Senstant kaimui, nepopuliari tampa veterinarijos gydytojo profesija. Iširus ūkiams, o pavieniams rajono gyventojams ėmus masiškai atsisakyti gyvulių, sovietiniais laikais visai neblogai gyvenę veterinarai jau kuris laikas vos suduria galą su galu.
Karvės, kaimas, ganykla, galvijai, žemės ūkis
© DELFI (E.Digrytės nuotr.)
Nors į veterinarinės medicinos specialybę Lietuvos veterinarijos akademijoje kasmet vis dar įstoja apie du šimtus studentų, Panevėžio rajone, kiek mena mūsų kaimų veterinarijos gydytojai, per pastarąjį dešimtmetį, ko gero, neteko išvysti nė vieno jauno žmogaus.

Šiuo metu Panevėžio apskrityje dirba 112, Panevėžio rajone – 31 kaimo veterinaras. Pastarųjų amžiaus vidurkis – maždaug 50 metų.

Rajone tėra viena privati veterinarijos klinika.

Paslaugų sumažėjo

Ateitis kelia nerimą ir Panevėžio apskrities valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (AVMVT) viršininkui Valdemarui Kontautui. Pasak jo, pagyvenę kaimo veterinarai amžinai nedirbs, o nesant jiems pamainos, situacija gali tapti kritinė.

Veterinarijos akademiją kasmet baigia po keletą veterinarinės medicinos studentų iš mūsų apskrities, tačiau jie paprastai taiko į valstybinę tarnybą arba pasirenka darbą farmacijos srityje. Štai ir dabar, kaip tikina V.Kontautas, viena Pasvalio rajono žemės ūkio bendrovė (ŽŪB) siūlo 4 tūkst. Lt atlyginimą veterinarijos specialistui, bet norinčiųjų ten dirbti neatsiranda.

AVMVT vadovas mano, kad veterinaro profesija žmones baugina, nes darbas labai nelengvas. Žmogus priverstas dirbti ir dieną, ir naktį, neturi poilsio, atostogų. Be to, rūpesčių kyla dėl gyvenamosios vietos – juk šiais laikais specialistų būstais kaimuose niekas nebeaprūpina.

Pastaruoju metu, pasak V.Kontauto, veterinarijos gydytojams darbo nedaug beliko ne tik dėl gyvulių laikytojų mažėjimo – sumažintas ir šių specialistų teikiamų paslaugų sąrašas. Anksčiau nemažai ligų buvo nustatoma iš kraujo tyrimų, o dabar, sakykime, leukozė, bruceliozė išaiškinama per pieno tyrimus. Tuberkuliozė nustatoma skerdykloje. Patys ūkininkai dabar gali ženklinti ir savo galvijus, nebereikia veterinaro pažymos norint parduoti gyvulį.

Gyvulių gydytojai vis dar skiepija šunis, kates, atlieka pasiutligės profilaktiką, tačiau pradėjus mėtyti oralinę vakciną miškuose, pasiutligės atvejų gerokai sumažėjo.

Vos duonai užtenka

V.Kontautas mano, kad kaimuose steigti privačias klinikas yra didžiulė rizika. Kaimo žmonės beveik nelaiko kilmingų naminių gyvūnų, jie nepajėgūs padėti veterinarams išsilaikyti. Nelabai ką pasiūlyti įgijusiajam veterinarijos gydytojo specialybę turi ir VMVT.

Tačiau, AVMVT viršininko įsitikinimu, mūsų krašte perspektyvų veterinarijai vis dėlto yra: ūkiai stambėja, gyvulių bandos didėja. Tik jaunam specialistui nėra lengva užsitarnauti pasitikėjimą.

23 metus kaimo veterinarijos gydytoju dirbantis Jonas Čepaitis prisipažįsta, kad kartais jam norisi mesti šitą įprastą darbą ir ieškoti uždarbio kur nors kitur. Profesija baigia įgrysti ne tik dėl to, kad negali sau leisti minties apie normalias atostogas ar negali atsipalaiduoti savaitgaliais. J

ei ne papildomas darbas Vievio paukštyno perykloje „Pūkuotukas“, iš gyvulių gydymo specialistas, kaip tikina, su šeima nepragyventų. Pavyzdžiui, pernai, suskaičiavęs savo veterinarinės įmonės pelną, atmetus visus mokesčius, J.Čepaitis sako per mėnesį vidutiniškai uždirbęs tik po 500-600 Lt. Tiek vargiai duonai su šeima užtektų.

Įkainiai nedera prie rinkos

J.Čepaitis mano, kad anais laikais užsitarnauti kaimo veterinarui gerą vardą nebuvo labai sunku. Svarbiausia buvo nekilnoti taurelės. Dabar sunkumų atsirado dėl kai kurių ūkininkų nenoro tobulėti, darbo sumažėjo dėl tinkamesnio gyvulių šėrimo ir laikymo, pavienių žmonių apsisprendimo jų nebeauginti.

J.Čepaitis, kaip ir visi veterinarai, dirbantis individualiai pagal veterinarinės praktikos licenciją, aptarnauja gyvulių augintojus nuo Dembavos iki Raguvos kaimų. Jei kartais sulaukia kliento skambučio tuomet, kai negali pas jį nuvykti, su kolega yra sutaręs pagelbėti vienas kitam. Kitaip, anot jo, dirbti būtų neįmanoma.

Privatūs kaimo ūkiai, pašnekovo tvirtinimu, nepajėgūs deramai mokėti veterinarijos specialistams už paslaugas, todėl įkainių derinti prie rinkos kainų neišeina. Jei kaimo žmogaus paprašysi brangiau sumokėti už gyvulio gydymą, jis bus priverstas tą gyvulį papjauti ar parduoti, o ne gydyti. Dabar veterinaro paslauga kaime, anot J.Čepaičio, vidutiniškai kainuoja 40-50 Lt.

Pasiteiravus, kodėl veterinarai nebando vienytis ir kurti bendrovių ar kooperatyvų, pašnekovas atsako, kad ir tai neišgelbėtų. Pasak jo, tokią praktiką pabandė Kupiškio, Šilutės kolegos, bet ji nepasitvirtino.

Ne alaus kviečia

Panevėžio rajono veterinarijos gydytojų asociacijos vadovas Jonas Steponavičius tvirtina, kad specialistus, turinčius licenciją individualiai praktikai, gerokai smaugia mokesčiai. Tačiau jaunus kolegas gąsdina ne tik tai.

„Kas gi norės dirbti mūsų darbą, kai jam turi būti pasiruošęs 24 val. per parą? Be to, dirbdamas vienas negali turėti nei atostogų, nei poilsio dienų. Jaunas specialistas iš pradžių juk niekam nežinomas, neturi savo klientų. Tokiomis sąlygomis nelengva užsitarnauti vardą. Kas kita užsienyje: ten veterinarijos gydytojo praktika parduodama.

Mes dirbame kaip turguje – turime tik orientacinius įkainius. Bet kelti kainų kaip mieste neįmanoma. Buvo, kad kolegos mane „prispaudė“ klausdami, kodėl šunį paskiepyti mieste kainuoja 10 Lt, o kaime tik – 2 Lt. Dabar šį įkainį pakėlėme iki 5 Lt. Bendrovės tūkstančiais irgi nesimėto “, – pasakoja J.Steponavičius.

Jis aptarnauja dviejų ūkininkų, poros ŽŪB ūkius ir krūvą privačių gyventojų Šilagalyje, Pažagieniuose, Molainiuose, Stetiškėse, Daniūnuose. Į iškvietimus tikina važiuojantis ir naktį. „Juk ne alaus gerti esi kviečiamas. Naktį žmonės šaukiasi pagalbos, jei gyvuliui gresia mirtis“, – teigia specialistas.

Jis pabrėžia, kad ypač sunku kaime gydyti gyvulius moterims. O tokių specialisčių mūsų rajone dirba bent dvi.

Anot panevėžiečio, iš tikrųjų labai jaučiasi kaimuose veterinarijos specialistų trūkumas ir šios profesijos žmones galėtų išgelbėti tik vienijimasis. Į klausimą, kodėl pats nebando to daryti, pašnekovas konkrečiai neatsakė. Tik apgailestavo, kad vis mažėja valstybinių užsakymų rajono veterinarams. Gera žinia yra tik tai, kad jiems žadama išduoti licencijas neterminuotai.

Renkasi maisto sektorių

Veterinarijos akademijos atsakingoji studentų priėmimo komisijos sekretorė Marija Stankevičienė įsitikinusi, kad veterinarinės medicinos specialybė buvo, yra ir bus paklausi. Pašnekovė sutinka, kad kaime jaunam žmogui įsikurti labai sunku, tačiau, jos manymu, darbo baigus studijas galima ieškoti ir kitur.

Veterinarinė sritis, M.Stankevičienės tvirtinimu, labai plati. Baigusieji studijas gali užsiimti privačia veikla, dirbti valstybiniame tinkle, pasienio veterinarijos postuose, turgavietėse, prekybos centruose, maisto žaliavų įmonėse ir pan.

Patirtis rodo, kad dauguma akademijos absolventų kaip tik ir renkasi darbą maisto, kontrolės sektoriuose. Dalis sėkmingai dirba pagal specialybę užsienyje.

Priėmimo komisijos atsakingoji sekretorė informavo, kad pernai net 459 abiturientai veterinarinę mediciną buvo įrašę tarp 20 pasirinktų norimų studijuoti mokslų. Priimta buvo 174.

Sekretorė tikino, kad studijos Veterinarijos akademijoje patrauklios tuo, jog vyksta studentų mainai su 10 užsienio šalių. Pati mokslo įstaiga ir bendrabutis išdėstyti kompaktiškai.

M.Stankevičienė informavo: kovo 21 d. 11 val. akademijoje vyks atvirų durų diena, todėl besidomintieji veterinarija gali atvykti susipažinti su būsimomis studijomis ir įsitikinti, kad jos perspektyvios.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Apgirtusi kiaulė terorizavo kaimo šunis (121)

Neeilinis nutikimas antradienį įvyko Surviliškio seniūnijos Sirutiškio kaime. Čia iš tvarto...

Prezidentės patarėjas: Bėronto paskyrimas kompromituoja (7)

Sprendimas antrai kadencijai skirti teisėsaugos tyrime specialiojo liudytojo statusą turintį...

Prezidentūra pasigenda žemės įsigijimo saugiklių kontrolės (13)

Prezidentės patarėjas sako pasigendantis žemės įsigijimo saugiklių kontrolės. Pasak Mindaugo...

Pertvarkant urėdijas darbo neteks apie 300 žmonių (78)

Dėl Aplinkos ministerijos organizuojamos valstybinių miškų urėdijų pertvarkos miškotvarkos...

Laikinasis Valstybinių miškų urėdijos vadovas neatmeta galimybės likti (11)

Visas Lietuvos urėdijas apjungsiančiai būsimai įmonei Valstybinė miškų urėdija laikinai...

Top naujienos

Kova dėl LRT vadovo kėdės: Jakilaitis žada revoliucingas permainas (96)

Kovą paaiškės naujasis Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) generalinis direktorius....

Tyrimas nustatė, kur Lietuvoje – pigiausias prekių krepšelis (28)

Vartojimo prekių krepšelį pigiausiai Lietuvoje gali įsigyti prekybos tinklų „Lidl“ ir „...

„Vyšnios“ Aistės Karanauskytės šeimoje – skaudi netektis: liga ją visiškai suvalgė, bet tyrimai rodė, kad mama sveika (45)

Merginų grupės „Vyšnios“ narė Aistė Karanauskytė pirmą šių metų savaitę Anapilin...

Prokurorai pradėjo tyrimą dėl Karbauskio koncerno valdomų žemių papildyta  (900)

Generalinė prokuratūra antradienį nusprendė pradėti tyrimą įvertinti žiniasklaidos...

Medikų pasakojimai glumina: dar nėra nė 18-kos, o geria iki komos ir psichozės (25)

Kol visas dėmesys nukrypęs į 18-mečius ir 19-mečius, kuriems nuo sausio 1 d. uždrausta pirkti,...

Vilniuje pasikėsinta nužudyti Lietuvos fitneso čempionę: suimtas garsus sportininkas (575)

Pragaras tęsėsi metų metus, tačiau Lietuvos ir Europos fitneso čempionė Ilona Kokoš taip ir...

Alkoholio prekyba Latvijos pasienyje paveikė estus (55)

Estijos valdžia dėl smarkiai pagyvėjusios alkoholio prekybos Latvijos pasienyje priversta perpus...

Per Rusijos televiziją „netyčia“ parodytos naujo ginklo schemos atkreipė Pentagono dėmesį (135)

Rusijos torpedos kelia grėsmę pakrantėje esantiems NATO valstybių miestams ir rajonams, rašo...

Mažesnių nei numatyta butų Vilniuje pardavimu kaltinami statytojai pasiaiškino (3)

Vilniaus valdžiai kreipusis į prokurorus dėl daugiabučio Pašilaičiuose statybų, statytojai...

Trečiadienį spręsis Eriko Bėronto likimas (16)

Apie naujai paskirtą Nacionalinės mokėjimų agentūros (NMA) vadovą Eriką Bėrontą pasisakė...