Kad mūsų puoselėjamos sodybos nesupanašėtų, būtų savitos, trūksta originalių sumanymų.
© K.Šatūno nuotr.

Aplinkotvarkos žinovė šiaulietė dr. Irena Burneckienė apgailestauja, kad tvarkome sodybų aplinką gana konservatyviai, o želdinimo paslaugų verslas Lietuvoje – nearti dirvonai, nors šios srities specialistai rengiami jau ne vienus metus.

Nuolat kažką keisti

Kiekvienas žmogus turi savą grožio supratimą. Kam patinka ryškiaspalviai gipsiniai sodo nykštukai, kam – akmenų krūvos ir gėlių prisodinti vežimai kiemo viduryje. Kai kaimynai idėjų semiasi vieni iš kitų, sodybos labai supanašėja.


Šiaulių pedagoginio universiteto Menų fakulteto Taikomosios dailės ir technologijų katedros vedėja docentė dr. I.Burneckienė pasigenda sodiečių išradingumo; sodyboms išskirtinumo kai kada suteikia nebent pati gamta – pro šalį tekant upė, vaizdingas peizažas. Kaimo turizmo ar kitokio verslo sodybų šeimininkai turėtų ypač vengti supanašėjimo, aplinką nuolat keisti ir atnaujinti.
„Kad grožis netaptų kasdienybe, ilgainiui su juo neapsiprastų akys ir sodyba būtų patraukli visais metų laikais, būtina nuolat ką nors keisti, kurti, – tvirtina specialistė. – Netiesa, kad rudenį ar žiemą sodybų aplinka tarsi apmiršta, ja nebereikia rūpintis.“


Be abejonės, visų pirma sodyba turi turėti savo stilių ir nuotaiką, o statinius ir želdinius, kitus elementus būtina suderinti. Svarbu ir tai, kas matyti už tvoros.


Sodo floristika laukia


I.Burneckienė pastebi, kad šiandien verslas Lietuvoje visiškai neturi, ką pasiūlyti kaimo lauko dizainui. Negausūs lauko floristikos dirbiniai, puokštės pritaikyti miestui, natūralios gamtos fone netinka.


„Yra niša verslui, kuri visiškai neužpildyta“, – skaitydama paskaitas kaimo bendruomenėms sako docentė, savo klausytojus kviesdama užsiimti šia veikla, imtis verslų, orientuotų į estetikos kaime kūrimą. Sausų augalų kompozicijos iš išraiškingų vietinių augalų (gluosnio šakelių, javų, švendrų, kukurūzų, motiejukų, viksvų, varnalėšų, bitkrėslių, rykštenių, saulėgrąžų ir kt.) – tik viena iš galimų veiklos sričių.


Floristiniais sodo akcentais gali tapti netgi baidyklės. Mūsų soduose apskritai jos ne naujiena, tačiau kad taptų sodo puošmena – retenybė.


„Gana savitai ir patraukliai sodybose atrodo dekoruoti medžiai: prie šakų pritvirtinti žievės gabalai, spalvingai nudažyti kamienai, papuošti įvairiais akcentais ir pan. Galima tam tikrą erdvę suformuoti iš šluotų. Visada sodybą pagyvins žaismingai spalvota tvorelė. Galima iš augalų suformuoti įvairiausias skulptūras, floristiniais akcentais papuošti tvoras“, – floristinių sodo idėjų pažeria I.Burneckienė.


Tarp grožio ir praktiškumo


Kuriant aplinką šiaulietė pataria nepamiršti praktiškumo.


Po sodybą vaikštinėti visuomet maloniau gražiai įrengtais takais. Jie nepigiai kainuoja, tačiau galima takus nutiesti ir iš medžiagų, atlikusių nuo kitų darbų. Išmoningai jas suderinus, tokie takai gali būti netgi patrauklesni.


„Lietuvoje retai kur pamatysi skirtingu aukščiu pjaunamą vejos žolę. O juk pasitelkus šią nesudėtingą priemonę, pakeliant ar nuleidžiant žoliapjovės rankenėlę, galima išpjaustyti įvairių formų takus, ornamentus, figūras, taip kurti savitą nuotaiką. Lietuvoje dar beveik nenaudojama ir geoplastika, kai dirbtinai keičiamas reljefas – iš žemių suformuojami laiptai, kalneliai ar kt.“ Panašiai kaip vejos žolę, skirtingu aukščiu galima formuoti ir gyvatvores. Išraiškingai atrodo gyvatvorės iš skirtingos spalvos augalų. Puikios galimybės kurti reljefą atsiranda iškasus tvenkinius. Deja, pas mus dažniausiai žemės išstumdomos, išlyginamos ir tiek.


Lietuvoje dar neatrasta ir griuvėsių estetika. Griuvėsių pakanka, jie visiems bado akis, darko vaizdą ir netgi kelia pavojų. Kad toks objektas taptų patrauklus, jį reikia tinkamai sutvarkyti – suformuoti erdves, pasodinti pritinkančių kuklios išvaizdos augalų. Tokios erdvės galėtų tapti tikru rojumi vaikams: čia jie mielai laipiotų, žaistų slėpynes.


Aplinkotvarkos specialistė linki mažiau žavėtis kultūriniais, nepigiai kainuojančiais augalais: „Užsienyje net miestų skverus apsodina, apsėja laukiniais augalais, ir jie atrodo puikiai. Aguonų pievelių Lietuvoje gal ir neužsėsite, bet galite užsodinti šalpusniais, ramunėmis – bet kuo. Netgi dilgėlė, auganti tam tikroje erdvėje ir prižiūrima, atrodys dekoratyviai.“


Linki vengti kičo


Šiaulietė pataria neskubėti atsikratyti senais, buityje nebenaudojamais daiktais. Tinkamai apdorojus, juos galima pritaikyti lauko dizainui. Antai iš vežimo ratų galima padaryti net lieptelių turėklus, sieneles. Sena valtis gali tapti smėlio dėže vaikams.


Įdomios sodybos, kurios turi savo tematiką, tarkime, atspindi šeimininkų laisvalaikio pomėgį. Intriguoja teritorijoje sukuriamos optinės iliuzijos.


Tačiau šiandien taip giriamais japoniškais sodais docentė siūlo pernelyg nesižavėti ir nepulti jų įrenginėti: „Profesionaliai įrengti japoniškos sodybos mes dar tikrai nepajėgūs. Tam reikia šimtamečių tradicijų ir gilios patirties. O kai pamėgdžiojama, sukuriamas tik kičas.“

Pradžioje ant popieriaus


Sodybų šeimininkai paprastai patys apželdina aplinką. Deja, neretai augalai įsigyjami atsitiktinai, apėmus akimirkos įkvėpimui. Tačiau jau po kelerių metų išryškėja klaidos – paaiškėja, kad augalas pernelyg vešliai auga, jam parinkta netinkama vieta ir pan., todėl mėginama jį persodinti ar apskritai pašalinti.


I.Burneckienė pataria aplinką želdinti tik pagal projektą. Taip sutaupoma pinigų ir pastangų, o rezultatas atitinka pirminį sumanymą.


„Graži sodyba bus tik ta, kurioje derės viskas: kompozicija, spalviniai deriniai, mažoji architektūra, stilinga tvarka ir originalumas; bus išlaikytas grožio ir praktiškumo santykis, o sodybos vaizdas nebus monotoniškas“, – primena aplinkotvarkos žinovė.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Prekybos tinklai nori atsisakyti pigiausios kiaušinių rūšies (212)

Daugiau kaip 90 proc. pirkėjų renkasi pigiausius – narvuose laikomų vištų kiaušinius, tačiau...

Gailius: ŽŪM pavaldžios įstaigos keliami reikalavimai sukuria papildomą biurokratinę naštą (7)

Parlamentaras Vitalijus Gailius kreipėsi į žemės ūkio ministrą Bronių Markauską ,...

Apgirtusi kiaulė terorizavo kaimo šunis (121)

Neeilinis nutikimas antradienį įvyko Surviliškio seniūnijos Sirutiškio kaime. Čia iš tvarto...

Prezidentės patarėjas: Bėronto paskyrimas kompromituoja (7)

Sprendimas antrai kadencijai skirti teisėsaugos tyrime specialiojo liudytojo statusą turintį...

Prezidentūra pasigenda žemės įsigijimo saugiklių kontrolės (13)

Prezidentės patarėjas sako pasigendantis žemės įsigijimo saugiklių kontrolės. Pasak Mindaugo...

Top naujienos

Rusijos priglaustas perversmo Lietuvoje veikėjas nerimsta: žada sukilimą ir teismą Grybauskaitei (30)

Sausio 13-ąją savi šaudė į savus. Tankai žmonių netraiškė, tai tebuvo provokacija, kurią...

Įvertino situaciją Jasaičių šeimoje: problema gali būti kur kas didesnė (90)

Savaitgalį šalyje nuvilnijo Jasaičių šeimos drama. Nors Lygių galimybių plėtros centro...

Po skandalo Vokietijoje dėl chemikalų iš alaus – Lietuvos ūkininkų sprendimas (52)

Lietuvos ūkininkų sąjungai (LŪS) priklausantys grūdininkai po ilgų diskusijų sutiko prieš...

Vietoj pagalbos 112 – policininko kerštas: skandalinga istorija klampina jau ir policininkę (213)

Skandalinga byla, kurioje kaltinimai dėl tarnybos įgaliojimų viršijimo, piktnaudžiavimo tarnybine...

Antrąkart įkliuvo Aurimas Didžbalis: šįkart teigiamas dopingo testas – pasaulio čempionato metu (60)

Tarptautinė Sunkiosios atletikos federacija pranešė, kad praėjusių metų pasaulio vicečempionas...

Naujos šiurpą keliančios nusikaltėlių taisyklės: mirtis jau alsuoja į nugarą (133)

Dėl įvairių nusikaltimų už grotų patekę daugybę kartų teisti Širvintų ir Ukmergės rajono...

Atsiliepkite! Prašo padėti surasti pradingusį mylimąjį iš Kauno (33)

Suprantu, situacija labai juokinga. Esu suaugusi ir pati tą suprantu. Bet... Susirašinėjome su...

Oksana Pikul – atvirai apie lemtingą rytą, iškeltą sąlygą Simui ir šoko ištiktą sūnų (1116)

Sekmadienio rytą Jasaičių šeimą sukrėtęs skandalas turi ir kitą pusę. Tėvų kivirčą matė...

Badaujantys Šiaurės Korėjos kariai imasi desperatiškų veiksmų (9)

Apie badą Šiaurės Korėjoje pasaulio žiniasklaida skelbia jau kelis mėnesius. Jo simboliu jau...

Žurnalas „Forbes“ lietuvius išrinko vienais įtakingiausių technologijų srityje (14)

Du lietuviai: Andrius Šutas ir Alesis Novik pateko į prestižinį verslo leidinio „ Forbes “...