Ateinančiais metais 70-metį švęsiantis Albinas Sujeta Alytaus rajone žinomas kaip buvęs Santaikos kolūkio pirmininkas, tapęs pirmuoju ūkininku rajone, kūręs mėsos gaminių verslą. Tačiau jau beveik penkiolika metų jis grįžęs į tėviškę - Lazdijų rajono Šventežerio seniūnijos Mikyčių kaimą. Čia A.Sujeta taip pat ūkininkauja, įsirengė naujus namus, antrąkart vedė, pasuko į vietos politiką. „Dabar jaučiu, kad gyvenu, kad tik nebūtų blogiau nei buvo”, - sako Albinas.
Albinas Sujeta
© "Alytaus naujienų" nuotr.

Grįžo arčiau namų

Baigęs Šventežerio mokyklą Albinas įstojo į Vilniaus politechnikumą. Paimtas tarnauti armijon stengėsi nenutolti nuo mokslų - Rygoje lankė parengiamuosius kursus į aukštąją techninę mokyklą. Todėl po tarnybos jam nebuvo sunku įstoti į Kauno politechnikos instituto Vilniaus filialą, mašinų technologo specialybę.

Tačiau studijas nutraukė vedybos su šiandien jau buvusia žmona, gimęs sūnus. Reikėjo ieškotis darbo. Kaip sako Albinas, jo dairėsi arčiau namų, žvalgėsi į Alytų, kur buvo artimųjų, galėjusių padėti savarankiško gyvenimo pradžioje. Meistro darbas šaldytuvų gamykloje jam pasirodė labai tinkamas.

Bet kaip kiekvienam jaunam žmogui A.Sujetai norėjosi nuosavo būsto ir didesnio atlyginimo. Tuo metu Rimėnuose statė keturbutį. Albinas per pažįstamus ir draugus sužinojo, jog šiame ūkyje reikia dirbtuvių vedėjo. „Atvažiavau pas direktorių ir pasisiūliau. Priėmė, davė dviejų kambarių butą. Už pusmečio paskyrė vyriausiuoju inžinieriumi. Rimėnuose jau dirbau penkerius metus, kai į ūkį atvažiavo Lietuvos žemės ūkio technikos susivienijimo valdytojas Antanas Lekavičius. Aš tuomet pavadavau ūkio direktorių Petrą Saulėną, valdytoją pavežiojau po ūkį, o tas ir klausia, ar nenorėčiau į Alytų. Tada čia steigėsi susivienijimo kilnojamoji mechanizuota kolona - KMK. Valdytojas, pamatęs, kad aš nieko prieš naują darbą, liepė atvykti į rajono žemės ūkio valdybą ir parašyti pareiškimą“, - prisiminė A.Sujeta.

Taip beveik prieš keturiasdešimt metų Albinas tapo KMK viršininku. Gavo butą Dzūkijos sostinės daugiabutyje ir dešimt metų dirbo įmonės, kuri vertėsi fermų, grūdų sandėlių mechanizacija ir elektrifikacija, vadovu.

Tuo laikotarpiu įstojo neakivaizdžiai mokytis į tuometę Žemės ūkio akademiją, kurioje įgijo inžinieriaus mechaniko diplomą.

Daug kas žiūrėjo įtariai

Albinas gerai mena 1983-iuosius, kai su įtakingais Alytaus rajono žmonėmis vyko medžioti į Varčios miškus: „Vienąkart važiuojam su pirmuoju sekretorium (tos vienintelės partijos - A.M.) Stasiu Apanavičiumi, aš žvalgausi pro langus į buvusio Alovės krašto kolūkio pirmininko Juliaus Truncės valdytus laukus, gražias karves, dalinuosi įspūdžiais. Ir netikėtai išgirstu pasiūlymą, gal norėčiau vadovauti kolūkiui.”

Tuomet į pensiją rengėsi išeiti Santaikos kolūkio pirmininkas Alfonsas Šerkšnas. A.Sujetai ir buvo pasiūlyta vadovauti vienam mažiausių kolūkių Alytaus rajone.

Iš buvusių kolegų kolūkių pirmininkų tada daug kas į Albino skyrimą vadovauti Santaikai žiūrėjo įtariai. Ne tik todėl, kad kolūkis nedidelis, kompaktiškas, bet jame jau buvo pastatytas naujas galvijų kompleksas, šienainio bokštas, prie pat Santaikos - didelis aerodromas.

Ėmėsi statybų ir net projektavimo

Kolūkiečiams kaip kolūkio pirmininkas pristatytas A.Sujeta iš karto pažadėjo sutvarkyti mechaninių dirbtuvių aplinką, nes tuomet aplink jas buvo didelis purvynas. Albinui greitai pavyko įvykdyti ne tik šį pažadą, bet ir suorganizuoti beveik visų Santaikos gatvių išasfaltavimą. Labai padėjo tuomečiai kolūkio šefai - buvusi Alytaus kelių statybos valdyba, vadovaujama Albino Zablacko.

„Visiškai neseniai lankiausi Santaikoje, buvusio agronomo laidotuvėse, gal ir pasigirsiu, bet sutikti žmonės man dėkojo už išasfaltuotas gatves”, - tvirtino A.Sujeta.

Per aštuonerius jo vadovavimo Santaikos kolūkiui metus iki pat šių ūkinių objektų griuvimo čia buvo pastatyta kepykla, skydinių namų kvartalas, mokykla, kultūros namai. „Kultūros namai pastatyti pagal mano projektą, jų statybai teko surasti specialaus ilgio plokščių. Prisimenu, kaip kultūros namus, kuriuose salė - 350 vietų, atidarėm Vasario 16-ąją. Žmonių prisirinko daug, koncertavo „Armonika” su Stasiu Liupkevičiumi. Tada žmonės pirmąkart išgirdo dainą „Ko tu nusižvengei, bėrasai žirgeli”, - apie vienas didžiausių įkurtuvių kolūkyje pasakojo Albinas.

„Į verslą - ne į savo vėžes įlipau”

A.Sujetos teigimu, jis laiku išėjo iš kolūkio pasinaudodamas tuomečiu Valstiečio ūkio įstatymu. Su sūnumi pasiėmė apie 40 hektarų žemės Kurnėnų kaime prie Luksnėnų ežero ir ėmė ūkininkauti. „Aš pirmas Lietuvoje iš kolūkių pirmininkų ėmiausi savarankiškai ūkininkauti. Dalyvaudamas Sąjūdžio, Žemdirbių sąjūdžio suvažiavimuose gerai supratau, kad anksčiau ar vėliau teks to imtis”, - kalbėjo A.Sujeta.

Pasak Albino, buvęs žemės ūkio ministras Vytautas Knašys jam įteikė ūkininko pažymėjimą, kurio numeris Alytaus rajone - 1, o sūnus Gintas rajone tapo 4-uoju ūkininku.

Ūkininkai ėmėsi statyti namą, ūkinius pastatus Kurnėnuose. „Pats melžiau karves, auginau veršius, padedamas sūnaus Vito stačiausi tvartus. Tikrai sunkiai dirbom. Prie gyvenamojo namo įrengiau dešrų cechą. Pasistatėm skerdyklą, rūkyklą. Alytuje atidarėm mėsos produktų parduotuvę „Pas dieduką”. Tada nemažai kas ėmėsi šio verslo. Ir aš rizikavau, nupirkau brangią įrangą cechui. Bet netrukus užklupo baisūs reikalavimai mėsos cechams, prasidėjo urminė prekyba mėsa. Per paskolas nuėjo mano pasistatytas namas Santaikoje. Dvejus metus aš turėjau verslą, dvejus metus ir ramiai nemiegojau. Į verslą - ne į savo vėžes įlipau”, - atviravo A.Sujeta.

Jis džiaugiasi tuo, kad neliko skolingas bankams, buvusiems cecho darbuotojams. Ilgai Albinas neišlaikė ir Santaikoje iš kooperatyvo „Dausima” įsigytos parduotuvės - ją pardavė. „Palikau sūnui Gintui žemę, namus Kurnėnuose ir pabėgau į tėviškę - Mikyčius Lazdijų rajone”, - Albinas neslėpė pasitraukimo iš Alytaus rajono priežasčių.

Įsikūrė buvusioje parduotuvėje

Įsikūrimą Mikyčiuose Albinas pradėjo tėviškės berže iškeldamas gandralizdį, nes daugiau čia nieko nebuvo likę. Įsidarbino netoliese veikusioje privačiam asmeniui priklausiusioje kaimo parduotuvėje. Apie ketverius metus čia prekiavo ir gyveno parduotuvės patalpose. Bet kai prekyba kaime ėmė stoti, nes per dieną po kelias autoparduotuves pravažiuodavo ir pravažiuoja, nusprendė savo prekybos tašką Mikyčiuose uždaryti.

Parduotuvę A.Sujeta įsigijo ir ėmė rengtis kaip gyvenamąjį namą. Pats savo rankomis ne tik daug ką name pasidarė, bet ir įsirengė šalia pirtį, prie jos pasistatė duonkepį. Augina bičių, karvių ir avių. O svarbiausia - grįžęs į tėviškę susirado iš jaunystės dienų pažįstamą dešimčia metų jaunesnę moterį.

Su Maryte Albinas susituokė, ir dabar ūkininkauja žmonos ir jos artimųjų žemėje. Marytė dirba bibliotekininke Mikyčių bibliotekoje.

Yra vietinis politikas

Vienu metu du mėnesius A.Sujeta buvo Šventežerio seniūnu, bet pasikeitus politiniams vėjams vietinėje valdžioje, jis, kaip Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovas, iš šių pareigų buvo atstatydintas.

Lazdijų rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriuje vyriausiuoju specialistu, atsakingu už technikos registravimą, Albinas darbavosi šešerius metus. O nuo 2007-ųjų ir šiai kadencijai jis išrinktas į Lazdijų rajono tarybą pagal minėtos partijos kandidatų sąrašą.

„Daug ko teko patirti ir išgyventi. Gal nė vienas buvęs kolūkio pirmininkas to nepatyrė ir neišgyveno. Tik dabar jaučiu, kad gyvenu, kad tik nebūtų blogiau nei buvo. Visko užtenka, dar sveikatos turiu, daugiau nieko lyg ir nenoriu. Du sūnūs ir dukra neblogai įsikūrę. Pajuokausiu - dar armoniką, akordeoną turiu. Pats išmokau groti, kai kada pagroju”, - sako šiandien iš tiesų entuziastingai nusiteikęs Albinas.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gailius: ŽŪM pavaldžios įstaigos keliami reikalavimai sukuria papildomą biurokratinę naštą (6)

Parlamentaras Vitalijus Gailius kreipėsi į žemės ūkio ministrą Bronių Markauską ,...

Apgirtusi kiaulė terorizavo kaimo šunis (121)

Neeilinis nutikimas antradienį įvyko Surviliškio seniūnijos Sirutiškio kaime. Čia iš tvarto...

Prezidentės patarėjas: Bėronto paskyrimas kompromituoja (7)

Sprendimas antrai kadencijai skirti teisėsaugos tyrime specialiojo liudytojo statusą turintį...

Prezidentūra pasigenda žemės įsigijimo saugiklių kontrolės (13)

Prezidentės patarėjas sako pasigendantis žemės įsigijimo saugiklių kontrolės. Pasak Mindaugo...

Pertvarkant urėdijas darbo neteks apie 300 žmonių (78)

Dėl Aplinkos ministerijos organizuojamos valstybinių miškų urėdijų pertvarkos miškotvarkos...

Top naujienos

Rinkimų į prezidentus prognozė: naujas favoritas šovė į viršų (604)

Gruodžio mėnesio „Spinter tyrimų“ duomenys dėl galimų kandidatų į prezidentus vertinimo...

Jei susirgote ne laiku, rizikuojate prarasti pinigų (17)

Jeigu netyčia susirgote ir ligos laikotarpiu jums sumokami pinigai už anksčiau atliktus darbus,...

Sveikatos apsaugos ministras linkęs drausti, o ne šviesti (129)

Sveikatos apsaugos ministras, regis, rezultatui pasiekti pripažįsta tik vieną priemonę –...

5 charakterio savybės, galinčios jums labai pakenkti darbe ir sukelti pavojingą sindromą (5)

Ne vienas žmogus yra patyręs jausmą, kai intensyviai dirbant dingsta visos jėgos, kiekviena darbo...

Patikrinau Berlyno kainas: skirtumas nešokiruoja, bet kai kurie produktai įspūdį padarė Kainų galerija (38)

Kainos Lietuvoje apipintos legendomis ir kas antras lietuvis įsitikinęs, kad viskas pas mus kur kas...

Simo Jasaičio ir Oksanos Pikul-Jasaitienės konfliktas areštine nesibaigė: krepšininkui - nauji nemalonumai (220)

Sekmadienį daugelį sukrėtė netikėta žinia: sekmadienio rytą areštinėje atsidūrė neblaivus...

Sabonis ir „Pacers“ svečiuose sugebėjo parklupdyti galingą San Antonijaus klubą (3)

NBA pirmenybėse skambią pergalę iškovojo Indianos „Pacers“ (25-20) krepšininkai, svečiuose...

„The Cranberries“ vokalistė Dolores O'Riordan pašarvota atvirame karste: prasidėjo tris dienas truksiantis atsisveikinimas

Sekmadienį tūkstančiai žmonių ėjo atsisveikinti su netikėtai mirusia grupės „The...

Neįtikėtina po jūrą blaškomo lenko istorija: gelbėtojai tikina nematę nieko panašaus (65)

Gruodžio 25 d. Indijos vandenyne išgelbėtas nelaimėlis keliautojas iš Lenkijos, kelis mėnesius...

Valstybės tarnautojų laukia neramūs metai: rengiami pokyčiai užkabins dešimtis tūkstančių (391)

Į Seimą keliauja valstybės tarnybos pertvarka, paliesianti dešimtis tūkstančių dabartinių...