Seimui svarstyti siūlomame Atsinaujinančių energijos šaltinių įstatymo projekte numatyta prie kiaulių kompleksų privalomai statyti biodujų jėgaines. „Tai kol kas tik pasvaičiojimai tų žmonių, kurie neskaičiuoja. Be paramos to nepadarysime“, – nieko gero nesitiki šalies kiaulių augintojai.
© Corbis

„Jiems pasiūliau aukso obuolį. Tai variantas, kaip išsigelbėti nuo esminės problemos – kvapų. Pasistačius dujų jėgainę, kvapų neliktų nei komplekse, nei srutų laistymo metu. Ir dar būtų pasigaminama reikalingos energijos – ir elektros, ir šiluminės. Būtų geriau kiaulių augintojų neversti statyti, tačiau savo noru jie to nedaro“, – aiškino Seimo Aplinkos komiteto pirmininkas, įstatymo projektą rengusios darbo grupės vadovas Jonas Šimėnas.

Nuo 2016 metų norima įpareigoti pastatyti biodujų jėgaines prie visų kompleksų, kuriuose per metus būtų užauginama daugiau nei 12 tūkst. kiaulių. Tokių jėgainių šalyje galėtų atsirasti apie 30. Seimo Aplinkos komiteto pirmininkas tvirtino, kad rengiant įstatymo projektą buvo siūlyta biodujų jėgaines statyti prie dar mažiau kiaulių per metus išauginančių kompleksų – iki 7 tūkstančių.

J.Šimėnas pastebėjo, kad kiaulių augintojai dėl tokio siūlymo neturėtų piktintis. „Lietuvoje Lekėčių kiaulių kompleksas turi biodujų jėgainę, tik ten technologija jau pasenusi. O štai Danijoje siūloma biodujų jėgainę statyti ir turint 1000 karvių. Taip būtų pagaminama energijos visam kaimui“, – sakė Seimo narys.

Atsinaujinančių energijos šaltinių įstatymo projekte taip pat numatyta jau nuo 2012 metų pabaigos apmokestinti kiaulių kompleksus, neturinčius jėgainių, už aplinkos teršimą.

Gąsdina didelės investicijos

„Vien iš kiaulių srutų pagaminti naudingas dujas neišeina. Reikia papildomai turėti nemažai sausų medžiagų, pvz., kukurūzų masės. Tai jau papildoma veikla ir išlaidos, todėl prie kompleksų biodujų jėgainių ir nėra“, – tvirtino Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos tarybos narys, „Dainių“ komplekso vadovas Kasparas Jurevičius.

Pasak stambaus kiaulių komplekso vadovo, pvz., biodujų jėgainių prisistatę vokiečiai jose naudoja tik apie trečdalį mėšlo, kita dalis – energetinės kultūros, dar naudojamos skerdienos bei kitos atliekos.
„Jei projekto rengėjai tokie gudrūs, tegu pastato kokią vieną biodujų jėgainę – mėšlo mes atvežime. Reikėtų visiems sutelkti jėgas, skaičiuoti, o ne kažkokius interesus stumti ir versti prie kompleksų pasistatyti po jėgainę. Mes ne prieš atsinaujinančius energetikos šaltinius, bet tam reikia pagrįstumo“, – sakė K.Jurevičius.

Anot „Dainių“ vadovo, norint pastatyti nedidelę biodujų jėgainę prie jų komplekso, reikėtų maždaug 10 mln. litų, o efektyvesnės jėgainės statybos kainuotų 10 mln. eurų. „Iš kur mums paimti tiek pinigų?“ – klausė K.Jurevičius.

Už pagamintą elektrą per maža kaina

„Ir mums rūpi gamta, patys ieškome alternatyvų, galiausiai atsibodo žmonių pasipiktinimai dėl kvapų. Tačiau kuo labiau į tai gilinamės, tuo daugiau problemų matome“, – tvirtino Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos prezidentas, UAB „Sidabra“ vadovas Gintautas Ulvydas.

Atlikus preliminarią studiją paaiškėjo, kad stambaus „Sidabros“ komplekso srutos sudarytų tik apie pusę biodujų jėgainei reikalingų žaliavų. Dar tiek reikėtų energetinių kultūrų.

Kita problema, anot G.Ulvydo, jėgainės pagamintos perteklinės (būtų pagaminama daugiau nei reikia kompleksui) elektros ir šiluminės energijos panaudojimas.

„Pagamintos elektros energijos supirkimo kainos mažos, o vasarą šiluminės energijos neturėtume kur dėti. Juk kompleksai yra nutolę nuo gyvenviečių“, – aiškino „Sidabros“ vadovas.

Tačiau G.Ulvydas tvirtino, kad, jei biodujų jėgainėms būtų numatyta pakankama parama ir padidėtų elektros energijos supirkimo kainos, bendrovė ryžtųsi statyboms.

Gali privesti prie bankrotų

Atsinaujinančių energijos šaltinių įstatymo projekto nuostatos dėl privalomų biodujų jėgainių statybų prie kiaulių kompleksų nepalaiko ir Žemės ūkio ministerija (ŽŪM).

„Negalima privalomai versti statyti. Taip galima į bankrotus nuvaryti – jėgainių statybos kainuoja nemažus pinigus“, – tokioms nuostatoms prieštaravo įstatymo projektą rengusios darbo grupės narys, ŽŪM Infrastruktūros, melioracijos ir kooperacijos departamento direktoriaus pavaduotojas Juozas Žukas.

Pasak ŽŪM atstovo, biodujų jėgainės visiškai neišspręs problemų dėl srutų kvapo. „Jėgainės gelbėtų tik nuo kvapų, kurie pasklinda srutų laistymo metu. Susidariusios iš srutų energiją gaminančių jėgainių atliekos yra bekvapės. Bet iš pačių kompleksų sklindančius kvapus galėtų pristabdyti filtrai, kitos priemonės“, – aiškino J.Žukas.

Parama jėgainėms menka

Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programoje (KPP) yra numatytos galimybės remti atsinaujinančių energijos šaltinių jėgaines, tačiau jų galingumas turi būti nedidelis (iki 250 kWh), o pagaminta energija naudojama tik savo reikmėms. Tad ši nedidelė parama ir sąlygos visiškai netinka stambiems kiaulių kompleksams.

Šiemet sudarytos palankesnės rėmimo sąlygos atsinaujinančių energijos šaltinių jėgainėms. Pagal KPP trečios krypties priemones („Perėjimas prie ne žemės ūkio veiklos“ ir „Parama verslo kūrimui ir plėtrai“) biodujų jėgainių statyboms galima būtų gauti apie pusę milijono eurų paramos. Tačiau, anot kiaulių augintojų, ir ši parama per menka. Beje, tokia parama numatyta tik 2010 metams.
J.Žukas pastebėjo, kad, pvz., nei Vokietijoje, nei Danijoje atsinaujinančių energijos šaltinių jėgainių statyboms ES parama neskiriama.

Komentaras

Kompleksai turėtų naudos

Dr. Kęstutis Navickas, Lietuvos žemės ūkio universiteto Agroenergetikos katedros vedėjas:

Biodujų jėgaines realiausia statyti prie kiaulių kompleksų, nes juose yra reikiamos žaliavos, tinkama infrastruktūra. Aišku, dar reikėtų papildomai pridėti augalinės kilmės ar kitokių žaliavų. Tačiau tai nesudėtinga padaryti. Kompleksai turėtų naudos – ne tik pasigamintų elektros ir šiluminės energijos, bet ir išvengtų gyventojų priekaištų dėl kvapų. Manau, jei valstybė reikalaus statyti jėgaines, tai ir paramą turės numatyti. Gavus paramą tikrai neturėtų būti kliūčių biodujų jėgainėms statyti. Visa Europa eina tuo keliu. Ir Lietuvoje jau yra keletas biodujų jėgainių.

Apytikriais skaičiavimais, šalyje esamų didesnių kiaulių kompleksų biodujų gamybos potencialas – 25 mln. kubinių metrų dujų, iš jų galima pagaminti apie 150 mln. kilovatvalandžių energijos – apie 50 mln. kWh elektros ir apie 100 mln. kWh šiluminės energijos. O iš viso žemės ūkyje gauto mėšlo galima būtų pagaminti apie 72 mln. kubinių merų biodujų, arba per 400 mln. kWh energijos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

S. Skvernelis: vyriausybė svarsto, kaip padėti nuo liūčių nukentėjusiems ūkininkams (20)

Vyriausybė šiuo metu svarsto, kaip geriausiai būtų galima padėti šalyje nuo smarkių liūčių...

Pieno gamintojam – didesnė finansinė parama (10)

Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas įsakymu patvirtino 2017 metų susietosios paramos už...

G.Landsbergis: palaikytume parlamentinį tyrimą, jei valdantieji sutiktų tirti ir trąšų verslų interesus (52)

Opozicinių konservatorių ir liberalų lyderiais skeptiškai vertina premjero Sauliaus Skvernelio...

Tris kartus didinamos išmokos už sumedžiotas šernes (21)

Lietuvoje toliau plintant afrikiniam kiaulių marui ir siekiant sumažinti jį platinančių šernų...

Artėja terminas reikalavimų nesilaikančiuose ūkiuose paskersti kiaules (16)

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba ( VMVT ) primena, kad buferinėje zonoje...

Top naujienos

Atrado aukso gyslą: įrengę filmavimo kameras pareigūnai užfiksavo, kaip pinigai keliauja į valstybės tarnautojų kišenes (54)

Ne paslaptis, kad mažesniuose miesteliuose ir rajonuose žmonės vieni kitus gerai pažįsta. Skuodo...

Feisbuke įvertinęs barą viena žvaigždute sulaukė grasinančių užuominų (159)

Vilnietį Dominyką papiktino vieno sostinės baro sprendimas imti 1,5 euro mokestį, jei klientas...

R.I.T.A. Aprūpinimas bulvėmis ir tarybinės visuomenės demokratizavimas nepriklausomos Lietuvos moksle (72)

Dr. Eugenijus Stumbrys, Lietuvos mokslo tarybos politikos ir analizės skyriaus vadovas sako, kad...

Panevėžį ant kojų sukėlė iš darželių pabėgę vaikai (23)

Auklėtojų atidumą patikrinę darželinukai sukėlė ant kojų ne tik švietimo bendruomenę, bet ir...

Litvakas R. Simonas: yra 6 Lietuvai aktualios taisyklės (16)

Lietuva netolimoje ateityje gali pasiekti labai daug, jei vadovausis tinkamu pavyzdžiu. Apie tai,...

Graikijoje britės tykojo siaubinga mirtis (12)

Dingusios britės turistės ieškantys Graikijos pareigūnai pranešė radę smarkiai sudarkytus...

Pamatykite, kaip atrodo prabangiausias viešbutis ant ratų: traukinio bilietų gauti beveik neįmanoma (3)

Traukinio „Shiki-shima“ keleiviams penkių žvaigždučių verta patirtis prasideda Tokijo...

Būgnų berniuku išvadintas A. Guoga kirto atgal (132)

„Dėl Eligijaus Masiulio – akivaizdu, kad problema sukasi apie vieną asmenį, kuris ieško, kaip...

Kaip į vandenį dingusio Čečėnijos dainininko istorija: paviešinti keisti vaizdo įrašai

Keletą savaičių garsaus Čečėnijos dainininko artimieji ieškojo informacijos, kur galėtų būti...

Boksininkas Budelio pravarde 14 metų nelaimi, tačiau kovoja toliau (10)

39-ių metų Sankt Peterburgo gyventojas Sedrakas Agagulianas tarp visų aktyvių Rusijos boksininkų...