Viena pirmųjų Panevėžio r. ekologinio ūkininkavimo puoselėtojų, „mieliau ravinti nei spaudos konferencijose dalyvaujanti“ Samanynės kaimo ūkininkė Bronislava Šerelienė savo atkaklumu privertė aukštus valdininkus bei institucijas ištaisyti kompiuterinę-biurokratinę klaidą.
Bronislava Šerelienė
© "Ūkininko patarėjas"

Kad reikiamas pažymas Nacionalinei mokėjimo agentūrai parašytų Agrarinės ekonomikos institutas ir Kaimo verslo ir informacijos centras, ne mažiau atkaklus Panevėžio r. meras Povilas Žagunis turėjo sukarti kone tūkstantį kilometrų, o žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius – asmeniškai skambinti nerangiems valdininkams.

Kalėdiniai stebuklai tęsiasi nuo Velykų

Didelį stresą ir finansinį nuostolį Bronislavai Šerelienei bei dar 70-iai Panevėžio r. ūkininkų atnešė seniūnijų ribų pakeitimas. Prieš gerus dvejus metus kai kurias vietoves iš Karsakiškio seniūnijos priskyrus Panevėžio seniūnijai, ūkininkės žemė Samanynės kaime popieriuose tapo „našesnė ir derlingesnė“. Dėl to 30-yje hektarų ekologiškai ūkininkauti įsipareigojusi ūkininkė už pernai metus būtų praradusi 8000 Lt, o už laikotarpį iki 2013-ųjų – 25 tūkst. Lt. „Būtų žlugusi šeimos svajonė įsigyti nenaują traktoriuką“, - sakė „ŪP“ vienuoliktus metus ekologine žemdirbyste besiverčianti moteris.

Tai, kad atgaus „jau palaidotus“ pinigėlius ir galės ramiai tęsti veiklą, Bronislava vadina Kalėdų stebuklu, įvykusiu dar šventėms neatėjus. Su skriauda nenorėjusi susitaikyti moteris, anot jos, nuo Velykų pradėjo kovoti dėl teisybės. Ieškojo jos ir teisme, tačiau jo sprendimas ūkininkę pribloškė.

„Teismas išteisino akivaizdžią klaidą padariusią savivaldybę, o kalta likau aš, kad nežinodama įstatymų ūkininkauju“, - ironizavo B. Šerelienė, kuriai bylinėjimasis atsiėjo per 2000 Lt. Prieš tai teko apeiti ne vieną advokatų kontorą ieškant gynėjo. Teisininkai mojo ranka į jiems neįdomią ir neperspektyvią bylą, kol ūkininkės interesus sutiko ginti ne mažiau principinga advokatė Vitalija Kopūstienė.

Žemės ūkio ministerija, pasak B. Šerelienės, irgi liko kurčia moters keliamai problemai. „Iš visur, kur kreipiausi, gaudavau šaltą atsakymą, kad yra toks įstatymas, savivaldybės tarybos sprendimas, ir viskas. Niekam nerūpėjo logika, kad, pakeitus seniūnijų ribas, žemė lieka toje pačioje vietoje ir tokia pati. Niekam neskaudėjo dėl mūsų, „runkelių“, nuplaukusių pinigėlių. Ūkininkus spaudžia terminai: netesėsi įsipareigojimų – ateis antstoliai, suvėlinsi sėją – neteksi derliaus, pavėluosi į teismą – nepriims prašymo. Bet jei savivaldybė suklydo – ministerija irgi nusišalins“, - kartėlį liejo vakar spaudos konferencijoje B. Šerelienė.

Su ministru - akis į akį

Meras P. Žagunis pritarė, kad situacija galėjo pasikeisti dar pavasarį, Panevėžio r. savivaldybės Žemės ūkio skyriui pradėjus raštais atakuoti ŽŪM, Agrarinės ekonomikos institutą bei Kaimo verslo ir informacijos centrą, jei atitinkamos institucijos būtų sparčiau, nuoširdžiau sureagavusios. Tačiau ledai pajudėjo tik po to, kai meras susėdo akis į akį su pačiu ministru K. Starkevičium, o šis, išsyk supratęs reikalą, telefono skambučiu paragino atsakingus biurokratus. „Šiandien nebesinori badyti pirštais ir ieškoti kalčiausių, bet jei ne ministro žodis, problema būtų likusi“, – neabejojo P. Žagunis.

Rajono vadovo teigimu, ši istorija tampa gera pamoka pirmiausia pačiai savivaldybei, 24 tarybos nariams, balsavusiems už naujas seniūnijų ribas, taip pat seniūnijų specialistams, kurie yra arčiausiai žmonių ir turi gilintis į kasdienes jų problemas.

„Tokios klaidos įvyksta ne iš blogos valios, bet dėl nežinojimo, dėl kompiuterizacijos ribotumo“, - sakė meras, prisipažindamas dar ir šiandien nesuvokiantis, kokia velniška turi būti biurokratinė mėsmalė, kad kitai seniūnijai priskirtą žemę paverstų derlingesne.


Panevėžio rajone problema išspręsta. Visi 70 ūkininkų, kuriems priklauso apie 1000 ha žemės ir kurie būtų praradę nuo kelių dešimčių iki šimtų tūkstančių litų, už tai, kad pakliuvo į kitą seniūniją, atgaus įprastas išmokas iki 2013 m., kaip ir priklauso. Tokia gera žinia pasiekė ūkininkus Panevėžio r. žemdirbių šventės proga.

Panaši situacija Panevėžio r. susiklostė prieš keletą metų, kai dėl Krekenavos regioninio parko statuso savo fermos negalėjo išplėsti pažangus ūkininkas Laisvūnas Valikonis. Tuo kartu tik mero asmeniniu rūpesčiu per porą metų pavyko įtikinti aplinkosaugininkus, kad natūralių spalvų, žalio stogo moderni ferma „vizualiai neužterš“ aplinkos, neužgoš Krekenavos bažnyčios bokštų ir pan. Kaip „ŪP“ sakė L. Valikonis, biurokratinis nerangumas ir kurtumas paprasto žemės žmogaus šauksmui dėl pabrangusių statybinių medžiagų ir nepagamintos produkcijos jam atsiėjo beveik milijoną litų.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gailius: ŽŪM pavaldžios įstaigos keliami reikalavimai sukuria papildomą biurokratinę naštą (6)

Parlamentaras Vitalijus Gailius kreipėsi į žemės ūkio ministrą Bronių Markauską ,...

Apgirtusi kiaulė terorizavo kaimo šunis (121)

Neeilinis nutikimas antradienį įvyko Surviliškio seniūnijos Sirutiškio kaime. Čia iš tvarto...

Prezidentės patarėjas: Bėronto paskyrimas kompromituoja (7)

Sprendimas antrai kadencijai skirti teisėsaugos tyrime specialiojo liudytojo statusą turintį...

Prezidentūra pasigenda žemės įsigijimo saugiklių kontrolės (13)

Prezidentės patarėjas sako pasigendantis žemės įsigijimo saugiklių kontrolės. Pasak Mindaugo...

Pertvarkant urėdijas darbo neteks apie 300 žmonių (78)

Dėl Aplinkos ministerijos organizuojamos valstybinių miškų urėdijų pertvarkos miškotvarkos...

Top naujienos

Pagalbos viešai paprašyti išdrįso pirmą kartą: trūksta tiek nedaug, kad gyvenimas pasikeistų (44)

Nataša niekada nesvajojo apie didelę šeimą, tačiau šiuo metu mama ją šaukia net septyni vaikai.

„Coca-Cola“ Europai pristatė naują gėrimą, tačiau Lietuvoje gėrimo sudėtis bus kitokia (53)

Šią savaitę Ciuriche, Šveicarijoje bendrovė „ The Coca-Cola Company “ pristatė naują...

Mia iškrito iš atrankų į „Euroviziją“ (304)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Pigu-brangu eksperimentas: drabužiai beveik identiški, o kainos skiriasi daugiau nei 10 kartų (87)

DELFI Stilius nutarė atlikti „pigu-brangu“ eksperimentą paieškoti drabužių, kurie atrodo...

Į prekybos centrą „Mandarinas“ sulėkė gausybė pareigūnų (39)

Šeštadienio vakarą Vilniuje esančiame prekybos centre „ Mandarinas “ įsikūrusioje...

Orai: teks prisiminti, ką reiškia tikras šaltis (1)

Ateinančios naktys bus itin žvarbios, kitos savaitės pradžioje gali atšalti ir iki 16 laipsnių...

Kad nevaikiški žaisliukai gerai tarnautų (5)

Jūsų mėgstamas sekso žaisliukas ką tik padėjo jums pabuvoti devintame danguje – o kas toliau?...

Geriausi visų laikų maisto ruošimo patarimai: mažos gudrybės padės išsaugoti ir ryškias produktų spalvas (2)

Ar norėtumėte savo virtuvėje jaustis tikru profesionalu, laisvai žongliruoti įvairiausiais...

Šalys, kuriose už 800 eurų per mėnesį gyvensite kaip karaliai (175)

Pasaulyje yra bent 27 šalys, kuriose galima iš tikrųjų karališkai gyventi už mažesnę nei 1 000...

Studentės svajones sutrypė realybė: dar tikiuosi, kad neteks krautis lagaminų (163)

Medikams nusprendus netylėti ir mitingu siekti atkreipti valdančiųjų dėmesį į problemas,...