aA
Gruzdžių miestelio gyventojai atakuoja valstybines institucijas, piktindamiesi prie gyvenvietės įsikūrusios bendrovės „Baltic shampignons“ ūkine veikla ir jos skleidžiamu dvoku.
blogas kvapas, kvėpavimas, nosis
© Corbis
Šiuo metu Lietuvoje nėra jokio kvapų intensyvumą ir jo poveikį žmogaus sveikatai reglamentuojančio įstatymo, todėl užgesinti įsiplieskusį konfliktą tarp įmonės ir šalia gyvenančių žmonių pasirodė ne taip paprasta.

Dar vasarą miestelyje gyvenantis Rimgaudas Kiela inicijavo parašų rinkimo akciją dėl Poviliškių kaime įsikūrusio komposto pievagrybiams gamybos fabriko, priklausančio bendrovei „Baltic shampignons“, skleidžiamų nemalonių kvapų.

Pažeidimų neužfiksavo

Gavę gyventojų skundą su beveik 600 parašų, Šiaulių rajono savivaldybės atstovai surengė patikrinimą įmonėje. Tačiau pažeidimų valdininkai nenustatė. „Viskas būtų aišku, jei kvapų matavimo metodika būtų nustatyta įstatymu. Jei leistinos normos būtų viršytos, įmonė privalėtų imtis kokių nors priemonių, o dabar viskas kybo ore“, – guodėsi rajono vyr. sanitarijos inspektorė Inga Rimgailienė.

Gruzdžių gyventojų skundą taip pat nagrinėjo ir Šiaulių visuomenės sveikatos centro (ŠVSC) specialistai. „Mes galime nustatyti nukrypimus nuo tam tikrų normų tik gyvenamuosiuose namuose. Be to, jei ir bandytume ištirti tą dvoką, kas nustatytų iš kur jis? Negaliu griežtai teigti, kad ten nemalonaus kvapo nebūna, tačiau mums jo užfiksuoti nepavyko“, – sakė ŠVS centro direktoriaus pavaduotoja Josana Motiejauskaitė.

Šiaulių aplinkos apsaugos agentūros vedėjas Egidijus Kvasauskas VL tikino, kad ne kartą lankėsi bendrovės „Baltic shampignons“ komposto pievagrybiams fabrike. Tačiau ne dėl skundų, o per planinius patikrinimus. Jis teigė, kad tų vizitų metu nukrypimų nuo normos nenustatyta. „Įmonė mums yra pateikusi perspektyvinį veiklos planą, kuriame taip pat numatyti ir būdai dar labiau mažinti smarvę aplink fabriką. Prikibti nėra prie ko“, – sakė E.Kvasauskas.

Kambariuose tvyro baisus tvaikas

Tačiau visi šie valdininkų patikrinimai ir išvados visai neguodžia Gruzdžių seniūnijos gyventojų, kurių pašonėje ir įsikūręs fabrikas. „Kvapai nuo tos pusės sklinda jau daug metų. Mums tai jau nusibodo, todėl ir nusprendėme nebetylėti. Periodiškai miestelį pasiekiantis stiprus dvokas neleidžia normaliai gyventi“, – sakė gruzdietė Aldona Grajauskienė.

„Dėl dvoko miestelyje ir aplinkiniuose kaimuose mes pradėjome skųstis vietos, o vėliau ir Šiaulių rajono valdininkams. Tačiau visi „nusiplauna rankas“ ir nieko nedaro. O mums reikia gyventi ir kvėpuoti tuo mėšlo kvapu. Visi tik ir šaukia, kad jokio „kvapų įstatymo“ nėra“, – sakė R.Kiela. Kitas gruzdietis teigė jaučiąs diskomfortą nuvykęs į kitą miestą ar gyvenvietę. „Dažnai turiu reikalų įvairiose institucijose, tad neretai jaučiuosi nejaukiai dėl į mano drabužius įsigėrusio mėšlo kvapo“, – guodėsi R.Grajauskas.

Gyventojai uždaryti fabriko nesiekia

Pykinimas, vėmimas, stiprūs širdies ir galvos skausmai, alpimai – tai negalavimai, kuriais skundžiasi Gruzdžių ir aplinkinių kaimų gyventojai, dėl to kaltindami nuo fabriko sklindančius kvapus. „Labai dažnai mūsų mokinius pykina ir dusina nuo tos smarvės. Medikų patarimu, reikia tokiu atveju juos išvesti į lauką. O kur išvesti? Į tokią pat smarvę?“ – klausė miestelio gimnazijos mokytoja Aldona Pališaitienė. „Įmonės vadovai bei valdininkai, teigdami, kad niekur čia niekas nesmirdi, iš mūsų akivaizdžiai tyčiojasi ir meluoja“, – sakė gruzdiečiai.

Nors bendruomenės atstovai piktinosi kvapais, uždaryti fabriko jie nesiekia. Ne tik todėl, kad dalis jų ten dirba ir maitina savo šeimas, o ir dėl bendrovės visokeriopos paramos seniūnijai. „Aš linkiu tai įmonei ir toliau gyvuoti, bet aš gyvenu čia ir dabar. Tegul jie padaro taip, kad aš nejausčiau jokio kvapo. Kodėl pažeidžiamos mano teisės į gryną orą?“ – klausė mokytoja.

Gyventojai siūlo visą įmonės teritoriją apsodinti medžiais, uždėti gaubtus ant rezervuarų bei įjungti, jų teigimu, šiuo metu tik „dekoracijos funkcijas“ atliekančius oro filtrus. Jie taip pat reikalauja, kad bendrovė raštu jiems pateiktų dokumentus su konkrečiais kvapų panaikinimo darbų planais ir datomis. Priešingu atveju gyventojai žadėjo kreiptis į Seimą ir kitas aukščiausias institucijas.

Po skundu – ir Prezidento parašas

Šiaulių rajono savivaldybės Informacijos skyriaus vedėjos Laimos Lungienės teigimu, savivaldybė privalo nagrinėti net iš vieno žmogaus gautą skundą, todėl parašų skaičius čia neturi reikšmės. Tačiau po šiuo skundu yra ir Prezidento Valdo Adamkaus, ir Šiauliuose gerai žinomo buvusios nusikalstamos grupuotės nario Vlado Baranausko bei kitų, tolokai nuo Gruzdžių nutolusių Lietuvos miestų ir miestelių gyventojų parašai. Kiek čia yra tikrų Gruzdžių seniūnijos gyventojų – neaišku.

„Viską, ką mes darome siekdami sumažinti fabriko skleidžiamus kvapus – darome savanoriškai ir tik dėl geros kaimynystės. Jokio teisinio ar įstatyminio pagrindo, mus verčiančio tai daryti, nėra. Be moralinio įsipareigojimo, mes nieko net ir neprivalėtume daryti“, – tikino VL ūkio savininkas Kęstutis Jusčius. Įmonės vadovai sakė nesuprantantys, kodėl ne kartą kviesti Gruzdžių seniūnijos bendruomenės atstovai taip ir nepasirodė. „Baltic shampignons“ generalinis direktorius Arūnas Radzevičius VL tikino, kad skleidžiamas kvapas yra valdomas, o nesutarimų su gyventojais problemą įvardijo kaip psichologinę.

Rezervuarus uždengs gaubtais

Pasak įmonės vadovų, nuo ūkio įkūrimo pradžios jie jau pastatė 5 aeravimo (biologinio valymo) įrenginius, išliejo grindiniu fabriko teritoriją, įrengė papildomus nutekėjimo kanalus. Įmonei tai kainavo apie 300 tūkstančių litų. „Viską, kad kvapai aplink fabriką būtų kuo lengvesni, darome įmonės lėšomis. Jei aš ir kreipčiausi paskolos, prašydamas pinigų projektui, kurio tikslas – panaikinti gyvenvietėje sklindančius kvapus, – man pasukinėtų pirštą prie smilkinio, nes bankai paprastai teikia paskolas pelną nešantiems projektams įgyvendinti“, – sakė ūkininkas.

„Užsienyje komposto gamybos fabrikai, eksploatuojantys tokius pat įrenginius, stovi pačiose gyvenvietėse. Yra ūkinė veikla – yra ir kažkoks kvapas. Ir nieko čia stebėtino“, – mano ūkininkas. „Baltic shampignons“ bendrovės vadovai VL patikino, kad šiuo metu projektuojamas, o netrukus bus pradėtas montuoti komposto gamyboje naudojamų skysčių rezervuaro gaubtas. Kitąmet planuoja uždengti ir antrojo rezervuaro talpyklą. Gaubtų paskirtis – surinkti kvapus ir biofiltrų pagalba juos likviduoti.

„Planuojame sumažinti komposto pievagrybiams gamybos procese išsiskiriančius kvapus, tačiau ir nežadame, kad kvapų visiškai nebeliks, – mes juk bandydami pagerinti esamą situaciją eksperimentuojame“, – sakė ūkininkas.

Nemalonu, bet sveikatai nekenkia

Raimundas Purvaneckas, Lietuvos apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuro bei Vilniaus GPUL Ūmių apsinuodijimų skyriaus vedėjas

Rudenį, kai mėšlu tręšiami šalies ūkininkų laukai, paprastai pagausėja besiteiraujančiųjų, ar tai nekenkia sveikatai. Mėšlo skleidžiamame kvape išsiskiria tam tikros cheminės dalelės, tarp jų ir acetonas, tačiau jokios akivaizdžios žalos sveikatai tai nedaro. Jei tai būtų nuodinga, visi kaimo gyventojai būtų išmirę. Žinoma, mėšlo kvapas – tai diskomfortą sukeliantis psichologinis dalykas ir galima suprasti žmones, nenorinčius gyventi tokioje kaimynystėje.

„Valstiečių laikraštis“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Svajonė virto širdžiai miela veikla: Prienuose teikia išskirtinę pramogą ir gydo vaikus (24)

„Maža mergaitė svajoja apie žirgus. Manau, kad daugelis tėvų pasakytų: „Apsiramink, eik...

Tokių kepyklų Lietuvoje – vos kelios: prieniškis atviras – kitoms tuo užsiimti neapsimoka (52)

Prienų rajone įsikūrusi duonos ir konditerinių gaminių kepykla „Du medu“ gimė iš...

Vienintelė Baltijos šalyse sklandytuvų gamykla – nežinioje: nėra kam dirbti, užsakymų sumažėjo iki 4 kartų (108)

Prienų rajone, Pociūnuose , įsikūrusi „Sportinė aviacija ir Ko“ visam pasauliui gamina...

Svetimoje žemėje įjunkęs ūkininkas net nesiruošia trauktis: savininkai jaučiasi atsidūrę aklavietėje (202)

Pasvalio gyventoja Dalia Rimkūnienė dviem savo sklypams buvo suradusi pirkėją, tačiau šis...

Kaimo turizmo asociacija: šiame versle situacija skirtinga (1)

Kaimo turizmo asociacijos prezidentė Agnė Vaitkuvienė sako, kad šiame versle situacija dvejopa –...

Top naujienos

Rusišką vakciną Vengrija įsivežė neatsitiktinai: kyla rimtų klausimų

Kol pasaulyje vyksta „vakcinų lenktynės“, bandant kuo greičiau rasti būdą, kaip užsitikrinti...

Butų perpardavinėtojas papasakojo, kaip atrodo jo darbas ir kiek iš to uždirba (116)

Liaudiškai vadinamas „pirikūpas“ arba perpardavinėtojas – kaip atrodo tokio žmogaus darbas?...

Emigranto spąstuose – trys Lietuvos bankai: atsiskaitinėjo su tuščiomis ir net užblokuotomis kortelėmis (291)

Į Norvegiją emigravęs ukmergiškis sugebėjo pergudrauti tris Lietuvoje veikiančius bankus –...

Kaip Lietuva per valandą išleido 20 milijonų eurų: pirkinių krepšyje ir robotinė papūga (379)

Po rinkimų praktika per dieną ar kelias valandas paskirstyti dešimtis milijonų eurų ES paramos...

Preliminarūs duomenys: koronavirusu per parą užsikrėtė dar daugiau nei 2 tūkst. žmonių, mirė – 11 (379)

Statistikos departamentas paskelbė preliminarius užsikrėtimo koronavirusu duomenis už...

Peršalęs vairuotojas nebeužuodė nė česnako – iškart įtarė blogiausia (4)

Pats geriausias vaistas – gera nuotaika, saviironija ir juokas. Jei numirsi linksmas, būdamas...

Ši rykštė vaikams kerta labai skaudžiai: liūdnos pasekmės gali lydėti visą gyvenimą (7)

Vaikų patyčios – problema, kuri liečia ne tik patyčiose dalyvaujančius vaikus, bet ir kitus...

„Kažką pamakaluojam“ nustebino ir Kesminą: futbolo rinktinė nebėra didžiausia Lietuvos gėda (140)

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė penktadienį Vilniuje 76:80 sensacingai nusileido Danijos...

Kablys. Su fideriu vėlyvą rudenį – rezultatai gali pranokti lūkesčius (1)

Orams vėstant dauguma meškeriotojų, iki tol gaudžiusių karšius ir kitas „taikias“ žuvis,...

Garsų artistą vadino „didžiausiu visų laikų medicininiu stebuklu“: gimė su 3 kojomis, 16 pirštų ant 4 pėdų ir 2 lyties organais (39)

Frankas Lentini buvo vienas garsiausių XX amžiaus pradžios cirko artistų. F. Lentini, gimęs su...

|Maža didelių žinių kaina