Tokių žemų daržovių kainų ir tokių sunkių metų dar nebuvo, bėdoja daržininkystės ūkių savininkai. Gelbėjimo ratas – šiemet anksčiau nei įprastai atsivėrę vartai vežti daržoves į Rusiją, taip pat eksportas į ES šalis. Mat daugelį piečiau esančių šalių užklupę dideli šalčiai sušaldė lauke žiemojančias daržoves, todėl atsirado jų stygius.
© DELFI (D.Sinkevičiaus nuotr.)

Derlių pardavinėjo pusvelčiui

Daržovių augintojai tvirtina, kad sunkmetis jiems smogė visa jėga. Prekybininkams iki žemiausio lygio nuleidus produkcijos kainas, kai kurie ūkininkai atsidūrė ties kritine išgyvenimo riba.
„Iki šių metų vasario laikėmės itin sunkiai. Produkciją teko pardavinėti pigiau nei už savikainą – tokios prastos padėties visiškai nesitikėjome“, – sakė Lietuvos daržovių augintojų asociacijos (LDAA) valdybos pirmininkas Algimantas Morkūnas.

Anot stambaus daržovių ūkio savininko, prekybos centrams skelbiant nuolaidas, ūkininkai kai kurias daržoves prekybininkams buvo priversti parduoti pusvelčiui, o kartais ir beveik dykai – gaudami tik centą už kilogramą.

„Plautas morkas rudenį prekybininkams teko atiduoti po 20–25 centus už kilogramą, vėliau nusistovėjo 30 ct kaina. Panašiai kainavo ir kopūstai. Kartais per akcijas kopūstų teko vežti vos už vieną centą. Tiesa, nedidelį kiekį. Tai visiškai nepagrįstai mažos kainos. Rengdami investicinius planus net pesimistiniame variante tokių kainų neprognozavome. Tokių žemų kainų dar nėra buvę“, – apmaudavo A.Morkūnas.

Gelbsti šalčiai ir rusai

Padėtis daržovių rinkoje pradėjo keistis, kai švelnesnio klimato Europos šalis užklupo šalčiai. Daug kur lauke laikomos daržovės sušalo. Be to, Rusijos ir Ukrainos saugyklos ištuštėjo anksčiau nei įprastai. Dėl šios aplinkybės Rusija užsienio daržovėms anksčiau atvėrė vartus į savo rinką.
„Dabar daržovių augintojus gelbėja šalčiai ir rusai. Į Rusiją kasdien galėtų riedėti po 10–20 furgonų morkų. Aišku, išvežama tik kokybiška produkcija, saugota šiuolaikiniuose sandėliuose. Prastos prekinės išvaizdos daržovių niekam nereikia“, – teigė A.Morkūnas.

Anot LDAA valdybos pirmininko, lietuviškų daržovių šiemet vežama ir į ES šalis, pavyzdžiui, Vokietiją. Eksportuojama net į Lenkiją, nors paprastai pigi produkcija plūsta iš jos į mūsų šalį.
Atsivėrus galimybėms eksportuoti, daržovės daugiau nei dvigubai pabrango. Ir eksportuojamų, ir vietos rinkoje parduodamų kopūstų, morkų kaina pakilo daugiau nei dukart – iki 70 ct už kilogramą.
Pardavė tik ketvirtadalį produkcijos

Rokiškio rajone daržoves jau penkiolika metų auginantis ūkininkas Rytis Piskarskas tvirtino, jog šis laikotarpis pats sunkiausias.

„Kainos kritusios, realizacija sustojusi. Pernai tokiu metu sandėliuose buvo likę tik koks ketvirtadalis daržovių. Šiemet tik ketvirtadalis parduota. Rinkoje – daržovių, ypač morkų, bulvių, perteklius. Jų buvo dideli derliai, be to, sumažėjo pirkimas“, – aiškino ūkininkas.

Daržovių augintojas viliasi, kad sandėlius patuštins eksportas: „Iš sunkios padėties turėtų ištraukti daržovių išvežimas. Dabar dirbama ta kryptimi. Jos gali pajudėti į Lenkiją, Vokietiją, Azerbaidžaną.“

Atlaisvėjo vietos rinka

Pajudėjus eksportui, kai kurių daržovių augintojų padėtis pagerėjo, nes laisvesnė tapo vietos rinka.
„Daržoves parduodu vietos prekybininkams, vežu į Latviją. Svogūnų saugyklose jau neliko, o morkų dar turiu daugiau nei pernai tokiu metu. Kol kas poreikio išvežti į Rusiją nėra. Tiek pat pakilo kainos ir vietos rinkoje“, – aiškino vienas stambiausių šalies daržovių augintojų Linas Šateika iš Šiaulių rajono.

Daržininkystės ūkio savininkas pabrėžė, kad eksportuoti palanku ūkininkams, turintiems modernias saugyklas ir todėl išsaugantiems daržoves kokybiškas. Daug prasčiau tiems, kurie neturi tokių sąlygų išlaikyti daržoves. Jų neišgelbės ir eksportas.

„Smulkiesiems prastai, nes dabar jie neturi kokybiškos produkcijos. O stambiuosius išsekino iki naujųjų metų išsilaikiusios mažos kainos, spaudžia kreditai. Tad sunku visiems“, – sakė L.Šateika.

Pakibo bankrotų grėsmė

„Mūsų šalyje gamintojai baigiami pasmaugti. Darbo sąnaudos išaugo, elektra, degalai brangiausi, produkcijos kainos – žemiausios. Kaip galima prilygti lenkiškų daržovių kainoms, kai Lenkijoje PVM daržovėms 3 proc., o mūsų šalyje – 21 proc. Ar tai konkurencingos sąlygos?!“ – apmaudo neslėpė daržovių augintojas Algimantas Vaupšas iš Kelmės rajono.

Jis piktinosi, kad ūkininkus į bankrotus varo ir išaugusios bankų palūkanos. „Lankiausi parodoje Vokietijoje. Kolegos vokiečiai sako, kad moka vos 1 proc. palūkanas. Ten stengiamasi, kad ūkininkai išgyventų. O mes mokame 12 proc. palūkanas, kad, matyt, greičiau bankrutuotume. Tad bedarbių neišvengiamai turėsime dar daugiau“, – apgailestavo A.Vaupšas.


Daržininkus gali ištikti bankrotai

Zofija Cironkienė, Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorė:

Šiemet gali būti bankrotų. Jau yra ūkių, kurie traukiasi iš daržininkystės. Nepagrįstai žemos kainos šiam sektoriui sudavė smūgį. Praėjusį sezoną daržovių kainos buvo 30 proc. mažesnės, o šį sezoną atskirų rūšių daržovės atpigo dar 30–40 proc.


Prekybininkai, žinodami apie augintojų finansinius įsipareigojimus, paspendė jiems mažų kainų spąstus. Karas dėl vartotojų privertė augintojus labai pigiai pardavinėti daržoves, pavyzdžiui, plautas geros išvaizdos morkas – po 30 ct už kilogramą. Tai jau pigiau nei turguje. Iš prekybos centrų žmonės per akcijas nešdavosi maišus kopūstų, morkų. Bėda ta, kad, prekybos centruose atsiradus nepagrįstai pigių daržovių, visi kiti supirkėjai už tokią kainą reikalavo jų ir iš smulkiųjų augintojų. Todėl šiemet merdi visas sektorius: ir stambesni, ir smulkesni ūkiai.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gailius: ŽŪM pavaldžios įstaigos keliami reikalavimai sukuria papildomą biurokratinę naštą (6)

Parlamentaras Vitalijus Gailius kreipėsi į žemės ūkio ministrą Bronių Markauską ,...

Apgirtusi kiaulė terorizavo kaimo šunis (121)

Neeilinis nutikimas antradienį įvyko Surviliškio seniūnijos Sirutiškio kaime. Čia iš tvarto...

Prezidentės patarėjas: Bėronto paskyrimas kompromituoja (7)

Sprendimas antrai kadencijai skirti teisėsaugos tyrime specialiojo liudytojo statusą turintį...

Prezidentūra pasigenda žemės įsigijimo saugiklių kontrolės (13)

Prezidentės patarėjas sako pasigendantis žemės įsigijimo saugiklių kontrolės. Pasak Mindaugo...

Pertvarkant urėdijas darbo neteks apie 300 žmonių (78)

Dėl Aplinkos ministerijos organizuojamos valstybinių miškų urėdijų pertvarkos miškotvarkos...

Top naujienos

Pagalbos viešai paprašyti išdrįso pirmą kartą: trūksta tiek nedaug, kad gyvenimas pasikeistų (23)

Nataša niekada nesvajojo apie didelę šeimą, tačiau šiuo metu mama ją šaukia net septyni vaikai.

„Coca-Cola“ Europai pristatė naują gėrimą, tačiau Lietuvoje gėrimo sudėtis bus kitokia (29)

Šią savaitę Ciuriche, Šveicarijoje bendrovė „ The Coca-Cola Company “ pristatė naują...

Mia iškrito iš atrankų į „Euroviziją“ (254)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Pigu-brangu eksperimentas: drabužiai beveik identiški, o kainos skiriasi daugiau nei 10 kartų (78)

DELFI Stilius nutarė atlikti „pigu-brangu“ eksperimentą paieškoti drabužių, kurie atrodo...

Į prekybos centrą „Mandarinas“ sulėkė gausybė pareigūnų (32)

Šeštadienio vakarą Vilniuje esančiame prekybos centre „ Mandarinas “ įsikūrusioje...

Orai: teks prisiminti, ką reiškia tikras šaltis

Ateinančios naktys bus itin žvarbios, kitos savaitės pradžioje gali atšalti ir iki 16 laipsnių...

Kad nevaikiški žaisliukai gerai tarnautų

Jūsų mėgstamas sekso žaisliukas ką tik padėjo jums pabuvoti devintame danguje – o kas toliau?...

Geriausi visų laikų maisto ruošimo patarimai: mažos gudrybės padės išsaugoti ir ryškias produktų spalvas (1)

Ar norėtumėte savo virtuvėje jaustis tikru profesionalu, laisvai žongliruoti įvairiausiais...

Šalys, kuriose už 800 eurų per mėnesį gyvensite kaip karaliai (170)

Pasaulyje yra bent 27 šalys, kuriose galima iš tikrųjų karališkai gyventi už mažesnę nei 1 000...

Studentės svajones sutrypė realybė: dar tikiuosi, kad neteks krautis lagaminų (161)

Medikams nusprendus netylėti ir mitingu siekti atkreipti valdančiųjų dėmesį į problemas,...