aA
Į baisias savo gyvenimo sąlygas dėl danų kiaulių fermų plėtros patekę įvairių Lietuvos provincijų gyventojai prie Seimo surengė teatralizuotą šou. Su Seimo nariais šokantys paršiukai tik iš pažiūros atrodė žaismingai nusiteikę. Žmonės pasakojo apie tai, kad jie gyvena negalėdami atsidaryti langų, amoniako koncentracija namuose normą viršija du kartus, o geriamas vanduo šuliniuose užterštas nitratais. Šiuo metu tokių vietų tik keletas, tačiau, anot žaliųjų, jei danams, kaip planuojama, bus leista plėstis, srutomis jie užtvindys visą Lietuvą.
Prie Seimo susirinkę žmonės ragino parlamentarus nepavirsti kiaulėmis
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Lietuvą okupuos danų kiaulės?

„Mieli Seimo nariai, nepavirskime kiaulėmis“, „Kokį vandenį mes geriame?“, „Kiaulininkai, nežudykite gamtos“, „50 000 vnt. – 1500 m sanitarinė zona, 100 000 vnt. – 100 m. Ar tai logiška?“ - tai tik keletas plakatų, kuriuos atsivežė prie Seimo į protesto akciją dėl kiaulininkystės ūkių plėtros susirinkę Pakruojo, Mažeikių, Pasvalio, Radviliškio, Kalvarijos bendruomenių, Lietuvos žaliųjų judėjimo ir kitų nevyriausybinių organizacijų atstovai.

„Gal dabar problemos kyla tik kai kuriuose Lietuvos taškuose. Bet mes klausiame, kas mūsų laukia. Jei šis procesas teisiškai nebus suvaldytas, jei vien Pakruojyje danai planuoja pastatyti 11 kompleksų, kiek jie pastatys visoje Lietuvoje? 500? 1000? Kiek kiaulių čia augins – 10 mln., 20 mln.? Ir kuo tada pavirs Lietuva? Kas tuomet plūs į mūsų upes, į mūsų ežerus, Baltijos jūrą? Kas mokės baudas už jūros teršimą azotu? Lietuva. O kažkas darys biznį. Kaip mūsų žmonės gyvens, ūkininkaus, bites augins, ars žemę tokioje smarvėje?

Galiu įrodyti, kad valymo technologijos yra pablogėjusios visais požiūriais. Yra daug didesnė smarvė, nes daug prasčiau valomi tvartai, smukusi ir pati mėsos kokybė, nes dabar kiaulė išauginama trigubai greičiau nei prieš 20 metų. Jokių laimėjimų čia nėra. O kiek iš rinkos išstumiama mažųjų ūkininkų, kurie augintų po šimtą kiaulių ir tai būtų visai kita mėsos kokybė? Šiuo metu stumiami tik stambiojo verslo interesai. Matau labai daug korupcijos“, - tvirtino Lietuvos žaliųjų judėjimo vadovas Rimantas Braziulis.

Tuo tarpu žmonės, kai kurie atvykę su mažais vaikais, pasipuošę kiaulių snukius primenančiomis kaukėmis, pritariant būgnams, skandavo savo kūrybos eilėraščius, kuriais reikalavo kiaules auginančius danus nešdintis iš Lietuvos. Kaip teigė šalia kiaulių fermos gyvenantys Kalvarijų savivaldybės atstovai, labiausiai juos neramina paskutiniai vandens tyrimai, kurie rodo akivaizdžią taršą. Žmonės teigė, kad jiems dažnai peršti akis, jų vaikai nuolat serga, padaugėjo tuberkuliozės atvejų, kurie, kaip manoma, gali būti kiaulių fermos taršos pasekmė. „Jau dabar pas mus auginamų kiaulių skaičius nerealus, o planuojama jį dar didinti”, - 10-100 kartų nuo sovietmečio išaugusiomis fermų apimtimis piktinosi kalvarijiečiai.

„Mano manymu, valstybė neturėtų bloginti žmonėms gyvenimo sąlygų, tačiau valstybinės institucijos šio proceso nesuvaldo. Dabar žmonėms sakoma – jei jums gyventi tapo nepakenčiama, kreipkitės į teismą. O ką, jei teisėjas tą dieną bus neišsimiegojęs ir nenorės gilintis į problemą? Vokietijoje, pavyzdžiui, nėra didesnių kaip 1500 kiaulių fermų. Tokiam skaičiui jau privalomi oro filtrai. Pas mus filtrų dar nereikia ir 7000 kiaulių“, - antrino R. Braziulis.

J.Šimėnas: Seime kiaulių neauginame

Piketuotojus palaikė keletas Seimo narių. Valentinas Mazuronis kolegas kaltino, kad šie apsimeta nematą, kas vyksta mūsų valstybėje. Esą mes privalome aiškiai pasakyti valdininkams, kad žmonių interesai aukščiau „už verslo auginimo ir biznio interesus“.

Socialdemokratas Algirdas Butkevičius atviravo pats išaugęs kaime, šalia kurio buvo kiaulių ferma, todėl esą užjaučiąs susirinkusiuosius. Anot jo, reikia priimti sprendimus, kurie nustatytų leidžiamą kiaulių skaičių fermose, tačiau šie sprendimai neturi būti daromi žmonių sveikatos sąskaita.

Valdantiesiems atstovaujantis Jurgis Razma taip pat padėkojo žmonėms protestuoti, susirinkusiems prieš agresyvią kiaulininkystės plėtrą bei žalingas jos pasekmes aplinkai. Tuo tarpu Seimo Aplinkos komiteto vadovas, taip pat konservatorius bei buvęs žaliųjų judėjimo aktyvistas Jonas Šimėnas tikino, kad gamtoje turėtų atsirasti vietos visiems – ir pačiai gamtai, ir žmonėms, ir verslui.

„Aplinkos komitetas visada palakė darnaus vystymosi idėją. Jei yra problema – ieškokime sprendimų. Iš tiesų mūsų kiaulininkystės kompleksai yra labai dideli ir reikia ieškoti racionalaus jų dydžio. O dydis apibrėžiamas keletu dalykų – sanitarinėmis zonomis, kas daroma su atliekomis ir kaip mes sprendžiame oro taršos mažinimą. Šiuo metu svarstoma, kad Lietuvoje neturėtų būti didesnių kompleksų kaip12 tūkst. vietų. Jos turėtų įsigyti įrangą, kuri surenka srutas, jas sudegina ir rūgimo procesu panaikina kvapus“, - teigė Seimo narys.

Tačiau piketuotojų palaikymo jis nesulaukė ir galiausiai buvo palydėtas žodžiu „Gėda!“. Žmonės jo pasiteiravo, už ką Seimo nariai gauna pinigus, jei visiškai neatstovauja žmonių interesams. Tuo tarpu parlamentaras atšovė: „Seime mes kiaulių neauginame“.

Kiaulininkystės plėtros priešininkai po piketo savo problemų aptarti sugužėjo į Seimą, kur susitiko su parlamentarais. Maždaug prieš mėnesį jie piketavo ir prie Vyriausybės, tačiau pastarosios paramos nesulaukė. Verslo atstovai vienareikšmiai tikina, kad gyventojų keliama taršos problema yra išpūsta. Esą dabartinės valymo technologijos gali užtikrinti, kad jos nebūtų.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Kaimo turizmo asociacija: šiame versle situacija skirtinga (1)

Kaimo turizmo asociacijos prezidentė Agnė Vaitkuvienė sako, kad šiame versle situacija dvejopa –...

Kaimuose nebelikus pašto skyrių, iki artimiausio paštomato moteris vyksta 30 km: plėtrai – per mažai gyventojų (61)

„Delfi“ skaitytoja, gyvenanti Skuodo raj., pasakoja patirianti sunkumų dėl pašto siuntų ,...

Šilalės rajone sustabdyta nelegali mėsos ir žuvies tvarkymo veikla (3)

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Tauragės departamento specialistai, kartu su...

Kokius orus prognozuoja augalai ir ką dabar būtina nuveikti sode

Laidoje Delfi 11 kalbamės su Gediminu Cijūnaičiu, gediminosodai.lt savininku, kuris pasakoja, ką...

Grįžę į Lietuvą kepa ypatingus šakočius ir siunčia žinutę emigrantams: ir Lietuvoje gyventi galima (174)

Jonaviečiai Sandra ir Karolis Matulevičiai – tie, kurie patys savo kailiu išbandė gyvenimą...

Top naujienos

Ispanijoje gyvenanti lietuvė – atvira: apie žmogiškumo trūkumą Lietuvoje ir tai, kas ją šokiravo, grįžus į tėvynę (513)

Ispanija – pietiečių kraštas, kurio taisyklės ir gyvenimo būdas ne visada būna priimtinas...

Augančių koronaviruso skaičių akivaizdoje – atsakymas, kodėl skiepytis nuo gripo šiemet ypač svarbu (357)

Gydytojas infektologas profesorius Alvydas Laiškonis šiemet skiepytis nuo gripo suskubo...

Nusistovės labai šilti orai: saulė kaitins iki 24 laipsnių

Antradienio dieną Lietuvos orus ir toliau lems anticiklonas, kurio centras yra susisukęs ties...

Po didžiulio protrūkio Radviliškyje meras ragina reaguoti maksimaliai: jokių važiavimų ar susibūrimų (58)

Radviliškio rajono savivaldybės administracijai pavesta skubiai organizuoti suaugusių rajono...

Plastikos chirurgas – apie procedūrą, kuria galima nubraukti 10 metų: kai kuriems ji kainuoja 0 eurų (72)

Užkritusių viršutinių vokų plastinė operacija patenka į populiariausių procedūrų sąrašą...

Profesorius Kalibatas: taip alkoholizmo problemos nesprendžiame, tik tuščiai švaistome pinigus (73)

Užsienio šalių patirtis rodo, kad veiksmingiausia priemonė mažinant alkoholio vartojimą yra...

Kalbino Saulius Jovaišas, parengė Giedrė Gudauskienė | D+ nariams

Verslo konsultantė išsakė, kuo skiriasi verslininkai, kurių įmonės klesti net per krizes ir tie, kurių verslai bankrutuoja (4)

„From Covid to CoWin“. Tokį užrašą rasite verslo konsultantės Lauros Gerrits-Gedvilės...

Netylant Lavrinovičių reklamos skandalui, dar kartą prabilo dėmesio centre atsidūrę broliai: mes niekada nenorėjome eiti tuo keliu (449)

Praėjusios savaitės pradžioje tarp telekomunikacijų bendrovės ir Lavrinovičių bei Didžiulių...

„Bloomberg“ apžvalgininkas: ES svarbu, kad bankai jungtųsi tarpvalstybiniu mastu (2)

Euro zonos regionas ėmėsi kelių priemonių , siekdamas centralizuoti bankininkystės...

|Maža didelių žinių kaina