aA
Į baisias savo gyvenimo sąlygas dėl danų kiaulių fermų plėtros patekę įvairių Lietuvos provincijų gyventojai prie Seimo surengė teatralizuotą šou. Su Seimo nariais šokantys paršiukai tik iš pažiūros atrodė žaismingai nusiteikę. Žmonės pasakojo apie tai, kad jie gyvena negalėdami atsidaryti langų, amoniako koncentracija namuose normą viršija du kartus, o geriamas vanduo šuliniuose užterštas nitratais. Šiuo metu tokių vietų tik keletas, tačiau, anot žaliųjų, jei danams, kaip planuojama, bus leista plėstis, srutomis jie užtvindys visą Lietuvą.
Prie Seimo susirinkę žmonės ragino parlamentarus nepavirsti kiaulėmis
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Lietuvą okupuos danų kiaulės?

„Mieli Seimo nariai, nepavirskime kiaulėmis“, „Kokį vandenį mes geriame?“, „Kiaulininkai, nežudykite gamtos“, „50 000 vnt. – 1500 m sanitarinė zona, 100 000 vnt. – 100 m. Ar tai logiška?“ - tai tik keletas plakatų, kuriuos atsivežė prie Seimo į protesto akciją dėl kiaulininkystės ūkių plėtros susirinkę Pakruojo, Mažeikių, Pasvalio, Radviliškio, Kalvarijos bendruomenių, Lietuvos žaliųjų judėjimo ir kitų nevyriausybinių organizacijų atstovai.

„Gal dabar problemos kyla tik kai kuriuose Lietuvos taškuose. Bet mes klausiame, kas mūsų laukia. Jei šis procesas teisiškai nebus suvaldytas, jei vien Pakruojyje danai planuoja pastatyti 11 kompleksų, kiek jie pastatys visoje Lietuvoje? 500? 1000? Kiek kiaulių čia augins – 10 mln., 20 mln.? Ir kuo tada pavirs Lietuva? Kas tuomet plūs į mūsų upes, į mūsų ežerus, Baltijos jūrą? Kas mokės baudas už jūros teršimą azotu? Lietuva. O kažkas darys biznį. Kaip mūsų žmonės gyvens, ūkininkaus, bites augins, ars žemę tokioje smarvėje?

Galiu įrodyti, kad valymo technologijos yra pablogėjusios visais požiūriais. Yra daug didesnė smarvė, nes daug prasčiau valomi tvartai, smukusi ir pati mėsos kokybė, nes dabar kiaulė išauginama trigubai greičiau nei prieš 20 metų. Jokių laimėjimų čia nėra. O kiek iš rinkos išstumiama mažųjų ūkininkų, kurie augintų po šimtą kiaulių ir tai būtų visai kita mėsos kokybė? Šiuo metu stumiami tik stambiojo verslo interesai. Matau labai daug korupcijos“, - tvirtino Lietuvos žaliųjų judėjimo vadovas Rimantas Braziulis.

Tuo tarpu žmonės, kai kurie atvykę su mažais vaikais, pasipuošę kiaulių snukius primenančiomis kaukėmis, pritariant būgnams, skandavo savo kūrybos eilėraščius, kuriais reikalavo kiaules auginančius danus nešdintis iš Lietuvos. Kaip teigė šalia kiaulių fermos gyvenantys Kalvarijų savivaldybės atstovai, labiausiai juos neramina paskutiniai vandens tyrimai, kurie rodo akivaizdžią taršą. Žmonės teigė, kad jiems dažnai peršti akis, jų vaikai nuolat serga, padaugėjo tuberkuliozės atvejų, kurie, kaip manoma, gali būti kiaulių fermos taršos pasekmė. „Jau dabar pas mus auginamų kiaulių skaičius nerealus, o planuojama jį dar didinti”, - 10-100 kartų nuo sovietmečio išaugusiomis fermų apimtimis piktinosi kalvarijiečiai.

„Mano manymu, valstybė neturėtų bloginti žmonėms gyvenimo sąlygų, tačiau valstybinės institucijos šio proceso nesuvaldo. Dabar žmonėms sakoma – jei jums gyventi tapo nepakenčiama, kreipkitės į teismą. O ką, jei teisėjas tą dieną bus neišsimiegojęs ir nenorės gilintis į problemą? Vokietijoje, pavyzdžiui, nėra didesnių kaip 1500 kiaulių fermų. Tokiam skaičiui jau privalomi oro filtrai. Pas mus filtrų dar nereikia ir 7000 kiaulių“, - antrino R. Braziulis.

J.Šimėnas: Seime kiaulių neauginame

Piketuotojus palaikė keletas Seimo narių. Valentinas Mazuronis kolegas kaltino, kad šie apsimeta nematą, kas vyksta mūsų valstybėje. Esą mes privalome aiškiai pasakyti valdininkams, kad žmonių interesai aukščiau „už verslo auginimo ir biznio interesus“.

Socialdemokratas Algirdas Butkevičius atviravo pats išaugęs kaime, šalia kurio buvo kiaulių ferma, todėl esą užjaučiąs susirinkusiuosius. Anot jo, reikia priimti sprendimus, kurie nustatytų leidžiamą kiaulių skaičių fermose, tačiau šie sprendimai neturi būti daromi žmonių sveikatos sąskaita.

Valdantiesiems atstovaujantis Jurgis Razma taip pat padėkojo žmonėms protestuoti, susirinkusiems prieš agresyvią kiaulininkystės plėtrą bei žalingas jos pasekmes aplinkai. Tuo tarpu Seimo Aplinkos komiteto vadovas, taip pat konservatorius bei buvęs žaliųjų judėjimo aktyvistas Jonas Šimėnas tikino, kad gamtoje turėtų atsirasti vietos visiems – ir pačiai gamtai, ir žmonėms, ir verslui.

„Aplinkos komitetas visada palakė darnaus vystymosi idėją. Jei yra problema – ieškokime sprendimų. Iš tiesų mūsų kiaulininkystės kompleksai yra labai dideli ir reikia ieškoti racionalaus jų dydžio. O dydis apibrėžiamas keletu dalykų – sanitarinėmis zonomis, kas daroma su atliekomis ir kaip mes sprendžiame oro taršos mažinimą. Šiuo metu svarstoma, kad Lietuvoje neturėtų būti didesnių kompleksų kaip12 tūkst. vietų. Jos turėtų įsigyti įrangą, kuri surenka srutas, jas sudegina ir rūgimo procesu panaikina kvapus“, - teigė Seimo narys.

Tačiau piketuotojų palaikymo jis nesulaukė ir galiausiai buvo palydėtas žodžiu „Gėda!“. Žmonės jo pasiteiravo, už ką Seimo nariai gauna pinigus, jei visiškai neatstovauja žmonių interesams. Tuo tarpu parlamentaras atšovė: „Seime mes kiaulių neauginame“.

Kiaulininkystės plėtros priešininkai po piketo savo problemų aptarti sugužėjo į Seimą, kur susitiko su parlamentarais. Maždaug prieš mėnesį jie piketavo ir prie Vyriausybės, tačiau pastarosios paramos nesulaukė. Verslo atstovai vienareikšmiai tikina, kad gyventojų keliama taršos problema yra išpūsta. Esą dabartinės valymo technologijos gali užtikrinti, kad jos nebūtų.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Po keliolikos metų emigracijos ėmėsi tokio paties darbo kaime: atlyginimais vilioja darbuotojus iš užsienio (280)

Vaido ir Irmos Nagreckių lapinių salotų ūkis – didžiausias Lietuvoje, užaugintą produkciją...

Verslininkas Ariogaloje atrado pelningą nišą: nors nejaučiu nei rankų, nei kojų, viskas atsiperka (219)

35-erių Marius Vitauskas prieš 4-erius metus įgyvendino dešimtmetį gvildentą svajonę ir...

Po mokslų užsienyje sugrįžo į gimtinę: su seneliu visai Lietuvai kepa duoną ir skanumynus (74)

Laurynų šeimos kepykla Raseiniuose skaičiuoja jau 36 metus. Po močiutės mirties iš užsienio...

Svajonė virto širdžiai miela veikla: Prienuose teikia išskirtinę pramogą ir gydo vaikus (24)

„Maža mergaitė svajoja apie žirgus. Manau, kad daugelis tėvų pasakytų: „Apsiramink, eik...

Tokių kepyklų Lietuvoje – vos kelios: prieniškis atviras – kitoms tuo užsiimti neapsimoka (51)

Prienų rajone įsikūrusi duonos ir konditerinių gaminių kepykla „Du medu“ gimė iš...

Top naujienos

Joana Balčiuvienė | D+

Nematoma Lietuvos šeimų pusė: atsibusdavau sekso metu, o jis sakydavo „pakentėk, aš tuoj“ (4)

Tai, ką mes įsivaizduojame kaip normalius šeimos santykius, nebūtinai sutampa su partnerio...

Po pažinties instagrame – tikra drama virtęs pasimatymas Vilniaus viešbutyje: ji nesugebėjo pasakyti „ne“ (76)

Su bendraamžėmis merginomis santykių užmegzti nesugebėjęs viename šalies bankų Klientų...

Dmitrijus Durnevas, Spektr.press, DELFI.lt | D+

Imperijos šukės. Blogo ženklo iš Rusijos sulaukę Donecko gyventojai: pradėta taupyti mūsų sąskaita (32)

Bet kurios įmonės, veikiančios Ukrainos nekontroliuojamose Donbaso teritorijose, darbo sąlygos...

Profesorė Žvirblienė aptarė vakcinų nuo COVID-19 skirtumus ir paaiškino, kaip jos veikia organizmą (323)

Šiuo metu Lietuvoje yra 3 vakcinos nuo COVID-19 infekcijos – „Comirnaty“, „Moderna“ ir...

Nuo kito mėnesio – pokyčiai grąžinant prekes: prekybininkai sutaupys, pirkėjams bus paprasčiau (14)

Nuo šių metų gegužės pirkėjams Lietuvoje bus paprasčiau grąžinti fizinėse parduotuvėse...

Dėl svarios priežasties Meghan Markle greičiausiai nedalyvaus vyro princo Harry senelio laidotuvėse (100)

Anapilin iškeliavus Didžiosios Britanijos karalienės Elizabeth II vyrui, princui Philipui...

Patikrino: kiek kilometrų viena įkrova „Tesla Model 3“ įveikia -30°C šaltyje? (6)

„ Tesla Model 3 Standard Range Plus“ tarp įkrovimų turėtų nuvažiuoti 423 km. Tačiau tokie...

Kaip išsiaiškinti, ar pasirinkote tinkamo dydžio prezervatyvą (4)

Dalis vyrų nėra prezervatyvų gerbėjai, vis tik šias apsaugos priemones patartina rinktis dėl...

Policijos reidas Palangoje: „nematomi“ ženklai, brangios gėlės ir įspėjimą gavęs buvęs kapelionas (116)

Į Palangą sugužėjus daug žmonių, policijos pareigūnų taip pat gerokai padaugėjo. Ne vienas...

Atvejis, kokių būna nedaug – aštrų pilvo skausmą merginai sukėlė neatsargus oralinis seksas (24)

24 metų mergina kreipėsi į gydytojus dėl jau 6 valandas nepraeinančio pilvo ir krūtinės...