Pagrindine Jotainių gatve važiuojantis prašalaitis nesunkiai atskiria kalvio Petro Gursko sodybą. Ant kamino sukiojasi kalvio kaldinta vėtrungė, priešais namus stovi kryžius, kiemas puoštas metalo dirbiniais. Dar ir dabar kūjį dažnai į rankas paimantis kalvis prisimena prieš kelis dešimtmečius buvęs vienas iš reikalingiausių žmonių kolūkyje.
Kalvis gamina pasagą
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
P.Gursko duris tuomet varstydavo ne tik arklius kaustyti norintys kaimiečiai, bet ir solidūs kolūkių pirmininkai, dailiai išraitytus kaldintus židinio rinkinius dovanų mėgę nuvežti aukščiausiems viršininkams.

Patirties neslepia

Iškalbingas ir juokauti nesiliaujantis P.Gurskas paneigia senus kalviškus prietarus, kad kalviai yra uždaro būdo, nelinkę dalytis amato paslaptimis ir dirba tik užsidarę kalvės duris. „Kalti reikia ne iš sveikatos, bet „iš proto“, kitaip nieko neišeis, – vieną paslaptį išduoda kalvis. – Mokinių turėjau ne vieną, bet nieko iš jų neišėjo. Nesisekė ir tiek. Išmokti daug ką gali, o čia dar turi ir gyslelę turėti. Ir be kantrybės neišsiversi“.

Rimtą mokinį P.Gurskas ir dabar mielai priimtų, kalvystės paslapčių slėpti jis nenori, tik kad norinčiųjų mokytis nebeatsiranda. Tėvo pėdomis nepasekė ir abu pono Petro sūnūs. „Abu turi rankas, bet nei vienas nekalviauja“, – apgailestauja P.Gurskas.

Devintą dešimtį pradėjęs kalvis pasakoja esantis ne vienintelis šio amato atstovas giminėje. „Iš mūsų giminės penki kalviai išėjo, – prisimena P.Gurskas. – Kalviai buvo dėdės, vienas iš jų ir žentą kalvį gavo. Kaip nuo šešiolikos metų pradėjau geležį kalti, taip jokio kito darbo ir nesu dirbęs“

Kalvystės P.Gurskas mokėsi pas Joną Tėvelionį Barklainių kaime. Šį žmogų iki šiol mini tik geruoju. Kalvis jaunuoliui leidęs ne tik mokinio darbą dirbti – dumplėmis pūsti, bet ir iškart kūju kalti leido.

Patyręs kalvis netruko pamatyti, kad jaunuolis turi ne tik noro geležį kalti, bet ir gabumų, tad už mokslą jokio užmokesčio neėmė. Šito išmoko ir P.Gurskas – daugybė jo darbų išdalyta, padovanota, net nekalbant apie pinigus. Svarbu, kad gali žmonėms būti reikalingas.

Žmonėms reikalingas

Kalvis pasakoja savo darbą labai mylintis. „Nebuvo tokio daikto, kurio nebūčiau galėjęs nukalti“, – pasidžiaugia P.Gurskas. Sunkiais kolūkio laikais kalvio amatas šeimą gelbėjo nuo vargo. Dabar kalvio mažiau kam bereikia, o kolūkyje, pasak P.Gursko, jis būdavo kaip pirmoji ranka.

Pas kalvį žmonės traukdavo arklių kaustyti, padargų taisyti, ne vienam prireikdavo tvirtos spynos su patikimu raktu. Puošniems meniškiems dirbiniams laiko tuomet likdavo mažai. „Puošnius židinio rinkinius užsakydavo kolūkių pirmininkai ir veždavo juos kaip kyšius“, – prisimena kalvis.

Dabar, kai jau turi laiko ir dar labai tvirtas rankas, P.Gurskas su malonumu puošia savo sodybą. Posakis, kad batsiuvys dažniausiai būna be batų, čia netinka. Prie įėjimo į namus kaba metalinis varpelis – patraukei už grandinės ir šeimininkas išgirdo apie svečią. Įmantraus skambučio pavyzdį sūnus rado žurnale, o tėvas nukaldino. Svečių paltams kabinti paruoštas didžiulis raktas – kabykla, o televizorius salone stovi ant metalinio kalviško stalo.

Kala rankomis

„Štai ir žvakides turiu nukalęs, kai numirsiu, gal vaikai prie kojų pastatys“, – pajuokauja kalvis. Nuo aukšto kalvis nukelia vieną iš kruopščiausių savo darbų – metalinę saulutę. Tokios, sako P.Gurskas, iš galvos nenukalsi, pirmiausia reikia ant popieriaus pasibraižyti. „Darbo daug, bet nėra ko skųstis – ne darbo nieko nėra“, – įsitikinęs jotainietis.

Tokių saulučių kalvis yra padaręs daugiau kaip dešimt: jos pastatytos kapinėse, prie kultūros namų. P.Gurskas kala tik rankomis, o kalbos apie šiuolaikinius metalą lenkiančius ir sukančius įrenginius jam tik juoką kelia.

„Kolūkyje dirbau su pneumatiniu kūju, bet dabar man jo pirkti nebeverta“, – svarsto P.Gurskas.

Dovanojo muziejui

Ant ūkinio pastatėlio sienos puikuojasi miniatiūriniai žemės dirbimo padargai ir metalinis jautis. Lietuvai tapus Europos Sąjungos nare šalia atsirado prierašas metalinėmis raidėmis: „Tiesia vaga į Europą“. Miniatiūrinių kaldintų padargų seniau čia jų buvę gerokai daugiau, kol apie juos nesužinojo Arklio muziejaus darbuotojai. Arklio muziejuje P.Gursko kaltiems padargams skirtas atskiras stendas.

„Atidaviau už dyką, užtat dabar kasmet sulaukiu kvietimo birželio pirmą savaitgalį dalyvauti šventėje „Bėk, žirgeli“. Kasmet nuvažiuoju, tik pernai nepavyko“, – draugyste su muziejininkais džiaugiasi kalvis.

Turi kalvis ir senovinę žagrę. „Teisingi dainos žodžiai, kad „kalu kalu per dieną tą žagrelę, tik tą vieną, – pastebi P.Gurskas. – Kai mokiausi kalvystės, vieną žagrę tikrai kaldavom visą dieną. O dabar jaunimas jos net matęs nėra“.

“Be stiprių geležinių rankų tikras kalvis nebūna“, – pasakoja jotainietis. Sunkaus kalviško plaktuko tarp pirštų horizontaliai nesugeba išlaikyti ir jauni vyrai, o P.Gurskui tai puikiausiai pavyksta. Todėl jei į kiemą užsuka kalvio paslaugų prašantis žmogus, šeimininkas tuojau ima didžiulį raktą ir rakina kalvės duris. Jei kas išdrįsta paklausti, ar P.Gurskas dar į rankas paima kūjį, toks klausimas kalviui pasirodo keistas.

„Kas ko paprašo, tą ir nukalu“, – nuostabos nesupranta garbaus amžiaus žmogus.

Sukonstravo patranką

Priešais Gurskų namą stovi medinis geležimi kaustytas kryžius. „Viską pats dariau, ir medžio, ir geležies darbus, tik dievulius prašiau išdrožti“, – pasakoja darbštus jotainietis. Netruko atsirasti ir piktadarių, kurie pavogė geležinius papuošimus.

Po to kalvis sumanė sukonstruoti metalinę patranką. Viską darė pats – ir ratus, ir vamzdį, ir papuošimus išraitė. Ir sviedinį primenantį apvalų akmenį surado. Seniau, sako, tokie būdavo rankiniai sviediniai : jei tiksliai pataikei, vieno smūgio ir užtenka.

„Visi ginkluojasi, neliko ir man nieko kito, – juokiasi kalvis. – Pastatysiu priešais namus, kad banditėliai ir artyn prieiti bijotų“.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gailius: ŽŪM pavaldžios įstaigos keliami reikalavimai sukuria papildomą biurokratinę naštą (6)

Parlamentaras Vitalijus Gailius kreipėsi į žemės ūkio ministrą Bronių Markauską ,...

Apgirtusi kiaulė terorizavo kaimo šunis (121)

Neeilinis nutikimas antradienį įvyko Surviliškio seniūnijos Sirutiškio kaime. Čia iš tvarto...

Prezidentės patarėjas: Bėronto paskyrimas kompromituoja (7)

Sprendimas antrai kadencijai skirti teisėsaugos tyrime specialiojo liudytojo statusą turintį...

Prezidentūra pasigenda žemės įsigijimo saugiklių kontrolės (13)

Prezidentės patarėjas sako pasigendantis žemės įsigijimo saugiklių kontrolės. Pasak Mindaugo...

Pertvarkant urėdijas darbo neteks apie 300 žmonių (78)

Dėl Aplinkos ministerijos organizuojamos valstybinių miškų urėdijų pertvarkos miškotvarkos...

Top naujienos

Liūdnai pagarsėjęs „Lexus“ vairuotojas: gavau nuo pareigūnų normaliai (46)

Ketvirtadienį į Vilniaus miesto apylinkės teismą atžygiavo liepos mėnesį siautėjęs...

Darbo vietą susikūrė atsidūrusi gyvenimo duobėje: liko viena su dvynukais ant rankų (17)

Su Lina Šukiene susitikome jos įkurtame vaikų žaidimo kambaryje. Švelniais spalvų tonais...

Vis daugiau paauglių tampa žudikais: skaičius išaugo beveik trigubai (158)

Lietuvos policija pastebi nerimą keliančią tendenciją: vis daugiau paauglių nesibaido paimti...

Karbauskis žada išviešinti dalį LRT dokumentų: to net nebuvo įmanoma įsivaizduoti papildyta Siaurusevičiaus komentaru (951)

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis žada paviešinti dalį Lietuvos radijo ir...

Gatvės remonto darbai sustos neprasidėję - kalta žiema

Rekonstruojant Klaipėdos Tilžės gatvės atkarpą nuo geležinkelio pervažos iki žiedinės...

Kaip veiks vienintele likusi Valstybinių miškų urėdija (1)

Lietuvoje nebeliko 42 valstybinius miškus valdžiusių urėdijų – antradienį Registrų centras...

Ekspertas: po „Brexit“ britams reikėtų imtis naujo vaidmens Europoje (6)

Politikos komentatorius Edwardas Lucasas teigia, kad Didžioji Britanija pernelyg ilgai...

Gyvai / Eurolygos mūšis Kaune: „Žalgiris“ – Valensijos „Basket“ (19)

Dar emocijoms po pralaimėjimo Bamberge neatslūgus Kauno „Žalgirio“ (11-7) laukia naujas...

Plinta naujas sukčiavimo būdas – Lietuvoje jau yra nukentėjusiųjų (143)

Pažadais apie lengvai uždirbamus pinigus patikėję ir nepatikimose interneto svetainėse į...

Maskvos reakcija į Ukrainos sprendimą: tai pasiruošimas karui (98)

Rusija ketvirtadienį pareiškė, kad naujas Ukrainos priimtas įstatymas, pripažįstantis...