aA
Karvės, kaimas, ganykla, galvijai, žemės ūkis
Karvės, kaimas, ganykla, galvijai, žemės ūkis
© DELFI (E.Digrytės nuotr.)
Grįžo gelbėti žemės

Kaune gyvenusi bei duonos kepykloje dirbusi moteris į savo tėviškę Selemos kaime (Kazlų Rūdos sav.) grįžo 1995 metais. Mirė jos tėtė, o broliui nesisekė ūkininkauti. Bankui užstatė net žemę. „Nebuvo lengva grįžus, bet vėliau atsirėmiau ragais ir nagais“, – juokėsi ūkininkė, pridurdama, kad tik taip ir pavyko ištverti tuometinius sunkumus. Jos vyras dieną eidavo dirbti kitiems ūkininkams, o vakare padėdavo savo šeimos ūkyje. Ji pati iš pradžių augino braškes. Mama atidavė jiems dvi karves. Vėliau nusipirko traktorių. Ūkį kūrė beveik nuo nulio, kantriai ir pamažu.

2002 metais netikėtai gavo pasiūlymą dirbti Ąžuolų Būdoje įsikūrusioje bendrovėje, kuri turėjo mėsinių galvijų – Aberdino angusų. V.Mažintienė šioje bendrovėje pusantrų metų dirbo vadybininke, tad perprato mėsinių galvijų auginimo subtilybes. Taip susiklostė, kad juos įvežusi firma galvijų ilgiau laikyti nenorėjo ir Škotijos angusai persikėlė į Vilytės ūkį.

Moteris sutiko nusipirkti 30 mėsinių veislinių galvijų, o darbdavys leido gana nemažą sumą išmokėti per trejus metus. Tokia buvo jos savarankiško ūkininkavimo Selemos kaime pradžia.

Laukiniai gyvuliai

Šiemet netoli miško aptvertame 10 hektarų plote jau ganosi 72 Škotijos angusai. Mažintų kaimynai bei atsitiktiniai praeiviai dar nepripranta prie jų išvaizdos. Galvijai pakankamai stambūs, bet neaukšti. Jų liemuo, nors ilgas, bet apvalus, o kojos trumpos. Turi dar vieną išskirtinę savybę, kurią perduoda ir palikuonims – yra be ragų. Juos auginančiai ūkininkei patinka ir jų juodas tankus blizgantis kailis. Ypač gražūs angusų veršeliai.

Pačioje pradžioje dėl galvijų gražios išvaizdos kaimynai net stebėjosi, kaip šitaip juos palaidus paleido į pamiškę. Įspėjo, kad vagys tuoj nužiūrėję juos ištemps po vieną iš aptvaro. Tačiau vėliau visi įsitikino, jog angusų savisaugos instinktas – labai stiprus. Jei svetimas žmogus artėja, jie telkiasi į būrį, vieni kitus užstoja ir neprisileidžia artyn. Jei pasileidžia bėgti – net žemė dunda, jų nesulaikys niekas. Pabėgusius gali parsivesti tik šeimininkai, galvijai jų klauso. Šių leidžiasi glostomi, apkabinami. Prisipratinę palepinti atsinešta duona.

Augina nuo veršelių

Iš Škotijos kalnų į Lietuvą perkeltų angusų priežiūrą bei šėrimą šeimininkė vadina tinginio darbu. Mat angusai, kaip ir kiti laukiniai galvijai, net atvėsus orams žiemoja lauke po stogine. Laikomiems šiltame tvarte jiems šiluma net kenktų. Žiemą kaip juodi nuodėguliai guli ant sniego. Jie ėda tai, ką randa gamtoje – tinka bet kokia žolė, šienas, rupšnoja krūmų šakeles, mėgsta obuolius. Kasdien kiekvienam angusui ūkininkė duoda apie 5 kg šiaudų, nes jiems reikia ir stambaus pašaro. Dar duoda druskos, vandens. Miltais angusų motinos nelepinamos, nes užaugina per didelius veršelius ir būna sunku juos atvesti. Paprastai angusų jaunikliai būna nestambūs – sveria apie 28–32 kilogramus.

Veršeliai angusų karves žindenes žinda net iki 7–8 mėnesių. Jų pienas dvigubai riebesnis už pieninių veislių karvių. Nuo karvių veršeliai atskiriami, kai sveria apie 210–240 kilogramų. „Bandoje būna keli atvejai, kai mama vaiko nežiūri. Kol neturėjau patirties, nesupratau, kas yra. Po veršiavimosi praėjus 2–3 dienoms, radome negyvą veršelį. Įsitikinome, kad tokia karvė jį spiria. Tada tenka patiems prižiūrėti“, – patirtimi dalijosi ūkininkė. V.Mažintienės ūkyje pasitaiko karvių „spartuolių“, kurios per metus veršiuojasi du kartus – sausio mėnesį ir tų pačių metų gruodį. Dvi angusų karvės atveda tik dvynukus.

Ir veislei, ir pardavimui

Ūkininkė atsiduso aiškindama, kaip būna sunku su jais skirtis, kai reikia parduoti. Dabar bandoje yra ir perspektyvių veislinių galvijų, ir mėsai auginamų mišrūnų. Kasmet ūkininkė parduodavo 4–5 veislinius angusus. Tai atnešdavo ūkiui didelį pelną. Šiemet nepardavė nė vieno. „Perspektyvos labai liūdnos – panaikino mokestį už veislinės vertės priedą. Jį gaudavo tas, kuris iš augintojų pirkdavo veislinę telyčią ar buliuką. Priedas sudarydavo 50 proc. kainos“, – aiškino augintoja. Tokie galvijai brangūs. Įsivežant iš užsienio kainuoja apie 12–13 tūkst. litų.

Ūkininkė labai nusivylusi ir šiemetėmis mėsinių galvijų supirkimo kainomis. Nors galvijus šeria daugiausia žoliniais pašarais, tačiau jų parduoti pusvelčiui negali. V.Mažintienė sakė, kad šiuo metu už gyvojo svorio kilogramą supirkėjai temoka 10 centų daugiau nei už karvieną. Augintojai žino, kad Lietuvoje šios delikatesinės, marmurine vadinamos mėsos niekur pirkėjas neras – skerdiena iškeliauja į užsienį. Šių galvijų mėsa laikoma viena skaniausių pasaulyje. Tuo įsitikino pati ūkininkė, kai kartą neliko kitos išeities ir teko papjauti koją išsisukusį angusą. Pasak V.Mažintienės, jos net neįmanoma lyginti su lietuviška jautiena. „Tai kodėl už ją tiek mažai mums moka?“ – retoriškai klausė ūkininkė.

Ne tik V.Mažintienė, bet ir kiti tokius galvijus auginantys ūkininkai jų galėtų išauginti kur kas daugiau, jei tik būtų įvertintas jų triūsas. Mat po žindymo periodo angusai pradeda labai sparčiai augti. Kiekvieną parą jų svoris padidėja maždaug 1–1,1 kilogramo. Perspektyvūs pardavimui – tik iki 18 mėnesių. Palanku ir tai, jog angusų karvės ilgaamžės, jos veršelius sėkmingai veda 12–14 metų.

Specialisto komentaras

Leonarda Isodienė, LŽŪKT Marijampolės biuro konsultantė gyvulininkystei:

Šiuo metu mėsinė gyvulininkystė išgyvena krizę. Ypač tai jaučiama veislinėse bandose. Užaugintas veislinis gyvulys atitinka visus reikalavimus, bet parduodamas mėsai. Lietuvoje nevertinama ir angusų mėsa, tą rodo jų supirkimo kainos. O patys lietuviai neturi jautienos, ypač kokybiškos, valgymo tradicijų. Tokia padėtis augintojus veda į neviltį. V.Mažintienės ūkis labai tvarkingas, gyvuliai visada prižiūrėti. Ūkininkė jiems atiduoda visą sielą. Malonu būna atvažiavus išgirsti iš jos daug naujo. Kartais iš tokių ūkininkų daugiau sužinome nei iš tos srities mokslininkų, nes ūkininkai viską išbando praktikoje. Gali knygose skaityti 100 kartų ir galvoje nieko neliks, o kai pamatai savo akimis – ilgam išlieka.

„Valstiečių laikraštis“
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Lietuvos kaime sukūrė tradiciją šeimoms: verslo idėją parsivežė iš Danijos

Kaišiadorių raj. vienoje sodyboje auga šimtai eglučių. Ilgėdamasi vaikystės patirčių...

Jei sunaudoji daugiau kaip 10 kub. m per parą paviršinio vandens – teks registruotis

Iš upių ir ežerų daugiau kaip 10 kub. m vandens per parą išsiurbiantys naudotojai turės...

Nepaisant kainų didėjimo, sodybose poilsiautojų netrūksta: nakvynės brangsta iki 20 proc. (2)

Šiemet nakvynė Lietuvos kaimo turizmo sodybose vidutiniškai brangs 10-20 proc. Panašu, kad...

Spjovė į samdomą darbą ir pradėjo egzotinį verslą Lietuvos kaime: viską mesti norėjo 7 kartus

Ernestą ir Daivą Vaičius galima vadinti neįprastais Lietuvos ūkininkais . Jiems neįdomios...

Per pandemiją pradėtas mėsos verslas klesti: atidarė gamybos cechą, penkta parduotuvėlė – pakeliui

Prieš metus per karantiną dviejų pusbrolių Tauragėje pradėtas smulkus verslas šiandien...

Top naujienos

Koks bus Rusijos kerštas dėl sankcionuotų prekių tranzito į Kaliningradą draudimo: galimi keli variantai (1)

Rusija i tulžingai užsipuolus Lietuvą dėl sankcionuotų prekių tranzito į Kaliningradą...

Paviešintas pokalbis: apie ką likus 4 dienoms iki karo kalbėjosi Putinas ir Macronas (2)

Prancūzijos žurnalistai paviešino Rusijos ir Prancūzijos prezidentų telefoninio pokalbio,...

Karo ekspertai: tai perskaitę paklausite – nejau ukrainiečių generolai ir štabai akli?

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N’ Loaded“ ekspertai teigia, kad į...

Karo medikas papasakojo, ko lietuviams gydytojams jau dabar reikia pasimokyti iš ukrainiečių

Lietuvos kariuomenės medicinos tarnybos mokymo skyriaus viršininkas kapitonas Arūnas Žiginskas...

Transliacija / Kasdienybės herojai. Svajonių šalį palikusi lietuvių žurnalistė ir auksinės Palangos kainos

Kodėl lietuvei Mildai Matulaitytei - Feldhausen apkarto gyvenimas svajonių šalyje Šveicarijoje?...

Karas Ukrainoje. Rusija smogė prekybos centrui Kremenčuke, kuriame buvo daugiau nei 1000 žmonių G7 šalys pažadėjo Ukrainai 28 mlrd. eurų finansinę paramą (3)

Per Rusijos smūgius Ukrainos sostinei anksti sekmadienį žuvo vienas ir buvo sužeisti dar šeši...

Nematyta Paryžiaus pusė, kurioje turistai nesilanko: kodėl ten rekomenduojama nevykti?

Ką veikti Paryžiaus centre jau pasakojau, o dabar noriu jus pakviesti ten, kur turistai nesilanko....

Madingiausias šios vasaros manikiūras, kurį galite pasidaryti ir namuose: itin tiks natūralių nagų savininkėms

Pieniškas manikiūras – tendencija, įkvėpta miglos ir rūke skendinčių rytų. Nors jau kurį...

12 metų karinėje tarnyboje praleidęs Giedrius: būdamas Afganistane supratau, kaip ramiai ir gerai mes Lietuvoje gyvename

Kai Lietuva dar tik ruošėsi stoti į NATO Giedrius Skiezgilas buvo bebaigiąs Generolo Jono...

Norintiems nepriekaištingų takelių savo sklype – patarimai, kaip prižiūrėti trinkeles (1)

Nesvarbu, kokias trinkeles turite savo sklype – maži tarpeliai tarp jų vis tiek sukelia...