aA
Tradicinėmis tapusios žemaitukų varžybos – ir vėl šių žirgų augintojo Vidmanto Gendvilo bei jo žmonos Dianos ūkyje Plungės rajone. Šeštadienį surengtame 30 kilometrų ištvermės maratone dalyvavo 19 raitelių iš visos Lietuvos, jiems teko išbandyti ir aukštas Žemaitijos kalvas, ir sraunios Minijos vandenis, ir miškų tankmės brūzgynus. Pirmąją vietą laimėjo ir Oginskių dvaro rūmų taurę iškovojo Neringa Kūlokaitė iš Kauno r., jojusi su savo tėčio Vido Kūloko žirgyne auginamu žirgu, vardu Tinklas.
Tradicija ūkininkui kainuoja laisvalaikį
© "Ūkininko patarėjas"

Kunigaikščiai Oginskiai XIX a. pabaigoje siekė išsaugoti žemaitukų veislės žirgus. Irenėjui Oginskiui, o vėliau jo sūnums Bogdanui ir Mykolui pavyko suburti bendraminčių būrį, įsteigė nemažai arklių kergimo punktų, platino augintojams skirtas instrukcijas, rūpinosi, kad žemaitukai dalyvautų užsienyje rengiamose parodose. Pagerbiant šias pastangas ir įsteigta Oginskių dvaro rūmų pereinamoji žemaitukų varžybų taurė, ji kasmet įteikiama jojimo varžybas laimėjusiam sportininkui.

Jojimo trasa driekėsi per dvi Plungės r. seniūnijas – Nausodžio ir Šateikių, iš viso 30 kilometrų. Raiteliams net keturis kartus teko kirsti patvinusią Minijos upę. Ypač sudėtinga brasta buvo šalia seno malūno liekanų netoli Pakutuvėnų kaimo, čia žirgai turėjo plaukte plaukti, nes kojomis jau nesiekė upės dugno, o stipri srovė nešė į šoną. Raiteliai turėjo pasitelkti visą savo sumanumą, kad suvaldytų žirgus ir nukreiptų juos reikiama kryptimi. Neapsieita ir be incidentų: vienam žirgui teko pridengti akis, tačiau žemaitukas ir po to muistėsi, nenorėdamas bristi per upę. Laimė, viskas baigėsi sėkmingai.

Ne visa trasa buvo tokia dramatiška ir sudėtinga. Raiteliai jojo kalvotomis Žemaitijos vietovėmis, galėjo grožėtis įspūdingu Gandingos piliakalniu, pabudusia pavasario gamta. Maršrutas ėjo pro gerai žinomą Pakutuvėnų susitaikinimo sodybą su joje stovinčia Šv. Antano Paduviečio bažnyčia. Netoli finišo žirgai brido per bebrų suręstą užtvanką, kurioje vanduo šiemet buvo ypač aukštai pakilęs. Trasa vedė tomis vietomis, kuriose buvodavo ir kunigaikščiai Oginskiai, mat didžioji dalis šių žemių jiems ir priklausė.

Vėliau, varžyboms pasibaigus, „Ūkininko patarėjo“ kalbinta nugalėtoja N.Kūlokaitė, finišavusi po valandos ir 36 minučių, sakė, kad trasa sunki, joje nemažai netikėtų kliūčių. Prie tokių netikėtumų raitelė priskyrė ir staiga į orą pakilusius gandrus, kurie žirgams sukėlė nemenką išgąstį. Beje, praėjusiais metais žirgus panašiai gąsdino trasoje besiganiusios karvės.

Bet ir raiteliai buvo nepėsti, kai kurie gyvenime patyrę rimtų išbandymų. Štai vyriausiasis varžybų dalyvis Arūnas Savickas jachta yra perplaukęs Atlanto vandenyną, tarp raitelių buvo ir sklandytojų, parašiutininkų, plaukimo per Platelių ežerą dalyvių.

Nuo nugalėtojos penkiomis minutėmis atsilikęs laukuviškis Martynas Bučnius (Šilalės r.) jodinėja tik antrus metus, yra 8 klasės moksleivis. Trečiąją vietą, atjojęs dar viena minute vėliau, užėmė taip pat moksleivis, renginį organizavusių Gendvilų sūnus Tadas. Varžybose dalyvavo ir šeimininkų duktė Austėja, kuri, smuiku griežusi Mykolo Oginskio polonezą „Atsisveikinimas su tėvyne“, papuošė renginio atidarymą.

Taigi nenuoramų žemaitukų tramdytojai – ne iš kelmo spirti, galintys pademonstruoti ir ištvermę, ir savo sugebėjimus kitose srityse.

Varžybų šeimininkas, žemaitukų augintojas V. Gendvilas „Ūkininko patarėjui“ pripažino, kad, norint surikiuoti tokį renginį, reikia paaukoti nemažai laiko. Šiųmečių varžybų organizavimas prasidėjo tuoj po to, kai baigėsi pernykštės varžybos. Rėmėjų paieškos, iš naujo žymima trasa, varžybų dalyvių informavimas, paskelbimas apie renginį visuomenei...

- Kad vaizdas būtų spalvingesnis, surengėme XIII a. kariūnais persirengusių raitelių paradą, pakvietėme tarptautinės riterių bendrijos Tamplierių ordino Klaipėdos komandorijos atstovus, ta pačia proga organizuota ir lietuvių skalikų šunų paroda. Viskam surengti turi paaukoti daug laiko, šiandien negalėčiau pasakyti, ar kitais metais šios iniciatyvos imsiuosi, - sakė V. Gendvilas.

Šiuo metu ūkininkas augina 12 žemaitukų, ir pats yra buvęs analogiškų varžybų nugalėtoju. Žemaitukai – Vidmanto svajonė, kurią jis puoselėjo nuo vaikystės, kai apie šiuos žirgus perskaitė žurnale. Svajonė išsipildė su kaupu – meile žirgams užsikrėtė ir jo vaikai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Navickas: parama nuo COVID-19 nukentėjusiems ūkininkams pasiekė ribą (2)

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas teigia, kad jau yra pasiekta nuo pandemijos...

Viduryje Lietuvos laukų įkūrė dizaino butiką: mama sukasi šlepečių versle, o dukra gamina vienetinius rūbus (26)

Mama Asta ir dukra Laura sukasi siuvimo versle , tačiau skirtingose kryptyse. Mama specializuojasi...

Pardavęs verslą sostinėje Aukštadvaryje sukūrė Ameriką: esu pats laimingiausias žmogus (37)

„Esu pats laimingiausias žmogus. Darau tai, ką noriu“, – šypsosi Ovidijus Šova. Prieš...

Ūkininkams vasara buvo sunki: nuostoliai šiemet – didesni nei pernai (50)

Nedidelė dalis pasėlių vis dar yra laukuose, tačiau ūkininkai ir draudimo bendrovės pastebi,...

Jaunas inžinierius kaime atgaivino šeimos verslą: savo rankomis konstruoja monstrus (49)

Jaunas vyras Lukas Perminas nuo mažens svajojo apie motociklus ir savo trasą. Su tėvais persikėlus...

Top naujienos

Vieninteliai be pergalių Eurolygoje: dviženklę persvarą išbarstęs „Žalgiris“ lieka tuščiomis (543)

Po Eurolygos 5-ojo turo „Žalgiris“ liks vienintele komanda, kuri dar nejuto pergalės skonio:...

Agnė Pačekajė | D+

Sunku patikėti, kad ši istorija turi laimingą pabaigą: Raimondos mama nudūrė tėtį – ir tai buvo tik siaubo pradžia (2)

Septynmetei ant kojų nukrenta mamos nužudytas tėtis Tai tik siaubo pradžia. Tačiau net tokia...

Varžovų lyderio „triukus“ aptarinėjęs Zdovcas Blaževičiaus kortą atsideda ateičiai (10)

Kauno „Žalgiris“ (0/5) nebesustingo kaip prieš savaitę Pirėjuje – kai Jure Zdovcas savo...

Delta atmainą lygina su vėjaraupiais: daugelis mūsų susidursime su kovidu artimiausiu metu (528)

Delta atmaina plinta taip pat greitai kaip vėjaraupiai, o galbūt net dar sparčiau. Daugelis...

Po audringų orų – malonūs pokyčiai savaitgalį

Galingas Atlanto ciklonas į Lietuvą penktadienį gins itin vėjuotus orus.

Iki raudonumo aikštėje „užviręs“ Lekavičius: tas epizodas išmušė mane iš vėžių (7)

Lukas Lekavičius retai su kuo veliasi į diskusijas ir paprastai išimties nedaro nė teisėjams....

Per visą Lietuvą jau slenka galinga audra: kai kur žaibuoja, dalyje rajonų – kruša  įspėja dėl nakties, papildyta 22.47 (129)

Penktadienio naktį Lietuvoje numatomas stiprus vėjas, įspėja tarnybos. Jau kai kuriose Lietuvos...

Medininkuose apgyvendinta migrantė turi vienintelį prašymą: aš tiesiog noriu apkabinti savo mamą, bet jie man neleidžia (150)

„Aš tiesiog noriu apkabinti savo mamą, bet jie man neleidžia“, – susisiekusi su Delfi sakė...

Revoliucija Europoje? NBA pradėjo derybas su FIBA dėl pozicijų Senajame žemyne (19)

NBA pradėjo pirmuosius darbus, jog netolimoje ateityje Senajame žemyne turėtų savo klubinių...

Graikijoje Lietuvos prašymu suimtas Radkevičius – Ukrainos karo su separatistais dalyvis (116)

Graikijoje sulaikytas Sausio 13-osios byloje nuteistas Ukrainos pilietis Aleksandras Radkevičius...