Linų Lietuvoje jau nebeliko, bet tradicija švęsti Lino dieną gyvuoja. Kelmės rajono vicemeras Zenonas Mačernius „ŪP“ sakė, jog šiemet nacionalinė šventė „Linas 2009“ rengiama šeštąjį kartą. Ir nors Lietuvoje jau nebeliko nei linų, nei juos perdirbančių fabrikų, bet žmonės juk ne vien duona sotūs. Po darbų ir rūpesčių žemdirbiams norisi pabendrauti, pasilinksminti.
© "Ūkininko patarėjas"

Vicemero teigimu, linų gaminiai – jau alternatyvus verslas. Todėl „Linas 2009“ šventė, į kurią suvažiavo amatininkai, tautodailininkai ir sodiečiai iš įvairių šalies kampelių, pradėta Budraičių kaime Tytuvėnų profesinio rengimo salėje debatais tema „Alternatyvaus verslo perspektyvos Žemaitijos kaimo vietovėse“. Diskusijoje dalyvavo Žemės ūkio ministerijos sekretorė Virginija Žoštautienė, Kultūros ministerijos Regionų kultūros skyriaus vedėja Irena Seliukaitė, Lietuvos etninės kultūros globos tarybos pirmininkas profesorius Libertas Klimka bei didelis būrys rajono kaimo bendruomenių atstovų, šventės dalyvių.

Aptartos ir tautinio paveldo produktų valstybinės apsaugos, tradicinių amatų patirties išsaugojimo, plėtojimo ir populiarinimo galimybės, produktų ir amatų klasifikavimo principai, sertifikavimo procedūros, pristatytos Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos kryptys, paramos alternatyviems verslams galimybės.

Žemės ūkio ministerijos sekretorė V. Žoštautienė pastebėjo, kad įstojus į Europos Sąjungą kaime vis dažniau žmonės pradeda ieškoti alternatyvių verslų. Tai puikus pagrindas sukurti naują kaimo struktūrą ir išsaugoti kaime jaunimą.

„Siekiame, kad kelias alternatyviems verslams būtų kuo lengvesnis ir paprastesnis. Šiuo metu amatininkai gali pasinaudoti konkrečia Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos parama – tam skirta beveik 1 mlrd. Lt, – sakė V. Žoštautienė. – Šios programos parama – didžiausias galimos investicinės paramos šaltinis. Amatininkai taip pat turėtų pasidomėti ir jų krašte pagal „Leader“ metodą veikiančiomis vietos veiklos grupėmis. Visų jų parengtose strategijose numatytas pagrindinis tikslas – kultūros paveldo puoselėjimas.“

V. Žoštautienės teigimu, alternatyvūs verslai – labai sveikintinas dalykas. Tačiau akcentavo, jog prieš imantis tokio verslo reikia rimtai apsvarstyti, ar ta idėja gyvenime realizuojama ir ar ji duos naudos. „Kartais mes prisigalvojame gražių idėjų. Buvo svarainiai, po to serbentai, o kuo viskas baigėsi? Kalbant apie amatus, reikia atsakyti į klausimą: ar jis yra hobis, ar pelno objektas? Ar tam produktui bus rinka, ar į verslą įdėtos lėšos atsipirks? – teigė V. Žoštautienė. – Suprantama, niekas nesako, kad iš amato bus milijonai. Bet reikia žiūrėti, kad bent įdėtos lėšos sugrįžtų.“

Debatuose dalyvavusi Kultūros ministerijos Regionų kultūros skyriaus vedėja I. Seliukaitė apgailestavo, kad dalis amatų traukiasi iš aktyvaus vartojimo.

„Po Lietuvos nepriklausomybės pasikeitus visuomeninio, kultūrinio gyvenimo sąlygoms, tautinio paveldo produktų kūrimo technologijų mokymo sistema nebuvo kuriama, nutrūko kai kurių technologijų perdavimas ateinančioms kartoms, kai kurie tradiciniai amatai bei tradicinės paslaugos šalyje visiškai sunyko. Nebebuvo plėtojamas tradicinių amatininkų bei tradicinių paslaugų tiekėjų mokymas bei profesinis tobulinimas. Pradėjus rengti amatų klasifikatorių paaiškėjo, kad dalis amatų – jau istorija. Šiandien turime sertifikavę tik per 100 tradicinių tautinio paveldo gaminių“, – neslėpė specialistė.

Lietuvos etninės kultūros globos tarybos pirmininkas prof. L. Klimka pabrėžė amatų tradicijų perdavimo jauniems žmonėms svarbą. „Tie, kurie atgaivins tradicijas, turi turėti žinių. Norėtųsi, kad amatininkai kurtų kuo įvairesnius kokybiškus ir tam regionui būdingus gaminius“, – kalbėjo L. Klimka.

Debatų dalyviai gana karštai ir aktyviai diskutavo, ko dar reikia, kad sodiečiai noriai imtųsi alternatyvių žemės ūkiui verslų.

Po pietų prasidėjo šventiniai renginiai. „Linas 2009“ šventės gaspadinės – Tytuvėnų kultūros centro režisierė Andrėja Greičiūtė ir Mockaičių pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja Antanina Valčiuvienė – rūpinosi, kad visų nuotaika būtų pakili. Šventės dalyvius ir svečius linksmino liaudiškos muzikos kapelos „Svaja“, „Kelmynė“ ir Pakražančio kultūros centro muzikantai. Daug žiūrovų susibūrė į stadiono kampą, kuriame vyko parodomosios žemaitiškos ripkos varžybos. Šventės dalyviams koncertavo Virgis Stakėnas. Vakare jaunimas linksminosi su grupe „Prais“.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gailius: ŽŪM pavaldžios įstaigos keliami reikalavimai sukuria papildomą biurokratinę naštą (6)

Parlamentaras Vitalijus Gailius kreipėsi į žemės ūkio ministrą Bronių Markauską ,...

Apgirtusi kiaulė terorizavo kaimo šunis (121)

Neeilinis nutikimas antradienį įvyko Surviliškio seniūnijos Sirutiškio kaime. Čia iš tvarto...

Prezidentės patarėjas: Bėronto paskyrimas kompromituoja (7)

Sprendimas antrai kadencijai skirti teisėsaugos tyrime specialiojo liudytojo statusą turintį...

Prezidentūra pasigenda žemės įsigijimo saugiklių kontrolės (13)

Prezidentės patarėjas sako pasigendantis žemės įsigijimo saugiklių kontrolės. Pasak Mindaugo...

Pertvarkant urėdijas darbo neteks apie 300 žmonių (78)

Dėl Aplinkos ministerijos organizuojamos valstybinių miškų urėdijų pertvarkos miškotvarkos...

Top naujienos

Viešina skandalingas nuotraukas: VU nedelsdamas inicijuoja vidinį tyrimą (121)

Į DELFI redakciją kreipėsi Vilniaus universiteto ( VU ) garažo darbuotojais prisistatę asmenys....

Monika Garbačiauskaitė-Budrienė. Karbauskis ir Brazauskas: kas tarp jų bendro? (309)

Ramūnas Karbauskis su savo žemėmis ir giesmele „viskas teisėta“ Lietuvos padangėje nėra...

Varėnos raj. – panika dėl meningokoko: infekcija nusitaikė į vyresnius (6)

Varėnos raj., Valkininkuose, žmones išgąsdino žinia apie žaibine meningokoko forma susirgusią...

Veryga sugalvojo, kuo pakeisti cukraus mokestį (191)

Sveikatos apsaugos ministerija , rodos, rimtai užsimojo gyventojus atbaidyti nuo cukraus. Dar...

Siaubinga: Plungės raj. rastas gyvas vyras smarkiai apirusiu veidu raštu atsisakė pagalbos (95)

Trečiadienį Plungės rajone esančiame Alksnėnų kaime rastas gyvas vyras smarkiai apirusiu veidu,...

Paskelbtas išplėstinis Lietuvos rinktinės kandidatų sąrašas įtraukti Eurolygoje žaidžiantys lietuviai (4)

Likus daugiau nei mėnesiui iki Pasaulio čempionato atrankos rungtynių su Vengrijos ir Kosovo...

Pagaliau prabilo 13 vaikų kalinusios poros artimieji (8)

Ne vienus metus Elizabeth Flores maldaute maldavo suteikti progą susitikti su sūnėnais ir...

Pasibaigus pikantiškai istorijai vėl bus ieškomas vienos didžiausių valstybės įmonių vadovas (74)

Viena didžiausių valstybės įmonių, kurios darbuotojų kiekis pranoksta Prezidentūros, Seimo ir...

6 pažastų niežulio priežastys ir lengvos priemonės, kaip jo išvengti (1)

Niežulį pažastyse dažniausiai sukelia prasta higiena ar drabužiai su ankštomis rankovėmis. Jei...

Rusija žada paskelbti lietuvių „juodąjį sąrašą“ (70)

Rusija žada paskelbti sąrašą lietuvių, kuriems bus draudžiama atvykti į šalį.