aA
Netoli Vievio įsikūrusio didžiausio šalyje putpelių ūkio savininkė Daiva Urbonavičiūtė augina tūkstančius putpelių, kurios per dieną padeda iki 10 tūkst. kiaušinių. „Turiu misiją išmokyti lietuvius virti putpelių kiaušinius“, – šypsosi verslininkė.
Daiva Urbonavičiūtė
Daiva Urbonavičiūtė
© DELFI / Andrius Ufartas

Įsikūrė tėvų kieme

Šeimos Putpelių auginimo verslas gyvuoja jau 26 metus, tik prieš šešerius jis persikėlė į naują vietą netoli Vievio. Viskas prasidėjo tėvų namų kieme.

„Putpelė – mažas paukštelis, atrodė labai paprasta jį namuose auginti, nes daug vietos neužima. Karvei, kalakutui ar vištai riekia daugiau vietos. Esame miestiečiai, gimę ir užaugę Elektrėnų bute „ant asfalto“, didelio ūkio niekada neįsivaizdavome. Kai tėvai pasistatė nuosavą namą ir reikėjo prisidurti prie duonos, nes kažkada buvo sudėtingi laikai, atrodė, kad tai bus papildomas užsiėmimas.

Kai viskas paseno – narveliai, patalpos – sugalvojome pastatyti naujas patalpas. Gal šiaip kaimynams nelabai „kvepėjome“ ir atsibodome, nusprendėme persikelti“, – pasakoja D. Urbonavičiūtė.

Pašnekovės teigimu, investicijos atsiėjo nemenkos: trečdalį teko dengti savo lėšomis, trečdalį skolintis iš banko, kita dalis finansuojama iš ES. Per penkerius metus, kaip sako, investicijos atsipirko.

Daiva Urbonavičiūtė
Daiva Urbonavičiūtė
© DELFI / Andrius Ufartas

Automatizavo procesus

„Netriukšmaukime, čia yra prietema. Putpelėms nereikalinga stipri šviesa, nes jas erzina ir trikdo. Jos labai baikščios ir bėga, bijo svetimų žmonių, todėl nedarome ekskursijų ar edukacinių programų. Paukščiai nevakcinuojami, antibiotikų nevartoja, saugome juos iš biologinės pusės.

Kitas dalykas – esant daugiau žmonių, paukščiai stresuoja ir nededa kiaušinių“, – verslininkė žurnalistus įsiveda į prieblandoje skendinčią patalpą, kurioje telpa tūkstančiai mažų paukščių.

D. Urbonavičiūtė patikslina, kad prieš Velykos esant maksimalioms gamybos apimtims, čia telpa apie 20 tūkst. putpelių. Per dieną vidutiniškai paukščiai padeda iki 10 tūkst. kiaušinių.

Beveik viskas čia automatizuota – ventiliacija, girdymas ir lesinimas, kiaušinių rinkimas ir apšvietimas. Iš ryto tarsi kylant saulei patalpose po truputį šviesėja, o vakare temsta.

Ūkyje privalomas nuolatinis elektros tiekimas, tad neseniai ūkininkai nusipirko elektros generatorių: „Negalime nė minutės be elektros, o šiais laikais nuolatos aplink vyksta statybos, tai vis atjungia elektrą. Negalime gyventi be ventiliacijos, visi įrenginiai – elektriniai, paukščių girdymas, lesinimas.“

Jaučia didelę konkurenciją

Nors gamybos apimtys kasmet didėja, visų savo pajėgumų putpelių ūkis neišnaudoja, už sienos kita tokio paties dydžio patalpa. Verslininkė pripažįsta rinkoje jaučianti augančią konkurenciją.

„Galime dvigubai daugiau pagaminti produkcijos, bet pabaigus mūsų projektą, nutiko tokia situacija rinkoje – atsirado daug pasiūlos, labai daug tiekėjų į Lietuvą atėjo iš užsienio, nesugebame tiek parduoti. Iš pradžių tikėjomės daugiau gaminti ir parduoti.

Tik pradėję jautėme nuolatinį augimą ir trūkumą. Nepagamindavome tiek, kiek galėjome parduoti. Iki Velykų likus trims dienoms parduotuvių lentynos būdavo tuščios. Dabar to nebėra, netrūksta“, – sako D. Urbonavičiūtė.

Produktai – visoje Lietuvoje

Putpelių ūkio produkcija išsibarsčiusi po visą Lietuvą. Ūkininkė bendradarbiauja su didžiaisiais prekybos tinklais.

„Kai tinklai turi savo firminę etiketę, skelbia konkursą – laimi arba ne. Tiekiame ir su savo etiketėmis praktiškai į visus tinklus“, – pažymi ji.

Sukūrė didžiausią putpelių ūkį šalyje: verslas gimė tėvų namų kieme
© DELFI / Andrius Ufartas

Dalis produkcijos iškeliauja į Jungtinę Karalystę, tačiau „Brexito“ pasekmių verslas beveik nejaučia.

„Visi tiekimo ekonominiai ryšiai išlikę, apribojimų nėra, vis žada papildomų reikalavimų, bet vis atideda. Nuo spalio 1 d. galvojome, kad bus papildomų apribojimų, bet atidėjo iki liepos mėn. Truputėlį papildomai kainuoja muitai. Kainos automatiškai šiek tiek kyla, bet nežymiai. Kiekvienas siuntos deklaravimas kainuoja apie 20 eurų“, – pasakoja pašnekovė.

Dirba visa šeima

Putpelių ūkyje dirbo arba tebedirba visa šeima: D. Urbonavičiūtės inžinierius tėtis, 35 metus dirbęs Vievio paukštyne, mama atsakinga už gamybą, vyras – finansininkas, ekonomistas, o pati dirba su pardavimais ir vadyba. Padeda ir trys vaikai – fotografuoja, tvarko socialinius tinklus. Be jų, ūkyje dirba trys samdomi darbuotojai.

„Šiandien perimti verslo vaikai dar nenori, anksčiau, kai būdavo mažesni, sakydavo: „Patys prisigalvojate smirdančių biznių, patys ir dirbkit.“ Dabar mielai padeda. Pinigai ant medžio neauga, norime vaikams įdiegti, kad reikia užsidirbti pinigų, tad sudarome sąlygas jiems čia truputį padirbėti“, – šypsosi verslininkė.

Sukūrė didžiausią putpelių ūkį šalyje: verslas gimė tėvų namų kieme
© DELFI / Andrius Ufartas

Turi misiją išmokyti lietuvius virti putpelių kiaušinius

Ji pažymi, kad putpelių kiaušiniai per Velykas ypač aktualūs lietuviams. Ji pastebi, kad ir kasdieniame vartojime auga susidomėjimas. Putpelių pakuotė kainuoja tiek pat kiek ir kiaušinių. 4-5 putpelės kiaušiniai pagal tūrį atitinka vieną vištos kiaušinį.

„Didžiausia vertybė dažnu atveju yra alergijų nesukeliantis baltymai. Vištų kiaušiniams alergiški labai daug žmonių. Putpelių kiaušiniais galima beveik viską pakeisti konditerijoje, kulinarijoje. Putpelės kiaušinis labai vertinamas dėl valgomo lukšto, nes tai natūralus kalcis ir paviršiuje daug vitamino D3“, – pažymi putpelių ūkio savininkė.

Moteris pasidalijo ir patarimais, kaip skaniai išvirti putpelių kiaušinius.

„Kiaušinius užpilame šaltu vandeniu. Viryklėje nustatę didžiausią kaitrą užverdame ir iškart išjungiame. Kiaušinius tame vandenyje paliekame minutę, jei norime, kad tryniai būtų minkšti, arba 2 minutes, jei norime, kad tryniai būtų kieti. Palaukus norimą laiką, nedelsdami užliejame šaltu vandeniu ir po minutės nupilame“, – aiškina D. Urbonavičiūtė.

„Turiu misiją išmokyti lietuvius virti putpelių kiaušinius“, – juokiasi ji.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(26 žmonės įvertino)
4.5000

Šeima augina seniausią riešutyną Lietuvoje: ar įmanoma iš to pragyventi (4)

Alytaus rajone įsikūręs seniausias riešutynas Lietuvoje „Dzūkijos riešutas“. Savininkai...

Kaimo laukuose siuvyklą atidariusi moteris: ši siuvančiųjų karta – paskutinė

Širvintiškiai Aistė ir Justinas Inčiūrai šeimoje sugeba suderinti ūkininkavimą ir siuvimą....

30 metų gėles auginanti moteris: jei reikėtų mokėti už malkas ir vandenį, tokių kainų čia nepamatytumėte

Širvintų rajone jau beveik 30 metų įsikūręs Teresos Dindienės gėlių ūkis . Pavasarį...

Stambaus daržovių ūkio savininkas: visi sako, kad ūkininkai maudosi piniguose, bet taip nėra (5)

Širvintų rajone ūkininkas Arturas Mučinis tęsia šeimos tradiciją ir kartu su tėvais ir...

Pirmieji ir vieninteliai pasaulyje: sukūrę išskirtinį produktą molėtiškiai šiemet tikisi augti 3 kartus

Molėtiškis Marius Liegus sukūrė išskirtinį produktą, kurio pasaulyje daugiau niekas negamina....

Top naujienos

Pirmosios interviu akimirkos pribloškė ilgai viešumoje nesirodžiusį Rusijos ambasadorių

Rusijos ambasadorius Australijoje Aleksejus Pavlovskis po ilgos pertraukos bendravo su žiniasklaida....

Baltarusijos ir Rusijos piliečius Lietuvoje šokiravęs pasiūlymas bus tikslinamas: taip elgtis tiesiog negalima (38)

Antradienį Seimas per svarstymą balsų daugumą pritarė įstatymo projektui, kuriuo siūloma...

Šokiruojanti statistika: suskaičiavo dingusius asmenis Lietuvoje (4)

Iš namų kasmet dingsta vien po kelis tūkstančius vaikų. Dėl kokių priežasčių bėgama, kiek...

Reed ir Ambrulevičius pasaulio šokių ant ledo čempionate užfiksavo geriausią karjeroje rezultatą

Pajėgiausia Lietuvos šokių ant ledo pora Allison Reed ir Saulius Ambrulevičius Saitamoje,...

Karas Ukrainoje. Pastarąją parą Ukraina 17 kartų smūgiavo į okupantų susitelkimo vietas situacija Bachmute gerėja; Rusija jau neteko apie 169 890 karių

JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį pareiškė manantis, kad Kinija kol kas nėra perdavusi...

Verslas PliusEglė Girdenytė

Europos Sąjungoje – naujas užmojis: prie vairo jaunuoliai galėtų sėsti anksčiau (15)

Nors vis dažniau vairuotojai raginami atsisakyti nuosavų automobilių ir keliauti kitomis...

Rokiškyje vyrą užpuolusi trijulė išvežė jam nežinoma kryptimi

Pas rokiškėną atėję nekviesti svečiai žmogų pakvietė į lauką, kur sumušė, o netrukus jį...

Jankauskas po mačo Belgrade: nesiruošiu žaidėjams sakyti nė vieno priekaišto (1)

Lietuvos rinktinė Europos čempionato atrankos starte penktadienio vakare išvykoje 0:2 pralaimėjo...

Transliacija / Alfo didysis šou. Patiekalas, kurį vieni dievina, o kiti nedrįsta paragauti, šaldytos žuvies mitai ir valgomas vazonas šunims Kodėl neverta sandėliuoti stiklainių ir ar prieš rūšiuojant reikia juos plauti?

Šį šeštadienį Alfas kvies pasitikėti savo skonio receptoriais: dažnai akys mus paveda skonio...

Per buvusį žalgirietį kamuolį į krepšį įgrūdęs Sabonis su „Kings“ palaužė „Suns“ ekipą

Sakramento „Kings“ (44-29) su Domantu Saboniu penktadienį namie po permainingų dviejų...