Šiuo metu „nuleistą“ Lietuvos Respublikos pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymą aplinkosaugininkai ir Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) specialistai interpretavo skirtingai.
© A.Stackevič nuotr.

Aplinkos ministerijai (AM) pavaldžių regioninių aplinkos apsaugos departamentų darbuotojai reikalavo, kad ūkininkai susimokėtų už pakuotės tvarkymą. ŽŪM, atsižvelgdama į tai, kad aplinkosaugininkai ir gamybininkai skirtingai interpretuoja įstatymą, siekė, kad šis klausimas būtų kuo greičiau išspręstas. Seimo komitetai svarstė įstatymo pakeitimus, išvaduosiančius ūkininkus, kurie naudoja plėvelę savo reik­mėms, nuo minėto mokesčio.


Sąžiningai dirbo


„Ūkininkai nenori mokėti pakuočių ir atliekų tvarkymo mokesčio, nes mano, kad šienainio gamyboje naudojamo polietileno plėvelė nėra pakuotė. Mes, sąžiningai dirbantys, sumokėjome didžiulius pinigus“, – Šilalės rajono ūkininkų vardu kalbėjo Stasys Grikšas. Ūkininkas teigė, kad šiais metais buhalterė perskaitė AM išleistą įsakymą ir paragino jį sumokėti pakuotės tvarkymo mokestį.
Ministerija taip pat paskelbė, kad galima pasinaudoti Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo lengvata. Ji suteikiama pateikus pažymą „Apie pakuotės atliekų išvežimą“, kurią išduoda įmonė, įtraukta į atliekas naudojančių ir eksportuojančių įmonių, turinčių teisę išduoti pažymas, sąrašą. S.Grikšas, pasitaręs su Tauragės ir Plungės ūkininkais, pasirinko atliekų tvarkytoją ir pasirašė sutartį.


Nemenka pinigų suma


S.Grikšas teigė, kad per trejus metus jo ūkyje susikaupė 26 t plėvelės. „Už jos išvežimą UAB „Virginijus ir Ko“ sumokėjau 6 000 Lt. Tie, kurie neskubėjo mokėti šienainio gamyboje naudojamo polie­tileno plėvelės mokesčio, iš manęs juokiasi. Nejaugi tapau netobulo įstatymo auka? Kas man tuos pinigus gražins?“ – piktinosi „Valstiečių laikraščio“ skaitytojas. UAB „Virginijus ir Ko“ atstovė (nenorėjusi prisistatyti – aut. past.) teigė, kad jų bendrovė visoje Lietuvoje išveža iš ūkininkų tvarkingą, švarią plėvelę ir išduoda pažymas už surinktą jos kiekį. „Ūkininkai pasirenka patys – naudotis mokesčio už aplinkos teršimą lengvata ir sumokėti mokestį už pažymą atliekų tvarkytojams ar mokėti pakuotės tvarkymo mokestį. Naudodamiesi mūsų paslaugomis jie išlošia, sumoka mažiau“, – pabrėžė pašnekovė.


Apmokėjo atliekų tvarkymo išlaidas


Iki Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo priėmimo ūkininkai svarstė, kur dėti panaudotą polietileno plėvelę. Vieni ją išmesdavo į buitinių atliekų konteinerius, kiti degindavo ar sandėliuodavo. Kol valdininkai aiškinosi, ar šienainio plėvelė yra pakuotė, ar ne, kur ją dėti, dauguma ūkininkų pakluso šiuo metu galiojančiam įstatymui. AM Atliekų departamento direktorė Vilma Karosienė teigė, kad kontroliuojančios institucijos tikrina ir tikrins ūkininkus. Nesumokėjusieji mokesčio privalės jį sumokėti. Alytaus regiono aplinkos apsaugos departamento Prienų rajono agentūros vedėjas Skirmantas Pocius džiaugėsi, kad jų krašto ūkininkai sėkmingai organizavo pakuotės atliekų tvarkymą ir apmokėjo šio tvarkymo išlaidas, atliko pakuočių apskaitą, teikė pakuočių apskaitos ataskaitas, mokesčio už aplinkos teršimą pakuočių atliekomis deklaracijas. „Kad nebūtų teršiama aplinka, ūkininkai sudarė sutartis su atliekų tvarkytojais ir pagal jų nustatytus įkainius pristatė plėvelę“, – teigė jis.


Neapibrėžta sąvoka


Pasak ŽŪM Išteklių ir kokybės politikos departamento direktoriaus Sauliaus Jasiaus, ŽŪM ir AM skirtingai interpretavo galiojantį Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo straipsnį, kuriame apibrėžta pakuotė. ŽŪM stengėsi, kad žemdirbiams būtų aišku, kur galima pristatyti panaudotą polietileno plėvelę ir kitas ūkyje susidarančias gamybos atliekas, taip pat siekė supaprastinti jų apskaitos bei valdymo procedūras.

Seimo narys Remigijus Žemaitaitis pastebėjo, kad pakuotės sąvoka įstatyme buvo neaiškiai apibrėžta. Atsižvelgdamas į ūkininkų prašymus ir dviprasmišką įstatymo nuostatų vertinimą, jis parengė Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo straipsnių pakeitimus, kuriuose numatyta, kad toks mokestis neturėtų būti taikomas ūkininkams, kurie plėvelę naudoja savo reikmėms. 2011 m. gruodžio 13 d. plenarinio posėdžio metu Seimas, svarstydamas Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymą, pritarė R.Žemaitaičio siūlytoms pataisoms, pagal kurias ūkininkai būtų atleidžiami nuo pakuotės mokesčio, kurį moka ūkininkai, naudojantys plėvelę šienainio gamybai. „Įstatymo pakeitimas pajudėjo ir yra priėmimo stadijoje“, – pabrėžė Seimo narys.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gailius: ŽŪM pavaldžios įstaigos keliami reikalavimai sukuria papildomą biurokratinę naštą (6)

Parlamentaras Vitalijus Gailius kreipėsi į žemės ūkio ministrą Bronių Markauską ,...

Apgirtusi kiaulė terorizavo kaimo šunis (121)

Neeilinis nutikimas antradienį įvyko Surviliškio seniūnijos Sirutiškio kaime. Čia iš tvarto...

Prezidentės patarėjas: Bėronto paskyrimas kompromituoja (7)

Sprendimas antrai kadencijai skirti teisėsaugos tyrime specialiojo liudytojo statusą turintį...

Prezidentūra pasigenda žemės įsigijimo saugiklių kontrolės (13)

Prezidentės patarėjas sako pasigendantis žemės įsigijimo saugiklių kontrolės. Pasak Mindaugo...

Pertvarkant urėdijas darbo neteks apie 300 žmonių (78)

Dėl Aplinkos ministerijos organizuojamos valstybinių miškų urėdijų pertvarkos miškotvarkos...

Top naujienos

Valstybės tarnautojų laukia neramūs metai: rengiami pokyčiai užkabins dešimtis tūkstančių (74)

Į Seimą keliauja valstybės tarnybos pertvarka, paliesianti dešimtis tūkstančių dabartinių...

JAV Europoje žarstysis pinigais: kam atiteks šimtai milijonų dolerių? (452)

Baltijos šalims iš kitų metų biudžeto jau skyrusios 100 milijonų dolerių, JAV skirs antra tiek...

Po Naujųjų užsukusi į vaistinę tų pačių vaistų, liko nemaloniai nustebinta (2)

Nors „mažėja vaistų kainos“, skamba gražiai, vis dėl to, naudą pajuto ne visi. Kai kurias...

Tūkstančiams grės nemalonumai, jeigu pamirš susimokėti per sausį (274)

Turbūt vienas iš nemaloniausių dalykų yra susirgti ir tik apsilankius pas gydytoją sužinoti, kad...

Pagaliau po šeimyninės dramos prabilo ir Oksana: pagalvojau, gyvenimas eina į priekį (296)

Sekmadienį Jasaičių namus supurtė skandalas – Simas Jasaitis už grubius veiksmus buvo...

Emigrantė atskleidė, su kokiais bandymais pakenkti susidūrė jos šeima (5)

Kas jau kas, bet Škotij oje gyvenantys Inga ir Valerijus Tamoševičiai puikiai žino, ką reiškia...

Atviras Jakilaičio interviu: mane gali pulti visi, man net ūpas pakilęs (312)

Kai kuriems žmonėms per visą gyvenimą nenutinka tiek, kiek Edmundui Jakilaičiui nutiko per...

Rimvydas Valatka. Pinigingas kryžiuotis iš Naisių (390)

Ateis pinigingi kryžiuočiai ir išpirks šventą mūsų žemelę, miškus ir upelius. Prieš...

Didvyriška istorija už zoologijos sodo sienų: kaip šeima nuo mirties išgelbėjo beveik 300 žydų (33)

Įsivaizduokite, kad jūsų gyvybei gresia pavojus vien už tai, kad pasiūlėte stiklinę vandens...

Pasikeitimai deklaruojant pajamas už 2017 m. (4)

2017 m. rugpjūčio 24 d. įsakymu Nr. VA-68 patvirtintos Metinės pajamų deklaracijos GPM308...