„Štai čia - mano ūkis", - savo valdas rodo buvęs ilgametis Kauno botanikos sodo direktorius Ramunis Budriūnas. Vos 12 arų ūkyje, pasirodo, galima užsiauginti pakankamai sodo ir daržo gėrybių ir dar skirti vietos aplinkos grožiui.
Ramunis Budriūnas Mano ūkis nuotr.

Kiekvienas žemės plotelis yra liestas rūpestingų šeimininko rankų. Čia viskas puikiai auga - vaiskrūmiai, vaismedžiai, daržovės, dekoratyviniai augalai. Viskas - savo malonumui. R. Budriūnas kažkada bandė skaičiuoti, kiek turi augalų savo kieme, surašinėjo juos, bet šis darbas taip ir liko nebaigtas, vis laiko trūksta.

Didžiausia puošmena - uogomis aplipę šilauogių krūmai. Sode auga 19 veislių šilauogės, kurios skiriasi ir skoniu, ir uogų dydžiu. Kai prieš 10 metų Anapilin iškeliavo R. Budriūno žmona Danutė, šilauogėmis tenka rūpintis jam vienam.

„Mano žmona buvo specialistė", - apie šviesaus atminimo sutuoktinę sako R. Budriūnas. Danutė Budriūnienė yra vadinama visų mokslininkų, kurie dabar Lietuvoje tyrinėja šilauoges, mokytoja, jos garbei pavadinta ir viena iš dviejų pirmųjų lietuviškų šilauogių veislė. D. Budriūnienė iš užsienio gautas naujas veisles sodindavo ir savo namų kieme - dubliuodavo norėdama apsidrausti, jeigu iš Botanikos sodo jas kas nors pavogtų ar iškastų. Taip buvo sukurta atsarginė šilauogių kolekcija. Būtent Danutės veislės žemaūgis šilauogių krūmas ir auga matomoje sodo vietoje, šalia takelio, kad jo neužgožtų aukštesnių veislių krūmai.

Ramunis pastebi, kad šiemet šilauogėms yra palankūs metai. Jos dera kiekvienais metais, bet ne kasmet taip gausiai. Šilauogių jis netręšia. „Svarbiausia augalams - juos genėti, - išduoda pagrindinį savo receptą. - Nuo senų laikų pamenu specialistų pamokymus - nuskynei uogelę, nupjovei šakelę."

Šilauoges jis geni anksti pavasarį, stiebo ir šakų nupjauna beveik tiek pat, kiek ir palieka - maždaug pusę. Be genėjimo, šiems vaiskrūmiams labai svarbu tinkamai paruošti žemę. Jie pasodinti į 70 cm storio dirvą, kurią sudaro medienos atliekų, smėlio ir durpių mišinys.

Kieme derlių brandina ir įspūdingo dydžio spanguolės. „Tik prieš viksvas spanguolėse kapituliavau. Jų šakniastiebiai yra labai giliai, nieko negaliu joms padaryti", - sako pašnekovas.

Sode taip pat auga gervuogės, avietės, aktinidijos, žirniai, mažieji moliūgai, vaismedžiai, noksta putino vaisiai. Obelys - skiepytos, tad ant vieno medžio būna nuo dviejų iki penkių veislių obuoliai. Bulvės jau nukastos. „Turiu du dirbamos žemės plotus, kur taikau sėjomainą - vienais metais auga bulvės, kitais - moliūgėliai", - pasakoja viską ekologiškai auginantis R. Budriūnas. Jis pasidalija ir vitaminų gausios mišrainės receptu, kuriame visos sudedamosios dalys - iš jo ūkio: sutarkuotas moliūgėlis, putinų uogų sultys, antaninis obuolys ir truputis medaus.

„Čia mano žydinti pieva, - rodo pačiomis įvairiausiomis spalvomis žydintį plotelį. - Trejus metus kankinausi, kol pavyko ją tokią padaryti." R. Budriūnui tokie darbai labai artimi sielai, nes jis pagal išsilavinimą yra miškininkas, kraštovaizdžio ekologijos ir estetikos specialistas.

Namų aplinką puošia nedidelė kūdra. Ramunis ją iškasė mokslo vardan - kad vaikai ir anūkai galėtų susipažinti su specifine pelkine augalija. Jis yra dirbęs pelkėse, Žuvinte, sudarinėjo rezervato aukštapelkės žemėlapį ir tam laikotarpiui sako jaučiantis didelę nostalgiją.

Sode gegužę žydi trijų veislių ir skirtingų spalvų alyvos, akmenimis puoštame alpinariume auga kalnų augalai edelveisas ir adonis. Darže puikiai jaučiasi ir didžiulis amorfofalas, dar vadinamas lavongėle. Tik žiemai šį augalą šeimininkas iškasa ir atneša į namus, kur jis vasarį ir išleidžia savo milžinišką nemalonų kvapą skleidžiantį žiedą. „Tą žiedą labiausiai tiktų padovanoti geram draugui, - juokauja pašnekovas. - O jeigu jau nedovanoji, tai tada kokioje verandoje reikia laikyti, nes šaltoje patalpoje jo kvapas ne toks stiprus."

Paskutinis R. Budriūno darbas - medinis šulinys (nuotr.). „Tai - mano pasiteisinimas, dėl ko kiti darbai apleisti. Vanduo jame - kietas, bet visiškai geras", - sako R. Budriūnas.

Kai Ramunis nori pakeisti veiklos pobūdį, tuomet pasineria į visuomeninę veiklą, kurios turi apsčiai: jis yra Botanikos sodo draugų klubo narys, aktyviai dalyvauja Lietuvos stalo teniso federacijos veikloje (neatsitiktinai šiltnamyje stovi stalo teniso stalas) ir koncertuoja su Aleksoto tautinės muzikos ansambliu „Svirbė".

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gailius: ŽŪM pavaldžios įstaigos keliami reikalavimai sukuria papildomą biurokratinę naštą (6)

Parlamentaras Vitalijus Gailius kreipėsi į žemės ūkio ministrą Bronių Markauską ,...

Apgirtusi kiaulė terorizavo kaimo šunis (121)

Neeilinis nutikimas antradienį įvyko Surviliškio seniūnijos Sirutiškio kaime. Čia iš tvarto...

Prezidentės patarėjas: Bėronto paskyrimas kompromituoja (7)

Sprendimas antrai kadencijai skirti teisėsaugos tyrime specialiojo liudytojo statusą turintį...

Prezidentūra pasigenda žemės įsigijimo saugiklių kontrolės (13)

Prezidentės patarėjas sako pasigendantis žemės įsigijimo saugiklių kontrolės. Pasak Mindaugo...

Pertvarkant urėdijas darbo neteks apie 300 žmonių (78)

Dėl Aplinkos ministerijos organizuojamos valstybinių miškų urėdijų pertvarkos miškotvarkos...

Top naujienos

Daugėja ženklų, kad Lietuvoje gyvenimas blogėja (224)

Beveik trečdalis šalies gyventojų teigia 2017-aisiais gyvenę prasčiau nei ankstesniais metais....

Spustels šįmet dar neregėtas šaltis (64)

Kitos savaitės pradžioje Lietuvoje prognozuojamas iki šiol rekordinis šią žiemą šaltis.

Po žinios apie diagnozę – savižudybė: Majauskas imasi temos, apie kurią vyrai tyli (143)

Net 20 proc. Vilniuje nusižudžiusių vyrų sirgo prostatos vėžiu arba turėjo prostatos...

Širdį verianti šeimos drama: po tragiškos avarijos mokslų daktaras seka aktoriaus Dimšos pėdomis (187)

Vietoj atsiprašymo – įnirtinga gynyba. Tokia, kokią buvo pasirinkęs avarijoje dviratininką...

Putinas toliau demonstruoja mačo įvaizdį (55)

Ketvirtadienį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nusirengė iki maudymosi glaudžių ir...

Statkevičiaus kurti tautiniai kostiumai jau pakeliui į vaikų darželius papildyta Karbauskio komentaru (159)

Kalvariją pasiekė pirmieji Juozo Statkevičiaus kurtų 40 tautinių drabužių komplektų....

Prancūzijos „juodoji našlė“ siunčiama už grotų: kaltintojai vadina „iškrypusia savimyla“ (2)

„Rivjeros juodąja našle“ praminta prancūzė už keturių turtingų pagyvenusių vyrų...

LRT pertvarko portalą, redaktorius įžvelgia grėsmių (16)

Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) vadovybė imasi pertvarkyti naujienų portalą lrt.lt – juo...

Kai kuriose Vilniaus gatvėse veiks nauji šviesoforai (2)

Vienos judriausių Vilniaus mieste gatvės – Žirmūnų bei Kalvarijų – artimiausiu metu...

Minkštutėlis ir švelnus šokoladinis plokštainis: lyg didelė garsiojo deserto kopija video receptas

Akys jūsų neapgauna – šis desertas tikrai primena populiarųjį „Kinder Milk Slice“ . Ir...