Miškų urėdai kritikuoja Lietuvos miškininkystės pertvarkymo projektus ir abejoja, ar nuo šių permainų bus geriau Lietuvos miškams. Šiaulių miškų urėdas Stasys Pališkis tvirtina, kad prieš rinkimus politikai nekalba apie Lietuvos miškininkystės reformavimą, nes tai gali pakenkti jų reitingams. Anot jo, numatomos reformos yra pražūtingos ne tik urėdijoms, bet ir smulkiems miškininkams, o naudingos tik medienos perdirbimo magnatams.
© DELFI (E.Digrytės nuotr.)
"Siūloma iš 42 urėdijų padaryti vieną arba devynias stambias įmones, kurios pigiai ir be eilės tiektų žaliavą statybinių plokščių gamintojams", - sako S.Pališkis. Jo nuomone, taip stengiamasi sukurti galingą plokščių gamintojų monopolį, kuris diktuotų medienos kainas ir sužlugdytų smulkias medienos įmones. Latvija bandė sukurti centralizuotą miškininkystės valdymo sistemą, tačiau ja nusivylė ir grįžta prie tokios, kuri dabar veikia Lietuvoje.

Dingti nesumokėjus

S.Pališkis priminė, kad prieš penkerius metus urėdijos buvo "girdomos" patriotinėmis kalbomis ir raginimais neparduoti medienos į užsienį didesne kaina, o atiduoti ją lietuviškoms įmonėms, kurios pagerėjus laikams sumokės pinigus.

Vėliau prasidėjo ekonominis teroras. Viena po kitos bankrutavo kelios medienos perdirbimo įmonės, priklausančios dideliam VMG (Vakarų medienos grupė) koncernui. Vien Šiaulių urėdijai bankrutavę "Rietavo baldai" nesumokėjo 80 tūkst., "Interflex" - 50 tūkst. litų. Bankrotai buvo organizuoti dirbtinai - siekiant nemokėti skolų. Dar visai neseniai keletas UAB "Vakarų medienos grupė" įmonių Šiaulių urėdijai buvo skolingos šimtus tūkstančių litų, skolas pavyko išsireikalauti tik per teismus.

Monopolio link

Šiaulių urėdijos medienos ruošos inžinierius Romualdas Zebčiukas irgi tvirtina, kad "Lietuvos medienos" asociacijos parengti reformos projektai išstums iš rinkos smulkiuosius medienos perdirbėjus. Urėdijos kiekvienais metais gali iškirsti nustatytą kiekį medienos. Jei įsigaliotų šie projektai, kelios didžiosios įmonės pigiai supirktų didžiąją dalį medienos ir net popiermedį, kurį, užuot pelningai pardavusios, sumaltų medienos plokštėms. Tokios permainos pakenktų ir privačių miškų ūkiams, apribotų daugelio miestelių katilinių ir gyventojų galimybes naudoti malkų medieną kurui.

Tarp miškininkų sklando kalbos, kad siekiai monopolizuoti medienos perdirbimo rinką "stumiami" ne dėl visuotinės naudos. Neva stengiamasi aprūpinti dideles įmones medienos žaliava, o paskui jas gerokai brangiau parduoti Lenkijos perdirbėjams.

Tokių miškininkystės permainų organizavimu urėdas S.Pališkis kaltina "Vakarų medienos grupę" ir jos prezidentą Sigitą Paulauską, kuris smulkiuosius verslininkus yra pavadinęs spekuliantais ir kurio rankose yra kone visa medienos plokščių pramonė. LŽ pavyko susisiekti su S.Paulausku. Atsiliepęs į skambutį, jis kalbėti atsisakė, atkirtęs, kad dabar yra Austrijos kalnuose.

Ne nuo to galo

Šiek tiek nuosaikesnių pažiūrų dėl miškininkystės pertvarkos yra Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos direktorius Albinas Tebėra. Tačiau ir jis pripažįsta, kad Lietuvoje reforma pradedama ne nuo to galo, nors pasaulyje vieno miškininkystės modelio ir nėra. Pasak jo, šiandien mažesnės urėdijos šalyje iš vieno hektaro gauna daugiau pajamų nei didesnės. "Tai nereiškia, kad urėdijas reikia dar pasmulkinti, tačiau faktai verčia pamąstyti, ar verta jas suvienyti ir stambinti", - svarstė A.Tebėra.

Skandinavijos šalys sugebėjo sukurti tokią miškininkystės pramonę, kuri racionaliai sunaudoja visą savo kertamą medieną ir dar tiek pat importuoja. "Netiesa, kad skandinavai savų miškų nekerta ir perka mūsiškius. Kerta tiek pat, tačiau nukirstus medžius dvigubai racionaliau panaudoja", - sakė pašnekovas.

Anot jo, šiuo metu Lietuvos miškams yra svarbūs trys dalykai: miško išteklių atnaujinimas ir jų puoselėjimas, piniginiai ištekliai tinkamai užauginti ir paruošti miško žaliavą, rūpinimasis miškininkystės sektoriuje dirbančiais žmonėmis. "Jei atleisime daug sekretorių ir miškininkų, situacija nepagerės, - teigė A.Tebėra. - Mes tiesiog tūpčiojame vietoje. Per 18 metų galėjome turėti medienos plantacijas plokščių ar popieriaus gamybai. Tik dabar susigriebėme - išaugusiai plokščių pramonei trūksta medienos. Tūpčiojome vietoje ir tada, kai reikėjo ES fondų pinigus panaudoti. Ieškome kaltininkų ir korupcijos tinklų, tačiau nepripažįstame, kad patys nieko nenuveikiame miškininkystės labui."

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gailius: ŽŪM pavaldžios įstaigos keliami reikalavimai sukuria papildomą biurokratinę naštą (7)

Parlamentaras Vitalijus Gailius kreipėsi į žemės ūkio ministrą Bronių Markauską ,...

Apgirtusi kiaulė terorizavo kaimo šunis (121)

Neeilinis nutikimas antradienį įvyko Surviliškio seniūnijos Sirutiškio kaime. Čia iš tvarto...

Prezidentės patarėjas: Bėronto paskyrimas kompromituoja (7)

Sprendimas antrai kadencijai skirti teisėsaugos tyrime specialiojo liudytojo statusą turintį...

Prezidentūra pasigenda žemės įsigijimo saugiklių kontrolės (13)

Prezidentės patarėjas sako pasigendantis žemės įsigijimo saugiklių kontrolės. Pasak Mindaugo...

Pertvarkant urėdijas darbo neteks apie 300 žmonių (78)

Dėl Aplinkos ministerijos organizuojamos valstybinių miškų urėdijų pertvarkos miškotvarkos...

Top naujienos

Perėjusi tikrą pragarą žydė į Vilijampolę grįžo ieškoti užkastos dėžės (50)

Izraelyje šiuo metu gyvenanti Kaune gimusi Dita Šperling savo akimis regėjo, kaip baltaraiščiai...

Lenkijos ekonomikos architektas: sukame pavojingu keliu (26)

Pirmosios nekomunistinės Lenkijos vyriausybės finansų ministras Leszekas Balcerowiczius sako, kad...

Šveicarų specialistai įvertino Gedimino kalno gelbėjimo planą: tikrai yra dėl ko nustebti (419)

Lietuvos mokslininkai ir specialistai vis dar nesutaria, kaip gelbėti Gedimino kalną. Kol mūsų...

Naujutėlaitis JAV karo laivas įstrigo lede (18)

Naujutėlaitis JAV karinio jūrų laivyno nuo Kūčių dienos dar nepajudėjo iš Monrealio, o dėl...

Garsenybėms – metų mados egzaminas. Kam pavyko jį išlaikyti? M. Palaikytės verdiktas (46)

Pramogų pasaulio apdovanojimų rengėjai garsiai skelbė – tai metų renginys. Tad įžymybės...

Po išbandytų ekstremalių žiemos pramogų – koma ir pasekmės visam gyvenimui (9)

Žiemą lauke paspaudus šaltukui eilinė kelionė į darbą ar pasivaikščiojimas mieste gali...

Prieš dvikovą su „Žalgiriu“ – Eurolygos užmojis pažaboti „Panathinaikos“ savininką

Atėnų „Panathinaikos“ klubo savininkas Dimitris Giannakopoulas užsitraukė Eurolygos...

NBA naktis: dviejų pratęsimų trileryje Cousinsas užfiksavo penkiasdešimt metų nematytą rezultatą

NBA pirmenybėse pirmadienio naktį įvykus devyniems susitikimams įsimintiniausią dvikovą...

Dakaro didvyriai prisipažino: niekur nejautėme tokio jaudulio, kurį patyrėme sugrįžus namo (34)

Dviem savaitėms automobilių sporto fanus Lietuvoje prikaustę prie kompiuterių, televizorių ir...

Orai: laukia šalčiausia šios žiemos naktis (33)

Antradienio naktis bus bene šalčiausia šią žiemą. Vietomis, rytiniuose ir pietiniuose šalies...