59,6 tūkst. – 901–1000 eurų.

1001–1300 eurų uždirba 199 tūkst. asmenų, 1301–1600 eurų – 160,1 tūkst., 1601–2000 eurų – 157,4 tūkst.

2000–3000 eurų atlyginimus gauna 188,3 Lietuvos gyventojų, 3001–4000 eurų – 63,8 tūkst., 4001–5000 – 27,3 tūkst., o per 5001 eurą – 33,1 tūkst.


Finansų ministerijos duomenimis, padidinus maksimalų taikytiną NPD ir neįgaliesiems bei riboto darbingumo asmenims taikytiną NPD, preliminariu skaičiavimu, valstybės ir savivaldybių biudžetai per metus neteks apie 164,3 mln. eurų pajamų iš gyventojų pajamų mokesčio.

Projekto aiškinamajame rašte nurodoma, kad augant energijos produktų kainoms imtis pagalbos priemonių namų ūkių vartotojų atžvilgiu rekomenduoja ir Europos Komisija.

„Tarptautinio valiutos fondo ekspertų nuomone, daugiau dėmesio turėtų būti telkiama pažeidžiamiausių namų ūkio vartotojų pajamų apsaugai, įvertinus tai, kad, kylant energijos produktų kainoms, o kartu ir didėjant kitų kasdienio vartojimo prekių kainoms, būtent mažiausias pajamas gaunančių asmenų grupių būtinosios išlaidos sudaro vis ženklesnę vartojimo krepšelio dalį.

Todėl svarbu imtis priemonių, kad būtų amortizuotos dėl išaugusių energijos produktų kainų ir daugiausia jų lemto didesnio, nei tikėtasi, infliacijos šuolio su didžiausia rizika neapmokėti sąskaitų už energiją susiduriančių mažas ir vidutines pajamas gaunančių asmenų grupių patiriamos išlaidos“, – rašoma dokumente.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(34 žmonės įvertino)
2.2059

Investicija į meną – žaidimas be pralošimo ar didžiulė rizika?

Investavimas į vertybinius popierius, nekilnojamąjį turtą ar auksą – Lietuvoje jau gana...

Didžiulės kainos, o eilės parduotuvėse nusidriekusios: lietuviai taupyti neskuba (3)

Vasarą, stebint rekordinį išlaidavimą, buvo prognozuota, kad rudenį vartojimas sustos, žmonės...

Verslas PliusAistė Žebrauskienė

Įmokos už paskolas didėja net ir keliais šimtais eurų: 6 būdai, kaip galima susimažinti sumą (1)

Būsto paskolas turinčios šeimos arba asmenys jau jaučia išaugusių palūkanų pasekmes –...

Mauricas turi prastą žinią dėl maisto kainų: netrukus galime pralenkti Ispaniją, Nyderlandus ir JK (6)

Lietuvoje per metus maisto ir nealkoholinių gėrimų kainos paaugo 33 proc., o tai, kone dvigubai...

Automatinis algos padidėjimas kitąmet laukia daugelio darbuotojų: pasinaudokite „Delfi“ skaičiuokle (7)

Seimas antradienį priėmė Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo projektą, kuriuo keičiama...

Top naujienos

Angela Bubeliak

JAV atsargos generolas: Amerika turi parengusi sprendimą – karas Ukrainoje pasikeistų akimirksniu

„Atėjo laikas padėti Ukrainai (...) išsiųsti Rusijos karius atgal į Rusiją, o ne tiesiog...

Saulės elektrinės ant vandens: ekspertai įvertino, ar tai būtų naudinga lietuviams

Lietuvai svarstant jau apie du vėjo elektrinių parkus jūroje, saulės energetika veikiausiai...

Įžiebta didžiulio atgarsio jau spėjusi sulaukti Vilniaus eglė: tokios minios žmonių Katedros aikštė nematė seniai šventėje kalbinti praeiviai neslepia nuostabos (53)

Šeštadienio vakarą seniai regėtos minios vilniečių ir sostinės svečių patraukė į Katedros...

Už tūkstančius eurų prekių privogusio narkomano veiksmus įvertinę teisėjai konstatavo: tai – ne nusikaltimas (5)

Ne vienerius metus alytiškis Darius kone kasdien eidavo į parduotuves vogti – iš viso surinkti...

Orai: pasnigs šiek tiek mažiau

Sekmadienio dieną dangus šalyje išliks debesuotas. Daugiausia drėgmės nešantys debesys jau bus...

Vaidas Mikaitis

Romantiška lietuvio ir lenkės pažintis baigėsi visišku fiasko: porelės žaidimus palapinėje nutraukė nelauktas svečias (3)

Na ką, bičiuliai, po paskutinių metu tvyrojusių porimčių temų, jaučiu, atėjo metas, nuo jų...

Vilniaus eglės moka nustebinti: ar šių metų tortas pranoko pernykštę snaigių simetriją? balsavimas (4)

Svarbiausia šalies eglė Vilniaus Katedros aikštėje unikaliais meniniais sprendimais kasmet...

Palengvėjimas Argentinos stovykloje: išlikimo mūšyje savo svarų žodį tarė Messi

Pasaulio futbolo čempionato C grupėje šeštadienį vakare pirmą pergalę iškovojo Argentina, kuri...

Vilniuje į degalinę užsukęs vyras negalėjo patikėti savo akimis: atėjau sumuštinio, o vos neišbėgau su granata (21)

Į degalinę užsukęs vyras negalėjo patikėti savo akimis – šalia kitų prekių vitrinoje jis...

Vilniaus didysis tortas ar Kauno Čiurlionio pasaka: kuri eglė nustebino labiau? balsavimas (3)

Jei tik galėtų, didžiausi Kalėdų entuziastai kasmet apsilankytų ir Vilniaus, ir Kauno eglių...