Svideniai – Kupiškio priemiesčio kaimas, iki rajono centro kokie keturi kilometrai. Visi čia žino Jakšius, tik dar pasitikslina: apie kuriuos kalba sukasi, apie tėvus ar vaikus?
© Autoriaus nuotr.

Ūkininkavimo paslaptis – svetimo žmogaus nėra

Stasė ir Petras Jakšiai turi ūkį, jų jauniausias sūnus Mantas irgi ūkininkauja. Sodybas jų gyvenvietėje teskiria keli šimtai metrų. Darbuojasi visi išvien.

Gretimame Akmenytės kaime savo stalių dirbtuves turi įsirengęs kitas Jakšių sūnus Vaidotas. Pasak vietinių, nagingas vyras, sugeba įmantriausius baldus padaryti. Tėvų namuose jo darytos masyvios durys, namo viduje – patvarūs raižyti laiptai. Meistrauti savo mokinį išmokė garsus Kupiškyje medžio drožėjų mokytojas, tautodailininkas Jonas Šmigelskas. Taip išmokė, kad amato verslo mokykloje mokytis gabiam vaikinui teprireikė kelias dienas, nutarė, kad pats gali viską padaryti.
Dar vienas Jakšių sūnus, vyriausiasis Virginijus, dirba policijoje, dukra Daiva – pradinėje mokykloje. Tai ir visa šeima. Kodėl sumanius papasakoti apie ūkininkaujantį jaunėlį, šnekų prireikė apie visą šeimą?

„Visi čia dirbame, visi vaikai padėjo, kai nutarėme prieš dvidešimt metų ūkininkauti. O dabar visi talkina, anūkai padeda, svetimo darbininko mūsų ūkyje nėra nė vieno. Taip geriausia, kai ūkis nedidelis, kai visi vienodai triūsia, be nuoskaudų, be ginčų, draugiškai“, – paprastai šeimos ūkininkavimo paslaptis aiškina Stasė Jakšienė.

Darbų karuselėje – kiekviena diena

Mantas Jakšys kalbėti nėra greitas. Kodėl kaime, gimtinėje likęs, sako net nesvarstęs niekada kitaip daryti. Juokauja, kad čia bent jau nereikia sukti galvos, kuo užsiimti. Miestiečius vargina bedarbystė, o čia niekada tokio rūpesčio nėra, darbai patys rikiuojasi ir siūlosi padaromi. Reikia tik eiti, netingėti. O nieko neveikti nepratęs nuo mažens, nes vis šalia tėvo ir jo technikos sukiodavosi. Vairuoti traktorių ar automobilį sako išmokęs dar pyplys būdamas. Mokėjo su broliais pats suremontuoti ir dviratį, ir mopedą.

Kai reikėjo rinktis profesiją, irgi nedvejojo, įstojo į Kupiškio žemės ūkio mokyklą.Tada dar ten buvo rengiami ūkininkai, per pusketvirtų metų gavo ir agronomijos, ir mechanikos, ir šaltkalvystės žinių, ir buhalterijos pradmenų mokėsi. Bet prie popierių sėdėti jam nepatinka, todėl mišraus ūkio finansus mielai atiduodantis mamai tvarkyti. Kai sumąsto dalyvauti kokioje ES paramos programoje, samdo konsultantus paraiškoms rengti.

Per 14 ūkininkavimo metų jau triskart naudojosi ES parama ūkiui modernizuoti, dabar yra pateikęs paraišką naujai technikai pirkti – 20 kub.m talpos grūdų vežimo puspriekabei, vartomajam plūgui, dar ketina įsigyti ražienų skutiklį.

Jaunasis ūkininkas yra deklaravęs 64 ha žemės, dar 33 ha priklauso tėvų ūkiui, juos irgi reikia įdirbti. Šiemet pasėta per 20 ha vasarinių rapsų, 40 ha žieminių kviečių, kvietrugių, šiek tiek vasarinių miežių. Kadangi ūkininkai laiko ir mėsinių galvijų, žindenes su veršiukais, reikia ganyklų, pašarų gyvuliams pasiruošti. Taigi darbų karuselė nenustoja suktis visus metus: čia sėja, pasėlių priežiūra, čia šienapjūtė, javapjūtė, čia gyvulių liuoba.

Ūkininkavimo pradžioje, suirus kolūkiams, sunykus žemės ūkio bendrovėms, atsiėmę 30 ha senelių turėtos žemės, Jakšiai mėgino vystyti pieno ūkį, laikė per 30 karvių. Bet ilgainiui šis triūsas pasirodė pernelyg sunkus, nebeapsimokėjo, tad atsisakė. Dabar beturi savo reikmėms vieną karvutę.
Ir dar augina pusšimtį mėsinių vištų, kad saviesiems užtektų, kalakutų, laiko paršavedę su paršiukais, užaugina mėsytės ir tolimesniems giminaičiams, gryniems miestiečiams, kad atsilygintų už ūkiui išnuomotą žemę.

„Keistas dabar palikęs kaimas, – sako Manto tėtis Petras Jakšys. – Nieko dabar žmonės nebeaugina, karvių nebelaiko, paršelius irgi per sunku kaimiečiams išlaikyti. Svideniuose yra gal 33 sodybos, o karvutės telaikomos bene aštuoniuose kiemuose. Net daržų kai kurie nebesodina, bet darbo biržon ir pašalpų pirmieji skuba. Valdžia išpaikino žmones, jaunimas nori kuo mažiau dirbti ir kuo daugiau turėti. Taip nebūna, tinginys negali būti turtingas.“

Sava gerovė – paskutinėje vietoje

Mantas Jakšys tikina niekada nepagalvojęs, kad galėtų važiuoti užsienin greitesnio ir didesnio uždarbio. Niekada ir miestas netraukė. Gyvenimas ten esą tik vargina, o kaime dirbant ir nuovargis kitoks, kartu nepastebimai pailsi.

„Beveik kasdien su tėčiu apvažiuojame pasėlių laukus, apžiūrime, kaip auga“, – sako Mantas ir galima suprasti, kad tai jam teikia džiaugsmo. Sako pasiimantis kartais ir septynmetį sūnų Matą, tik jis jau po pusvalandžio snūduriuoja...

Mantas neįsivaizduoja, kaip kaimo žmogus gali atostogauti. Niekada nėra ilgėliau poilsiavęs. Pernai tėvai sumanė sūnaus šeimyną išleisti į Jūrmalą. Parpūtė visi po dienos, esą lietus parvijo.
„Negaliu nieko neveikti, nepratęs, tikra kankynė, žmona tai žino, todėl net nekalbina“, – pripažįsta turintis tokią blogybę.

Neturi Mantas laiko ir savo sodybai gražinti. Prieš šešerius metus nusipirko seną namą ten pat Svideniuose, neseniai išsikasė tvenkinį. Bet daugiau ką nors susitvarkyti vis nėra kada.

Laikas praeina tėvų namuose, nes ten darbo niekada netrūksta: yra savas malūnas, dirbtuvėlės, technikos garažai, grūdų džiovyklos, sandėlis, mechanizuotas tvartas. Ir gražiai tvarkoma perstatyta patogi senelių sodyba, senasis namas išardytas pervežtas čia iš buvusios sodybvietės. Yra dabar jau ūkyje visa reikalinga technika ir padargai šienapjūtei, javapjūtei, žemei įdirbti. Ir viskam reikia gebėjimų, išmanymo, kantrybės, laiko.

„Neturiu kuo skųstis, man patinka kaime, gimtinėje būti ir dirbti sau, o ne svetimiems, prie viršininkų, valdžios taikytis“, – sako jaunasis ūkininkas.

Tiesa, šiokį tokį ryšį su miestu jis turi, 14 metų dirba ugniagesiu gelbėtoju priešgaisrinėje tarnyboje, lygiai tiek, kiek ir ūkininkauja. Sako, taip įpratęs nuo seno, kad mažiau liktų laisvo laiko, kad turėtų socialines garantijas, kaip ir miestiečiai. Praktiškas toks požiūris. Turi dabar iš jo naudos ir valstybė, dukart nulupa mokesčius nuo darbštaus žmogaus, kad galėtų išlaikyti negalinčiuosius ir nenorinčiuosius dirbti.

Petras Jakšys tuo piktinasi, o jo sūnus Mantas šypsosi, sako laiko tam neturi.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Apgirtusi kiaulė terorizavo kaimo šunis (121)

Neeilinis nutikimas antradienį įvyko Surviliškio seniūnijos Sirutiškio kaime. Čia iš tvarto...

Prezidentės patarėjas: Bėronto paskyrimas kompromituoja (7)

Sprendimas antrai kadencijai skirti teisėsaugos tyrime specialiojo liudytojo statusą turintį...

Prezidentūra pasigenda žemės įsigijimo saugiklių kontrolės (13)

Prezidentės patarėjas sako pasigendantis žemės įsigijimo saugiklių kontrolės. Pasak Mindaugo...

Pertvarkant urėdijas darbo neteks apie 300 žmonių (78)

Dėl Aplinkos ministerijos organizuojamos valstybinių miškų urėdijų pertvarkos miškotvarkos...

Laikinasis Valstybinių miškų urėdijos vadovas neatmeta galimybės likti (11)

Visas Lietuvos urėdijas apjungsiančiai būsimai įmonei Valstybinė miškų urėdija laikinai...

Top naujienos

Pranašauja pieno krizę: kaip keisis kainos (70)

Pieno žaliavos kainoms drastiškai pajudėjus žemyn, pradėta nuogąstauti, kad tai gali būti...

Planas, kaip sustabdyti emigraciją: kai atmetė, išvyko dar pusė milijono (76)

Nors turėjome realią galimybę sustabdyti emigraciją prieš išsiplečiant jos mastams, ją...

Vėl neišmiegojote? Jums padės vienas labai paprastas psichologinis triukas (2)

Kad ir kaip keistai tai skambėtų, žmonės šiais laikais yra vis labiau pavargę, bet vis sunkiau...

Orai: sausas ir šaltas periodas baigsis – vyraus krituliai (23)

Artimiausiomis dienomis temperatūra jau kils aukščiau. Dangų niaukstys debesys, kasdien...

JAV saugumui grėsmę kelia Trumpo pasisakymai (2)

Šalys, kurias Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas prieš kelias dienas...

Tėvai – priblokšti: Vilniaus vaikų darželio direktorė elgėsi lyg monstrė (191)

Vaikų darželio direktorė, smurtavusi prieš penkiametį auklėtinį, sulaukė atpildo – Vilniaus...

Dešimtasis Dakaro etapas: Vanagas finišą pasiekė vos su 3 ratais ir dar viena valanda baudos atnaujinta 06.53 val. (195)

Po neplanuotos pertraukos, kai dėl prasto oro buvo atšauktas devintasis etapas, jubiliejiniame...

Kate Middleton per savo vestuves dėvėjo ir kitą, ne mažiau įspūdingą suknelę: ją matė tik išrinktieji (3)

Kas galėtų pamiršti tą ypatingą akimirką, kai tada dar būsimoji Kembridžo kunigaikštienė...

Savo auklėtinių nebeatpažįstantis Jasikevičius: esame kovotojų komanda, bet Bamberge to nebuvo (51)

Eurolygos 18-ame ture Kauno „Žalgiris“ buvo priverstas Bamberge pripažinti „Brose“...

Tarp 12 baisiausių pasaulio pastatų – Vilniuje esanti prokuratūra (9)

Architektūra gali būti įkvepianti, atskleidžianti žmonijos ar Dievo galybę, rodanti...