Pradėjus deklaruoti pasėlius, rajonų žemės ūkio skyrių specialistai taps ir vokiečių draudikų agentais - tarnauti privačiai užsienio bendrovei juos įpareigojo mūsų šalies valdžia. Į Lietuvos draudimo rinką įsiveržusi vokiečių draudimo bendrovė „Vereinigte Hagel“ nuo balandžio vidurio pradeda drausti vasarinius pasėlius.
Javai, grūdai
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Kaip mūsų šalies žemdirbiai priima jų siūlomą pasėlių draudimo paketą, vokiečiai jau išbandė praėjusių metų pabaigoje drausdami žiemkenčius. Atrodytų, kad ilgai strigusi draudimo sistema pradeda veikti. Tačiau rūškani ūkininkų veidai ir savivaldybių žemės ūkio skyrių specialistų veidai byloja ką kita.

Stebina valdžios palankumas

Į susitikimus su „Vereinigte Hagel“ atstovais rajonų savivaldybėse kviečiami žemdirbiai nenustoja stebėtis, jų manymu, išskirtiniu valdžios palankumu vokiečių draudikams.

Ūkininkai tvirtina kol kas nesuprantantys, kodėl jiems taip buvo peršama ši draudimo bendrovė, užuot padėjus šalies žemdirbiams įkurti panašią organizaciją.

Kad žemdirbiai atsargiai vertina vokiečių draudimo bendrovę, rodo ir pirmojo draudimo etapo rezultatai. Pasak „Vereinigte Hagel“ filialo Lietuvoje vadovo Algimanto Navicko, žieminių pasėlių buvo apdrausta maždaug apie 20 tūkst. ha, juos draudė apie 250 ūkininkų ir bendrovių.

Nors nuolat pabrėžiamas draudimo savanoriškumo principas, dauguma žieminius pasėlius apdraudusių žemdirbių šia paslauga pasinaudoti buvo priversti – jie ruošiasi dalyvauti ES ir valstybės remiamose investicinėse programose, o čia jau be draudimo neapsieisi.

Dirba ne savo darbą

Rajonų savivaldybės taip pat pajuto, kad vokiečių draudikams lengvai atveriamos durys į mūsų pasėlių draudimo rinką. Vyriausybės nutarimu „Dėl pasėlių draudimo įmokų žemės ūkio veiklos ir draudimo įmokų išlaidų dalinio kompensavimo“ savivaldybės buvo įpareigotos pildyti pasėlių draudimo paraiškas, atlikti elektroninį pasėlių laukų įbraižymą, surinkti paraiškas ir jas perduoti vokiečių draudikams.

Kitaip sakant, rajonų savivaldybių žemės ūkio skyriaus specialistai priversti tapti draudimo agentais ir darbuotis privačios kompanijos labui.

Maža to, spaudžiama, kad žemės ūkio specialistai aktyviai agituotų žemdirbius drausti pasėlius, aiškintų vokiečių draudikų siūlomų paslaugų privalumus.

Įspėjo dėl įstatymų pažeidimų

„Tai – precedento neturintis atvejis. Europos valstybėse savivaldybės tokių funkcijų neatlieka. Be to, asociacija iš žemės ūkio skyrių gauna informaciją, kad savivaldybės yra spaudžiamos ne tik vykdyti naują joms primestą veiklą, bet ir užsiimti klientų paieška ir agitacija drausti pasėlius“, - dėl naujų įpareigojimų, už kuriuos nenumatytas atlygis, Lietuvos savivaldybių asociacija (LSA) dar praėjusių metų pabaigoje atkreipė Vyriausybės dėmesį.

Pasak LSA atstovų, įpareigojant savivaldybes talkininkauti draudimo bendrovei draudžiant pasėlius, pažeisti trys Lietuvos įstatymai ir Europos savivaldybių chartija.

Savivaldybėms nerimą kelia ir tai, kad, tarp draudimo bendrovės ir pasėlius draudusių asmenų kilus ginčams, jos gali tapti atsakovais teismuose.

Dėl įstatymų pažeidimų LSA įspėjo dar rengiant nutarimo projektą, tačiau asociacijos balsas nebuvo išgirstas, ir savivaldybėms praėjusių metų lapkričio 13 d. Vyriausybės nutarimu priskirtos naujos funkcijos.

Ministerija konflikto neįžvelgia

„Į mūsų raginimą skubos tvarka keisti atitinkamą nutarimo punktą kol kas nesureaguota. Tad žemės ūkio skyriai ir toliau dirbs vokiečių draudimo bendrovei“, - VL apgailestavo Lietuvos savivaldybių asociacijos konsultantas Gediminas Vaičionis.

Raštais ŽŪM atakavusi asociacija maždaug prieš mėnesį gavo biurokratinį paaiškinimą - klausimas dėl pasėlių draudimo bus įtrauktas į komisijos darbą.

„Valstybė, prisiėmusi įsipareigojimą kompensuoti 50 proc. draudimo įmokos, kartu privalo užtikrinti ir paslaugos žemdirbiui prieinamumą. Todėl pasėlių draudimo startui nuspręsta pasitelkti arčiausiai žemdirbio esančius žemės ūkio skyrius“, - savo poziciją turi Žemės ūkio ministerijos sekretorius Gediminas Radzevičius, kuruojantis pasėlių draudimo sistemos projektą.

ŽŪM atstovai neįžvelgia jokio konflikto, kad savivaldybių darbuotojai tarnauja privačiai užsienio bendrovei.

Dar kartą nurijo kartėlį

„Žemdirbių neatstumsime ir toliau pildysime pasėlių draudimo paraiškas, konsultuosime. Juk niekas mūsų neatsiklausia, priklauso tai mums daryti ar ne“, - VL sakė Anykščių rajono žemės ūkio skyriaus vedėjas Antanas Katliorius.

Į Panevėžio rajono savivaldybę išklausyti informacijos apie vokiečių draudikų siūlomų paslaugų privalumus kartu su žemdirbiais pakviesti rajonų žemės ūkio skyrių specialistai dar kartą nurijo kartėlį.

„Vereinigte Hagel“ filialo Lietuvoje A.Navicko pasidžiaugimą, kad vokiečių draudimo bendrovės administravimo išlaidos kur kas mažesnės nei kitų draudimo bendrovių, palydėjo tylūs komentarai: „Išlaidas sumažina nemokamas žemės ūkio skyrių darbas“.

Žemės ūkio skyrių vedėjai užsiminė, kad apie atlygį už papildomus darbus draudžiant pasėlius jau pradedama kalbėti. „Dabar svarstoma, kad už ministerijos priskirtas papildomas funkcijas turėtų atsilyginti patys vokiečių draudikai. Kažkokia dviprasmybė“, - pečiais gūžčiojo žemės ūkio skyrių darbuotojai.

Lietuvos savivaldybių asociacijos konsultantas Gediminas Vaičionis perspėjo: jeigu vokiečių draudikai atsilygins savivaldybių darbuotojams, bus dar kartą nusižengta įstatymams.

A.Navickas tikina, kad pasėlių draudimo sistema sėkmingai veiks tik tuomet, jei gerai bendradarbiaus trys pusės: žemdirbiai, draudimo bendrovė ir valstybė. Todėl, jo manymu, savivaldos institucijos turėtų būti suinteresuotos padėti žemdirbiams draudžiant pasėlius.

„Žemės ūkio skyriai padeda ne vokiečių draudimo bendrovei, o žemdirbiams. Taip sumažinamos draudimo administravimo sąnaudos, kurios kitaip gultų ant ūkininkų pečių. Savivaldybių darbuotojai neteikia draudimo paslaugos, o atlieka tik techninį darbą – užpildo dokumentus, atlieka elektroninį pasėlių laukų įbraižymą“, - aiškino vokiečių draudimo kompanijos filialo Lietuvoje vadovas.

A.Navicko manymu, Lietuvoje sumanytas pasėlių draudimo modelis dabar pats pažangiausias Europoje.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gailius: ŽŪM pavaldžios įstaigos keliami reikalavimai sukuria papildomą biurokratinę naštą (6)

Parlamentaras Vitalijus Gailius kreipėsi į žemės ūkio ministrą Bronių Markauską ,...

Apgirtusi kiaulė terorizavo kaimo šunis (121)

Neeilinis nutikimas antradienį įvyko Surviliškio seniūnijos Sirutiškio kaime. Čia iš tvarto...

Prezidentės patarėjas: Bėronto paskyrimas kompromituoja (7)

Sprendimas antrai kadencijai skirti teisėsaugos tyrime specialiojo liudytojo statusą turintį...

Prezidentūra pasigenda žemės įsigijimo saugiklių kontrolės (13)

Prezidentės patarėjas sako pasigendantis žemės įsigijimo saugiklių kontrolės. Pasak Mindaugo...

Pertvarkant urėdijas darbo neteks apie 300 žmonių (78)

Dėl Aplinkos ministerijos organizuojamos valstybinių miškų urėdijų pertvarkos miškotvarkos...

Top naujienos

Pagalbos viešai paprašyti išdrįso pirmą kartą: trūksta tiek nedaug, kad gyvenimas pasikeistų (44)

Nataša niekada nesvajojo apie didelę šeimą, tačiau šiuo metu mama ją šaukia net septyni vaikai.

„Coca-Cola“ Europai pristatė naują gėrimą, tačiau Lietuvoje gėrimo sudėtis bus kitokia (53)

Šią savaitę Ciuriche, Šveicarijoje bendrovė „ The Coca-Cola Company “ pristatė naują...

Mia iškrito iš atrankų į „Euroviziją“ (304)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Pigu-brangu eksperimentas: drabužiai beveik identiški, o kainos skiriasi daugiau nei 10 kartų (87)

DELFI Stilius nutarė atlikti „pigu-brangu“ eksperimentą paieškoti drabužių, kurie atrodo...

Į prekybos centrą „Mandarinas“ sulėkė gausybė pareigūnų (39)

Šeštadienio vakarą Vilniuje esančiame prekybos centre „ Mandarinas “ įsikūrusioje...

Orai: teks prisiminti, ką reiškia tikras šaltis (1)

Ateinančios naktys bus itin žvarbios, kitos savaitės pradžioje gali atšalti ir iki 16 laipsnių...

Kad nevaikiški žaisliukai gerai tarnautų (5)

Jūsų mėgstamas sekso žaisliukas ką tik padėjo jums pabuvoti devintame danguje – o kas toliau?...

Geriausi visų laikų maisto ruošimo patarimai: mažos gudrybės padės išsaugoti ir ryškias produktų spalvas (2)

Ar norėtumėte savo virtuvėje jaustis tikru profesionalu, laisvai žongliruoti įvairiausiais...

Šalys, kuriose už 800 eurų per mėnesį gyvensite kaip karaliai (175)

Pasaulyje yra bent 27 šalys, kuriose galima iš tikrųjų karališkai gyventi už mažesnę nei 1 000...

Studentės svajones sutrypė realybė: dar tikiuosi, kad neteks krautis lagaminų (163)

Medikams nusprendus netylėti ir mitingu siekti atkreipti valdančiųjų dėmesį į problemas,...