Jautrų teršalams smegduobių kraštą bjauroja pūvančios gyvulių atliekos, keliančios pavojų požeminiams vandenims. Biržų rajone, Balandiškių kaime, veikiančios „Agaro“ skerdyklos pūvančių atliekų dvokas perpildė žmonių kantrybės taurę ir privertė atsibusti snūduriavusius aplinkosaugos bei veterinarijos specialistus.
Skerdykla
Mėšlo ir kraujo tvaiką dažnai kenčiančių vietos gyventojų pradėjo skambinti pavojaus varpais. Žmonių kantrybė trūko, kai laukuose jie pamatė išverstas didžiules paskerstų gyvūnų atliekų krūvas.

Laukuose – žarnos ir mėsgaliai

Skerdyklos ir pamiškėje įrengtos mėšlidės kvapai nuolat erzina vietos gyventojus. Stipresniam vėjui papūtus, atliekų tvaikas riečia ir Pabiržės miestelio gyventojų nosis. Tačiau dėl bjaurių kvapų nubausti įmonę nepavyksta – to nereglamentuoja jokie įstatymai.

Atsakingos tarnybos sukruto, kai Balandiškių kaimo gyventojai garsiai prabilo ir pirštu parodė į netoliese pradėtus versti gyvulių griaučius, žarnas ir mėsgalius. Kasdien didėjančios pūvančių gyvūnų vidaus organų krūvos riogsojo laukuose, netoli Juodupės upelio.

Smegduobėmis nusėtas Biržų kraštas itin jautrus teršalams, čia skatinama ekologinė žemdirbystė. Dėl kasmet intensyvėjančių karstinių reiškinių nuolat kyla pavojus užteršti požeminius vandenis, šulinius.

Pasak aplinkosaugininkų, laukuose, kur plyti Biržų regioninio parko teritorija, „Agaro“ skerdykla išvertė apie 12 tonų gyvūnų žarnų ir mėsgalių.

Paskerstų gyvūnų atliekas iš skerdyklos privalo išvežti gyvulinės kilmės atliekas tvarkanti bendrovė „Rietavo veterinarinė sanitarija“. Ant laukų išlaistyti galima tik skystas atliekas.

Įmonės vadovui – bauda

„Agaro“ skerdyklos vadovas Petras Vainoras „Valstiečių laikraščiui“ teisinosi, kad gyvulių atliekos į laukus suverstos jam nežinant. Taip esą atsitikę dėl techninių nesklandumų.

„Bendrovei iš Rietavo nepristačius konteinerių, darbuotojai laikinai atliekas išvežė ant laukų. Manęs apie tai neinformavo“, - tvirtino P.Vainoras.

Pasak tarptautinį aplinkosaugos standartą diegiančios skerdyklos vadovo, paskerstų gyvūnų atliekos laukuose gulėjo tik kokias tris keturias dienas. Vėliau jos buvo išgabentos į Rietavo atliekų utilizavimo įmonę.

Neleistinai pasielgusiems darbuotojams P.Vainoras sakė skyręs ir materialines, ir moralines nuobaudas. Skerdyklos vadovas prisipažino, kad po šio įvykio ir jam pačiam teko atverti piniginę. Biržų rajono aplinkos apsaugos agentūros vadovas Benjaminas Dagys jam paskyrė 2000 litų baudą.

Žalos gamtai neskaičiavo

Už skerdyklos kontrolę atsakingas B.Dagys „Valstiečių laikraščiui“ patvirtino, kad ir bendrovės vadovas, ir darbuotojai nubausti piniginėmis baudomis. Skerdyklos darbuotojui paskirta 200 litų bauda, o kitos „Agaro“ įmonės, tvarkančios skystas skerdyklos atliekas, ŽŪB „Agaro riešutas“, agronomas už atliekų išvežimą į laukus priverstas sumokėti 600 litų.

Dėl neleistinoje vietoje laikomų atliekų žalos gamtai aplinkosaugininkai neskaičiavo ir baudų įmonei neskyrė. Biržų rajono aplinkos apsaugos agentūros vadovas aiškino, kad bendrovė pūvančias atliekas greitai išvežė, tad žalos gamtai aplinkosaugininkai neužfiksavę.

„Mes jų neglostome. Pernai bendrovę baudėme ir net ieškinį už Juodupės upelio teršimą pateikėme. Neleistinu metu skystomis atliekomis patręšus laukus, skerdyklai teko atlyginti 32 tūkstančių litų gamtai padarytą žalą“, - tvirtino B.Dagys.

Papeikimą skyrė ir pavaldinei

Tonos pūvančių atliekų smegduobių krašte sukrusti privertė ir Biržų rajono valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistus. Pasak tarnybos viršininko Adolfo Rinkūno, vienas skerdyklos vadybininkas turės sumokėti 1000 litų baudą, o vyriausiasis gydytojas gavo papeikimą ir buvo perkeltas į žemesnes pareigas.

Nubausti „Agaro“ vadovą A.Rinkūnas sakė neturėjęs galimybės. Po žmonių sukelto triukšmo P.Vainoras neva dviem savaitėms išvykęs į užsienį.

Nukentėjo ir Biržų rajono valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektorė Aldona Korsakienė. Jai tarnybos vadovas taip pat skyrė papeikimą ir įpareigojo griežčiau kontroliuoti „Agaro“ bendrovę.

„Dabar į skerdyklą mūsų inspektoriai važiuoja kas dvi tris dienas. Štai ir šiandien du tarnybos specialistai ten lankėsi. Situacija įmonėje gerėja“, - užtikrino Biržų rajono valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas A.Rinkūnas.

Kvapų nebus tik nelikus skerdyklų?

„Aišku, skerdykloje ir aplink ją dvokia. Turbūt geriau būtų, jeigu nei skerdyklų, nei gyvulius auginančių bendrovių šalyje nebeliktų. Tuomet nebebūtų jokių rūpesčių dėl kvapų“, - dėl realybės neįvertinančių žmonių priekaištų apmaudavo P.Vainoras.

Skerdyklos vadovas apgailestavo, kad mūsų šalyje įmonės verčiamos kuo greičiau laikytis griežtų reikalavimų. Tuo tarpu kitose Europos šalyse jam esą tekę matyti toli gražu ES standartų nesilaikančių įmonių.

„Pavyzdžiui, Italijos ūkiuose styro mėšlo krūvos, nėra jokių mėšlidžių, ir niekas dėl to labai nepanikuoja. O mes norime viską iškart padaryti“, - sakė „Agaro“ vadovas, pastebėdamas, kad paskerstų gyvulių atliekų išvežimas utilizuoti nemažai kainuoja. Už vieną atliekų toną skerdyklai tenka sumokėti 540 litų.

„Tarkim, ūkininkas parduoda 500 kg jautį. Jį paskerdus kone 200 kg tenka išvežti į Rietavą. Net 30 – 35 proc. gyvojo gyvulio svorio sudaro atliekos“, - atkreipė dėmesį skerdyklos vadovas.

P.Vainoras patikino, kad po incidento skerdykloje pastatyta nauja įranga ir atliekos be trukdžių išvežamos į Rietavą.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gailius: ŽŪM pavaldžios įstaigos keliami reikalavimai sukuria papildomą biurokratinę naštą (6)

Parlamentaras Vitalijus Gailius kreipėsi į žemės ūkio ministrą Bronių Markauską ,...

Apgirtusi kiaulė terorizavo kaimo šunis (121)

Neeilinis nutikimas antradienį įvyko Surviliškio seniūnijos Sirutiškio kaime. Čia iš tvarto...

Prezidentės patarėjas: Bėronto paskyrimas kompromituoja (7)

Sprendimas antrai kadencijai skirti teisėsaugos tyrime specialiojo liudytojo statusą turintį...

Prezidentūra pasigenda žemės įsigijimo saugiklių kontrolės (13)

Prezidentės patarėjas sako pasigendantis žemės įsigijimo saugiklių kontrolės. Pasak Mindaugo...

Pertvarkant urėdijas darbo neteks apie 300 žmonių (78)

Dėl Aplinkos ministerijos organizuojamos valstybinių miškų urėdijų pertvarkos miškotvarkos...

Top naujienos

Liūdnai pagarsėjęs „Lexus“ vairuotojas: gavau nuo pareigūnų normaliai (61)

Ketvirtadienį į Vilniaus miesto apylinkės teismą atžygiavo liepos mėnesį siautėjęs...

Darbo vietą susikūrė atsidūrusi gyvenimo duobėje: liko viena su dvynukais ant rankų (19)

Su Lina Šukiene susitikome jos įkurtame vaikų žaidimo kambaryje. Švelniais spalvų tonais...

Vis daugiau paauglių tampa žudikais: skaičius išaugo beveik trigubai (160)

Lietuvos policija pastebi nerimą keliančią tendenciją: vis daugiau paauglių nesibaido paimti...

Karbauskis žada išviešinti dalį LRT dokumentų: to net nebuvo įmanoma įsivaizduoti papildyta Siaurusevičiaus komentaru (994)

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis žada paviešinti dalį Lietuvos radijo ir...

Gatvės remonto darbai sustos neprasidėję - kalta žiema (1)

Rekonstruojant Klaipėdos Tilžės gatvės atkarpą nuo geležinkelio pervažos iki žiedinės...

Kaip veiks vienintele likusi Valstybinių miškų urėdija (1)

Lietuvoje nebeliko 42 valstybinius miškus valdžiusių urėdijų – antradienį Registrų centras...

Ekspertas: po „Brexit“ britams reikėtų imtis naujo vaidmens Europoje (6)

Politikos komentatorius Edwardas Lucasas teigia, kad Didžioji Britanija pernelyg ilgai...

Gyvai / Eurolygos mūšis Kaune: „Žalgiris“ – Valensijos „Basket“ (26)

Dar emocijoms po pralaimėjimo Bamberge neatslūgus Kauno „Žalgirio“ (11-7) laukia naujas...

Plinta naujas sukčiavimo būdas – Lietuvoje jau yra nukentėjusiųjų (144)

Pažadais apie lengvai uždirbamus pinigus patikėję ir nepatikimose interneto svetainėse į...

Maskvos reakcija į Ukrainos sprendimą: tai pasiruošimas karui (121)

Rusija ketvirtadienį pareiškė, kad naujas Ukrainos priimtas įstatymas, pripažįstantis...