Konkurso „Lietuvos kaimo spindulys 2007“ nominacijoje „Kaimo amatų meistras“ laureatu tapo Žeimių (Jonavos r.) gyventojas Artūras Narkevičius. Staliaus - baldžiaus specialybę turintis meistras neslepia, kad geriausiai jaučiasi ne stalą, kėdę ar suolą droždamas. Jo pašaukimas – kryždirbystė.
Jėzus Kristus, kryžius, religija
© D.Tunkūno nuotr.
Gimęs, užaugęs bei specialybę Kaune įgijęs A.Narkevičius 1992 m. atvyko gyventi į Žeimius. Su šeima įsikūrė senelių namuose. Staliaus - baldžiaus amatą nelabai mėgo, todėl dažniau droždavo prievarpstes, skulptūras, stalo įrankius, rankšluostines, lentynas, įvairius puošybos elementus. Sukaupęs patirties, nusprendė imtis sunkesnių darbų. 1996 m. jis pradėjo drožti kryžius, daryti stogastulpius, koplytėles. Jaunam meistrui užsakymų netrūko. Pasak A.Narkevičiaus, vieni prašė kryžiaus, tinkamo kapinėse, kitiems jo reikėjo žymiam žmogui pagerbti, treti – prie savo sodybos pasistatyti.

Meistras išsiaiškino, kad senovėje numatytoje gyventi vietoje žmonės pirmiausia pastatydavo kryžių, o tik tada ręsdavo namą. Anot senolių, pirmiausia reikia, kad turėtų kur gyventi Dievas. „Katalikų krašte kiekviename kaime turėtų po kryžių stovėti“, – teigė kaimo meistras.

A.Narkevičius tvirtino, kad giminėje nebūta nė vieno užsiėmusio drožyba ir iš to amato pragyvenusio. Pomėgis drožti – tik jam skirta Dievo dovana. Be to, archyvuose A.Narkevičius aptiko duomenų, įrodančių, kad Žeimiuose jo giminaičiai jau gyvena apie 200 metų.

Tik ąžuoliniai

„Baldus daryti netraukia, o droždamas kryžių jaučiu, kad esu savo vietoje, – aiškina A.Narkevičius. – Kryždirbystėje daugiau ir kūrybinės laisvės. Šis darbas man teikia malonumo“.

Meistras sakė, kad dviejų vienodų kryžių nebūna. Naujas darbas, naujas ir motyvas. Pirmiausia su užsakovu išsiaiškina, kokio kryžiaus jis nori, tačiau iš anksto niekada jo nepiešia. Galutinis motyvas subręsta bedirbant.

A.Narkevičius prisimena, kad tik pirmojo darbo projektas buvo popieriuje išguldytas. Paprastai meistras jau išdrožtus kūrinius nusipiešia atminčiai, kad nepamirštų jų ir nekartotų.

Kryžiai gali būti daromi iš įvairios medienos, bet A.Narkevičius juos drožia tik iš ąžuolo. Tokie kryžiai – tvirti ir ilgaamžiai. Jie gali stovėti 100 ir daugiau metų.

Mediena turi savybę džiūti, trauktis. „Teko restauruoti prieš 50 metų statytus kryžius, – pasakojo meistras. – Jie paprastai nuvirsta dėl to, kad nupūva į žemę įkastoji dalis. Kad to neatsitiktų, šiais laikais kryžiai statomi ant trijų metalinių strypų“.

Kryždirbystėje naudojamos ir kitos naujos, medieną nuo neigiamo aplinkos poveikio saugančios priemonės. Tiesa, nors jų pasiūla didelė, atrasti pačią geriausią – nelengva.

Ypač sunku gauti tinkamą medienos impregnantą. „Jau 30 darbų padariau, tačiau teigti, kad atradau geriausią – pasakyti negaliu, – dėstė meistras. – Domiuosiu kryždirbyste, renku apie tai medžiagą, klausinėju draugų, tačiau ir jie dar neatrado geriausios priemonės“.

Mediena – įnoringa, su charakteriu. Net ir tinkamai apdoroti kryžiai laikosi nevienodai. Aišku, tai lemia kryžiaus stovėjimo vieta, vyraujantys vėjai.

Pomėgių – ne vienas

Pasak drožėjo, medieną paprastai pristato užsakovas, todėl pačiam žaliava rūpintis nereikia. Ąžuolinis rąstas kainuoja iki 1500 Lt, tačiau įmanoma įsigyti ir gerokai pigiau, pavyzdžiui, už 200 Lt.

Kryžiaus drožėjo darbas vertinamas maždaug 1000 Lt. Užsakymui sugaištama apie metus. Pasak A.Narkevičiaus, tiek laiko praeina nuo pat sandėrio pradžios iki kryžiaus pastatymo dienos. Tačiau drožimo darbai trunka tik apie mėnesį.

„Jau išdrožiau 30 kryžių, tačiau nesijaučiu sukaupęs pakankamai patirties, – neslėpė A.Narkevičius. – Juk kryždirbystės niekur specialiai nesimokiau. Esu savamokslis“.

Pernai drožėjas padarė rekordinį skaičių kryžių – 10. Taip atsitiko dėl to, kad turėjo nuolatinį pirkėją, kuris kartu su kitomis prekėmis parduodavo ir Žeimių meistro kryžius. Kaip bus šiemet, medienai gerokai pabrangus, nežinia. Pasak meistro, dabartinės kryžių kainos – jau nuostolingos. Verslininkai kalba, kad labiau apsimoka pardavinėti pavėsines, kurios už kryžių – tris kartus pelningesnės.

„Kad išgyventum vien tik iš kryždirbystės, reikia turėti žmogų, kuris rūpintųsi užsakymais, – sakė meistras. – Dabar tokio partnerio neturiu, jo ir nereikia, nes dirbu Jonavos krašto muziejuje staliumi restauratoriumi. Kryždirbystė tėra mano pomėgis“. Beje, šis pomėgis - ne vienintelis. A.Narkevičius tyrinėja liaudies meną, renka ir kaupia kraštotyrinę medžiagą apie Žeimius, ieško duomenų apie garsius krašto žmones. 2005 m. jam suteiktas Lietuvos garbės kraštotyrininko vardas. Jis yra parengęs keletą knygų apie krašto knygnešius, tradicijas ir papročius.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gailius: ŽŪM pavaldžios įstaigos keliami reikalavimai sukuria papildomą biurokratinę naštą (6)

Parlamentaras Vitalijus Gailius kreipėsi į žemės ūkio ministrą Bronių Markauską ,...

Apgirtusi kiaulė terorizavo kaimo šunis (121)

Neeilinis nutikimas antradienį įvyko Surviliškio seniūnijos Sirutiškio kaime. Čia iš tvarto...

Prezidentės patarėjas: Bėronto paskyrimas kompromituoja (7)

Sprendimas antrai kadencijai skirti teisėsaugos tyrime specialiojo liudytojo statusą turintį...

Prezidentūra pasigenda žemės įsigijimo saugiklių kontrolės (13)

Prezidentės patarėjas sako pasigendantis žemės įsigijimo saugiklių kontrolės. Pasak Mindaugo...

Pertvarkant urėdijas darbo neteks apie 300 žmonių (78)

Dėl Aplinkos ministerijos organizuojamos valstybinių miškų urėdijų pertvarkos miškotvarkos...

Top naujienos

Pagalbos viešai paprašyti išdrįso pirmą kartą: trūksta tiek nedaug, kad gyvenimas pasikeistų (73)

Nataša niekada nesvajojo apie didelę šeimą, tačiau šiuo metu mama ją šaukia net septyni vaikai.

„Coca-Cola“ Europai pristatė naują gėrimą, tačiau Lietuvoje gėrimo sudėtis bus kitokia (106)

Šią savaitę Ciuriche, Šveicarijoje bendrovė „ The Coca-Cola Company “ pristatė naują...

Mia iškrito iš atrankų į „Euroviziją“ (335)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Pigu-brangu eksperimentas: drabužiai beveik identiški, o kainos skiriasi daugiau nei 10 kartų (90)

DELFI Stilius nutarė atlikti „pigu-brangu“ eksperimentą paieškoti drabužių, kurie atrodo...

Į prekybos centrą „Mandarinas“ sulėkė gausybė pareigūnų (40)

Šeštadienio vakarą Vilniuje esančiame prekybos centre „ Mandarinas “ įsikūrusioje...

Orai: teks prisiminti, ką reiškia tikras šaltis (3)

Ateinančios naktys bus itin žvarbios, kitos savaitės pradžioje gali atšalti ir iki 16 laipsnių...

Kad nevaikiški žaisliukai gerai tarnautų (11)

Jūsų mėgstamas sekso žaisliukas ką tik padėjo jums pabuvoti devintame danguje – o kas toliau?...

Geriausi visų laikų maisto ruošimo patarimai: mažos gudrybės padės išsaugoti ir ryškias produktų spalvas (4)

Ar norėtumėte savo virtuvėje jaustis tikru profesionalu, laisvai žongliruoti įvairiausiais...

Šalys, kuriose už 800 eurų per mėnesį gyvensite kaip karaliai (185)

Pasaulyje yra bent 27 šalys, kuriose galima iš tikrųjų karališkai gyventi už mažesnę nei 1 000...

Studentės svajones sutrypė realybė: dar tikiuosi, kad neteks krautis lagaminų (171)

Medikams nusprendus netylėti ir mitingu siekti atkreipti valdančiųjų dėmesį į problemas,...