Sojos – plačiai auginami baltyminiai-aliejiniai augalai, vieninteliai, galintys visiškai pakeisti gyvulinius baltymus. Vien JAV jų kasmet auginama apie 25 mln. hektarų, o derlius siekia daugiau kaip 50 mln. tonų. O ar sojos gali augti mūsų šalyje?
© Shutterstock nuotr.

Derlingumas priklauso nuo agrotechnikos

Sojų derlingumas labai priklauso nuo agrotechnikos. Deja, jų agrotechnika Lietuvoje beveik netyrinėta. Kol kas sojų auginimu mažai domėjosi mokslo įstaigos ir įvairios žemės ūkio bendrovės. Maloni išimtis – „Litagra“. Savo laukuose paeksperimentuoti – naudoti skirtingą sojų sėklos normą, sėjos būdus, pasėlių priežiūrą – pabandė ir kai kurie labiau patyrę ūkininkai. Manau, kad šių ankštinių kultūrų auginimu susidomės Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba ir įrengs demonstracinius bandomuosius sklypelius chemizuotuose ir ekologiniuose ūkiuose. Jau dabar keli patyrę ūkininkai pageidauja įrengti bandomuosius kukurūzų-sojų mišinių sklypelius savo ūkiuose. Kol kas tenka naudotis kitose šalyse atliktų tyrimų duomenimis ir sukaupta kuklia mūsų pačių patirtimi.

Priešsėliai ir sėja

Geriausi priešsėliai sojoms – varpiniai javai, kukurūzai, cukriniai runkeliai, bulvės ir daugiametės varpinės žolės. Auginant sojas po ankštinių augalų, gali padidėti ligų ir kenkėjų pavojus. Anksčiau atliktų bandymų metu sojos ne kartą buvo augintos po dobilų ir jokių didesnių jų pakenkimų nepastebėta. Sojos gerai pakelia ir atsėliavimą.

Sėklos norma priklauso nuo sėjos būdo, sėklų stambumo ir kovos su piktžolėmis būdų. Sojas Annuška rekomenduojama sėti 12–15 arba 45–50 cm tarpueiliais, atsižvelgiant į dirvos piktžolėtumą ir turimą tarpueilių purenimo techniką. Sėjant 15 cm tarpueiliais, kvadratiniame metre bus 666 cm eilutės, o 45 cm – 222 cm. Tad išilginiam metrui tenka atitinkamai 14–15 ir 32–34 sėklos.

Geriausia sėklos normą nustatyti milijonais sėklų hektarui. Sojų Annuška 1 000 sėklų svoris yra apie 110–155 gramai. Taigi sėjant siaurais tarpueiliais, į hektarą reikėtų išberti 0,85–0,9 mln., o plačiais – 0,5–0,55 mln. daigių sėklų. Jei sėjama plačiais tarpueiliais ir numatoma pasėlius akėti, sėklos normą reikėtų padidinti 10–15 proc. Prieš sėją sojų sėklas reikėtų apvelti joms tinkamu nitraginu (gumbelinėmis azotą fiksuojančiomis bakterijomis). Tokiu būdu, priklausomai nuo būsimo derliaus, dirvoje sukaupiama 60–200 kg/ha gryno azoto. Todėl sojos yra puikus priešsėlis po jų auginamiems augalams.

Azoto reikia mažiau

Vienam centneriui (100 kg) sojų sėklų išauginti reikia 7,5 kg azoto, 2,5 kg fosforo, 3,5 kg kalio,
1 kg magnio, 2 kg kalcio, 0,4 kg
sieros. 50–70 proc. reikiamo azoto sojos gauna iš šaknyse gyvenančių gumbelinių bakterijų (jeigu jų yra dirvoje). Tad sojas galima auginti ir netręštas mineralinėmis azoto trąšomis.

Sojoms rekomenduojama 20–60 kg į ha azoto, 60–80 kg į ha fosforo ir 80–120 kg į ha kalio veikliosios medžiagos, atsižvelgiant į dirvos turtingumą maisto medžiagų. Fosforo ir kalio trąšos išberiamos prieš rudeninį arimą arba anksti pavasarį, o azoto (30 kg į ha) – pavasarį, ruošiant dirvą sėjai. Tai pradinis azoto kiekis, reikalingas augalams, kol dar gumbelinės bakterijos neaktyvios arba būna vėsūs ir drėgni orai pavasarį. Nepatręšus azotu pavasarį, pravartu tą azoto kiekį išberti prieš sojų žydėjimą – geriausia berti į tarpueilius, kad neapdegtų augalai. Intensyviausiai maisto medžiagas sojos naudoja nuo žydėjimo iki ankščių susidarymo. Tada jos iš dirvos paima apie 78 proc. viso reikiamo kiekio azoto, 82 proc. fosforo ir 50 proc. kalio.

Perspektyvios sojų veislės

Veislė Annuška tiriama Kauno veislių tyrimo centre. 2011 m. Dotnuvoje, savo privačiame sklype, pavyko įrengti (nors buvo trukdoma išsinuomoti mažagabaritį kombainą) bandomuosius laukelius ir sėkmingai užauginti ukrainiečių selekcijos firmos „Sojų amžius“ sukurtų penkių veislių sojas. Šį bandymą teigiamai įvertino šių veislių savininkai ir sojų auginimo entuziastai iš Lietuvos. Visos veislės sukurtos klasikiniais selekcijos būdais. Sojos sėtos po sėklinių esparcetų plačiais (50 cm) tarpueiliais gegužės 5 ir
13 d. Laukelių plotas – 45 kv. m. Piktžolės sunaikintos mechaniškai.

Vėlyvesnės veislės yra derlingesnės ir be didelių pastangų galima gauti 2–3 t iš ha derlių. Panašūs duomenys gauti ir ekologiniame Kęstučio Mykolaičio ūkyje (Marijampolės r.). Beje, jis yra patvirtintas ir kaip sojų sėklininkystės ūkis. Tokius sėklininkystės ūkius būtina įsteigti ir kituose regionuose, siekiant atpiginti ir supaprastinti apsirūpinimą sėkline vertingų sojų veislių medžiaga. Kai kurie ūkininkai augino Austrijoje sukurtą sojų veislę Merlin ir nenusivylė. Būtina plėsti tiriamų ir auginamų sojų veislių asortimentą ir atrinkti tinkamiausias auginti mūsų krašte.

Sojų augintojai susiduria su problema, kaip racionaliai panaudoti išaugintą derlių. Sojas, skirtas pašarams, būtina termiškai apdoroti ekstruderiais. Juos įsigijusios bendrovės „Litagra“, „Joniškio grūdai“ ir kt. už prieinamą kainą sojas gali perdirbti į rupinius. Turėtų sukrusti ir sojų maistui perdirbėjai, nes naudoti pašarams genetiškai nemodifikuotas sojas, ypač išaugintas ekologiškai, būtų nedovanotina. Kol kas nenusistovėjusi ir sojų sėklų kaina. Neabejotina, kad genetiškai nemodifikuotos sojos turėtų kainuoti ne mažiau kaip rapsai. Sėkmingas genetiškai nemodifikuotų sojų įdiegimas į mūsų šalies žemės ūkį paskatintų ekologiškesnę žemės ūkio gamybą ir maisto pramonę.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gailius: ŽŪM pavaldžios įstaigos keliami reikalavimai sukuria papildomą biurokratinę naštą (6)

Parlamentaras Vitalijus Gailius kreipėsi į žemės ūkio ministrą Bronių Markauską ,...

Apgirtusi kiaulė terorizavo kaimo šunis (121)

Neeilinis nutikimas antradienį įvyko Surviliškio seniūnijos Sirutiškio kaime. Čia iš tvarto...

Prezidentės patarėjas: Bėronto paskyrimas kompromituoja (7)

Sprendimas antrai kadencijai skirti teisėsaugos tyrime specialiojo liudytojo statusą turintį...

Prezidentūra pasigenda žemės įsigijimo saugiklių kontrolės (13)

Prezidentės patarėjas sako pasigendantis žemės įsigijimo saugiklių kontrolės. Pasak Mindaugo...

Pertvarkant urėdijas darbo neteks apie 300 žmonių (78)

Dėl Aplinkos ministerijos organizuojamos valstybinių miškų urėdijų pertvarkos miškotvarkos...

Top naujienos

Rimtas perspėjimas Europos gyventojams: jūsų naivumas – labai pavojingas (87)

Pastaraisiais metais Europoje ne sykį skambėjo krikščionybę priėmusių eksmusulmonų...

Svajonių telefonų kopijas siūlo įsigyti atvirai ir pigiai (14)

Telefonai „ iPhone X “ ir „Samsung Galaxy S7“ už 140 eurų? Kas gi nesusiviliotų tokia...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Ar kolchozus pripažinsime savo, o ne okupantų istorijos dalimi? (16)

Kai Seimo sveikuolis Dainius Kepenis pasiūlė statyti bendrą paminklą stribams ir partizanams,...

Pirmą kartą Dakare finišavęs Žala: negaliu suprasti, kad jau baigėsi (43)

Trečias kartas nemelavo. Po dviejų nesėkmių Dakaro ralyje trečiąkart dalyvavęs Vaidoto Žalos...

Prekybos centro „Ozas“ aikštelėje užsidegė automobilis bus papildyta (1)

Šeštadienį į prekybos ir pramogų centrą „ Ozas “ suskubo ugniagesiai: antrame aukšte...

Tarp paauglių plinta nauja grėsminga mada: kvailumu lenkia viską, kas buvo iki šiol (268)

Užsienyje ėmė plisti naujas iššūkis , kvailumu greičiausiai lenkiantis daugumą prieš tai...

Kelio remontas pykdo: vienas darbininkas kasa, o penki stovi ir žiūri (157)

Iš Klaipėdos uoste veikiančių terminalų vedančio Jūrininkų prospekto kelio dangos...

Dakaro pragaras baigėsi: Juknevičius pagerino savo paties rekordą (288)

Dvi savaitęs trukęs alinantis, nenuspėjamas ir išbandymų kupinas Dakaro ralis – baigėsi....

Kinija užsipuolė JAV sukėlus „didžiulę grėsmę“ (196)

Pekinas šeštadienį pranešė išsiuntęs karo laivą, kuris privertė pasitraukti JAV...

Lietuvai Dakaro rekordą padovanojęs Juknevičius: turime didžiuotis visais lietuvių ekipažais (56)

Ponas Dakaras – tokią pravardę ant pečių nešioja net 13-a kartų sunkiausią pasaulio...