Seimui sugriežtinus atsiskaitymus už žemės ūkio produkciją ir sankcijas, vieni ūkininkai džiaugiasi, kiti nuogąstauja, kad įstatymo pakeitimai gali atsigręžti prieš juos pačius.
© DELFI (E.Digrytės nuotr.)

Pakeistas įstatymas įpareigoja perdirbėjus ir prekybininkus už žemės ūkio produkciją atsiskaityti per 30 dienų, o atsiskaitymų kontrolė atiduota į mokesčių inspektorių rankas. Anksčiau priežiūra buvo pavesta savivaldybėms, kurios tvirtina tam neturėjusios nei lėšų, nei specialistų.

"Mes inicijavome tokias pataisas. Gal kai kuriuose sektoriuose dėl to iškils daugiau problemų, bet iš esmės sugriežtintos atsiskaitymų tvarkos reikia. Sunkiau gali būti grūdų eksportuotojams, jiems gali tekti imti kreditus atsiskaitymams. Bet kita vertus, kodėl turi būti įšaldyti žemdirbių pinigai? Ypač gerai tai, kad sugriežtinti atsiskaitymai turėtų priversti prekybininkus greičiau atsiskaityti sužemės ūkio produkcijos perdirbėjais. Tai turės teigiamos įtakos ir žemdirbiams", - sako Žemės ūkio rūmų pirmininkas Bronius Markauskas.

Už delsimą – baudos iki 20 tūkstančių litų

„Pataisos žemdirbių naudai. Ar normalu, jei grūdus Panevėžio bendrovei „Amilina“ nuvežėme parduoti pernai lapkritį, o iki šiol visų pinigų dar neatgavome? Manau, įstatymas sudrausmins supirkėjus“, – sakė Panevėžio rajono Jotainių žemės ūkio bendrovės vadovas Antanas Balčiūnas.

Palankiai sugriežtintą atsiskaitymų tvarką bei sankcijas įvertino ir Panevėžio rajono grūdų augintojas Donatas Tumas. Nors ūkininkas tvirtino, kad pinigus už parduotą produkciją gauna laiku.

Su prekybos tinklais bendradarbiaujantys daržovių augintojai, sodininkai jau seniai kalba, kad jie esą be palūkanų kredituoja prekybininkus. Tačiau pasipriešinti tam negali, nes jų vietą užims kiti.

Nuo spalio pradžios žemės ūkio produkcijos pirkėjai privalės kas mėnesį teritorinėms mokesčių inspekcijoms teikti informaciją, kaip jie atsiskaito už žemės ūkio produkciją. Ataskaitas turės teikti tik tie prekybininkai, kurių pajamos per pastaruosius metus bus didesnės nei 20 mln. litų, bei perdirbėjai, kurių pajamos sieks daugiau kaip 6 mln. litų.

Jei žemės ūkio produkcijos pirkėjai dels atsiskaityti, jiems teks mokėti nemažas baudas, o žemdirbiams bus skaičiuojamos palūkanos. Jei skola viršys 10 tūkst. litų, bauda bus nuo 500 iki 3 tūkst. litų. Kai įsiskolinimai sieks 10–100 tūkst. litų, bauda išaugs nuo 5 iki 10 tūkst. litų, o jei bus pradelsta sumokėti per 100 tūkst. litų, bauda pakils iki 10–20 tūkst. litų.

Suteikia pranašumų užsienio gamintojams

Tikimasi, kad sugriežtintos sankcijos turėtų pagelbėti žemdirbiams greičiau atgauti pinigus už pagamintą produkciją. Tačiau prekybininkai ir perdirbėjai tvirtina, kad įstatymas gali atsisukti prieš ūkininkus.

„Tokios pataisos suteikia pranašumų užsienio gamintojams ir apriboja vietinių galimybes. Jeigu, pvz., lenkų gamintojai sutiks laukti 60 dienų, prekybininkai gali rinktis jų produktus“, – „Valstiečių laikraščiui“ tvirtino Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdomasis direktorius Marius Busilas.

Prekybininkų kalbos kelia nerimą stambiems daržovių augintojams. Jie pripažįsta, kad žemės ūkio produkcijos pirkėjus reikia tramdyti. Tačiau jau dabar nelygiomis konkurencinėmis sąlygomis su lenkų augintojais susidūrę ūkininkai nuogąstauja, kad įstatymas iš tiesų gali apsunkinti jiems kelią į prekybos tinklus.

„Mums nebus gerai, jei dėl ilgesnio atsiskaitymų termino prekybininkai pasirinks lenkus. Jau dabar lenkiška produkcija kiša koją. Štai praeitą sezoną tik į vieną prekybos tinklą vežiau svogūnus, kiti ėmė iš lenkų augintojų“, – samprotavo stambaus daržovių ūkio savininkas Linas Šateika.

Nenorės mokėti baudų

Vietos gamintojai nuogąstauja, kad prekybininkai, pasinaudodami sugriežtinta atsiskaitymų tvarka, gali spausti mažinti lietuviškos produkcijos kainas. „Nenorime to sakyti, bet kainos turėtų būti konkurencingos“, – sakė M.Busilas.

Daržovių augintojas L.Šateika svarstė, kad, siekiant sugriežtinti atsiskaitymus tik Lietuvoje registruotoms įmonėms, galbūt nebuvo pagalvota apie tokią grėsmę. „Jeigu kuris ūkininkas ir sutiktų pinigų už produkciją laukti ne 30, o 50–60 dienų, įstatymas to neleistų. Baudų mokėti prekybininkai nenorės“, – sakė L.Šateika.

Pataisos atsisuka prieš eksportuotojus

„Valstybė neturėtų kištis į verslo santykius. Deja, mūsų valdininkai tai mėgsta daryti“, – apgailestavo Panevėžio grūdų perdirbimo įmonės „Amilina“ generalinis direktorius Mindaugas Gedvilas. Jo manymu, sugriežtinta atsiskaitymų už žemės ūkio produkciją tvarka nukreipta prieš eksportuotojus ir nenaudinga patiems žemdirbiams.

„Mūsų įmonė pagamintą produkciją eksportuoja, o užsienio kompanijos su mumis atsiskaito per 100 dienų. Tad priimtas įstatymas neprivers greičiau gauti pinigų, kuriuos turėsime sumokėti ūkininkams. Mes sugebėsime laiku atsiskaityti, tačiau akivaizdu, kad eksportuotojų situacija pabloginama“, – aiškino M.Gedvilas.

Krakmolą eksportuojančios bendrovės vadovas pastebėjo, kad įmonė, galėdama su žemdirbiais atsiskaityti eurais, apsaugo juos nuo valiutinės rizikos lito devalvavimo atveju. Anot M.Gedvilo, pataisytas įstatymas atima galimybę taikyti lanksčias atsiskaitymų su žemdirbiais schemas. „Ne visiems reikia tuoj pat atgauti pinigus. Tie, kurie gali palaukti, išlošia gaudami didesnę kainą“, – tikino „Amilinos“ vadovas.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gailius: ŽŪM pavaldžios įstaigos keliami reikalavimai sukuria papildomą biurokratinę naštą (6)

Parlamentaras Vitalijus Gailius kreipėsi į žemės ūkio ministrą Bronių Markauską ,...

Apgirtusi kiaulė terorizavo kaimo šunis (121)

Neeilinis nutikimas antradienį įvyko Surviliškio seniūnijos Sirutiškio kaime. Čia iš tvarto...

Prezidentės patarėjas: Bėronto paskyrimas kompromituoja (7)

Sprendimas antrai kadencijai skirti teisėsaugos tyrime specialiojo liudytojo statusą turintį...

Prezidentūra pasigenda žemės įsigijimo saugiklių kontrolės (13)

Prezidentės patarėjas sako pasigendantis žemės įsigijimo saugiklių kontrolės. Pasak Mindaugo...

Pertvarkant urėdijas darbo neteks apie 300 žmonių (78)

Dėl Aplinkos ministerijos organizuojamos valstybinių miškų urėdijų pertvarkos miškotvarkos...

Top naujienos

Rinkimų į prezidentus prognozė: naujas favoritas šovė į viršų (1281)

Gruodžio mėnesio „Spinter tyrimų“ duomenys dėl galimų kandidatų į prezidentus vertinimo...

Jei susirgote ne laiku, rizikuojate prarasti pinigų (52)

Jeigu netyčia susirgote ir ligos laikotarpiu jums sumokami pinigai už anksčiau atliktus darbus,...

Dakaro atgarsiai: dvigubas lietuvių rekordas velniškai sunkiame maratone (1)

Dakaras baigėsi, prasideda Dakaras. Tai – Benedikto Vanago frazė, puikiai iliustruojanti...

Šalčio dar bus, bet permainos ne už kalnų (5)

Savaitės pradžioje žiemiški orai iš Lietuvos nesitrauks – pirmadienį ir antradienį dar spaus...

Turkija pradėjo antžeminę operaciją: prie sienos – tankų kolona (13)

Turkijos kariai ir tankai sekmadienį judėjo į Siriją tęsti puolimo prieš kurdų kovotojus po...

Sveikatos apsaugos ministras linkęs drausti, o ne šviesti (405)

Sveikatos apsaugos ministras, regis, rezultatui pasiekti pripažįsta tik vieną priemonę –...

Naujųjų išvakarėse vaikelio susilaukusi Kristina Zmailaitė ir Edmundas Seilius suspindo ant raudonojo kilimo

Sekmadienio vakarą Kristina Zmailaitė ir Edmundas Seilius suspindo ant raudonojo „Žmonių“...

5 charakterio savybės, galinčios jums labai pakenkti darbe ir sukelti pavojingą sindromą (7)

Ne vienas žmogus yra patyręs jausmą, kai intensyviai dirbant dingsta visos jėgos, kiekviena darbo...

Dėl „megažvaigždės“ iš Šiaurės Korėjos – tikra isterija (44)

Pietų Korėją sekmadienį apėmė tikra isterija dėl šalyje besilankančios įžymybės iš...

Simo Jasaičio ir Oksanos Pikul-Jasaitienės konfliktas areštine nesibaigė: krepšininkui – nauji nemalonumai (485)

Sekmadienį daugelį sukrėtė netikėta žinia: sekmadienio rytą areštinėje atsidūrė neblaivus...