Aštuoniasdešimtmečiai Velžio seniūnijos Stetiškių kaimo gyventojai Alfonsa ir Ignas Taruškos seniūnijai pasiūlė gana originalią idėją – šalia miesto esančioje sodyboje įkurti senjorų namus. Jaunatviškai atrodanti sutuoktinių pora linkusi sodyba pasidalyti su vyresniais kitų paramos reikalingais žmonėmis.
Alfonsa ir Ignas Taruškos
© V.Bukėno nuotr.
Tik šeima susidūrė su rimta problema. Anksčiau su Panevėžio žemės ūkio ir hidromelioracijos mokykla bendravę ūkininkai buvo leidę savo žemėje pastatyti sandėlį. Mokyklą prijungus prie Profesinio rengimo centro, šis sandėlį perdavė Valstybės turto fondui, ir greitai pastatas gali būti parduotas.

Priemiestyje gyvenantys A. ir I. Taruškos puikiai pažįstami ne tik Stetiškiuose, Velžio seniūnijoje, bet ir tarp kitų seniūnijų ūkininkų bei gėlininkų. Ilgą laiką pagal Kanados modelį Stetiškiuose pastatytoje sodyboje garbaus amžiaus sutuoktinių sodyboje veikė Žemės ūkio ir hidromelioracijos mokyklos mokymo bazė.

Joje po vienu stogu yra ne tik gyvenamosios patalpos, bet ir tvartai, pašarų saugyklos, garažai. Maždaug apie 1992 metus A. ir I. Taruškų žemėje buvo pastatytas 36 metrų ilgio ir 25 metrų pločio sandėlis. Viename sandėlio gale laikyta žemės ūkio technika, kitame – pašarai. I.Taruška dirbo gamybinio mokymo vadovu. Šiuo metu šį pastatą Profesinio rengimo centras perdavė Valstybės turto fondui, jį rengiamasi privatizuoti. Tiesa, žemė priklauso ūkininkams, sandėlio statybos dokumentų nėra.

Nežinodamas A. ir I. Taruškų amžiaus, nepasakytum, kad poniai Alfonsai jau stuktelėjo aštuonių dešimčių jubiliejus, o sutuoktinis tokią pat sukaktį švęs šiemet. Sodyba tvarkinga, sutvarkyti įvažiavimai, pastatytas paminklas, prisodinta gėlių. Tvenkinio link veda baltųjų ir raudonųjų lazdynų alėja. Aplink sodybą esanti daugiau kaip 10 hektarų teritorija aptverta tvora, apsodinta pušaitėmis ir berželiais. Taigi netrukus miesto pašonėje suoš privatus sutuoktinių Taruškų miškas. Žmonės toliau dirba žemę, augina pulkelį ožkų, kelis triušius, vištų, kalakutų.

Kviečiasi į krūvą

Prie Profesinio rengimo centro prijungus Žemės ūkio mokyklą, Taruškų sodyboje nebeliko karvių, kiaulių, technikos, praktikantų. Sutuoktiniai su ilgesiu prisimena tuos laikus, kai ponas Ignas vedė gamybinės praktikos užsiėmimus, rašė pažymius, tačiau prisipažįsta ne kartą tų pačių moksleivių buvę apvogti – teko langus grotomis užtverti. Kaip sako ponia Alfonsa, Lietuvai veikiausiai nebereikalingas žemės ūkis ir jo specialistai.

Tačiau energingi sutuoktiniai Velžio seniūnijai pasiūlė savo sodyba pasidalyti su vyresnio amžiaus artimųjų neturinčiais vienišais žmonėmis ar poromis. Jie neslepia: senjorai už gyvenimą turėtų susimokėti, bet gyvenant krūvoje būtų lengviau, paprasčiau, patikimiau. Sodyboje galima užsiauginti daržovių, yra ūkio pastatai, tvenkinys.

Gali nugriauti

Kol neišspręstas sodyboje stovinčio sandėlio likimas, A. ir I. Taruškos apie savo planus kalba nenoriai. Sutuoktiniai kreipėsi į Valstybės turto fondą, kad sandėlį jiems leistų privatizuoti lengvatinės sąlygomis arba išmontuotų, tačiau gavo neigiamą atsakymą.

Nors žmonės mokėjo žemės mokesčius, leido teritorija naudotis mokyklai, dabar pasijuto valdžios įkaitais. Sutuoktiniai neslepia – juridiškai sandėlis dabar priklauso Profesinio rengimo centrui, tačiau Valstybės turto fondas negali vykdyti kolektyvizacijos ir nusavinti žemės, įpareigoti savininkų leisti svetimiems naudotis jų pačių nutiestais keliais. „Jei sandėlio lengvatinėmis sąlygomis mums neparduoda, tai tegul jį nugriauna“, – sako ponas Ignas.

Profesinio rengimo centrui nutraukus bendravimą, I.Taruška tikino karvių ir kiaulių nebeauginsią. Tik šeimininkė pasisiūlė pavaišinti baltų karvių sūriu. Galiausiai paaiškėjo: „baltos karvės“ – tai septynios ožkos, jauna ožkytė ir du ožiai. Sutuoktiniai per dieną primelžiantys ne mažiau kaip 10 litrų pieno, iš jo gaminantys grietinę, varškę, sūrį.

Neatitrūktų nuo aplinkos

Velžio seniūnijos seniūnas Alfonsas Bakšys pritarė A. ir I. Taruškų idėjai pensininkų sodyboje steigti senjorų namus. Kaimo žmonės galėtų ne tik gyventi, lankytis, bet ir gautų būtiną pagalbą, nesijaustų atskirti nuo įprastos aplinkos. Anot jo, patys Taruškos pirma savo ilgaamžiškumo ir jaunatviškumo priežastimi nurodo darbą. Kaimiečiai nenutoltų nuo žemės, augintų paukščius, gyvulius, valgytų ne tik šviežią natūralų maistą, bet ir gyventų įprastą gyvenimą.

Prakalbus apie sodyboje pastatytą sandėlį, A.Bakšys sakė, esą jis yra privačioje teritorijoje, ūkininkas geranoriškai bendradarbiavo su mokykla, teikė paramą ir, nesant sutarimo, niekas negali pretenduoti į jo nuosavybę. Seniūno nuomone, jei Valstybės turto fondas nesutinka leisti ūkininkui įsigyti sandėlio lengvatinėmis sąlygomis, šiam pareikalavus, privalėtų jį nugriauti.

Žemės niekas neturi teisės nusavinti. Juolab kad sutuoktiniai turi visus žemės nuosavybės dokumentus, mokėjo mokesčius. A.Bakšio teigimu, sandėlis galėtų būti privatizuotas nebent nusikelti, esą ūkininkas turi visas teises neįsileisti pašalinių į savo valdas.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gailius: ŽŪM pavaldžios įstaigos keliami reikalavimai sukuria papildomą biurokratinę naštą (6)

Parlamentaras Vitalijus Gailius kreipėsi į žemės ūkio ministrą Bronių Markauską ,...

Apgirtusi kiaulė terorizavo kaimo šunis (121)

Neeilinis nutikimas antradienį įvyko Surviliškio seniūnijos Sirutiškio kaime. Čia iš tvarto...

Prezidentės patarėjas: Bėronto paskyrimas kompromituoja (7)

Sprendimas antrai kadencijai skirti teisėsaugos tyrime specialiojo liudytojo statusą turintį...

Prezidentūra pasigenda žemės įsigijimo saugiklių kontrolės (13)

Prezidentės patarėjas sako pasigendantis žemės įsigijimo saugiklių kontrolės. Pasak Mindaugo...

Pertvarkant urėdijas darbo neteks apie 300 žmonių (78)

Dėl Aplinkos ministerijos organizuojamos valstybinių miškų urėdijų pertvarkos miškotvarkos...

Top naujienos

Savo namuose ateities laukia su baime: netrukus šalia atsivers didžiausia kloaka (38)

Nerimas dėl ateities – taip trumpai galima apibūdinti nuotaikas, kurios vyrauja nedideliame...

Šalis su 4 500 eurų vidutine alga stebina kainomis (532)

Nors Šveicarijos vidutinis atlyginimas „į rankas“ yra didesnis nei Lietuvoje kone 7 kartus, kai...

Agnė Jagelavičiūtė: paslaptį su Mantu labai saugojome, žinojau, kad dėl to galiu netekti meilės (14)

Stilistės, žurnalo AŠ IKONA vyr. redaktorės ir tiesiog verslios bei užsispyrusios moters Agnės...

Atrado būdą, kuo pakeisti beskonius parduotuvių pomidorus: procesui tereikia trijų ingredientų ir kantrybės išlaukti (38)

Su šeima Vilnių į atokų vienkiemį iškeitusi Ieva Šidlaitė sakosi čia radusi ne tik ramybę,...

Vienos kraupiausių žudynių istorijoje: odekolono vonios – vienintelis būdas atsikratyti kraujo dvoko (778)

„Degtinę, kaip patys suprantate, maukdavo iki sąmonės netekimo. Sakykite, ką norite, bet darbas...

JAV vyriausybė – uždaryta papildyta (97)

JAV federalinės valdžios darbas po vidurnakčio vietos laiku yra oficialiai stabdomas, šalies...

Namų tvarkytojos triukas: kaip sudaryti švarių namų įspūdį vos per 10 minučių (20)

Vis bent kartą esame susidūrę su situacija, kai telefonu gauname puikią žinią apie visai...

Žala: viename posūkyje nušokom į vietinio ūkininko tvorą (42)

13-ajame Dakaro ralio etape iš San Chuano į Kordobą automobilių įskaitos lenktynininkams reikėjo...

Pinigų medžio lapai, pasirodo, plačiai naudojami liaudies medicinoje (7)

Beveik kiekvienuose namuose galima išvysti pinigų medį, kuris, anot legendų, atneša materialinę...

Tragiška avarija prie Kelmės: neatsargiai lenkusiam vairuotojui gresia kalėjimas (7)

Penktadienį policijos pareigūnai gavo pranešimą apie tragišką avariją visai šalia Kelmės....