Vos tik parduotuvėse pasirodo stovų su daržovių sėklomis, sukrunta jų augintojai. Vienos iš anksčiausiai perkamų sėklų – saldžiųjų paprikų sėklos.
© K.Šatūno nuotr.

Ne vienas dairosi ir lietuviškų šių daržovių veislių sėklų. Dažnas svarsto: o gal jei anksčiau pasėsiu, anksčiau ir skanius saldžiųjų paprikų vaisius ragausiu?

Europoje – nuo XV a.

Saldžiosios paprikos pagal vitaminų ir mineralinių medžiagų kiekį yra vienos vertingiausių daržovių. Paprikos (Capsicum L.) gentyje yra 35 rūšys, paplitusios Pietų ir Vidurio Amerikoje. Lietuvoje auginama viena rūšis.


Saldžiosios paprikos Europoje pradėtos auginti XV a. Pastaruoju metu įvairiose šalyse sukurta daug saldžiosios paprikos veislių ir hibridų. Pasak Lietuvos sodininkystės ir daržininkystės instituto (LSDI) darbuotojos Nijolės Maročkienės, parinkti veisles ir hibridus, tinkamus auginti šiltnamiuose, po priedangomis ar lauke, neįvertinus jų svarbių ūkinių savybių komplekso, yra sudėtinga. Į Nacionalinį augalų veislių sąrašą 2008 m. buvo įrašytos dvi saldžiosios paprikos veislės: lietuviška 'Reda' ir Nyderlanduose sukurta 'Roxy'. Po metų į šį sąrašą įtraukta dar viena nauja lietuviška veislė 'Alanta'. Tai – vidutinio ankstyvumo paprika, skirta auginti uždarame grunte, iš kitų veislių išsiskirianti sparčiu augimu, derlingumu, dideliais ir skaniais vaisiais.


Įvertino ir augintojai


„Veislė 'Reda' – vidutinio ankstyvumo, skirta auginti nešildomuose plėvele dengtuose šiltnamiuose, po priedangomis ir atvirame grunte. Augalai 65–75 cm aukščio, savidulkiai, formuojantys 2–3 pagrindines šakas. Vaisiai nupjauto cilindro formos, lygiu paviršiumi, nokstantys – žali, sunokę – ryškiai raudoni, švelnaus skonio, vidutinio dydžio, – pasakojo N.Maročkienė. – Prekinio vaisiaus vidutinė masė 195 g, vaisiaus minkštimo storis – 6–8 mm. Vienas augalas išaugina 8–12 vaisių. Auginant eilėmis, tarp kurių atstumas – 70 cm, o tarp augalų – 30 cm, suminis vaisių derlius būna 8–11 kg/m², sunokusių – 6–8 kg/m².“


LSDI išvesta 'Alanta' (autorė – Nijolė Maročkienė) – vidutinio ankstyvumo veislė, skirta auginti uždarame grunte. Augalai savidulkiai, vidutiniškai 70–80 cm aukščio, formuoja 2–3 pagrindines šakas. Vaisiai nupjauto cilindro formos, sultingi, švelnaus skonio, augantys – žali, sunokę – oranžiniai, vidutiniškai 10–11 cm ilgio, 8–9 cm skersmens. Pirmieji vaisiai pradeda nokti nuo sudygimo praėjus 115–125 dienoms. Derėjimo trukmė – 58–67 dienos.


Pasak mokslininkės, lietuviškų saldžiųjų paprikų veisles jau įvertino ir vietiniai augintojai. Jai smagu, kad atsiliepimai geri, o ieškodami, kur įsigyti šių daržovių sėklų, daržininkai kreipiasi net į pačius LSDI mokslininkus.


Biocheminę saldžiųjų paprikų sudėtį lemia veislė, vaisių spalva ir auginimo sąlygos. Šios daržovės vertinamos kaip vitaminų, karotino (A provitamino), mineralinių medžiagų, ypač kalio, šaltinis. Keletą metų atliekamų tyrimų duomenimis, didžiausias bendras cukraus, askorbo rūgšties ir karotino kiekis, lyginant su kitomis veislėmis ('Reda' ir 'Gourmet'), buvo 'Alanta' veislės vaisiuose.

• Įdėmiai rinkitės veisles. Mūsų klimatui tinkamiausios ankstyvosios arba vidutinio ankstyvumo saldžiųjų paprikų veislės.


• Neskubėkite sėti. Atsiminkite, kad daigai iki sodinimo į nešildomą šiltnamį užauga per 65–70 d. Į nuolatinę vietą jie dažniausiai sodinami apie gegužės 10 d. Vadinasi, sėti daigus reikia pirmojoje kovo pusėje.


• Per anksti pasėtos saldžiosios paprikos bus peraugusios, kai ateis laikas sodinti jas į šiltnamį. Iš tokių augalų neverta tikėtis gero derliaus.


• Jei auginote ne hibridines veisles, sėklai galite naudoti savo pačių surinktas sėklas. Jei sėklas išėmėte iš hibridinių veislių vaisių, augalai gali ir nederėti.


• Saldžiąsias paprikas sėkite į tuos vazonėlius, kuriuose jų daigus ir auginsite. Saldžiosios paprikos nemėgsta persodinimo.


• Įsigykite specialiai paprikų daigams auginti paruoštų durpių substrato. Jame yra visos šiems augalams reikalingos maisto medžiagos. Naudodami substratą, o ne daržo žemę, išvengsite pašaknio ligų.


• Saldžiųjų paprikų daigus į šiltnamį ar lysvę sodinkite vienu dviem centimetrais giliau, nei jie augo vazonėlyje. Tada augalai bus tvirtesni.


• Tačiau įsidėmėkite, kad saldžiosios paprikos, skirtingai nei pomidorai, neaugina pridėtinių šaknų, tad neverta per giliai jas sodinti.


• Sumaniusiesiems saldžiąsias paprikas auginti atvirame grunte rekomenduojama mūsų išvesta 'Reda'. Tik reikėtų parinkti saulėtą vietą, apsaugotą nuo šiaurės vėjo.


• Dažnas skundžiasi, kad saldžiųjų paprikų vaisiai nespėja sunokti. Taip neatsitiks, jei po rugpjūčio 15 d. išskinsite visas žydinčias viršūnėles. Tada daugiau maisto medžiagų gaus nokstantys vaisiai. Saldžiąsias paprikas būtina ir genėti. Tada vaisiai gaus daugiau saulės ir greičiau pradės nokti. Nenokinkite vaisių ant augalo: vos pradėjo nokti, ir skinkite.


• Saldžiąsias paprikas galima auginti su pomidorais. Jei ketinate šioms daržovėms statyti atskirą šiltnamį, žinokite, kad joms reikia erdvės. Jei šiltnamis žemas, vėdinimas prastas, saldžiosios paprikos pradeda sirgti.


• Mūsų sukurtoms veislėms atramų nereikia. Bet jei matote, kad augalas labai vešlus, lūžta šakos, riškite jį prie kuolelių.


• Nepertręškite. Prieš sodinimą saldžiąsias paprikas rekomenduojama tręšti NPK 10-8-10 trąšomis, vėliau jas galima šiek tiek patręšti azoto trąšomis. Jei trąšos barstomos, dirva turi būti drėgna. Saldžiąsias paprikas patartina tręšti skystomis trąšomis su mikroelementais, nes jas augalai greičiau ir geriau pasisavina.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gailius: ŽŪM pavaldžios įstaigos keliami reikalavimai sukuria papildomą biurokratinę naštą (6)

Parlamentaras Vitalijus Gailius kreipėsi į žemės ūkio ministrą Bronių Markauską ,...

Apgirtusi kiaulė terorizavo kaimo šunis (121)

Neeilinis nutikimas antradienį įvyko Surviliškio seniūnijos Sirutiškio kaime. Čia iš tvarto...

Prezidentės patarėjas: Bėronto paskyrimas kompromituoja (7)

Sprendimas antrai kadencijai skirti teisėsaugos tyrime specialiojo liudytojo statusą turintį...

Prezidentūra pasigenda žemės įsigijimo saugiklių kontrolės (13)

Prezidentės patarėjas sako pasigendantis žemės įsigijimo saugiklių kontrolės. Pasak Mindaugo...

Pertvarkant urėdijas darbo neteks apie 300 žmonių (78)

Dėl Aplinkos ministerijos organizuojamos valstybinių miškų urėdijų pertvarkos miškotvarkos...

Top naujienos

Dėl dvylikamečio susikibo JAV ir Sovietų Sąjunga: berniukas atsisakė grįžti namo  „tėvas tik prieš mirtį pripažino, kad padarė klaidą“ (166)

Devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje apie Vladimirą Polovčaką skelbė beveik visos...

Vieni bankrutuoja, kiti bėga svetur (26)

Nors praėjusiais metais ne viename regione daugėjo darbuotojų, Darbo birža pranešė apie...

Buvusi Jasaičio žmona Vaida prabilo apie jo santykius su Oksana: neįleidžia į namus, keičia spynas (354)

Vaidos Klizaitės-Jasaitienės ir Simo Jasaičio santykiai truko septynerius metus, tačiau, anot jos,...

Interjero dizaino pasaka Amsterdame: viešnagė čia prilygsta nuotykiui stebuklų šalyje

Yra vietų, kur menas tampa gyvenimu, o gyvenimas – menu. Viena iš tokių stebuklingų vietų –...

„Lietuvos ryto“ jaunimas triumfavo Eurolygos jaunimo atrankos turnyre jaunieji žalgiriečiai – treti (10)

Vilniaus „Lietuvos rytas“ turi daug žadančią pamainą. Sostinės ekipos talentai laimėjo Kaune...

Štai kiek kavos puodelių jums kainuoja narystė ES (2)

Briuselis 2018 metus pradėjo drąsiu, bet paprastu teiginiu: narystė Europos Sąjungoje yra labai...

Vadinamasis Jolie genas – ne toks pavojingas, kaip manyta iki šiol (1)

Moterų, kurios yra pavojingo vėžio gen o nešiotojos, onkologinės ligos atveju galimybės...

Švedijos pakilimo istorija: kodėl jiems sekasi (223)

Švedijoje susiformavusiai ekonominei ir socialinei politikai didelės įtakos turėjo šalyje...

Rokiruotė Seime: Pūką keis tikrai spalvinga asmenybė į jo vietą sėstis nenorėtų (845)

Seimui panaikinus seksualiniu priekabiavimu apkaltinto Kęstučio Pūko mandatą į Parlamentą...

Iš kelto Ryga-Stokholmas iškrito lietuvis, jo paieškos bevaisės (102)

Šeštadienį vakare iš „Tallink“ kelto „Isabelle“ iškrito lietuvis. Jo gelbėjimo...