Prieš du dešimtmečius Nijolė Šopienė su šeima iš Šiaulių atsikėlė gyventi į vienkiemį Toliočių kaime. Sūnui, susirgusiam bronchine astma, reikėjo gryno oro, sveiko maisto. Išgirdusi apie astmos gydymą ožkos pienu, nusipirko ožkelę. Vėliau ėmėsi laikyti ir karvutes, nutarė gaminti sūrius...
© "Ūkininko patarėjas"

- Pirmiausia įsigijome ožką. Tai ir buvo verslo pradžia, – juokavo dabar žinoma sūrių gamintoja Nijolė. – Juk žmonės sako: ožka ir prasigyvenant, ožka ir nusigyvenant... Mes pradėjome ūkininkauti, kabinomės kaip galėdami į žemę.

Šopiai nusipirko ir karvę, augino kopūstus, žąsis. Šeimyna viską išbandė, bet vėliau nusprendė laikyti daugiau melžiamų karvių, o pieno produktus – patiems perdirbti. Ir taip varškę, grietinę, sviestą, sūrius pati Nijolė jau gal dešimt metų vežė pardavinėti į turgų Šiauliuose. Galima sakyti, kad ji yra savotiška ūkininkų turgelio pradininkė Šiauliuose.

Firminių sūrių gamintojas Nijolę Šopienę ir Stefą Strakšienę iš Joniškio r. pradėjo kviesti į amatų šventes, renginius pristatyti savo gardžius sūrius. Šaunios šeimininkės, pasipuošusios baltomis palaidinėmis, užsirišusios baltas prijuostes, buvo laukiamos mugėse ir šventėse, jos tapo populiarios, nes ne tik skanius sūrius pardavinėjo, bet ir sugebėjo smagiai bendrauti su pirkėjais, tapo savotiškais kulinarijos paveldo personažais.

Prieš penketą metų Nijolė kartu su S. Strakšiene ėmėsi bendros veiklos – moterys nutarė savo sūrius vežti į Vilnių. Gariūnų prekyvietėje šaunias ūkininkes pastebėjo etnokultūros žinovė Gažina Kadžytė, gyrė jų produktus. Ir pirkėjai, ir specialistai patenkinti skaniais ir kokybiškais Nijolės sūriais, kitais pieno produktais. Kulinarijos paveldo fondas N. Šopienei 2006 m. rugpjūtį išdavė sertifikatą, ir pieno produktus – grietinę, grietinėlę, sviestą, įvairaus riebumo varškę, saldžius sūrius su kmynais, su razinomis, su aguonomis, margą sūrį „Žemaitiškas“, rūgusio pieno sūrį – leido ženklinti šio fondo ženklu.

- Šie visi produktai gaminami pagal tradicines technologijas, naudojamas tik mūsų ūkio pienas, tradiciniai priedai ir įranga, todėl ir buvo suteiktas kulinarijos paveldo statusas, – patikslina Nijolė. Ir priminė, jog jos sūriai kito pardavėjo rankose prarastų tikrąją vertę ir, ko gero, skonį.

- Ką pasakyti pirkėjui, kaip su juo rasti bendrą kalbą, kaip bendrauti – labai svarbios detalės. Mus žmonės jau žino. Puošiamės gražiais tautiniais drabužiais, rišamės žemaitiškas languotas skaras, esame tautinio paveldo atstovės! Taip mugėse mus kartais vadina pirkėjai, kurie yra geranoriškesni, nuoširdesni negu turguje, labiau vertina natūralius produktus, žino jų tikrąjį skonį, – teigė Nijolė.
Kulinarijos paveldo fondo ženklu pažymėti sūriai žinomi ne tik Lietuvoje. Praėjusių metų pabaigoje Nijolė ir Stefa dalyvavo kalėdinėje mugėje Anglijoje, ten labai paklausūs buvo jų atvežti sūriai. Sausio mėnesį buvo pakviestos sūrius pristatyti tarptautinėje mugėje „Žalioji savaitė“ Berlyne.

Kai sūriai tirpsta burnoje
© "Ūkininko patarėjas"

Kovą keliavo į Kaziuko mygę Airijoje – ir ten visiems patiko Nijolės ir Stefos firminiai gaminiai. Neseniai dalyvavo parodoje „Moters pasaulis“, daugybę miniatiūrinių sūrelių, sveriančių 40–50 g, vežė į parodą „Vaikų šalis“. Sulaukia užsakymų padaryti vestuvėms didelių sūrių, Velykoms gaminiai irgi firminiai – „apvilkti“ lininiu audiniu su piešiniu.

– Džiaugiuosi, kad mano sūnūs dirba ūkyje, gyvename sutartinai visi viename dideliame name. Sūnūs Gediminas ir Rimantas pasikeisdami melžia karves, visi plušame išsijuosę. Visa šeima moka spausti sūrius. Gediminas su žmona Laura daro firminius „Marčios sūrius su visa smetona“, irgi tautinio paveldo produktas. Abu važiuoja į muges prekiauti. Džiaugiuosi, kad jie tęsia mano pradėtą veiklą. O aš, tik pradėjusi spausti sūrius, prisiminiau močiutės, mamos, savo tetų receptus, pratęsiau savo giminės kulinarijos tradicijas, – pasakojo Nijolė.

Šį pavasarį N.Šopienei buvo įteiktas tautinio paveldo produkto sertifikatas, patvirtinantis, kad grietinė, sviestas, varškė, sūriai (varškės, saldus, keptas, rūkytas) atitinka Lietuvos Respublikos tautinio paveldo produktų sertifikavimo reikalavimus. Seime surengtoje parodoje „Lietuvos tautinis paveldas“ Nijolė pristatė firminius sūrius.

Lapkričio 20–ąją Šiaulių arenoje vyks tradicinė Šiaulių rajono žemdirbių šventė „Dėkojame žemei“. Jos metu už lietuviškų tradicijų puoselėjimą, kulinarijos paveldo produktų pristatymą ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje specialiu prizu ir padėkos raštu bus apdovanota ir sūrių gamintoja Nijolė Šopienė iš Toliočių kaimo.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Baltijos šalys ir Lenkija pasirašo deklaraciją dėl išmokų žemdirbiams suvienodinimo (15)

Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos žemės ūkio ministrai antradienį Rygoje ketina pasirašyti...

Suomijoje miško medelynų įsigiję lietuviai: mažėja darbo jėgos (105)

Lietuviško kapitalo įmonė „Skogran“ privatizavimo konkurse įsigijo trijų valstybinių...

Pieno ūkių pajamas augino brangusi žaliava (28)

Praėjusiais metais pieno ūkiai galėjo lengviau atsikvėpti - vidutinė metinė pieno supirkimo...

Jonavoje – visuotinis ūkininkų suvažiavimas (18)

Kelių žemdirbių asociacijų nariai Jonavoje penktadienį renkasi į suvažiavimą, kuriame aptars...

NŽT šiemet išdavė daugiau kaip 1300 sutikimų žemės ūkio paskirties žemei įsigyti (4)

Šių metų sausio mėnesį, pradėjus galioti naujajam Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo...

Top naujienos

Baisisi klastingu NATO narės planu: priešus šįkart užsimojo įveikti iš pagrindų (381)

Sėkminga operacija „Alyvos šakelė“ ir kurdų anklavo Afrino užėmimas tėra pradžia. Turkijos...

Ne tik juodas, alinantis darbas: kaip emigravusios lietuvės užsidirba papildomai (114)

Ką veikia į Jungtinę Karalystę (JK) gyventi ir dirbti išvykę lietuviai? Toks klausimas kyla ne...

Nepamirškite: jau šiąnakt Lietuvoje įvedamas vasaros laikas (167)

Jau šiąnakt Lietuvoje bus įvedamas vasaros laikas – miegosime valanda trumpiau, tačiau...

Pažeminimą patyręs Jankauskas: tai buvo blogiausias kėlinys rinktinės istorijoje (110)

Lietuvos futbolo rinktinės vyriausiasis treneris Edgaras Jankauskas paaiškino, kodėl jo...

Prisiminė „mirties žygį“: nebuvo galima nė akimirkai sustoti ar atsilikti (75)

Okupuotoje Lenkijoje išaušo žvarbi diena, ir Shmuelis Belleris žinojo tik tiek, kad ji gali...

LSDDP pirmininko pavaduotoju patvirtintas Elvinas Jankevičius vadina tai nesusipratimu (134)

Šeštadienį steigiamajame Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) suvažiavime pirmininko...

Seimo sprendimas pasileisti: kokie motyvai skambėjo prieš 26 metus (50)

Pirmą ir vienintelį kartą sprendimą pasileisti 1992-ųjų liepos 9 dieną priėmė gilią krizę...

Kraupiausi sovietų mokslininkų eksperimentai (180)

Praėjo beveik trys dešimtmečiai nuo tada, kai subyrėjo Sovietų Sąjunga. Tačiau šiurpios...

Kilęs skandalas parodė tik mažą dalį feisbuko keliamų pavojų (16)

Feisbuką purtantis skandalas dėl duomenų pardavimo politinių konsultacijų bendrovei „ Cambridge...

Įsiminkite 5 mitybos mitus, kurie gali pakenkti jūsų sveikatai (16)

Kai moksliniai tyrimai nuolat prieina naujų išvadų, sunku susigaudyti, ką reikėtų valgyti, o ko...