Pieno ūkiai Lietuvoje vos galą su galu suduria, o vos už pusšimčio kilometrų Palenkės vaivadijos Punsko valsčiaus ūkininkai savo pajamomis nesiskundžia. Šiuo metu už pieno litrą iš supirkėjų jie gauna nuo 1,05 iki 1,40 zlotų ir teigia, kad tai gerokai mažiau nei praėjusiais metais, bet irgi nėra blogai.
© Corbis

Jiems gaunamų lėšų pakanka apyvartai, investicijoms bei kreditams grąžinti, be to, ir atlyginimams jų ūkiuose dirbantiems lietuvaičiams išmokėti. Lietuvos juodmargių galvijų gerintojų asociacijos narių (LJGGA) aplankytieji pieno ūkiai nustebino savo tvarka. Juose šeimininkauja jaunieji ūkininkai, teigiantys, kad savo gyvenimu ir darbu jie labai patenkinti.

LJGGA, suorganizavusi savo asociacijos narių bei specialistų išvažiuojamąjį seminarą į Lenkiją, apsilankė gyvulininkystės parodoje, surengė paskaitą apie karvių eksterjero vertinimo ypatumus, pašarinių priedų galvijams įtaką reprodukcijai (pranešimus skaitė LJGGA galvijų eksterjero vertinimo ekspertė dr. Nelė Vyta Gaidžiūnienė ir Palenkės vaivadijos žemės ūkio konsultavimo tarnybos konsultantas Rimas Racis), užsuko į du pieno ūkius.

Punsko valsčiuje, savo kraštovaizdžiu labai primenančiame mūsų Dzūkiją, akį glostė gražiai prižiūrimų laukų vaizdai. Ne ką mažiau stebino itin tvarkingos sodybos, ypač ūkinė jų dalis. Niekur nebuvo matyti užtvartėse suverstų mėšlo krūvų, senų gelžgalių ar nenaudojamos technikos. Prie fermų – išpuoselėti gėlynai.

Savo ūkį aplankyti pakvietė Dalia ir Petras Puzauskai, gyvenantys Kampuočių kaime. (Šiame Lenkijos pakraštyje kalbama daugiausia lietuviškai ir kaimų bei miestelių pavadinimai čia užrašyti taip pat lietuvių kalba.) Tarp kalvelių ir nedidelių miškelių įsikūrusios ūkininkų sodybos labiau priminė vaizdą atviruke, nei pramoninius ūkius.
Dalia ir Petras tėvų ūkyje savarankiškai ūkininkauti pradėjo prieš septynerius metus.

Šiuo metu jie laiko 55 melžiamas karves ir tiek pat prieauglio, nors ūkininkavimo pradžioje augino kiaules. Jaunieji ūkininkai teigė, kad neturėjo tinkamų sąlygų kiaulėms auginti, tad persiorientavo į pienininkystę. Patys savo lėšomis statė karvidę, kurią įrengė taip, kad rankų darbo čia reikia minimaliai. Mėšlas kaupiamas po karvide esančiuose sandariuose rezervuaruose, kuris suskystintu pavidalu į juos patenka per grindų groteles.

Karvutėms šerti ūkininkai naudoja savo 40 ha ūkyje užaugintus pašarus: šviežiai pjautą žolę, šienainį, kukurūzų silosą. Anot ūkininkų, kukurūzai čia itin populiarus ir efektyvus pašaras. Laiko jie holšteinizuotas juodmarges, tačiau ketina dalį telyčių apsėklinti amerikietiška seksuota sperma, kurios viena dozė kainuoja apie 200 zlotų. Anot ūkininkų, jau ne vienas kaimynas savo karvių bandas „suamerikonino“.

Dalia ir Petras teigė, jog Europos Sąjungos parama pasinaudojo tik kaip jaunieji ūkininkai technikai įsigyti, o visas kitas investicijas stengiasi daryti savomis lėšomis ir ūkyje dirba tik patys, mat taip, anot jų, ekonomiškiau. Kai kurie Palenkės ūkininkai samdo ūkio darbininkus iš Lietuvos, jiems moka apie 700-800 Lt atlygį, suteikia pastogę ir maitinimą, tačiau Dalia ir Petras kol kas to daryti neketina.
Už poros kilometrų nuo Puzauskų, Pristavonių kaime, panašų pienininkystės ūkį turi dar viena jaunųjų ūkininkų šeima – Teresė ir Darius Radzevičiai. Jie laiko 47 melžiamas karves. Prieš porą metų ūkininkai paėmę paskolą pasistatė modernias karvides, už kurias bankui palūkanas turės mokėti 15 metų. Už ES paramos lėšas jie įsigijo traktorių, šienapjovę ir srutvežį. Jų dirbamosios žemės plotai su ganyklomis siekia per 50 ha.

Jaunieji ūkininkai mielai dar plėstų savo valdas, bet čia įsigyti žemės, anot jų, labai sunku – jos trūksta. Tik sezoniniams darbams Radzevičiai samdo pagalbininkų, o visus kasdienius dirba patys, kartkartėmis juos tėvukai pavaduoja. „Mūsų tėveliai gailėjo, atkalbinėjo nuo ūkio, siūlė miestan važiuoti. Tačiau kas gi tam mieste laukia? Jei darbą turi – gerai, bet jei jo netenki – galas. Anksti rytą valandą pasidarbuojame, per pietus pašaro karvutėms paduodame ir vakare valandėlę užtrunkame prie melžimo. Ar čia vargas? Mums toks gyvenimas patinka“, - tikino optimizmo nestokojantys jaunieji ūkininkai, auginantys dvi dukreles Lidutę (4 m.) ir Ingutę (6 m.), kurios taip pat mielai dalyvauja ūkio veikloje.

Radzevičių karvutės – kontroliuojamos. Už kiekvienos kontrolę jie moka 8 zlotus per mėnesį, tačiau iš pieno supirkėjų už tai, kad piendavės kontroliuojamos, jie gauna priemoką.

Tiek vieni, tiek kiti lankytieji ūkininkai neslepia, kad pas juos dažnai užsuka svečiai, besidomintys, kaip jiems sekasi ūkininkauti. Anot jų, šiame krašte pieno ūkiai panašūs, tačiau jų nėra labai daug – dažniau ūkininkai užsiima augalininkyste.

Išskirtinai gražiai tvarkoma aplinka Puzauskų ir Radzevičių ūkiuose – šeimininkių nuopelnas. Dekoratyviniai augalai ir gėlės čia veši ne tik sodybos kieme, bet ir prie ūkinių pastatų. Dalia ir Teresė tikino, kad joms norisi gyventi gražiai, tad tenka viską spėti: ir karves pamelžti, ir gėlynus nuravėti ir dar su šeimyna į koncertą nulėkti.

Beje, įvairių švenčių ir koncertų šiame krašte organizuojama išties nemažai, mat tokiu būdu čia gyvenanti gana gausi lietuvių bendruomenė stengiasi palaikyti lietuviškąsias tradicijas, iš kartos į kartą perduoti lietuvių kalbą, dainą. Punsko valsčiuje aplankytų ūkininkų sodybas puošia daugybė jų lietuviškąsias šaknis pažyminčių akcentų. Antai Lietuvos tūkstantmečio proga Radzevičiai specialiai Druskininkuose gyvenančio skulptoriaus paprašė padaryti šią datą įprasminančią ąžuolinę skulptūrą. Ir šis padarė – dabar ji puošia įvažiavimą į sodybą. Jaunieji ūkininkai teigė, kad jiems svarbu ne tik gerai ūkininkauti, bet ir gyventi taip, kad „nepadarytų lietuviams gėdos“...

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gailius: ŽŪM pavaldžios įstaigos keliami reikalavimai sukuria papildomą biurokratinę naštą (6)

Parlamentaras Vitalijus Gailius kreipėsi į žemės ūkio ministrą Bronių Markauską ,...

Apgirtusi kiaulė terorizavo kaimo šunis (121)

Neeilinis nutikimas antradienį įvyko Surviliškio seniūnijos Sirutiškio kaime. Čia iš tvarto...

Prezidentės patarėjas: Bėronto paskyrimas kompromituoja (7)

Sprendimas antrai kadencijai skirti teisėsaugos tyrime specialiojo liudytojo statusą turintį...

Prezidentūra pasigenda žemės įsigijimo saugiklių kontrolės (13)

Prezidentės patarėjas sako pasigendantis žemės įsigijimo saugiklių kontrolės. Pasak Mindaugo...

Pertvarkant urėdijas darbo neteks apie 300 žmonių (78)

Dėl Aplinkos ministerijos organizuojamos valstybinių miškų urėdijų pertvarkos miškotvarkos...

Top naujienos

Savo namuose ateities laukia su baime: netrukus šalia atsivers didžiausia kloaka (33)

Nerimas dėl ateities – taip trumpai galima apibūdinti nuotaikas, kurios vyrauja nedideliame...

Šalis su 4 500 eurų vidutine alga stebina kainomis (515)

Nors Šveicarijos vidutinis atlyginimas „į rankas“ yra didesnis nei Lietuvoje kone 7 kartus, kai...

Agnė Jagelavičiūtė: paslaptį su Mantu labai saugojome, žinojau, kad dėl to galiu netekti meilės (9)

Stilistės, žurnalo AŠ IKONA vyr. redaktorės ir tiesiog verslios bei užsispyrusios moters Agnės...

Atrado būdą, kuo pakeisti beskonius parduotuvių pomidorus: procesui tereikia trijų ingredientų ir kantrybės išlaukti (36)

Su šeima Vilnių į atokų vienkiemį iškeitusi Ieva Šidlaitė sakosi čia radusi ne tik ramybę,...

Vienos kraupiausių žudynių istorijoje: odekolono vonios – vienintelis būdas atsikratyti kraujo dvoko (754)

„Degtinę, kaip patys suprantate, maukdavo iki sąmonės netekimo. Sakykite, ką norite, bet darbas...

JAV vyriausybė – uždaryta papildyta (94)

JAV federalinės valdžios darbas po vidurnakčio vietos laiku yra oficialiai stabdomas, šalies...

Namų tvarkytojos triukas: kaip sudaryti švarių namų įspūdį vos per 10 minučių (16)

Vis bent kartą esame susidūrę su situacija, kai telefonu gauname puikią žinią apie visai...

Žala: viename posūkyje nušokom į vietinio ūkininko tvorą (41)

13-ajame Dakaro ralio etape iš San Chuano į Kordobą automobilių įskaitos lenktynininkams reikėjo...

Pinigų medžio lapai, pasirodo, plačiai naudojami liaudies medicinoje (7)

Beveik kiekvienuose namuose galima išvysti pinigų medį, kuris, anot legendų, atneša materialinę...

Tragiška avarija prie Kelmės: neatsargiai lenkusiam vairuotojui gresia kalėjimas (6)

Penktadienį policijos pareigūnai gavo pranešimą apie tragišką avariją visai šalia Kelmės....