Seimo ketinimai leisti žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaracijas administruoti ne tik seniūnijoms, bet ir Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybai kelia nuostabą savivaldybėms ir kai kurioms ministerijoms.
© DELFI / Valdas Kopūstas

Seimo Kaimo reikalų komitetas palaikė Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) iniciatyvą leisti Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybai (LŽŪKT) administruoti žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaracijas. Dabar šį darbą atlieka vien tik savivaldybės ir jų seniūnijos.

Įsižiebė aistros

Lietuvos savivaldybių asociacija (LSA) kategoriškai pasisako prieš ŽŪM siūlymą ir žada kreiptis į Europos Tarybą dėl Vietos savivaldos ir Viešojo administravimo įstatymų nepaisymo.


Savivaldybės mano, kad padidės deklaravimo administravimo sąnaudos, teks atleisti vietos žemės ūkio specialistus, o žemdirbiams vėliau gali tekti už šią paslaugą mokėti.
ŽŪM tvirtina, kad siūlymas suderintas su žemdirbių organizacijomis, o ūkininkams atsiras daugiau vietų, kur jie galės gauti kokybiškas paslaugas.


ŽŪM dar šių metų pradžioje pateikė siūlymą išplėsti pasėlių deklaravimo galimybes, kad žemdirbiai tai galėtų daryti ne tik seniūnijose, bet ir LŽŪKT biuruose. „LŽŪKT jokių papildomų lėšų negaus, tačiau ūkininkas galės pasirinkti: jei jam patogiau deklaruoti seniūnijoje, ten ir deklaruos, jei patogiau LŽŪKT – deklaruos artimiausiame LŽŪKT biure, – kalbėjo viceministras Aušrys Macijauskas. – Kiekviename rajone atsiranda dar vienas taškas, kuriame bus galima gauti kokybišką paslaugą.“


Idėja administruoti pasėlių deklaracijas kilo pačioje LŽŪKT. Ji aiškino, kad tarnybos tikslas – vienoje vietoje suteikti kuo daugiau paslaugų, dirbti vieno langelio principu ir taip taupyti ūkininkų laiką. LŽŪKT tikina, kad jos biuruose su konsultantų pagalba užpildytose deklaracijose bus mažiau klaidų nei dabar. „Mūsų tikslas – net tik padėti žemdirbiams pildyti deklaracijas, bet ir juos mokyti, kaip patiems savarankiškai tai padaryti be klaidų“, – teigė LŽŪKT direktorius Edvardas Makelis.

Savivaldybės piktinasi


LSA ir Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacija netiki LŽŪKT ketinimais. „Savivaldybių nuomone, pagrindinis LŽŪKT tikslas – prieiti prie duomenų bazių ir nemokamai gauti informaciją apie žemės ūkio naudmenas ir pasėlius“, – teigė LSA direktorė Roma Žakaitienė. Pasak jos, ūkininkų duomenis iš registrų nemokamai galima gauti tik kartą per metus, o įstaigoms, kurios ūkininkams teikia, pavyzdžiui, buhalterines paslaugas, šių duomenų reikia dažniau. LŽŪKT kaip tik ir teikia įvairias paslaugas ūkiams.


Savivaldybės surinktus duomenis apie pasėlius į Nacionalinę mokėjimo agentūrą siunčia specialia saugaus valstybinio duomenų perdavimo tinklo linija. Valstybė lėšas perveda savivaldybėms.
Asociacija klausia, kas kompensuos padidėjusias išlaidas, kai tinklais galės naudotis daugiau dalyvių. Taip pat baiminamasi, kad sumažės finansavimas savivaldybėms, kai dalis ūkininkų nuspręs deklaruoti pasėlius per LŽŪKT. „Tada nebus galimybių išsaugoti žemės ūkio specialistų, kurie teikia žemdirbiams ir kitas paslaugas, etatų, – mano R.Žakaitienė. – Labiausiai tai pakenktų smulkiems ūkininkams, nes jiems tektų važinėti į rajono centrus, kreiptis tik į LŽŪKT, kur gali tekti mokėti pinigus.“


LSA taip pat argumentuoja, kad ūkininkai įvairiais klausimais gali kreiptis į 500 seniūnijų, o LŽŪKT šalyje turi 48 biurus.


Kreipsis į Europos Tarybą


Teisingumo viceministras Gytis Andrulionis mano, kad LŽŪKT negali būti paskirta atsakinga už Europos žemės ūkio garantijų fondo priemonių, susijusių su tiesioginėmis išmokomis, administravimą, nes tai neatitinka Viešojo administravimo įstatymo nuostatų. Jos neleidžia viešojo administravimo funkcijų atlikti viešosioms įstaigoms. „Be to, nepagrįsta, kodėl kaip tik ši viešoji įstaiga, o ne kitos viešosios ar kitokį teisinį statusą turinčios įstaigos ar įmonės gali atlikti projekte numatytus veiksmus“, – tvirtino jis.


LSA dar mano, kad Seimo Kaimo reikalų komitetas pažeidžia Europos vietos savivaldos chartiją. „Dėl to kreipsimės į Europos Tarybos ekspertus, – teigė R.Žakaitienė. – Planinis Europos Tarybos ekspertų vertinimas Lietuvoje numatytas birželį.“

Mato tik privalumus


A.Macijauskas tvirtino, kad dėl naujos siūlomos deklaravimo tvarkos niekas nenukentėtų. „Iš savivaldybių finansavimo niekas atimti nežada, – aiškino jis. – Savivaldybių žemės ūkio skyriai ir toliau gaus lėšas valstybės deleguotoms funkcijoms vykdyti. Skyrių vedėjai be reikalo pergyvena, gąsdina patys save ir ūkininkus.“


Viceministras įsitikinęs, kad nauja tvarka padėtų išvengti klaidų deklaracijose. „Nenoriu nieko kaltinti, tačiau deklaracijų, pateiktų su įvairiausiomis klaidomis, skaičius šiandien viršija 80 tūkst., – tvirtino jis. – Dėl to daugiau nei 80 tūkst. žemdirbių pavėluotai gauna 580 mln. Lt.“
A.Macijauskas mano, kad LŽŪKT darbuotojai galėtų turėti civilinės atsakomybės draudimą. „Jei LŽŪKT darbuotojas, deklaruojantis pasėlius, turės tokį draudimą, ūkininkas nuostolių nepatirs ir visada išmokas gaus laiku, – mano viceministras. – Jei tokio draudimo nebus, ūkininkas paprasčiausiai nesinaudos abejotinos kokybės paslauga.“


Pasėlių deklaravimas prasidėjo balandžio 4 d. ir bus baigtas birželio 15 d. Pavėluotai pateiktos paraiškos bus priimamos iki liepos 11 d., bet už kiekvieną pavėluotą darbo dieną paramos suma bus mažinama vienu procentu.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gailius: ŽŪM pavaldžios įstaigos keliami reikalavimai sukuria papildomą biurokratinę naštą (7)

Parlamentaras Vitalijus Gailius kreipėsi į žemės ūkio ministrą Bronių Markauską ,...

Apgirtusi kiaulė terorizavo kaimo šunis (121)

Neeilinis nutikimas antradienį įvyko Surviliškio seniūnijos Sirutiškio kaime. Čia iš tvarto...

Prezidentės patarėjas: Bėronto paskyrimas kompromituoja (7)

Sprendimas antrai kadencijai skirti teisėsaugos tyrime specialiojo liudytojo statusą turintį...

Prezidentūra pasigenda žemės įsigijimo saugiklių kontrolės (13)

Prezidentės patarėjas sako pasigendantis žemės įsigijimo saugiklių kontrolės. Pasak Mindaugo...

Pertvarkant urėdijas darbo neteks apie 300 žmonių (78)

Dėl Aplinkos ministerijos organizuojamos valstybinių miškų urėdijų pertvarkos miškotvarkos...

Top naujienos

Perėjusi tikrą pragarą žydė į Vilijampolę grįžo ieškoti užkastos dėžės (129)

Izraelyje šiuo metu gyvenanti Kaune gimusi Dita Šperling savo akimis regėjo, kaip baltaraiščiai...

Lenkijos ekonomikos architektas: sukame pavojingu keliu (85)

Pirmosios nekomunistinės Lenkijos vyriausybės finansų ministras Leszekas Balcerowiczius sako, kad...

Išvardijo, kodėl nepritaria progresiniams mokesčiams

Finansų ministerija nepritaria Seime jau svarstomiems siūlymams įversti progresinius mokesčius:...

Paprastas žingsnis, padėsiantis išvengti 75 proc. šio vėžio atvejų (5)

Prasidėjo Europos gimdos kaklelio vėž io prevencijos savaitė, kurios šūkis „Sumažink savo...

Brangi nafta kelia ne tik benzino kainas (71)

Dėl pabrangusios naftos kyla ir degalų kainos. Analitikai perspėja – jeigu taip bus ir toliau,...

Iš Rusijos stačiatikių vyskupo – akibrokštas Putinui (204)

Vienas Rusijos stačiatikių vyskupas pirmadienį pareiškė, kad per kovą vyksiančius šalies...

Šveicarų specialistai įvertino Gedimino kalno gelbėjimo planą: tikrai yra dėl ko nustebti (522)

Lietuvos mokslininkai ir specialistai vis dar nesutaria, kaip gelbėti Gedimino kalną. Kol mūsų...

Turkai lietuvius vadina pirmosiomis „kregždėmis“: atostogauti plūsta dar neprasidėjus kurorto sezonui (13)

Iki kalendorinės vasaros Lietuvoje dar likę beveik 5 mėnesiai, tačiau gyventojai vis aktyviau...

55-erių Ingeborga Dapkūnaitė parodė su surogatine motina susilauktą sūnų (13)

Garsi aktorė Ingeborga Dapkūnaitė parodė savo atžalą. Visuomenė nedelsiant sureagavo į žinią...