aA
Tradicinėmis tapusios žemaitukų varžybos – ir vėl šių žirgų augintojo Vidmanto Gendvilo bei jo žmonos Dianos ūkyje Plungės rajone. Šeštadienį surengtame 30 kilometrų ištvermės maratone dalyvavo 19 raitelių iš visos Lietuvos, jiems teko išbandyti ir aukštas Žemaitijos kalvas, ir sraunios Minijos vandenis, ir miškų tankmės brūzgynus. Pirmąją vietą laimėjo ir Oginskių dvaro rūmų taurę iškovojo Neringa Kūlokaitė iš Kauno r., jojusi su savo tėčio Vido Kūloko žirgyne auginamu žirgu, vardu Tinklas.
Tradicija ūkininkui kainuoja laisvalaikį
© "Ūkininko patarėjas"

Kunigaikščiai Oginskiai XIX a. pabaigoje siekė išsaugoti žemaitukų veislės žirgus. Irenėjui Oginskiui, o vėliau jo sūnums Bogdanui ir Mykolui pavyko suburti bendraminčių būrį, įsteigė nemažai arklių kergimo punktų, platino augintojams skirtas instrukcijas, rūpinosi, kad žemaitukai dalyvautų užsienyje rengiamose parodose. Pagerbiant šias pastangas ir įsteigta Oginskių dvaro rūmų pereinamoji žemaitukų varžybų taurė, ji kasmet įteikiama jojimo varžybas laimėjusiam sportininkui.

Jojimo trasa driekėsi per dvi Plungės r. seniūnijas – Nausodžio ir Šateikių, iš viso 30 kilometrų. Raiteliams net keturis kartus teko kirsti patvinusią Minijos upę. Ypač sudėtinga brasta buvo šalia seno malūno liekanų netoli Pakutuvėnų kaimo, čia žirgai turėjo plaukte plaukti, nes kojomis jau nesiekė upės dugno, o stipri srovė nešė į šoną. Raiteliai turėjo pasitelkti visą savo sumanumą, kad suvaldytų žirgus ir nukreiptų juos reikiama kryptimi. Neapsieita ir be incidentų: vienam žirgui teko pridengti akis, tačiau žemaitukas ir po to muistėsi, nenorėdamas bristi per upę. Laimė, viskas baigėsi sėkmingai.

Ne visa trasa buvo tokia dramatiška ir sudėtinga. Raiteliai jojo kalvotomis Žemaitijos vietovėmis, galėjo grožėtis įspūdingu Gandingos piliakalniu, pabudusia pavasario gamta. Maršrutas ėjo pro gerai žinomą Pakutuvėnų susitaikinimo sodybą su joje stovinčia Šv. Antano Paduviečio bažnyčia. Netoli finišo žirgai brido per bebrų suręstą užtvanką, kurioje vanduo šiemet buvo ypač aukštai pakilęs. Trasa vedė tomis vietomis, kuriose buvodavo ir kunigaikščiai Oginskiai, mat didžioji dalis šių žemių jiems ir priklausė.

Vėliau, varžyboms pasibaigus, „Ūkininko patarėjo“ kalbinta nugalėtoja N.Kūlokaitė, finišavusi po valandos ir 36 minučių, sakė, kad trasa sunki, joje nemažai netikėtų kliūčių. Prie tokių netikėtumų raitelė priskyrė ir staiga į orą pakilusius gandrus, kurie žirgams sukėlė nemenką išgąstį. Beje, praėjusiais metais žirgus panašiai gąsdino trasoje besiganiusios karvės.

Bet ir raiteliai buvo nepėsti, kai kurie gyvenime patyrę rimtų išbandymų. Štai vyriausiasis varžybų dalyvis Arūnas Savickas jachta yra perplaukęs Atlanto vandenyną, tarp raitelių buvo ir sklandytojų, parašiutininkų, plaukimo per Platelių ežerą dalyvių.

Nuo nugalėtojos penkiomis minutėmis atsilikęs laukuviškis Martynas Bučnius (Šilalės r.) jodinėja tik antrus metus, yra 8 klasės moksleivis. Trečiąją vietą, atjojęs dar viena minute vėliau, užėmė taip pat moksleivis, renginį organizavusių Gendvilų sūnus Tadas. Varžybose dalyvavo ir šeimininkų duktė Austėja, kuri, smuiku griežusi Mykolo Oginskio polonezą „Atsisveikinimas su tėvyne“, papuošė renginio atidarymą.

Taigi nenuoramų žemaitukų tramdytojai – ne iš kelmo spirti, galintys pademonstruoti ir ištvermę, ir savo sugebėjimus kitose srityse.

Varžybų šeimininkas, žemaitukų augintojas V. Gendvilas „Ūkininko patarėjui“ pripažino, kad, norint surikiuoti tokį renginį, reikia paaukoti nemažai laiko. Šiųmečių varžybų organizavimas prasidėjo tuoj po to, kai baigėsi pernykštės varžybos. Rėmėjų paieškos, iš naujo žymima trasa, varžybų dalyvių informavimas, paskelbimas apie renginį visuomenei...

- Kad vaizdas būtų spalvingesnis, surengėme XIII a. kariūnais persirengusių raitelių paradą, pakvietėme tarptautinės riterių bendrijos Tamplierių ordino Klaipėdos komandorijos atstovus, ta pačia proga organizuota ir lietuvių skalikų šunų paroda. Viskam surengti turi paaukoti daug laiko, šiandien negalėčiau pasakyti, ar kitais metais šios iniciatyvos imsiuosi, - sakė V. Gendvilas.

Šiuo metu ūkininkas augina 12 žemaitukų, ir pats yra buvęs analogiškų varžybų nugalėtoju. Žemaitukai – Vidmanto svajonė, kurią jis puoselėjo nuo vaikystės, kai apie šiuos žirgus perskaitė žurnale. Svajonė išsipildė su kaupu – meile žirgams užsikrėtė ir jo vaikai.

Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Pirmieji ir vieninteliai pasaulyje: sukūrę išskirtinį produktą molėtiškiai šiemet tikisi augti 3 kartus

Molėtiškis Marius Liegus sukūrė išskirtinį produktą, kurio pasaulyje daugiau niekas negamina....

Ūkininkai jau įjungė taupymo režimą: kai kurių daržovių gali pritrūkti, augs kainos (1)

Išaugusios elektros ir dujų sąskaitos gąsdina ne tik pramonę, bet ir didžiuosius ūkininkus,...

Drastiškai išaugus grūdų kainoms, ūkininkai nebeišgali auginti vištų: kiaušiniai galėtų kainuoti ir 5 eurus (9)

Miestą į kaimą išmainę Kaišiadorių rajono ūkininkai Rasa ir Andrius Prusakovai džiaugiasi...

Lietuvos kaime sukūrė tradiciją šeimoms: verslo idėją parsivežė iš Danijos

Kaišiadorių raj. vienoje sodyboje auga šimtai eglučių. Ilgėdamasi vaikystės patirčių...

Jei sunaudoji daugiau kaip 10 kub. m per parą paviršinio vandens – teks registruotis

Iš upių ir ežerų daugiau kaip 10 kub. m vandens per parą išsiurbiantys naudotojai turės...

Top naujienos

Vladimiras Laučius

Ukrainos politologas: Kyjivas žino, kaip atsakytų į branduolinį smūgį

Ukrainos kariuomenėje tarnaujantis politologas Viktoras Andrusivas paaiškino, kas laukia Rusijos,...

Verslas PliusVytautas Budzinauskas

Paaiškino, ar verta rinktis taupią techniką: išlošiama ne visada

Europai pasineriant į taupymo vajų vienas iš dažniau skambančių patarimų yra pakeisti buitinę...

Žalimas: po Putino sprendimo Vakarams atrištos rankos panaudoti karinę jėgą papildyta (35)

Rusijos prezidento Vladimiro Putino sprendimas aneksuoti Ukrainos Donecko, Luhansko, Chersono ir...

Karas Ukrainoje. Putinas pasirašė dar vieną dekretą dėl šauktinių Pažeminimas Putinui: Rusijos pajėgos sprunka iš Lymano

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pripažino Ukrainos pietinių Zaporižios ir Chersono...

Savaitgalį – kontrastingi orai: pasakė, kuriame regione bus šilčiausia

Šeštadienį šalyje orai numatomi gana kontrastingi. Kiek ryčiau Lietuvos keliaus nedidelis...

„Nepatogūs klausimai“

Nepatogūs klausimai su Rolandu Mackevičiumi. Svečiuose – Julija Jegorova

Atsakymai į klausimus, kuriuos ne visi išdrįsta užduoti, skamba laidoje „Nepatogūs klausimai“...

Jasikevičiui – niuksas ir čempionato starte: paskutinę viltį nubraukė Jokubaičio klaida

Ispanijos vicečempionė „ Barcelona “ nesėkmingai pradėjo naują ACB lygos sezoną, išvykoje...

Po Ukrainos prašymo dėl NATO – ciniškas Zacharovos komentaras (25)

Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova pakomentavo Ukrainos...

Putinas nori kuo greičiau užbaigti karą Ukrainoje? Ždanovas įvardijo tikslią datą (5)

Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui buvo nustatytas sąlyginis terminas iki lapkričio 15 d....

Užsidaro 18 metų veikusi šeimos kavinė: norint išsilaikyti, dienos pietų kainą tektų kelti iki 60 eurų (29)

Kelmėje savo veiklą sustabdė daugiau nei 18 metų veikusi šeimos kavinė. Anot savininkės,...